Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Voi cu ce ascutiti cutitele?

- - - - -
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#127
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

 crisstonne, on 31 august 2021 - 18:14, said:

Da da.
Lovit?

Nici măcar.
Dar consider că în schema mare a lucrurilor, a fost cu noroc cu utilizarea acum. Să vezi distracție când tragi pe masat un HRC 64 cu miez mult mai expus și dispare jumătate de cuțit.

#128
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8o_DZImPr18?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

destul de folosit modelul asta, sunt multe filme pe yt cu el folosit de oameni care se dau profesionisti. Cred ca exceptand vreo sabie deosebita un sistem de asta poate satisface cam orice amator. Cica se pot gasi benzi abrazive pana la 6000 granulatie.
Pietrele necesita prea multa munca manuala si multa indemanare. Sistemele alea cu ghidaj ca sa respecti unghiul corect mi se par excesive pentru niste cutite normale de taiat legumele.

Edited by chilly willy, 31 August 2021 - 20:07.


#129
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

 DarthBane, on 31 august 2021 - 19:56, said:



Chiar mai puțin, dar nu e prea agresivă la 1000 ?
La pietrele diamantate nu se respectă același grit precum la celelalte pietre ?

Plăcile diamantate turnate rămân cu niște "vârfuri" dure, foarte agresive. Se uniformizează prin utilizare, dar la început totul pare deosebit de agresiv. Eu mai folosesc ceva tip arkansas când e nevoie, să aduc comportamentul la cel normal.
Se poate folosi un strop după, pentru a mai consolida structura.
Rămâne însă cel mai indicat compromis, pentru că taie în orice aliaj rapid și formează direct cele mai stabile structuri, limitând foarte mult deformarea plastică.

#130
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Stai, să înțeleg.
Eu folosesc 2 pietre, naniwa lobster, una de 1000 si una de 3000.
O diamantată de 1000 ar fi echivalentă cu naniwa 1000 ca grit sau ar fi mai fină ?

#131
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Din păcate nici pietrele de apă cu același grit nu sunt la fel.
Va fi mult mai rapidă decât acea Naniwa. Este mai aproape de Shapton Pro 1000, care este la un alt nivel, mai ales cu aliajele inoxidabile. Pe palierul unde ambele sunt capabile să elimine material.
Apoi plăcile diamantate se "consumă" treptat și devin tot mai fine. Dar și așa va avea randament mai mare.

#132
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
între timp, a venit prima piatra, aia 1000/6000 fără să am termeni de comparație, deja pare extrem de fină. În fine m-am jucat un pic, dar fără rezultate care să te facă să pici în kur....deci întrebare: grosso modo știe cineva cam cât trebuie bibilit un cuțit în medie c-o piatră? eventual cand îl iei de la 0 și când îi faci un ascuțit de întreținere  :)

#133
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Nu cred că poate spune cineva. Sunt multe variabile necunoscute acolo.
Ca referință, pentru reparat mici ciobituri, până la ras părul (care în esență este irelevant, dar vezi cel mai ușor dacă ai apex format corect sau nu), la un aliaj tipic "german" cu duritate 55-58, durează câteva minute pe o placă diamantată din asta fără pretenții deosebite. Cu eliminarea aliajului mort, bevel nou etc. Randamentul este în mare constant.
La pietrele de apă contează semnificativ mai mult cum este exact aliajul respectiv (chiar dacă generic se află tot acolo) și cum este ansamblul abraziv/liant. Unul dintre dintre lucrurile descoperite de ăștia, a fost că pietrele pot forța deformarea aliajului într-un mod semnificativ mai mare decât se credea. Și de asta unele pietre pur și simplu sunt de evitat. Dacă mai adaugi și deformarea suprafeței în timpul utilizării, care ajunge să lucreze împotriva apexului, e cu atât mai neplăcut. Cu efort, compensare etc., sigur, ceva tăiș poate fi obținut. Din noroc, în anumite combinații, relativ ușor și bine.

Iar împrospătat tăișul, înseamnă câteva treceri pe o placă diamantată. Așa ceva e posibil pentru multe aliaje și pe niște pietre de apă potrivite, dar cu ceva mai mult deranj. Cel mai dezirabil produs la întreținere, preventiv, când încă taie cuțitul, rămâne stropul cu abrazivi. Randamentul maxim fiind obținut prin utilizarea preventivă, cum spuneam. Dacă sunt aliaje mai moi, merg oxizii. Dacă aliajele încep să fie la alt nivel, atunci câștigul este semnificativ folosind particule abrazive diamant și pe strop sau în multe situații acolo oxizii vor strica apexul mai mult decât să-l refacă și tot diamantate sau cbn trebuie.

#134
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,035
  • Înscris: 31.07.2007

View PostOlteanul_sfios, on 31 august 2021 - 16:16, said:

Bunicu' facea ca macelarii, harsti! - harsti! lama pe lama si aia era, taiau ca briciul. Posted Image
Bine, nici nu prea avea el Suminagashi, dar orisicat... Posted Image
In schimb dadea cu briciul de ras pe cureaua aia din cui cate juma' de ora pana se barbierea.

Da, numa' ca asa nu ascutea lama, ci "honing" (scuze, imi scapa in romana).

#135
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020
Acel aparat de la Work Sharp e de departe cel mai potrivit pentru un amator.
Indiferent cat de paralel esti cu ascutitul, cu ala iti ia 5 minute sa obtii un tais ca la carte.
Ca sa ajungi la acelasi nivel cu pietre iti trebuie multa indemanare. Parerea mea e ca va irositi timpul si banii cu ele. Daca vrei sa faci cariera in ascutit atunci poate merita achizitionate pietre si un Tormek. Dar daca vrei doar sa ai cutitele din bucatarie ascutite mai bine iei un Work Sharp.
Nici ala nu e chiar ieftin, varianta ken onion e vreo 800 de lei + 100 de lei setul de benzi care duce max 10-40 de ascutiri in functie de uz. Si ca si constructie nu e grozav, e aproape tot plastic, role etc... dar altceva mai bun pentru amatori nu exista pe piata deocamdata

#136
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

View PostClayman, on 22 august 2021 - 08:08, said:

probabil, însă eu caut o soluție de om leneș - să stea în sertar la un loc cu cuțitele și să poată fi folosită de oricine nevastă Posted Image în caz că e nevoie.
...

solutia de om lenes este sa mergi la tocilarie Posted Image

ori iti place sa le ascuti si atunci obtii (in timp) rezultate mai bune decat la tocilarie,

ori nu te pasioneaza si atunci mai bine la ascuti la tocilarie ... economisesti si bani si timp si rezultatele sunt mai bune

Posted Image

PS: una este sa le ascuti, alta este sa le dai periodic pe masat pentru a mentine taisul, sotia poate asta fara probleme Posted Image

#137
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
Aici nu exista tocilarie...tre' sa te descurci altfel :)

Mi-am luat niste pietre si chiar fara sa ma pricep prea tare, primele rezultate sunt incurajatoare...testat pe degetul meu  :D

#138
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
se stie ca un cutit care nu taie de loc mancarea ... taie foarte bine degetele :)

#139
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

View Posthamangia, on 06 septembrie 2021 - 18:32, said:

solutia de om lenes este sa mergi la tocilarie Posted Image

ori iti place sa le ascuti si atunci obtii (in timp) rezultate mai bune decat la tocilarie,

ori nu te pasioneaza si atunci mai bine la ascuti la tocilarie ... economisesti si bani si timp si rezultatele sunt mai bune

Posted Image

PS: una este sa le ascuti, alta este sa le dai periodic pe masat pentru a mentine taisul, sotia poate asta fara probleme Posted Image

mersul la tocilarie nu e solutia de om lenes pentru ca nu prea exista aceste institutii si daca e vreuna implica colectarea cutitelor si ducerea lor la acea tocilarie urmata de o noua vizita pentru recuperarea lor. Una peste alta o solutie proasta cu multe drumuri si cutitele nu sunt disponibile atunci cand ai nevoie de ele. Solutia de om lenes ar fi cumpararea altor cutite si aruncarea celor vechi, in special cutite ieftine.
Greu de crezut ca un amator va obtine rezultate mai bune decat unu care ascute cutite de multi ani ca ocupatie din care traieste. Probabil ca ala are deja tot ce ii trebuie plus indemanarea necesara.

#140
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
nu subestima performanta la care poate ajunge un "amator" pasionat de ceea ce face  Posted Image

la tocilarie poti da oricand de un plictisit / blazat de ani de ascutit pentru altii

#141
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 01.11.2005
Eu deja folosesc altceva. Un Dremel prins in menghina si cu disc mic, fin. O mana cat de cat formata si nu mai e nevoie de nici o piatra si alte ustensile.

#142
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Pe mine nu mă deranjează. Mai multe cuțite la reparat pe viitor. Acum repar un Spyderco, făcut tot de o mână formată, care cu asta se ocupă.

#143
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 01.11.2005

View Postc6t9, on 29 septembrie 2021 - 13:39, said:

Pe mine nu mă deranjează. Mai multe cuțite la reparat pe viitor. Acum repar un Spyderco, făcut tot de o mână formată, care cu asta se ocupă.
N-am simtit nevoia ca un cutit ascutit de mine ar avea nevoie de reparatii. Important e sa taie. Atat.
Nu am cutite de colectie sau ceva ce ar necesita atentie speciala.

Taie = e ascutit. Nu taie = trebuie ascutit.
Simplu.

#144
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,035
  • Înscris: 31.07.2007

View Postc6t9, on 29 septembrie 2021 - 13:39, said:

... Spyderco...

Nice. Am si io unu, da' n-as baga mana in foc ca-i original. :D Oricum, pe forma aia de Paramilitary 2 ruleaza Ganzo, calu' de bataie :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate