Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Accident auto fara victime ? Cum se procedeaza ?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
flowwr

flowwr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 14.03.2015
Buna seara si la multi ani !
Sunt sofer nu de mult timp si ma gandeam ca nu prea as sti ce este de facut in cazul unei tamponari ( accident fara victime ) . Puteti va rog sa-mi explicati ca unui incepator ce este de facut concret ? In ce cazuri se merge sau se suna la Politie ? Ce este amiabila si cum se realizeaza ?
Multumesc anticipat

#2
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
daca te-ai bufnit doar tu cu altul si atata, se face amiabila.
Daca te-ai bufnit tu cu altul si mediul inconjurator (stalp, bordura, etc) se cheama politia.
Daca in accident sunt implicate 3 sau mai multe masini, se cheama poltia.
La ultimele doua cazuri vinovatul ramane fara permis.
Poti chema politia daca ala care te-a lovit are asigurare la o firma dubioasa, asa nu o sa fie discutii dupa cine e vinovat si faze din astea dar e posibil sa nu vrea politia sa vina.
Daca lovesti doar tu mediul inconjurator, constata agentii de la cea mai apropiata sectie, si dupa te duci sa declari la sectia accidente usoare, urmand sa iti iei si amenda ca ti-ai zgariat masina, nu iti ia permisul.
Daca iti gasesti masina lovita in parcare te duci la accidente usoare sa declari si sa obtii autorizatie, in situatia asta nu iti da amenda. Nu cumva sa iti lovesti singur masina si sa zici ca ti-a lovito altul ca daca politistul de acolo nu e idiot, si de regula nu e ca vede o groaza de masini lovite pe zi, iti face dosar penal pt fals in acte si declaratii.
Daca lovesti masina altuia te interesezi a cui e, incerci sa dai de proprietar,  sa faceti amiabila. Daca ala se duce la politie ramai fara permis, daca te duci tu la politie cam la fel ramai fara permis cred fiind vinovat de un accident.
In mare, daca chemi politia, unul din cei implicati ramane fara permis. Asa e la noi. Prin restul Europei nu e asa.

Edited by SpeedDemon, 02 January 2020 - 23:06.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostSpeedDemon, on 02 ianuarie 2020 - 23:03, said:

In mare, daca chemi politia, unul din cei implicati ramane fara permis.
Ai explicat foarte bine, mai putin asta.

Nu am avut accidente/incidente si nici macar amenzi de vreo 15-20 de ani, dar pare ciudata afirmatia.

Edited by pasilla, 02 January 2020 - 23:11.


#4
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View Postflowwr, on 02 ianuarie 2020 - 22:43, said:

Buna seara si la multi ani !
Sunt sofer nu de mult timp si ma gandeam ca nu prea as sti ce este de facut in cazul unei tamponari ( accident fara victime ) . Puteti va rog sa-mi explicati ca unui incepator ce este de facut concret ? In ce cazuri se merge sau se suna la Politie ? Ce este amiabila si cum se realizeaza ?
Multumesc anticipat
Dacă ești începător înseamnă că ai citit Codul Rutier mai de curând decât alții, acolo nu zice ce e de făcut?

#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,420
  • Înscris: 15.12.2009

View PostSpeedDemon, on 02 ianuarie 2020 - 23:03, said:

daca te-ai bufnit doar tu cu altul si atata, se face amiabila.

Doua completari:
1. Amiabila se face pe loc sau nu se face deloc. Nu accepta idei de genul "e tarziu, masinile n-au mai nimic, hai sa ne vedem maine sa completam hartiile".
2. Orice accident trebuie declarat in maximum 24 de ore.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostAnn0nyym0us, on 02 ianuarie 2020 - 23:18, said:

1. Amiabila se face pe loc sau nu se face deloc.
Cum faci rost de formular ?

Edited by pasilla, 02 January 2020 - 23:19.


#7
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Pai trebuie sa ai mereu unul la tine. Ți se dă împreună cu asigurarea RCA. Poți să te duci la asigurator sa ceri cate formulare vrei.
Așa e legea la accidente, vinovatului i se suspenda permisul 30 de zile.

Edited by SpeedDemon, 02 January 2020 - 23:25.


#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu fac de multi ani RCA online si nu primesc asa ceva.
Trebuie neaparat sa am acel formular special (am vazut pe google cum arata), sau pot folosi unul tiparit ?

Edited by pasilla, 02 January 2020 - 23:25.


#9
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013
Trebuie neaparat ala.
Eu fac asigurarile pe eMAG, am primit mereu si formularele ( am vreo 10 deja :)) )

#10
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,798
  • Înscris: 06.09.2004

View PostAnn0nyym0us, on 02 ianuarie 2020 - 23:18, said:


Doua completari:
1. Amiabila se face pe loc sau nu se face deloc. Nu accepta idei de genul "e tarziu, masinile n-au mai nimic, hai sa ne vedem maine sa completam hartiile".
nu stiu de unde ai inteles asta, dar ai inteles gresit. eu am facut-o de 2 ori a doua zi (nu mai tarziu de 24 de ore), si nu s-a intamplat nimic  rau.

#11
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

View Postpasilla, on 02 ianuarie 2020 - 23:23, said:

Eu fac de multi ani RCA online si nu primesc asa ceva.
Trebuie neaparat sa am acel formular special (am vazut pe google cum arata), sau pot folosi unul tiparit ?
Trebuie ăla că e foaie gen indigo, un exemplar la fiecare din cei implicați.

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postantiqque, on 02 ianuarie 2020 - 23:24, said:

Trebuie neaparat ala.
Banuiam. Am tot amanat, de multi ani,  sa merg undeva ca sa il iau si nu e bine.

View PostSpeedDemon, on 02 ianuarie 2020 - 23:26, said:

Trebuie ăla că e foaie gen indigo, un exemplar la fiecare din cei implicați.
Am vazut si eu asta, dar m-am tot intrebat daca nu merge si cu indigo (ca pe vremuri :) ). Noroc ca nu am avut nevoie pana acum.

#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,697
  • Înscris: 30.08.2017

View PostSpeedDemon, on 02 ianuarie 2020 - 23:03, said:


In mare, daca chemi politia, unul din cei implicati ramane fara permis. Asa e la noi. Prin restul Europei nu e asa.

Asta nu este adevărată. Doar situațiile prevazute in mod explicit in codul rutier te lasă fără permis. Dacă il lovești pe unul venind din spate, de exemplu, nu rămai fără permis. Dacă il lovești pentru ca nu ai acordat prioritate, atunci rămai fără permis. Lovitul in parcare nu se lasă nici el cu suspendarea permisului.

Nedeclararea in termen de 24 ore a accidentului se lasă cu suspendarea permisului dacă nu exista o înțelegere amiabila.

Un rezumat pentru cine n-are chef sa citească codul rutier:
https://e-juridic.ma...mpla-25026.html

Edited by george_alexandru, 03 January 2020 - 00:01.


#14
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003

View Postpasilla, on 02 ianuarie 2020 - 23:09, said:

Ai explicat foarte bine, mai putin asta.

Nu am avut accidente/incidente si nici macar amenzi de vreo 15-20 de ani, dar pare ciudata afirmatia.
Dar in perioada asta de 15-20 de ani, te-ai mai urcat la volan ? Posted Image

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,191
  • Înscris: 19.09.2005
+ daca esti vinovat incearca sa mergi pe amiabila, poate prinzi o culpa comuna si nu-ti platesti toata reparatia.
daca esti nevinovat si nu ai decontare directa mergi la politie ca ai sanse de o culpa comuna si ajungi sa platesti din reparatii.

#16
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,746
  • Înscris: 23.04.2007

View Postgeorge_alexandru, on 02 ianuarie 2020 - 23:55, said:

Dacă il lovești pentru ca nu ai acordat prioritate, atunci rămai fără permis. Lovitul in parcare nu se lasă nici el cu suspendarea permisului.
Deci aici in parcare la alimentara ... daca nu respecti ce zice triunghiu' ala si lovesti o masina nu se considera "ca nu ai acordat prioritate" ?

#17
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013
Lovit in parcare cand iesi/intri in locul de parcare, nu iti ia nimeni permisul pentru ca nu ai acordat prioritate unei masini stationare :))
Ca daca lovesti pe cineva dupa un semn de cedeaza sunteti amandoi in miscare si e altceva deja.

#18
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,455
  • Înscris: 06.02.2008

View PostSpeedDemon, on 02 ianuarie 2020 - 23:03, said:

daca te-ai bufnit doar tu cu altul si atata, se face amiabila.
Daca te-ai bufnit tu cu altul si mediul inconjurator (stalp, bordura, etc) se cheama politia.
Daca in accident sunt implicate 3 sau mai multe masini, se cheama poltia.
La ultimele doua cazuri vinovatul ramane fara permis.


Poliția nu prea vine când o chemi, ci te cheamă ea pe tine când nu sunt victime sau mașinile se pot deplasa. Fără permis rămâi doar dacă accidentul pe care l-ai provocat e rezultatul unei abateri la codul rutier care prevede și suspendarea permisului.

Edited by caiuscorneliu, 03 January 2020 - 08:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate