Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Pareri detergenti masina de spalat vase

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

Poll: Cel mai bun detergent pentru masina de spalat vase? (118 member(s) have cast votes)

Care detergent pentru masina de spalat vase considerati ca e cel mai bun?

  1. Fairy (23 votes [19.49%])

    Percentage of vote: 19.49%

  2. Finish (45 votes [38.14%])

    Percentage of vote: 38.14%

  3. Somat (13 votes [11.02%])

    Percentage of vote: 11.02%

  4. Lidl W5 (30 votes [25.42%])

    Percentage of vote: 25.42%

  5. Altul (7 votes [5.93%])

    Percentage of vote: 5.93%

Vote Guests cannot vote

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Anul trecut am luat o cantitate impresionanta de Fairy Platinum All-in-One de BF, care mi-a ajuns cca un an.
Am fost foarte multumita, pentru ca avea efect superb pe aproape orice vase, mai ales pe grasimi, dar si pe arsuri.

Prin septembrie a fost oferta la Lidl la Somat Gold si l-am tot folosit, dar cu rezultate nemultumitoare.
Indeparteaza grasimea, dar nu straluceste deloc la indepartat arsuri. In plus, reuseste sa dea o tenta albastruie vaselor de inox.
De cateva ori am gasiti si pastila Somat Gold partial dizolvata in locasul in care am pus-o.

Pentru ca sa fie fericirea completa, am aflat ca de acest BF sotul a luat 120 de pastile Somat Clasic (Banuiesc ca e mai prost decat cel Gold, dar nu am gasiti care sunt diferentele).
Am gasit diferentele intre versiunile de Somat, iar cel Classic este clar teapa!

Am folosit putin si Finish, dar consider ca sunt scumpe si nu am gasit oferte spectaculoase, ca la Fairy all in One.

Am folosit si un pachet de la Lidl, W5, iar din pct meu de vedere W5 = Somat.

Pt clatire si sare folosesc produsele W5 de la Lidl.

Voi ce experiente aveti?

Attached Files



#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Eu am folosit orice. Finish acum, tot. Problema este ca nu gasesc nicio utilitate masnii de spalat vase (care ar trebui numita masina de udat vase). Pun acolo ce vreau curatat bine, in sensul de spalat cu apa fierbinte. Daca am ceva imbacsit, masina de spalata vase nu face nimic, doar uda.
Finish, deci. A, mai luam produse marca Kaufland. Nu m-am prins care este diferenta. Electrolux e masina, are vreo 3 ani, o folosesc rar. Cea mai proasta investitie.

#3
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Finish. Nu stiu exact ce model, sunt in cutie de carton.

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,532
  • Înscris: 16.03.2007
Finish ca din asta avea in Carrefour marketul de la mine din bloc.

#5
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Personal folosesc bicarbonat de sodiu non-alimentar, curata tot ce prinde si e mult mai ieftin decat prostiile pe care le gasesti in magazine.

#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
https://www.emag.ro/...2oaAnN8EALw_wcB
Il recomand, e eficient si n-are miros, nu trebuie sa folosesti cantitati mari.
Am trecut cam de 1an pe Miele si nu m-as mai intoarce la Finish/Somat.
Am mai avut Fairy, mi s-a parut bun si Fairy, insa are parfum de care te saturi la un moment dat, nu mai vrei sa-l simti cand deschizi usa de la masina de spalat.

Un flacon de-asta de 1.4kg mi-a ajuns cam 8-9 luni, deci chiar am folosit cate putin. Per total m-a ajuns la acelasi pret cu Finish pe care l-am folosit cel mai multa vreme, peste 8ani.

La lichidul de clatire parca-i mai bun Finish. Miele lasa o pelicula care scârțâie, mie nu-mi place.
Sarea e sare, nu am vazut vreo diferenta intre diverse branduri.

#7
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 laffin, on 26 decembrie 2019 - 21:46, said:

Finish ca din asta avea in Carrefour marketul de la mine din bloc.

Tot din Market il iau si io. Bine, nu ala de la tine din bloc, altu'. :D

Sincer, nu am cumparat niciodata bulk, iau ce gasesc acolo. Mai era un produs, mai ieftin, da' nu curata bine.

#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

 YOUR_GOD, on 26 decembrie 2019 - 21:40, said:

Problema este ca nu gasesc nicio utilitate masnii de spalat vase (care ar trebui numita masina de udat vase). Pun acolo ce vreau curatat bine, in sensul de spalat cu apa fierbinte. Daca am ceva imbacsit, masina de spalata vase nu face nimic, doar uda.
Are o defectiune, ceva.
O cureti periodic cu chimicale de-alea dedicate? Trebuie curatata lunar. Eu o curat si prin desfacere cu surubelnita in incinta o data la 6 luni(sau poate mai rar)

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
E luna inauntru. Ia grasimea, chestii, dar nu ia ce este uscat pe vase. Asa face de noua. Mai avem la munca, tot sa, Trebuie sa stergi vasele complet, apoi sa le pui in masina...

#10
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
La fel, Finish. am gasit in Galeria, TM, la magazinul cu produse din Germania, 100 tablete la 50 de ron.

Attached Files


Edited by daniMMM, 26 December 2019 - 22:09.


#11
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 Adm, on 26 decembrie 2019 - 21:33, said:




Voi ce experiente aveti?

Experienta mea e ca,nu ard mancarea de mai mult de o data sau doua ori pe an,ca atare merge orice detergent de vase.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,624
  • Înscris: 07.02.2003
Somat Gold la pachet de 100 buc rullz Posted Image Ca adjuvent clatire folosesc de la Finish, trebuie sa scartaie cand sunt umede altfel nu e bine.

Edited by andreic, 26 December 2019 - 22:18.


#13
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

 YOUR_GOD, on 26 decembrie 2019 - 21:56, said:

E luna inauntru. Ia grasimea, chestii, dar nu ia ce este uscat pe vase. Asa face de noua. Mai avem la munca, tot sa, Trebuie sa stergi vasele complet, apoi sa le pui in masina...
Sigur e ceva in neregula cu masina daca zici ca doar uda. Sau programul nu e ok...
Ce e uscat bine normal ca nu poate lua. Trebuie inlaturat grosul.

ON: detergentul mai scump de la Lidl. Pastilele alea de se introduc cu tot cu folia in care sunt.

#14
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Finish All in One Max! The only way to fly!

#15
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Voi cum o curatati? Cu ce?

#16
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
In principiu cam tot ce se vinde la Lidl are calitate mediocra dar atrag ptr ca sunt ieftine.

#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 ioppo, on 26 decembrie 2019 - 22:18, said:

Sigur e ceva in neregula cu masina daca zici ca doar uda. Sau programul nu e ok...
Ce e uscat bine normal ca nu poate lua. Trebuie inlaturat grosul.

ON: detergentul mai scump de la Lidl. Pastilele alea de se introduc cu tot cu folia in care sunt.
Pai, asta e. Eu vreau sa spele, nu sa ude. Sa ia si ce este uscat/gros. Ori spala, ori nu. V-am spus, la fel la munca, Stergem vasele inainte de a le spala masina.

Rufele nu le spal eu inainte de a le pune la masina.

#18
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 atupi, on 26 decembrie 2019 - 22:24, said:

In principiu cam tot ce se vinde la Lidl are calitate mediocra dar atrag ptr ca sunt ieftine.
Si cu toata parerea ta , spala foarte bine , impecabil .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate