Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Inverzirea Europei - o mie de miliarde de euro

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4433 replies to this topic

#55
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 15.01.2017
De fapt titlul e total gresit, nu despre inverzire e vorba ci despre inrosire.

#56
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,503
  • Înscris: 24.12.2005

View Postshefu_de_combinat, on 14 ianuarie 2020 - 21:27, said:

Nu chiar. Aia din orchestra chiar stiau ca se scufunda vaporu, ca de aia cantau, ca sa-i linisteasca pe restu.
Nu-i subestima pe cretini, știu și ei că se scufundă. Dar nu le pasă. Au alte interese.

Edited by asul, 14 January 2020 - 21:31.


#57
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postasul, on 14 ianuarie 2020 - 21:30, said:

Nu-i subestima pe cretini, știu și ei că se scufundă

Scuze, eu m-am blocat la tranzitia spre net zero prin gaz metan.
1 trilion de euro, pentru asta.

Edited by shefu_de_combinat, 14 January 2020 - 21:33.


#58
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,131
  • Înscris: 03.07.2008
1000 de miliarde e maruntis pt ue. Nu ajunge sa faci locuintele verzi, daramite intreaga economie!

Oricum e o prostie. Dar exista oameni care-si inchipuie ca aerul curat din Europa va ramane deasupra Europei.

#59
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View PostAlecsandru010, on 14 ianuarie 2020 - 20:48, said:

Nu exista progres fara sacrificii.

vb de parca ar fi un lucru bun

#60
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,131
  • Înscris: 03.07.2008

View PostKean, on 14 ianuarie 2020 - 20:59, said:



In urmatorii 3 ani basica numita UE va exploda si o data cu el si moneda unica.Nu fiti prosti si credeti ce zic politicienii ca si in 2008 ca totul e OK.Sistemul capitalist actual nu mai e sustenabil.E conectat la chemoterapie.Si cam in trei ani se termina substantele (aka banii de la banci)Asta zic toti economistii europeni independenti de mainstream.Pregatiti-va de o criza mai mare ca in anii 30.

Chestia asta am auzit-o prima oara prin 1977. Si de atunci am mai auzit-o de mii de ori.

#61
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postshefu_de_combinat, on 14 ianuarie 2020 - 20:52, said:

Tu nu mai produci mai nimic, pentru ca ti-ai futut toata industria facand-o necompetitiva pe piata globala prin reglementari aberante...

baaah noi am fost mai jmecheri, am intuit ca peste 30 de ani o sa se faca shiftul si am luat-o din timp vanzand toate astea poluante altora, nah acuma sa-si bata ei capu cu ecologizarea :)

#62
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostImperathor, on 14 ianuarie 2020 - 21:37, said:

1000 de miliarde e maruntis pt ue.

Chiar si la preturi de forta de munca europeana invatata cu prea mult bine, faci vro' 80 de reactoare de 1600MW + toata partea de fuel cycle aferenta, imbogatire, reprocesare, industrie pe orizontala.

1.6 GW x 80 x 24 x 360 = 1.121.280 GW, capacity factor 90% = 1.009.152 GW

Aproape cam cat toata productia de energie electrica a Japoniei in 2018, 1,051,600GW. Nu-i rau.

Polonia, care e cea mai dependenta de carbune, produce 170,100GW anual, deci problema e floare la ureche.
Romania, 65,200 cu totul, inclusiv hidro, nuclear, eolian, tot tot. Si mai floare la ureche.

Plus ca poti stimula industria locala de masini grele, si faci si niste locuri de munca de inalta calificare in timp ce rezolvi problema. Multe.

Ah, scuze, iar ma gandeam la solutii pe bune.

View Postodastramosilor, on 14 ianuarie 2020 - 21:41, said:

baaah noi am fost mai jmecheri, am intuit ca peste 30 de ani o sa se faca shiftul si am luat-o din timp vanzand toate astea poluante altora, nah acuma sa-si bata ei capu cu ecologizarea

Corect. Romania a fost un pionier in domeniu. Sustenabilitate prin subdezvoltare, saracie si subzistenta.

Edited by shefu_de_combinat, 14 January 2020 - 21:50.


#63
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,131
  • Înscris: 03.07.2008

Quote

Nu exista progres fara sacrificii.

Intoarcerea in preistorie (0 emisii de codoi) numai progres nu se poate numi.

#64
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Primul pas e scoaterea firmelor de tip Schweighofer in afara legii.... puse sa replanteze, din profit, tot ce au distrus...

Edited by Kres, 14 January 2020 - 21:45.


#65
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postvanitty, on 14 ianuarie 2020 - 20:58, said:

stii cu scandalul ala al emisiilor masluite.. ca guvernul germaniei o facut tot ce era posibil sa-i scape pe aia de efectele magariei lor
Binențeles că dovezile tale sunt ” toată lumea știe”, nu?
Mi-amintești de un coleg de generală, frate cu Pinocchio sau cu Baronul de Munchhausen.
Obrigado!

#66
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 15.01.2017

View PostKres, on 14 ianuarie 2020 - 21:44, said:

1.Primul pas e scoaterea firmelor de tip Schweighofer in afara legii....
2.puse sa replanteze, din profit, tot ce au distrus...
1. Idiotenie
2. Asta ar fi excelent, depusa garantie inainte de inceperea exploatarii si returnata numai daca replantarea si ingrijirea noii paduri este conforma. Altfel cu banii din garantie platia plantare. Exact asa este la nenorocitii de imperialisti, aia rai si poluatori, adica la suanezi.

#67
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
stiti care e faza, o sa trebuiasca sa cumparati tehnologie nepoluanta de la nemti, restul va fi cah. asta se urmareste.

#68
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 15.01.2017

View Postrich1974, on 14 ianuarie 2020 - 21:50, said:

stiti care e faza, o sa trebuiasca sa cumparati tehnologie nepoluanta de la nemti, restul va fi cah. asta se urmareste.
Adica centeale electrice pe carbune sau gaz, ca germanii inchid nuclearele si deschid dinastea eco, pe carbune.

#69
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postrich1974, on 14 ianuarie 2020 - 21:50, said:

stiti care e faza, o sa trebuiasca sa cumparati tehnologie nepoluanta de la nemti, restul va fi cah. asta se urmareste.

Neah, tare mi-e ca va fi adusa pe vapor din alte parti. Stiu aia din Bayan Obo de ce.

View PostEpdm, on 14 ianuarie 2020 - 21:53, said:

germanii inchid nuclearele si deschid dinastea eco, pe carbune.

Literally.
Au facut Datteln4 in anticiparea inchiderii reactorului 2 de la Philippsburg.

Edited by shefu_de_combinat, 14 January 2020 - 21:54.


#70
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 16.01.2017

View PostAlecsandru010, on 14 ianuarie 2020 - 20:40, said:

O mie de miliarde de euro. Atat va pune Europa la bataie pentru inverzirea economiilor sale in urmatorii zece ani.

Este o initiativa unica la nivel mondial si presupune o Europa neutra din punct de vedere al emisiilor pana in 2050; proiectul presupune o transformare masiva a economiei europene.

Nimic nu va ramane la fel. Totul va fi atins de New Green Deal-ul european - de la agricultura la industrie;  de la deseurile farmaceutice la chimicalele ce ne pot da peste cap sistemul endocrin, totul va fi reviziuit si pus in acord cu noua scriptura europeana. Totul!
Suma e mult prea mica pentru ceea ce se vrea a fi obtinut si nu va avea nici pe departe efectul scontat, daca nu va fi insotita de masuri radicale complementare. Suntem doar in faza initiala in care se trage de timp.Posted Image

Cel mai probabil, chiar inainte de 2025 se vor hotari sa ia masuri ceva mai radicale, si tot mai radicale pe masura ce efectele schimbarilor climatice, poluarea si prabusirea ecosistemului vor fi tot mai vizibile. Si tot degeaba.Posted Image

#71
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 15.01.2017

View PostRamuran, on 14 ianuarie 2020 - 21:54, said:

Suma e mult prea mica

Iar au uitat idiotii aia rosii sa-si ia pastilele.

#72
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostRamuran, on 14 ianuarie 2020 - 21:54, said:

Si tot degeaba.

Why bother then?

Daca dupa credinta voastra tot suntem f.tuti indiferent de ce facem, nu mai bine spargem 1 trilion pe cox, sex si hedonism? Ca oricum ne ia dracu.

Asta e partea de cainta din religie. Oricum ne ia dracu, da' intai trebuie sa suferim pentru pacatele noastre.

Edited by shefu_de_combinat, 14 January 2020 - 21:59.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate