Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 

Soluție traseu evacuare hotă bucătărie

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Bogey

Bogey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 08.07.2007
Bună ziua,

Se dă bucătăria din imaginea anexată.

Legendă cerculețe:
  • galben - conductă gaze
  • roșu - conductă apă caldă
  • albastru - conductă apă rece
  • portocaliu - conductă agent termic (tur+retur)

Dacă deține cineva o bucătărie configurată astfel sau a văzut pe undeva, cum a fost instalată hota? Nu prea găsesc soluții subtile pentru evacuarea aerului. Mă gândeam să fac un fel cot la țevile de agent termic și să vin cu o conductă dreptunghiulară de 5x20 cm, de exemplu, pe lângă zidul care acoperă țevile de apă rece/caldă.

Attached Files



#2
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
Care sunt pereții exteriori - in desen nu vad reprezentata nici o ferestra?

LE: presupun ca e cel din dreapta aragazului (cel cu caloriferul). Pentru hote e bine ca:
- traseul de evacuare sa aibă cât mai puține coturi
- traseul de evacuare sa aibă o secțiune cât mai mare
Din aceste motive cred ca cel mai bine este ca din iesirea verticala a hotei sa vii cu un cot către camera, iar cu un al doilea cot sa duci traseul către peretele exterior după țevile de încălzire.

Edited by suri, 11 January 2020 - 16:55.


#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

Bogey said:

Dacă deține cineva o bucătărie configurată astfel sau a văzut pe undeva, cum a fost instalată hota? Nu prea găsesc soluții subtile pentru evacuarea aerului.

   Nu exista solutii din astea tiptile. Ori muti aragazu ori renunti la hota. Deschizi geamu !

#4
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
Fiindcă nu mai pot edita: secțiunea tubulaturii de evacuare sa fie cât mai mare, în funcție de ieșirea din hota ( tub rotund cu diametru 125 sau chiar 150). Poți încerca și tub cu secțiune rectangulara, dar încearcă sa stai cât mai aproape de secțiunea ieșirii din hota.

#5
Bogey

Bogey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 08.07.2007

 suri, on 11 ianuarie 2020 - 16:40, said:

Care sunt pereții exteriori - in desen nu vad reprezentata nici o ferestra?

Da, peretele cu caloriferul e cel exterior. Am omis să mai reprezint fereastra.

 suri, on 11 ianuarie 2020 - 16:40, said:

Din aceste motive cred ca cel mai bine este ca din iesirea verticala a hotei sa vii cu un cot către camera, iar cu un al doilea cot sa duci traseul către peretele exterior după țevile de încălzire.

Dacă fac asta, cred că îmi iese din mobilă, cea de sus fiind, de obicei, mai îngustă decât cea de jos. Blatul are 60cm, mobila de sus cam 40cm.

#6
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 01.02.2009
Incearca recircularea cu filtru de carbon. Chiar daca e hota decorativa se gasesc filtre de carbon activ.

#7
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Ce am văzut la unele apartamente, tubul este trecut prin dulapurile suspendate...hota la rândul ei fiind încastrată in mobilierul suspendat. Nici nu zici că există...

#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Bogey, on 11 ianuarie 2020 - 18:15, said:



Da, peretele cu caloriferul e cel exterior. Am omis să mai reprezint fereastra.



Dacă fac asta, cred că ĂŽmi iese din mobilă, cea de sus fiind, de obicei, mai ĂŽngustă decât cea de jos. Blatul are 60cm, mobila de sus cam 40cm.

    Tipu face misto!

#9
Bogey

Bogey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 08.07.2007
Mă gândeam la ceva de genul ăsta, doar că dispusă cu lungimea secțiunii pe verticală și lățimea pe orizontală. Față de exemplul dat, aș avea un cot în plus.

Attached Files



#10
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,755
  • Înscris: 29.11.2007

 Bogey, on 11 ianuarie 2020 - 15:47, said:

[...]
Dacă deține cineva o bucătărie configurată astfel sau a văzut pe undeva, cum a fost instalată hota? Nu prea găsesc soluții subtile pentru evacuarea aerului. Mă gândeam să fac un fel cot la țevile de agent termic și să vin cu o conductă dreptunghiulară de 5x20 cm, de exemplu, pe lângă zidul care acoperă țevile de apă rece/caldă.

Da, merge. Ideal este ca, in acest caz, sa iesi cu tubulatura rectangulara, afara, si sa-i gasesti piesele necesare (clapeta de sens, plasa anti pasari) cu sectiunea respectiva

Edited by DIY, 11 January 2020 - 20:32.


#11
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004

 Bogey, on 11 ianuarie 2020 - 18:15, said:

Daca fac asta, cred ca imi iese din mobila

Dacă desenul inițial e la scara sigur îți iese din mobila. Din păcate vorba aia care spune ca "grasa, laptoasa și devreme acasă nu exista" se dovedește adevărată mai des decât ne dorim :).

Poti încerca să ridici tubulatura pina sub tavan și sa o maschezi cu rigips...

Edited by suri, 11 January 2020 - 20:43.


#12
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
-exista tot setul de tubulatura la Faber, Falmec, Elica sau alți producători de hote. Se mai găsește dar în alte variante și la dedeman, brico, hornbach, etc..
- când vreți mobila și mergeți sa o proiectați atunci veți primi și soluții pt multe care par fără răspuns. Se poate proiecta și comanda mobila astfel încât sa se ascundă sau nu evacuarea hotei dar cu discuții între beneficiar și cel care face mobila, altfel vin idei dar cine le pune în practica și răspunde pt lucrare?

Cât are "stâlpul" cu țevile, dimensiunile coltului prin fata căruia va trece evacuarea?

Este mobila acum? Poze
Dacă nu este mobila comandata, ce tip doriți - clasica sau moderna?
Este gaura pt hota data? Dacă da, unde exact (l, h)?

Edited by superm, 11 January 2020 - 20:54.


#13
Bogey

Bogey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 08.07.2007

 superm, on 11 ianuarie 2020 - 20:48, said:

Cât are "stâlpul" cu țevile, dimensiunile coltului prin fata căruia va trece evacuarea?

Este mobila acum? Poze
Dacă nu este mobila comandata, ce tip doriți - clasica sau moderna?
Este gaura pt hota data? Dacă da, unde exact (l, h)?

Desenul e la scară și are dimensiunile reale (mai puțin fereastra, pe care nu am apucat să o fac). Stâlpul are dimensiunle 16x34, nu e mobilă și nici gaură pentru hotă. Momentan sunt pus pe distrus, nu știu încă ce fel de mobilă voi lua. Nu am gândit decât partea de sub blat.

#14
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
-mobila clasica are cornisa
-mobila moderna poate avea mensola/placa superioara sau corpuri cu profunzime mai mare peste suspendatele clasice
-corpul cu hota incastrabila poate fi de profunzime mai mare decât suspendate clasice
-se poate continua cu corp suspendat și spre geam astfel încât sus sa fie mobila care sa susțină și acopere tubulatura

... Idei... Poate dacă mai e nevoie pun luni niște poze...

#15
Bogey

Bogey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 08.07.2007

 superm, on 11 ianuarie 2020 - 22:20, said:

-se poate continua cu corp suspendat și spre geam astfel încât sus sa fie mobila care sa susțină și acopere tubulatura

... Idei... Poate dacă mai e nevoie pun luni niște poze...

Dacă ai poze cu ceva similar, ar fi de ajutor.

#16
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 Bogey, on 12 ianuarie 2020 - 00:08, said:

Dacă ai poze cu ceva similar, ar fi de ajutor.

Functie de mobilierul ales si de spatiu (dimensiuni exacte - stalp, gaura evacuare, mobilier) se poate cu cornisa, placa superioara sau corpuri de mobilier ...
+tubulatura ex - https://www.falmec.r...bulatura-5.html

Succes.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate