Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Legea si Harul

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1301 replies to this topic

#73
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 06 ianuarie 2020 - 22:08, said:


Duhul sfânt există, singura discuție este ce face și este acest vânt sfânt. Dar nu are legătură cu ce discutăm.
Ce e? :)

#74
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 06 ianuarie 2020 - 19:12, said:

Martorii, refuzand sa-si ucida semenii in razboi, demonstreaza ca au porunca sa NU ucizi scrisa in inima.
Popoiii ortodocsi, cu aceleasi indemnuri de cacat ca tine, au dus de-a lungu istoriei popoarele la macelurile cezarilor diabolici, prostindu-i ca tine ca fac slujba divina. Deconpirandu-se astfel ca fiind curvele Cezarilor care-i plateste pana in zilele noastre cu scopu de a prosti masele idioate sa-i valideze prin vot, dupa care sa le duca copiii la macel. Posted Image
Nu te-ai intrebat niciodata de ce popoiii , chiar si pastorii idioti moronicicare prostesc masele sa mearga la macel, sunt platiti de la budget de Cezaru? Posted Image

Si ce, am zis eu ca nu au Legea inscrisa in inima?! Tocmai ca o au si de aceea ei inca sunt sub Lege! Dar, fiind sub Lege, nu mai sunt sub Har. Daca erau sub Har, aveau Harul lui Dumnezeu in inima lor. Si Harul nu este scris, ca este ceva viu, nu mort, ca Legea.

View Postpacopaco1967, on 06 ianuarie 2020 - 19:21, said:

Martorii deocamdata interpreteaza corect porunca "sa nu ucizi" . Eu nu sunt sigur daca chiar o au imprimata in constinta, adica in caz ca vine unul si vrea sa ucida cu kalasnicovul sute de oameni si singura metoda de a opri ucigasul e cu o arma, banuiesc ca martorul tau nu o sa stea pe ganduri si il va kilari pe kalasnicosul.

Aia e, ca nu o sa-l ”kilareasca”! Vor astepta sa-l ”kilareasca” Dumnezeu...

#75
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 06 ianuarie 2020 - 22:12, said:

Si ce, am zis eu ca nu au Legea inscrisa in inima?! Tocmai ca o au si de aceea ei inca sunt sub Lege! Dar, fiind sub Lege, nu mai sunt sub Har. Daca erau sub Har, aveau Harul lui Dumnezeu in inima lor. Si Harul nu este scris, ca este ceva viu, nu mort, ca Legea.

Ce înțelegi tu prin har?! Dezvoltă te rog...

#76
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 06 ianuarie 2020 - 19:28, said:

Nu, nu o va face. Pentru ca '...ei urmeaza pe Miel, oriunde merge El'(Apoc14:4)



#77
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 06 ianuarie 2020 - 22:12, said:



Si ce, am zis eu ca nu au Legea inscrisa in inima?! Tocmai ca o au si de aceea ei inca sunt sub Lege! Dar, fiind sub Lege, nu mai sunt sub Har. Daca erau sub Har, aveau Harul lui Dumnezeu in inima lor. Si Harul nu este scris, ca este ceva viu, nu mort, ca Legea.
Doar daca ai Legea scrisa in inima poti beneficia deplin de har.
Caci neacceptand unele porunci a legii, faci inutil haru in dreptu incalcarii acelei porunci.

Edited by Dude_2nd, 06 January 2020 - 22:16.


#78
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 06 ianuarie 2020 - 19:21, said:

Martorii deocamdata interpreteaza corect porunca "sa nu ucizi" . Eu nu sunt sigur daca chiar o au imprimata in constinta, adica in caz ca vine unul si vrea sa ucida cu kalasnicovul sute de oameni si singura metoda de a opri ucigasul e cu o arma, banuiesc ca martorul tau nu o sa stea pe ganduri si il va kilari pe kalasnicosul.

Vezi  mai sus, ca am avut dreptate. Martorii nu ”kilaresc” pe nimeni. Ca sunt sub Lege!!!

View Postheart_of_ice, on 06 ianuarie 2020 - 22:14, said:

Ce înțelegi tu prin har?! Dezvoltă te rog...

Harul este conexiunea nemijlocita a omului cu Dumnezeu. Si sa-ti spun cum actioneaza:

Ai auzit, vreodata, teoria ca bataia de aripi a unui fluture din emisfera nordica poate cauza o furtuna in cea sudica? Nu conteaza detaliile, ci conteaza ideea. Ei bine, ca om nu ai cum sa apreciezi care va fi consecinta zborului acelui fluture, daca ar trebui sa-l  omori, sau sa-l lasi sa zboare. Dar Dumnezeu poate sti si prin Har iti poate arata si tie.

View PostDude_2nd, on 06 ianuarie 2020 - 22:15, said:

Doar daca ai Legea scrisa in inima poti beneficia deplin de har.
Caci neacceptand unele porunci a legii, faci inutil haru in dreptu incalcarii acelei porunci.

Da, Dude, ai Legea scrisa in inima, nu contest. Si esti sub Lege! Este la fel ca ghicitoarea ”Palarie intr-un picior, ghici ciuperca ce-i”.

#79
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 06 ianuarie 2020 - 22:21, said:


Harul este conexiunea nemijlocita a omului cu Dumnezeu. Si sa-ti spun cum actioneaza:

Ai auzit, vreodata, teoria ca bataia de aripi a unui fluture din emisfera nordica poate cauza o furtuna in cea sudica? Nu conteaza detaliile, ci conteaza ideea. Ei bine, ca om nu ai cum sa apreciezi care va fi consecinta zborului acelui fluture, daca ar trebui sa-l  omori, sau sa-l lasi sa zboare. Dar Dumnezeu poate sti si prin Har iti poate arata si tie.
Haru n-are nici o treaba ci aripile fluturelui norfic, ci cu MILA lui Dumnezeu care da iertarea unui pacatos, fara ca acesta din urma sa poata sa se revanseze, sa intoarca favoarea.

#80
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 06 ianuarie 2020 - 19:53, said:

Exemplu de cacat izvorat din vizionarea fara discernamant a cacaturilor hollyudiene. Fa-te mai bine dregator antitero. Posted Image ca crestin, ti-ai ratat cariera.

De fapt, prin exemplul dat, Paco demonstreaza ca are duhul Legii in inima lui. Dumneata ai literea Legii, ceea ce este ceva total diferit. Pentru ca intelesul duhovnicesc al Legii este facerea binelui. Si cine lasa un criminal sa-si faca voia, nu este in Duhul Legii, ci in Litera ei. Si cine-i sub Litera Legii este si el criminal...

View PostDude_2nd, on 06 ianuarie 2020 - 20:10, said:

Orice mijloace sunt acceptabile, mai putin cele ce trec peste porunca sa NU ucizi. Posted Image

Cand ai sa pricepi ca, prin astfel de ganduri, esti sub Lege, nu deasupra ei?! Ca esti rob Legii, nu-ti este Legea roaba tie?

View PostDude_2nd, on 06 ianuarie 2020 - 20:13, said:

Isus a subordonat totul, poruncilor.
Chiar si viata Sa, ori a celor din jur.

Daca salvarea vietii acesteia cu orice pret este scopu Crestinismului, acest lucru ar fi fost facut deslusit. Cand colo, ce sa vezi? ' oricine va voi sa-si scape viata o va pierde; dar oricine isi va pierde viata pentru Mine o va mantui. (Luc.9:24)'

Vorba aceasta este inteleasa in doua feluri: intr-un fel o inteleg sfintii si in alt fel criminalii. Dumneata o intelegi precum criminalii, desi nu pari...

Edited by Dorel666, 06 January 2020 - 22:26.


#81
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,110
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 06 ianuarie 2020 - 22:11, said:

Ce e? Posted Image

De exemplu, ”Duhul Meu” pus în israeliți este un ”o inimă nouă și un duh nou”, o nouă motivație în împlinirea legii, una interioară, mai bună decât frica de pedeapsă.
Adică spiritul legii, care dă viață (lasă în viață), în contrast cu litera care omoară. Spirit care devine motorul împlinirii scopului Legii, care este iubirea de Dumnezeu și aproapele. În secolul întâi Dumnezeu ”i-a făcut” pe creștini să împlinească perfect Legea, trasându-le acest spirit al Legii ca motivație.

Ezechiel 36
26 Vă voi da o inimă nouă şi voi pune în voi un duh nou; voi scoate din trupul vostru inima de piatră şi vă voi da o inimă de carne.
27 Voi pune Duhul Meu în voi şi vă voi face să urmaţi poruncile Mele, şi să păziţi, şi să împliniţi legile Mele.


Edited by logic1, 06 January 2020 - 22:31.


#82
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 06 ianuarie 2020 - 20:27, said:

Adică d-ta ai hotărât așa, de unu' singur, unilateral, să nu mai fii sub lege, este?! Pe Dumnezeu l-ai întrebat (ce întrebări îți pun și eu, sigur o să zici că l-ai întrebat și ți-a zis că tu nu mai ești sub lege)?! Posted Image

Da, nu mai sunt sub Lege, ci Legea este sub mine. Deocamdata, insa, ca om sunt sub legea omeneasca. Ca si dumneata, dealtfel. Dar nu ma mai tem ca, daca omor justificat un om, ajung in iad. Dimpotriva, s-ar putea ca Dumnezeu chiar sa ma rasplateasca.

#83
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 06 ianuarie 2020 - 22:26, said:



De fapt, prin exemplul dat, Paco demonstreaza ca are duhul Legii in inima lui. Dumneata ai literea Legii, ceea ce este ceva total diferit. Pentru ca intelesul duhovnicesc al Legii este facerea binelui. Si cine lasa un criminal sa-si faca voia, nu este in Duhul Legii, ci in Litera ei. Si cine-i sub Litera Legii este si el criminal...
Adica in teologia ta, ala care nu ucide e un ucigas, iar ala care ucide e un sfant. :)

Hai sa-ti si destsinui de unde ti se trage modu de gandire cu totu si cu totu antihristic,pe dos.

'S-au falit ca sunt intelepti, si au innebunit;... si au schimbat slava Dumnezeului nemuritor intr-o icoana care seamana cu omul muritor, pasari, dobitoace cu patru picioare si taratoare. De aceea, Dumnezeu i-a lasat prada necuratiei...'  sa vada totul pe dos, impotriva firii si a legiilu YHWH. :)

Edited by Dude_2nd, 06 January 2020 - 22:31.


#84
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 06 ianuarie 2020 - 20:27, said:

Salvarea vietii asteia se subordoneaza salvarii vietii viesnice viitoare. Iar cum viata vesnica viitoare este functie de pazirea poruncilor, inseamna ca inclusiv salvarea vietii pamantesti este subordonata pazirii poruncilor.

'Ei l-au biruit prin sangele Mielului si prin cuvantul marturisirii lor, si nu si-au iubit viata chiar pana la moarte. (Apoc.12:11)'

Da, stiu ca dumneata vrei neaparat sa-ti salvezi viata viitoare. De aceea ti-ai si pierdut-o deja...

View PostDude_2nd, on 06 ianuarie 2020 - 20:31, said:

Ok, asta-i teologia ta, dar NU invatatura lui Isus. Posted Image
Pentru Isus, dimpotriva, oaia aia singura pierduta era mai importanta decat cele multe.
'Care om dintre voi, daca are o suta de oi, si pierde pe una din ele, nu lasa pe celelalte nouazeci si noua pe izlaz si se duce dupa cea pierduta pana cand o gaseste? (Luc.15:4)' Posted Image

Vezi ca ai uitat ca Hristos vorbeste si de capre:

Matei 25:41 Apoi va zice celor de la stânga Lui: ‘Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care a fost pregătit diavolului şi îngerilor lui!

View PostDude_2nd, on 06 ianuarie 2020 - 20:33, said:

Cea vesnica o pierzi prin incalcarea poruncilor...Posted Image

Cata vreme esti sub Lege, DAAAAAAAAAA.

#85
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 06 ianuarie 2020 - 22:31, said:

... nu ma mai tem ca, daca omor justificat un om, ajung in iad. Dimpotriva, s-ar putea ca Dumnezeu chiar sa ma rasplateasca.
in mod normal,ar fi suficienta postarea asta ar fie suficienta sa fi primit in bande ca ISIS. n-ai nici o treaba cu Crestinismu.
Totusi,nu e vina ta. Asa esti tu.:)

#86
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 06 ianuarie 2020 - 20:43, said:

Posted Image

Ce? Tu crezi ca exista ajutor de cioban?  ������


Isus le-a lasat pe izlaz, unde erau expuse atacului unui caine, unui lup, etc. Posted Image si asta, ca sa-ti anuleze tie teologia grupurilor mari ca fiind mai de dorit decat cele mici.

'Atunci Isus a zis celor doisprezece: "Voi nu vreti sa va duceti?" (Ioan.6:67)' caci Mie nu-mi pasa de numar, ci de calitate?

Pai, voi credeti ca Hristos este un pastor nebun, ca pastorii iehovisti, care isi indeamna oile se mearga in puscarii?! Adica Corpul de guvernare sa stea bine mersi, ca-i ”oaia cea pierduta”, in timp ce restul turmei plange si moare prin puscarii. Voi sunteti ori lupi in blana de oaie, ori pastori platiti!

#87
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 06 ianuarie 2020 - 22:36, said:



Pai, voi credeti ca Hristos este un pastor nebun, ca pastorii iehovisti, care isi indeamna oile se mearga in puscarii?! Adica Corpul de guvernare sa stea bine mersi, ca-i ”oaia cea pierduta”, in timp ce restul turmei plange si moare prin puscarii. Voi sunteti ori lupi in blana de oaie, ori pastori platiti!
iar o nimerisi :lol: (cu oistea drept in gard)

Singurii pastori ce NU sunt platiti, sunt 'iehovistii':)

Edited by Dude_2nd, 06 January 2020 - 22:40.


#88
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 06 ianuarie 2020 - 20:54, said:

Cum adica asta trebe sa demonstrez?
Au n-ai cetit:
'daca vrei sa intri in viata, pazeste poruncile." (Mat.19:17)'


Da, Dude, daca vrei sa intri in viata, pazeste poruncile. Dar nu si in Imparatia Cerurilor! Altminteri, de ce crezi ca tanarul cel bogat a continuat cu intrebarile?! Pazise poruncile si le pazea in continuare, deci avea garantata intrarea in viata si raspunsul la intrebarea sa. Totusi, in acel moment a priceput ca viata vesnica este ceva mai mult decat traiul bun pe acest pamant, rasplata promisa de Dumnezeu pentru pazirea poruncilor.

View PostDude_2nd, on 06 ianuarie 2020 - 22:39, said:

iar o nimerisi Posted Image

Singurii pastori ce NU sunt platiti, sunt 'iehovistii'Posted Image

Iarta-ma, dar erau doua variante ca un pastor sa-si faca naspa treaba: ori este platit, ori este nebun. Cum dumneata zici ca pastorii iehovisti nu sunt platiti, ramane doar nebunia ca justificare pentru indemnul oilor de a intra in puscarie si a fi mancate de lup.

#89
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postlogic1, on 06 ianuarie 2020 - 22:29, said:

De exemplu, ”Duhul Meu” pus Ă®n israeliți este un ”o inimă nouă și un duh nou”, o nouă motivație Ă®n Ă®mplinirea legii, una interioară, mai bună decât frica de pedeapsă.
Adică spiritul legii, care dă viață (lasă Ă®n viață), Ă®n contrast cu litera care omoară. Spirit care devine motorul Ă®mplinirii scopului Legii, care este iubirea de Dumnezeu și aproapele. ĂŽn secolul Ă®ntâi Dumnezeu ”i-a făcut” pe creștini să Ă®mplinească perfect Legea, trasându-le acest spirit al Legii ca motivație.

Ezechiel 36
26 Vă voi da o inimă nouă şi voi pune Ă®n voi un duh nou; voi scoate din trupul vostru inima de piatră şi vă voi da o inimă de carne.
27 Voi pune Duhul Meu Ă®n voi şi vă voi face să urmaţi poruncile Mele, şi să păziţi, şi să Ă®mpliniţi legile Mele.


Și de ce nu le-a dat/arătat/dezvăluit Iahve evreilor spiritul legii, de ce doar creștinilor calcători ai legii și ai sabatului?!

Textul din Ezechiel se referă la evrei, nu la neamuri! Profeția se referă la evrei, nu la neamuri!



View PostDorel666, on 06 ianuarie 2020 - 22:31, said:

Da, nu mai sunt sub Lege, ci Legea este sub mine. Deocamdata, insa, ca om sunt sub legea omeneasca. Ca si dumneata, dealtfel. Dar nu ma mai tem ca, daca omor justificat un om, ajung in iad. Dimpotriva, s-ar putea ca Dumnezeu chiar sa ma rasplateasca.

De unde știi, cine te-a păcălit?! :)

#90
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 06 ianuarie 2020 - 21:03, said:

Versu dat e tocmai aplicabil la oaia aia una din 100. Posted Image care devine mai de pret decat celelalte 99.

Cum am zis, oile nepazite nu sunt neaparat in siguranta pe izlaz, decat in cartile de colorat a copilasilor de la gradi. Posted Image trebe sa luam elementele pildei asa cum sunt ele date:le-a lasat NEPAZITE.

Nu spune ca le-a lasat nici pazite, nici nepazite. De aceea fiecare intelege ce a facut pastorul, in functie de cum ar face el. Se pare ca dumneata le-ai lasa nepazite, eu si logic as lasa mai intai in siguranta pe cele 99, apoi as pleca dupa oaia pierduta.

View PostDude_2nd, on 06 ianuarie 2020 - 22:05, said:

Pei nu asta era profetia despre Noul Legamant?
Duhu exista? Posted Image raspunde-mi, promit sa nu ma poticnesc. Posted Image

Iti spun eu, iti spune si logic si tot nu pricepi! Dumnezeu nu ne transforma in robotei, scriind in mod supranatural litera Legii in inima noastra.

View Postheart_of_ice, on 06 ianuarie 2020 - 22:09, said:

"33Ci acesta este legământul
pe care‑l voi încheia cu Casa lui Israel,
după acele zile, zice Domnul:
voi pune Legea Mea înăuntrul lor
și o voi scrie în inimile lor
.
Eu voi fi Dumnezeul lor,
iar ei vor fi poporul Meu."

Ieremia 31:33 (NTR)

Ce înțelegi tu din ceea ce am subliniat eu?!

Eu înțeleg că este vorba despre scrierea în inimi a principiilor care stau în spatele Legii!

Explica-i omului ca este vorba de Legea iubirii, nu de Legea poruncilor. Este vorba de Legea Iubirii, nu de Decalog.

View PostDude_2nd, on 06 ianuarie 2020 - 22:23, said:

Haru n-are nici o treaba ci aripile fluturelui norfic, ci cu MILA lui Dumnezeu care da iertarea unui pacatos, fara ca acesta din urma sa poata sa se revanseze, sa intoarca favoarea.

Pai si Hristos a dat iertare de pacate leprosilor, totusi a avut pretentia ca ei sa vina sa se revanseze, intorcandu-se si dand slava lui Dumnezeu.
Si Harul are treaba, ca inseamna cunoastere. Si prin cunoastere poti sti care vor fi consecintele faptelor tale, atat in cazul in care rupi aripile fluturelui, cat si cand il lasi in pace.

View PostDude_2nd, on 06 ianuarie 2020 - 22:31, said:

Adica in teologia ta, ala care nu ucide e un ucigas, iar ala care ucide e un sfant. Posted Image

Hai sa-ti si destsinui de unde ti se trage modu de gandire cu totu si cu totu antihristic,pe dos.

'S-au falit ca sunt intelepti, si au innebunit;... si au schimbat slava Dumnezeului nemuritor intr-o icoana care seamana cu omul muritor, pasari, dobitoace cu patru picioare si taratoare. De aceea, Dumnezeu i-a lasat prada necuratiei...'  sa vada totul pe dos, impotriva firii si a legiilu YHWH. Posted Image

Da, in teologia mea se poate ca unul care nu ucide sa fie un ucigas, iar altul care ucide sa fie un sfant. De exemplu, David, un ucigas notoriu, este sfant, iar Anania, care a spus o minciuna nevinovata, este un criminal.

View PostDude_2nd, on 06 ianuarie 2020 - 22:35, said:

in mod normal,ar fi suficienta postarea asta ar fie suficienta sa fi primit in bande ca ISIS. n-ai nici o treaba cu Crestinismu.
Totusi,nu e vina ta. Asa esti tu.Posted Image

Am fost militar, apoi am fost politist. Am depus juramant sa-mi apar tara si juramant sa-i apar pe nevinovati de criminali. Daca, pentru a salva viata unui nevinovat, trebuie sa ucid un criminal, voi face-o!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate