Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Pareri detergenti masina de spalat vase

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

Poll: Cel mai bun detergent pentru masina de spalat vase? (119 member(s) have cast votes)

Care detergent pentru masina de spalat vase considerati ca e cel mai bun?

  1. Fairy (24 votes [20.17%])

    Percentage of vote: 20.17%

  2. Finish (45 votes [37.82%])

    Percentage of vote: 37.82%

  3. Somat (13 votes [10.92%])

    Percentage of vote: 10.92%

  4. Lidl W5 (30 votes [25.21%])

    Percentage of vote: 25.21%

  5. Altul (7 votes [5.88%])

    Percentage of vote: 5.88%

Vote Guests cannot vote

#127
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 09.07.2007
Salut,
a folosit cineva produsul Detergent Profesional Konga Pentru Masina de Spalat Vase ?
Pretul mi se pare super convenabil si are 3 review-uri bune !
https://www.emag.ro/...5/pd/DPKTXSBBM/

Pana acum am folosit tablete dar as vrea sa trec pe detergent lichid, poate spala mai bine.

#128
Alexandru-Bitea

Alexandru-Bitea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 05.02.2022
Salut,
Pana acum am folosit w5 all in one, cel clasic si Finish clasic.
Acum vad o oferta buna la Auchan, 0.63 lei/capsula de Somat Gold si ma gandesc sa le incerc.
Initial vroiam sa achizitionez Fairy original (0.7 lei/buc), dar am citit multe pareri negative pe emag si Altex; spun unii oameni ca vasele raman cu un miros puternic de detergent si parfum.
Cei ce au folosit Fairy, ce-mi pot spune, asa este?
Am 2 copilasi mici si nu as dori sa le pun mancarea in castronașe ”contaminate” cu astfel de parfumuri si, eventual, chimicale..
Multumesc.

#129
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,532
  • Înscris: 05.06.2009
Sa știi ca și somat are un miros puternic, eu am renunțat după câteva spălări, când deschideam mașina ieșea un miros greu/urat, de soda/ceva chimic.
Asta se intampla cu câțiva ani în urma, poate între timp au îmbunătățit compoziția și nu mai miros urat/puternic?
Mi s-ar părea firesc ca aceste pastile pentru msv, indiferent de marca, sa se găsească și în varianta "demo", nu știu, un set de 3-4 bucăți, sa poți testa, sa vezi dacă sunt ok, spala bine vasele, etc.
Din experienta personala, am folosit și sunt ok și pastilele marca proprie din DM, Carrefour și Auchan, varianta cu ambalaj hidrosolubil.
Fairy am folosit o scurta perioada, nu-mi amintesc sa fi avut miros puternic, însă rămânea ceva spuma în cuva mașinii, trebuia sa folosesc programul de preclatire pe post de clătire suplimentara, sa se ducă toată spuma din mașină.

#130
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,207
  • Înscris: 08.12.2006

 Alexandru-Bitea, on 17 martie 2023 - 17:33, said:

Salut,
Pana acum am folosit w5 all in one, cel clasic si Finish clasic.
Acum vad o oferta buna la Auchan, 0.63 lei/capsula de Somat Gold si ma gandesc sa le incerc.
Initial vroiam sa achizitionez Fairy original (0.7 lei/buc), dar am citit multe pareri negative pe emag si Altex; spun unii oameni ca vasele raman cu un miros puternic de detergent si parfum.
Cei ce au folosit Fairy, ce-mi pot spune, asa este?
Am 2 copilasi mici si nu as dori sa le pun mancarea in castronașe ”contaminate” cu astfel de parfumuri si, eventual, chimicale..
Multumesc.
eu le-am cam folosit pe toate si am ramas la Fairy, mi se pare cel mai bun in ceea ce priveste curatarea vaselor, ca pana la urma, asta trebuie sa faca detergentul. Ca si miros, nu am sesizat niciodata miros de detergent ramas pe vase, nici chiar pe tocatoarele de lemn (nu e tocmai bine sa le bagi la masina de spalat dar nu ma intereseaza daca se strica, ma intereseaza sa nu le spal manual).

Fairy e ceva mai scump ca si Somat sau Finish, dar parerea mea , din totate ce le am probat, e si cel mai bun la curatare. Am ramas la Fairy si nu cred ca il voi mai schimba vreodata.

Somat, nu mi-a placut, am folosit pastilele alea 4 in 1 si gel-ul la flacon cu incarcatura dubla. Mult mai slab ca si Fairy si Finish. In schimb, Somat mi-a placut la lichidul de clatire, mi se pare peste Finish.

Edited by cuculea, 18 March 2023 - 11:07.


#131
Alexandru-Bitea

Alexandru-Bitea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 05.02.2022
Am descoperit cateva alternative mult mai ieftine:

1. Detergent MSV pulbere Glancil (fabricat de Budich Germany): 0,045 Lei/spălarea !!! nu am scris gresit.. E 4,5 Lei/1,8 Kg pulbere, pe site-ul germag.ro; sau dublu pe emag.
2. Detergemt MSV gel Clinex (Polonia): 0,14 Lei/spălarea. E 39 Lei/5L.
Am comandat ambele produse, maine le am si le probez - va anunt ce constatari am facut.

Cei ce ati folosit detergent pulbere și/sau gel, ce alte mărci ati folosit înafara celor de renume - cu preturi pe masura?

Multumesc

#132
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 16.04.2007
@Alexandru-Bitea - salut! Asteptam impresii! Si eu sunt interesat de inlocuitor la pastile. Posted Image

#133
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 09.01.2004
Germag:
"Detergent pentru masina de spalat vase Glancil, 100 de spalari, 1.8 Kg, Cod produs: 798932
7,74 lei Economisesti 40% 12,90 lei cu TVA"

Asa mult l-au scumpit de ieri pana astazi?!?

#134
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 16.04.2007
Este bun sau nu, dupa vedem cat este de scump sau nu ...

#135
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 09.01.2004
Altceva am intrebat... Posted Image

Citeste review-urile de pe emag, poti sa-ti faci o idee. Oricum e doar cu ~80 de bani mai scump acolo.
Zice o cucoana ca spala perfect, dar ea pune 2 linguri cu varf la fiecare spalare...
Si asa, la consum de ~50-60g per spalare, nu mai tine decat vreo 30 de ture. Iar la costul asta prefer W5.
Altii zic ca pute.

#136
Alexandru-Bitea

Alexandru-Bitea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 05.02.2022
Am postat ieri, dar vad ca nu s-a mai aprobat acea postare.. Reiau:

Am comandat Glancil pulbere de pe emag (transport gratuit cu Genius) cu 8,58 Lei/1,8 Kg. Dar se poate comanda de pe Elefant cu aprox 7,5 Lei, de pe Germag.ro cu 6,58 Lei (7,74 pret afisat - 15% reducere in cosul de cumparaturi), sau cu 4,5 Lei tot pe Germag, dar in regim en-gross. (com. minima 1.000 Lei, facturare exclusiv pe firma). In cer scuze, initial nu am observat mentiunea asta. Deci e 6,58 Lei/cutia.

Cutia a ajuns cu detergentul intarit, asa cum se spunea pe emag, dar am rezolvat f usor acest impediment, fărâmițând pudra în cutie.
Am spălat de 2 ori pana acum cu el:

Spalarea 1. MSV cu masina aproape plina, vase cu grad normal de murdarie (vase din ziua anterioara, dar clatite putin cu apa), program de 1h 42min, 50gr. C; am folosit 17gr. pudră (pe cutie scrie sa se foloseasca 18gr, sau 27gr pt vase f murdare). Vase de toate tipurile.
Rezultatul: vase spălate f bine, fara miros de chimicale sau miros urat (deci nu confirm ceea ce spunea cineva pe emag in legatura cu mirosul urat); 2 lighiane metalice au ramas cu urme de detergent - dupa ce s-au uscat era putin praf alb pe ele.

Spalarea 2: MSV pe jumatate plina, tava plina de grasime, oale si ceaun murdare - din aceeasi zi; program de 2h 50min, 50-60gr. C (program cu temperatura variabila, Al 6-lea simt, Whirlpool); de data asta am folosit mai putin detergent, 13 gr.
Rezultatul: totul e perfect si nu mai raman urme de detergent.

Voi face si o a 3-a spalare, sa vad daca nu cumva Glancil se dizolva integral doar la programe f. lungi de timp.
Urmeaza sa folosesc si detergentul lichid Clinex.

Va anunt rezultatele.

#137
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 16.04.2007
Unde l-ai pus? detergentul...

#138
Alexandru-Bitea

Alexandru-Bitea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 05.02.2022

 dem3ntor, on 24 martie 2023 - 10:57, said:

Unde l-ai pus? detergentul...

In compartimentul unde puneam pastila all in one, pe usa MSV. In nici un caz nu direct printre vase.

#139
Nigh7D3vil

Nigh7D3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 13.05.2006
La DM se gaseste Fairy Platinum (nu Plus) la 0.87 lei/buc, 64.95 lei pachetul de 75 buc. Mi se pare cel mai bun raport calitate pret, din experienta mea nu se justifica diferenta de pret pana la variantele mai "premium" gen Platinum Plus. Am folosit si una si alta si la vase cu grad ridicat de murdarie nu am vazut diferente.

#140
MarkBrad

MarkBrad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 02.10.2020

 Nigh7D3vil, on 26 martie 2023 - 13:50, said:

La DM se gaseste Fairy Platinum (nu Plus) la 0.87 lei/buc, 64.95 lei pachetul de 75 buc. Mi se pare cel mai bun raport calitate pret, din experienta mea nu se justifica diferenta de pret pana la variantele mai "premium" gen Platinum Plus. Am folosit si una si alta si la vase cu grad ridicat de murdarie nu am vazut diferente.
Pentru mine Best Deal e Fairy Professional Original 140 bucăți la 0.79/buc, la promotii e și mai ieftin. Se dizolva bine atât la programe lungi, cât și cele scurte.

#141
Alexandru-Bitea

Alexandru-Bitea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 05.02.2022
A mai incercat cineva Glancil pulbere sau Clinex lichid?
Eu unul sunt multumit de ele, cred ca o sa le am 1 an de zile.. si am dat 47 Lei pe amandoua.

#142
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,743
  • Înscris: 16.08.2010

 cuculea, on 18 martie 2023 - 11:06, said:

eu le-am cam folosit pe toate si am ramas la Fairy, mi se pare cel mai bun in ceea ce priveste curatarea vaselor, ca pana la urma, asta trebuie sa faca detergentul. Ca si miros, nu am sesizat niciodata miros de detergent ramas pe vase, nici chiar pe tocatoarele de lemn (nu e tocmai bine sa le bagi la masina de spalat dar nu ma intereseaza daca se strica, ma intereseaza sa nu le spal manual).

Ai încercat detergentul pudră de la Miele?

La fel ca tine, am incercat și eu mai multe tipuri de tablete și pudră, am rămas la Miele - mi se pare cel mai bun. Ei recomandă 15 sau 20 grame în funcție de cât de murdare sunt vasele. Când sunt vasele mai puțin murdare pun chiar 10 g, n-am avut probleme.
Ce m-a convins e faptul că a spălat anumite oale la care celelalte nu au mers (de ex. oala de fiert lapte cu fluier, nu spălau dunga aceea de la caimac).

A avut recent la Altex cu 55 lei rezerva de 1 kg, am luat doua ca să fie, mai aveam oricum, și nu folosesc MSV în fiecare zi (cam la două zile).

#143
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008
Ce parere aveti despre detergentul sub forma de gel? Acum am văzut ca exista și aceasta forma.
Înțeleg ca se pune în compartimentul în care se pune și pastila, nu? Sau este nevoie ca mașină de spălat sa aibă un alt compartiment special?

#144
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 09.07.2007
Salut, as dori un sfat, nu stiu ce sa aleg intre Finish Quantum All in 1 pret 0,8748 Lei/buc si Fairy Platinum All in One pret 0,866 Lei/buc. Aceste produse nu le-am mai folost, acum un an sau 2 am folosit Fairy Original Lemon, All in one. Pentru cine e interesat de oferte, Finish Quantum All in 1, 60 buc. e 52,49 Lei la Lidl(oferta valabila pana pe 1 octombrie 2023) si Fairy Platinum All in One, 75 buc. e 64,95 Lei la DM(multumim lui Nigh7D3vil pentru pont).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate