Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Umplere goluri furnir

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
liviooo

liviooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 22.08.2011
Salut. Muncesc la un proiect de vreo 3 zile si as avea nevoie de un sfat cum sa umplu acele goluri care se pot vedea in poza. Exista vreun chit pe care il pot achizitiona? Locuiesc in Constanta si avem toate magazinele mari de bricolaj dar nu stiu ce sa cumpar. Multumesc

Attached Files


Edited by liviooo, 14 December 2019 - 17:23.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,278
  • Înscris: 13.03.2017
Cu silicon maron pentru lemn
Este in Dedeman pe alese Posted Image
https://www.dedeman....00-ml/p/5000644

Edited by Naijax, 14 December 2019 - 17:32.


#3
liviooo

liviooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 22.08.2011
Se lipseste lacul de silicon? Dupa umplerea golurilor va fi lacuit

Edited by liviooo, 14 December 2019 - 17:33.


#4
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Chit,dupa care il vopsesti la culoarea furnirului

Edited by I2O, 14 December 2019 - 17:34.


#5
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,323
  • Înscris: 24.06.2006
se lipeste, doar trebuie pregatit putin cu un smirglu fin

pentru umplerea golurilor se gaseste chit propriu pentru asa ceva, este-n diferite nuante

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,278
  • Înscris: 13.03.2017
DA - se lipeste
Astepti sa se usuce siliconul si dai cu smirghel fin pe toata aratarea aia - nu stiu ce reprezinta Posted Image
Dupa aia dai cu lac Posted Image

#7
liviooo

liviooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 22.08.2011
Multumesc de raspunsuri!

#8
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,677
  • Înscris: 03.12.2014

 Naijax, on 14 decembrie 2019 - 17:32, said:

Cu silicon maron pentru lemn
Este in Dedeman pe alese Posted Image
https://www.dedeman....00-ml/p/5000644
nu silicon, chit acrilic.
Ăla se poate vopsi/lăcui. Este elastic.
Dacă vrei să fie lucios, folosește chit de cuțit, ăla se întărește și poate fi șmirgheluit fin.

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca n-ai mai chituit, sa vezi munca dreaq  ce te asteapta dupa ce-ai chituit.  Risti sa strici si ce te-ai chinuit degeaba sa faci pana acuma. Ca lucratura aia, o facea mai bine un pioner la Palatul Pionerilor, pe vremuri. Mai ai furnir sa refaci lucrarea de la 0?

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,820
  • Înscris: 12.01.2018
Tu trebuie sa tai acel furnir astfel incat sa se pasuiasca perfect unul cu altul si sa nu apara acele gaurele.n-ai mai luctat cu furnir?micile gaurele se umplu cu serlac

Dupa care se dilueaza serlac in alcool tehnic si se dau multiple straturi pana apare ca un lac pe suprafata

#11
liviooo

liviooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 22.08.2011

 myshyk, on 14 decembrie 2019 - 18:35, said:

Daca n-ai mai chituit, sa vezi munca dreaq  ce te asteapta dupa ce-ai chituit.  Risti sa strici si ce te-ai chinuit degeaba sa faci pana acuma. Ca lucratura aia, o facea mai bine un pioner la Palatul Pionerilor, pe vremuri. Mai ai furnir sa refaci lucrarea de la 0?

Mai am furnir dar as vrea cumva sa termin ce am inceput decat sa o iau de la 0. Este un furnir dur si mi-a mai scapat cutterul o fractiune de mm in timpul taieri. Am incercat cu un burete abraziv sa indrept marginile cat de cat. N-am mai prelucrat pana acum furnir,asta fiind primul meu proiect. Invatam din greseli ce sa facem :)

 EMPP, on 14 decembrie 2019 - 18:47, said:

Tu trebuie sa tai acel furnir astfel incat sa se pasuiasca perfect unul cu altul si sa nu apara acele gaurele.n-ai mai luctat cu furnir?micile gaurele se umplu cu serlac

Dupa care se dilueaza serlac in alcool tehnic si se dau multiple straturi pana apare ca un lac pe suprafata

N-am mai lucrat cu furnir dupa cum se vede in poza ��. Urmatorul poate o sa iasa mai bine dar am vrut sa termin ce am inceput. Invatam si urmatorul o sa iasa mai bine

#12
liviooo

liviooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 22.08.2011

 EMPP, on 14 decembrie 2019 - 18:47, said:

Tu trebuie sa tai acel furnir astfel incat sa se pasuiasca perfect unul cu altul si sa nu apara acele gaurele.n-ai mai luctat cu furnir?micile gaurele se umplu cu serlac

Dupa care se dilueaza serlac in alcool tehnic si se dau multiple straturi pana apare ca un lac pe suprafata
Serlac intentionam sa folosesc la finisare. Furnirul o sa fie taiat la forma finala si lipit pe mdf.Recomandati chituire,slefuire si apoi aplicarea serlacului?

Edited by liviooo, 14 December 2019 - 20:26.


#13
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VHrgdEuVV2U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,820
  • Înscris: 12.01.2018

 liviooo, on 14 decembrie 2019 - 20:24, said:

Serlac intentionam sa folosesc la finisare. Furnirul o sa fie taiat la forma finala si lipit pe mdf.Recomandati chituire,slefuire si apoi aplicarea serlacului?
exact asta este ordinea.serlac de unde mai gasesti?

#15
liviooo

liviooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 22.08.2011

 EMPP, on 14 decembrie 2019 - 23:31, said:


exact asta este ordinea.serlac de unde mai gasesti?

E o firma in timisoara care au cam de toate. Daca scrii pe google fine tools o sa dai de ei. Au si fulgi de serlac si solutie gata preparata

Bag si linkul sper sa nu deranjeze https://www.finetool...inisare/shellac

 romulus69ro, on 14 decembrie 2019 - 21:15, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VHrgdEuVV2U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Multumesc de link. Datorita dvs am gasit si denumirea in engleza a acestui proces. Nici nu stiam cum sa caut

Edited by liviooo, 15 December 2019 - 04:02.


#16
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,677
  • Înscris: 03.12.2014

 liviooo, on 14 decembrie 2019 - 18:55, said:

Este un furnir dur si mi-a mai scapat cutterul o fractiune de mm in timpul taieri. Am incercat cu un burete abraziv sa indrept marginile cat de cat. N-am mai prelucrat pana acum furnir,asta fiind primul meu proiect. Invatam din greseli ce sa facem Posted Image
Secretul este să suprapui un pic foile care se îmbină și să tai ambele foi în același timp. Așa nu apar goluri, chiar dacă alunecă cuterul un pic.
Există și niște fierăstraie foarte fine special făcute să taie furnir.

#17
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,820
  • Înscris: 12.01.2018
si serlacul fulgi topit deasupra gaurii acopera gaura.nu stiu  in ce pasura acopera acele gauri lungi.lipesti cu clei de oase furnirul sau cu altceva?furnir de unde gasesti?pune link ca nu se supara nimeni

Edited by EMPP, 15 December 2019 - 09:09.


#18
liviooo

liviooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 22.08.2011

 EMPP, on 15 decembrie 2019 - 09:08, said:

si serlacul fulgi topit deasupra gaurii acopera gaura.nu stiu  in ce pasura acopera acele gauri lungi.lipesti cu clei de oase furnirul sau cu altceva?furnir de unde gasesti?pune link ca nu se supara nimeni

http://www.audioalch...orii/furnir.htm
https://veneer-world.com/en


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate