Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pareri detergenti masina de spalat vase

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

Poll: Cel mai bun detergent pentru masina de spalat vase? (118 member(s) have cast votes)

Care detergent pentru masina de spalat vase considerati ca e cel mai bun?

  1. Fairy (23 votes [19.49%])

    Percentage of vote: 19.49%

  2. Finish (45 votes [38.14%])

    Percentage of vote: 38.14%

  3. Somat (13 votes [11.02%])

    Percentage of vote: 11.02%

  4. Lidl W5 (30 votes [25.42%])

    Percentage of vote: 25.42%

  5. Altul (7 votes [5.93%])

    Percentage of vote: 5.93%

Vote Guests cannot vote

#19
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 edy_wheazel, on 26 decembrie 2019 - 22:23, said:

Voi cum o curatati? Cu ce?

Apa + otet, jumi-juma, + programul ei de autoclean.

#20
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003

 YOUR_GOD, on 26 decembrie 2019 - 22:32, said:

Pai, asta e. Eu vreau sa spele, nu sa ude. Sa ia si ce este uscat/gros. Ori spala, ori nu. V-am spus, la fel la munca, Stergem vasele inainte de a le spala masina.

Rufele nu le spal eu inainte de a le pune la masina.
Omule, se ia ce e grosier, adica dau cu cutitul ce e mare pe farfurie in cos, si cam atat, daca e cazul.
Si daca e uscat spala, pt ca in 3 ore se inmoaie si mama lor.

Pentru curatat eu folosesc tot sticlutele de la Lidl.
Apar destul de des la vanzare, pentru curatat MSR (albastru) / MSV (alb)

Le pui cu capul in jos in masina goala si folosesti programul de igienizare.
Are un dob pe ceara ce se topeste in timpul functionarii.

Inainte de igienizare curat sitele ~odata/luna.

#21
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uBOHOzUZY9g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

 edy_wheazel, on 26 decembrie 2019 - 22:23, said:

Voi cum o curatati? Cu ce?
Eu am o gramada de de-alea dedicate, de la alea scumpe Finish la 20-22 lei, la alea mai ieftine de la Lidl, Hartmann de la Carfur. Le folosesc succesiv, cel mai bun e Finish, dar e si cel mai scump. Acum am vreo 3 pachete diferite in debara.
Pe langa asta, mai folosesc soda caustica (Triumf adica) cand consider eu ca-i necesar sa o fac mai fresh insa.... mare mare atentie, se poate strica deoarece face multa spuma care ajunge in separator de spuma si-l poate bloca cu spuma ucata, eu am patit si a trebuuit s-o desfac bucati sa ma prind ce mama naibii are de nu mai merge.
Doar un capacel de triumf, nu mai mult deoarece el se combina cu grasimile si formeaza sapun care face multa spuma. Prima data cand am incercat cu Triumf am avut spuma pana la 3 sferturi in masina care cand am deschis usa s-a pravalit prin toata bucataria. Nu stiam ca poat sa faca atata spuma.
Am obervat insa ca e cel mai eficient remediu impotriva depunerilor de grasimi din masina, asadar cand am chef bag un capacel de triumf si dau un ciclu de spalare la temperatura maxima 70C.

Pentru decalcifiere am incercat sare de lamaie si helas din ala vechi. E okay dar n-are rost deoarece chimicala aia de-o recomanda ei decalcifiaza suficient de bine.

In afata de asta mai dau si cu karckerul cu aburi sa zboare mizeria de sub conducta aia de plastic din fundul masinii si de la sina pe care sta sertarul. Cand imi aduc aminte sau cand sunt cu karkerul in mana sa fac curatenie prin bucatarie.
Garnitura se scoate si se spala manual sub dus.

Trebuie intretinuta, atfel in cam 1luna se imbacseste si nu mai spala satisfacator.
O data la 6 luni-1an(de cand am karkerul mai rar) desfac coloana aia de plastic, desfac jos la filtru pana la pompa, scot sinele de la sertar si le bag pe toate la spalat la baie. Deci cam 6 suruburi philips si torx, dureaza putin.

Dupa cativa ani de folosire se aduna destul de multa mizerie in rezervorul de sare. Trebuie si ala golit manual, cu ce ai a dispozitie, eu am un polonic mai mic care incape acolo, scot toata sarea, spal cat se poate si pun sare noua la loc. Chiar si cand indica sarea low, rezervorul tot mai are un 20% sare, daca te uiti devine cam mizerabila dupa ani de folosire.

#23
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 Adm, on 26 decembrie 2019 - 22:52, said:

Omule, se ia ce e grosier, adica dau cu cutitul ce e mare pe farfurie in cos, si cam atat, daca e cazul.
Si daca e uscat spala, pt ca in 3 ore se inmoaie si mama lor.

Eu folosesc un program de 45 minute, dar iau mizeria de pe ele cu un burete metalic.

Quote

Pentru curatat eu folosesc tot sticlutele de la Lidl.
Apar destul de des la vanzare, pentru curatat MSR (albastru) / MSV (alb)
Le pui cu capul in jos in masina goala si folosesti programul de igienizare.
Are un dob pe ceara ce se topeste in timpul functionarii.
Inainte de igienizare curat sitele ~odata/luna.
.

 daniMMM, on 26 decembrie 2019 - 22:54, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uBOHOzUZY9g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Multumesc.

Acum mi-am dat seama ca am neglijat partea asta. Nu stiu nevasta daca a curatat masina, eu sigur nu. :D

#24
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
dar chestii eco, fara cancerigeni, nu se gasesc?

#25
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,608
  • Înscris: 16.08.2010
Da, sunt nuci de sapun, dar pentru cealalta masina de spalat, nu cea din bucatarie.

#26
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Folosesc doar w5 și sau w5 eco, sare și lichid w5, mașina spală excelent. O curăț lunar cu sticluțele de la w5 albastre. Sita o curăț săptămânal. Nu știu cum să curăț garnitura însă, îmi este frică să o scot, nici nu știu cum și nu știu dacă aș mai putea-o pune înapoi.

@41alex
La lidl au niște w5 eco. Am luat în ultima vreme, ca să mai scutesc fosa de detergenți. Nu știu cât de eco sunt dar de spălat sunt ok.



#27
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Sa nu radeti, da' io nu stiam la ce folosesc sticlutele alea albastre, le gaseam prin bucatarie. :D Acuma stiu, si sigur le foloseste nevasta. :D

 41ex, on 26 decembrie 2019 - 23:52, said:

dar chestii eco, fara cancerigeni, nu se gasesc?

Ba da, doar ca râul este cam departe sa ma duc sa spal vasele acolo.

#28
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

 edy_wheazel, on 26 decembrie 2019 - 23:30, said:

Acum mi-am dat seama ca am neglijat partea asta. Nu stiu nevasta daca a curatat masina, eu sigur nu. Posted Image
Scoti garnitura de la usa. Scoti cosurile. Ai grija cum e pusa garnitura sa n-o pui invers la montare, ia-ti un reper. Daca o pui invers s-a putea sa ai surprize, sa curga apa.
Scoti filtrul impreuna cu tabla aia, sifonul sau cum naiba se zice. Desurubezi restul ala de tabla(sifonul sai zicem) de jos(ai 2 suruburi), se aduna mizerie si sub chestia aia.
Desurubezi conducta din plastic care duce pe spatele masinii pana sus, ai grija sa nu rupi sau sa indoi clipsurile alea metalice.
Desurubezi sinele alea de pe peretii laterali.
Bagi toate componentele in cada de la baie si le speli cu ce ai la indemana, nu conteaza. Ai bratele rotative, conducta de plastic, sifonul, filtrul, suportul de sertar. Dezasambleaza si in locul unde se cupleaza la sertare si curata garniturile alea.
Speli masina inauntru, tot ce se vede si ai acces, cu apa si un pic de helas sau sare de lamaie. Otetul ar fi mai bun dar pute oribil, nu-l suport.
Inainte de pompa, sub sifonul ala cu filtru,  e o piesa de plastic care se poate scoate. Cauti pe youtube sa vezi cum se scoate fara s-o rupi.
Insurubezi totul la loc cum a fost.
Daca n-ai solutie speciala de masina de spalat, incearca cu triumf sau cu ceva degresant de folosesti la spalat aragazul. NU PUNE MULT, cam 10ml. Cu prima ocazie cand ajungi in supermarket ia-ti cateva flacoane de-alea, le gasesti la raionul de detergenti de vase pentru masina de spalat. Au si la Lidl si sunt okay.
Citesti ce scrie pe instructuni si speli masina cu un flacon din ala.

Din cauza ca ai spalat-o asa de rar, e posibil sa fii nevoit sa mai repeti o data la scurt timp pentru a o curata cum se cuvine. Sau folosesti in plus niste pastile de decalcifiat de la Lidl care merg si la temperatura de lucru a masinii.
Calciul + grasimile depuse iin interiorul segmentelor de calcar creeaza imbacsirea. Deci trebuie actionat pe ambele chestii, nu merge doar una.


Cu prima ocazie cand iti spune ca nu mai ai sare, e o ocazie buna sa inlocuiesti sarea, adica s-o scoti pe aia veche. In ea se gasesc multe particule cu mizerie. Rezervorul aduna ceva mizerie pe pereti.
Pentru  a scoate sarea e destu de dificil, dar gasesti o unealta care sa re ajute. Eu am ceva gen un polonic de plastic de jucarie de la fii-mea. Pentru spalarea peretilor folosesc un spalator de sticle adaptat cu burete in varf.. Torn apa, folosesc spalatorul si golesc cat se poate de mult din apa aia apoi repet operatia pana cand ajung la un nivel satisfacator de imbacsire. Un aspirator umed/uscat sau cu spalare ar ajuta. La fel un aparat de aburi ajuta la dizlocarea mizeriei din zonele greu accesibile.
Chestia asta am facut-o de 2 ori in 12 ani de cand am masina de spalat.

Chestia ce am zis, nu face parte din ingrijirea standard a masinii de spalat, insa eu personal recomand daca vrei sa pastrezi masina ca noua. Eu o am deja de 12 ani si n-are niciun semn de oboseala sau de uzura. Parca as schiba-o ca m-am saturat de ea, dar alt motiv serios n-am.

Edited by maccip, 27 December 2019 - 00:30.


#29
scy

scy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 18.04.2019
Cel mai bun detergent de vase mi se pare ala de la DM, brandul lor.

#30
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
la indepartat arsuri.curatat aragazul,sitele acelea din aluminiu de la hota inoxul si multe altele recomand DEGRESAT LA RECE fabricat de o firrma din mures

http://www.covera.ro...erizator_15008/

este cam 30 de lei un litru.satisfactie garantata

#31
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Dupa ce am trecut prin toate firmele de pe piata, cel mai mult m-a multumit Fairy Professional
Attached File  descărcare.jpg   6.34K   33 downloads
Folosesc 2 pachete pe an.
La lichid de limpezire, m-am oprit la Finish, de la Fairy n-am gasit, Somat-ul parca lasa o pelicula metalica, mai ales pe pahare.
Sare folosesc orice prind, Kaufland, lidl, nu am vazut diferenta, doar sa nu fie fina, ca o consuma imediat.
De curatat o curat lunar cu flacon de la kaufland, vreo 12 lei. Saptamanal scot filtru si il spal. Odata la 6 luni decalcifiere cu Sano Kalc.

Edited by robylup, 27 December 2019 - 09:12.


#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 YOUR_GOD, on 26 decembrie 2019 - 22:32, said:

Pai, asta e. Eu vreau sa spele, nu sa ude. Sa ia si ce este uscat/gros. Ori spala, ori nu.
N-are cum, nu sunt gandite pentru asa ceva, e doar marketing.
Una care sa faca cum sugerezi ar trebui sa ia fiecare farfurie cu un brat robotic si sa o expuna la jet de presiune adevarata nu ca in masinile de spalat, sa faca individual cu fiecare.
Masinile de spalat vase casnice la cum tin farfuriile sa incapa multe nu exista posibilitatea sa se curete bine chestiile prea uscate/tari. Eventual tii farfuriile la muiat inainte.

Edited by andreic, 27 December 2019 - 09:30.


#33
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 EMPP, on 27 decembrie 2019 - 08:29, said:

la indepartat arsuri.curatat aragazul,sitele acelea din aluminiu de la hota inoxul si multe altele recomand DEGRESAT LA RECE fabricat de o firrma din mures

http://www.covera.ro...erizator_15008/

este cam 30 de lei un litru.satisfactie garantata
Poti sa ai satisfactia mai mare cu " Virto " un degresent de mare putere si foarte ieftin , dar mai greu de gasit  http://horeca-tradin...&product_id=182
...
Si pe aici ca prin multe locuri , toata lumea foloseste ce este " mai bun " , toti folosesc produse zise " de top " desi vinzarile din magazine spun ca aceste produse nu se vind decit foarte greu . In fine .
Masina de spalat vase daca nu este folosita drept masina de gunoi , se spala zilnic vasele , nu vase uscate , se baga vase sterse de surplusul ramas pe ele , spala excelent cred ca si numai prin apa si temperatura ...

Attached Files



#34
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,608
  • Înscris: 16.08.2010

 edy_wheazel, on 26 decembrie 2019 - 23:30, said:

Acum mi-am dat seama ca am neglijat partea asta. Posted Image

Si eu la fel...

Cum dreaq sa fie asta? Sa speli masina de spalat? Asta e un nonsens!       Posted Image

Eu chiar am crezut-o p-aia cu 'filtru autocuratare'...

Dupa ce am citit topicul asta m-am gandit "are doi ani si ceva, n-am curatat-o niciodata, aia e, o duc la fier vechi si cumpar alta"

Totusi, azi am desfacut filtrul si mi-a mai venit inima la loc - nu era chiar asa de cosmar cum imi inchipuiam eu. L-am spalat bine si l-am montat inapoi. Solutii d-alea de curatat nu am acum, o sa-i cumpar daca e cuminte...

#35
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Filtrul trebuie curatat la fiecare spalare. Acolo se aduna chestiile mari, unless le cureti tu manual de pe farfurii ceea ce eu nu fac, prefer sa curat filtrul.
La noi masina de spalat e folosita si ca chiuveta. Dupa ce mananca copiii, baga de buna voie, cum cred ei de cuviinta, farfuria in masina de spalat, de multe ori si cu oase.:D
CSFNCSF

#36
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,608
  • Înscris: 16.08.2010
Nu bag 'chestii mari'. Prefer sa debarasez bine resturile  de mancare. In unele cazuri sterg un pic cu prosop de hartie.

Cunosc persoane care clatesc farfuriile inainte sa le bage in masina... Nu fac asta. Am citit undeva un review (nu mai tin minte unde) ca detergentii astia noi contin niste enzime care nu se activeaza decat in prezenta resturilor de mancare.

on: Acum folosesc tablete Somat all in 1. Nu sunt multumit de ele. Dupa ce se termina cutia o sa iau altceva, tinand cont si de cele ce am citit aici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate