Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Voi cu ce ascutiti cutitele?

- - - - -
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#145
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Doar pare simplu. Dacă îți dă cineva un aliaj cu care el e obișnuit să taie un anumit volum și după ce îl primește de la ascuțit se fărâmă tăișul în scurt timp, practic trece testul cu taie, însă nu taie. Apoi nu mai prinde tăiș nici ușor, de îți omori nervii cu el.

@edy_wheazel, clonele sunt foarte multe și vizual tot mai dificil de identificat. Chiar și la cuțitele mai pricopsite scoase de către producătorii chinezi.

#146
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Sincer, alea "de firma" stau degeaba in colectie, mi-e mila sa le trosnesc. Ganzo in schimb n-are problema asta, ii robust cu retentie decenta. Nu-i el cel mai bine centrat (si daca il centrezi se desface lama daca-l scuturi mai bine), ii ca Loganu' ala cu care cari saci de ciment. :D

#147
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,748
  • Înscris: 12.09.2015
Cu o piatra ce semana cu o gresie de coasa luata de pe malul unui rau .

#148
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021
The Best Way To Sharpen & Clean Knives Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t-_qzsMF8RM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#149
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
De pe la minutul 4, aia e cea mai bună metodă să faci tăișuri proaste.

#150
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
un actor care joaca intr-o reclama ... e prima data cand se face ca ascute ceva Posted Image

#151
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,068
  • Înscris: 12.12.2006
Dacă nu vrei să pui mult efort în ascuțire și mai ales în învățare, cel mai simplu e dispozitivul cu role.
Pe piatră ai nevoie de răbdare, atenție, și mai ales de îndemânare, care se antrenează în timp.

Sigur, performanțele cu piatra pot fi mai bune, dar !   dacă nu ai practică vor fi în general mai slabe.
Cu rolele rezultatul e saisfăcător și rapid pentru orice gospodină :lol:

[ https://s13emagst.akamaized.net/products/34466/34465989/images/res_b4234a3cbd89d00960cdacf81172c013.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#152
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,068
  • Înscris: 12.12.2006
O completare, legat de tocilării - a fost discutat de câteva ori subiectul
Desigur că nu toate sînt la fel, dar odată cu invazia ieftinăturilor pe piață a scăzut și calitatea la care lucrează aceșți tocilari.
Că dacă omu își ia cuțit cu 15 lei, cât ar putea da pentru un ascuțit ?  3-4 lei ?  iar la prețul ăsta ce muncă de calitate să aștepți ?

Îl trage la rpezeală pe un polizor, cât să nu fie tăișul ca dosul, și îți ia leuții :D

#153
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
nu mai exista asa ceva. Ce ar face ala cu polizorul lui poti face acasa cu un ascutitor cu role.

#154
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Postc6t9, on 02 ianuarie 2022 - 21:48, said:

De pe la minutul 4, aia e cea mai bună metodă să faci tăișuri proaste.
si tu acu, filmu ruleala invers.

#155
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
cum sa ascuti un cutit cu polizorul?

cel mult un topor de despicat

#156
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View Postchilly willy, on 10 ianuarie 2022 - 20:29, said:

nu mai exista asa ceva. Ce ar face ala cu polizorul lui poti face acasa cu un ascutitor cu role.

Încă există peste tot. Eu mă ocup de ceva achiziții și furnizare la nivel european și există și pe acolo, atât în regim fix, cât și mobil (vine un nene cu polizorul la tine, de fapt la restaurante).

#157
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,357
  • Înscris: 23.05.2003
Eu unul după ce l-am tot citit pe c6t9 și aici și pe defunctul CG (vizionat inclusiv "filmulețul" de două ore juma' al lui Murray Carter pe care l-a linkuit) mi-am luat inima-n dinți și am luat o piatră d'asta 1000/3000 mai oarecare și am purces la frecat cuțitele din casă.

Evident că fiind la prima experiență rezultatul nu seamănă cu ăla din film dar măcar taie mai bine (cât o ține nu știu dar macar am motiv să încerc mai des :D).

Ce pot să zic? Eu unul care n-am nicio înclinație spre lucrul manual am fost plăcut surprins că operațiunea de frecat m-a ambiționat s-o fac cât pot de bine.
Dacă ești și relaxat fără să ai pretenții să-ți iasă din prima ( a doua...a treia...) aș îndrăzni să zic că a fost și o experiență plăcută.

Bottom line, mulțumesc băieților care împărtășesc din experiența lor și care convertesc guguștiuci ca mine la frecat cuțite. :)

#158
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,068
  • Înscris: 12.12.2006

View Postchilly willy, on 10 ianuarie 2022 - 20:29, said:

nu mai exista asa ceva. Ce ar face ala cu polizorul lui poti face acasa cu un ascutitor cu role.
nooo, nici vorbă, pentru un așa dezastru ai nevoie de power tools :coolspeak:

#159
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006
Chef'sChoice 15 XV Trizor

Pe amazon.com, amazon.de  si pe youtube zic destul de multe pareri bune despre acest ascutitor

Youtube

Amazon.com

Amazon.de


Nu l-am incercat, nu l-am cumparat... dar trebuie luat in considerare

dar parca l-as cumpara...

#160
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Pentru ce cuțite?

#161
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,068
  • Înscris: 12.12.2006
Dacă treci de întrebarea lui c6t9, cumpără-l. :P
Poți să-ți ajuți pietenii sau rudele cu el.

Dacă te bagi la cuțite mai speciale... altă discuție.

#162
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,357
  • Înscris: 23.05.2003
Mi-ati bagat microbul cu ascutitul fir-ar sa fie. :D
De ieri sunt posesor de piatra diamantata si strop de la c6t9 (caruia vreau sa-i multumesc si aici pentru nemarginita rabdare si bunavointa in a-mi raspunde la toate intrebarile de gugustiuc).
Piatra inca n-am folosit-o ca n-am avut pe ce, doar cu stropul am reimprospatat cutitele ascutite acu' o luna si parca s-au inviorat oleaca.

De acu' ramine sa practic hobby-ul asta pina-mi apare memoria musculara.
Mai am o dambla sa-mi iau un cutit japonez dar o mai las un pic ca sa nu-mi fortez norocul cu nevasta-mea. :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate