Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 

Implant dentar, cât de mare este durerea

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
-MARIN_ION-

-MARIN_ION-

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.11.2019
Mă interesează cât de mare este durerea la implantul dentar și dacă este enervantă durerea.

Vreau să fac implant la dinții de sus care sunt puțin strâmbi și au început să arate și urât prin extracția lor și făcut implanturi.

Dacă este mai bine să-i scot pe toți 4 în aceiași zi sau doar 2, e vorba de cei 4 de sus.

Cine a făcut implant mă interesează dacă durerea este de genul să nu mai poți lucra la birou fără nervi și dacă durerea ține cât este toată perioada de vreo 3 luni până se face adiția osoasă pe baza implantului.

Și dacă implanturile provizorii sunt problematici când mănânci în prima săptămână sau dacă se mișcă până se face adiția osoasă pe baza implantelor băgate în os.

Nu am încredere în ce spun stomatologii și cei pe care îi cunosc și au făcut implanturi au făcut acum minim 10 ani și sigur este altă tehnologie azi, deci nu mă ajută părerile lor.

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,820
  • Înscris: 12.01.2018
da nu-ti stau bine dintii-n gura de vrei sa-i scoti?sper ca n-ai nimerit pe dentistul ,,SCOATEM TOT,,si montam......
eu m-as gandi de 2x pana la  scos

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,191
  • Înscris: 19.09.2005
se indrepata si se imbraca

#4
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,818
  • Înscris: 01.10.2002

 -MARIN_ION-, on 14 noiembrie 2019 - 20:00, said:

Mă interesează cât de mare este durerea la implantul dentar și dacă este enervantă durerea.

Vreau să fac implant la dinții de sus care sunt puțin strâmbi și au început să arate și urât prin extracția lor și făcut implanturi.

Dacă este mai bine să-i scot pe toți 4 în aceiași zi sau doar 2, e vorba de cei 4 de sus.

Cine a făcut implant mă interesează dacă durerea este de genul să nu mai poți lucra la birou fără nervi și dacă durerea ține cât este toată perioada de vreo 3 luni până se face adiția osoasă pe baza implantului.
Eu am faacut implant in locul unui dinte scos cu ani in urma, nu pe moment. Nu a durut prea mult, cu mult mai putin decat o extractie. Am plecat, m-am suit in masina si am mers acasa. Nu a durut dupa.

#5
-MARIN_ION-

-MARIN_ION-

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.11.2019
Vreau de exemplu să merg azi la dentist să extragă cei 4 dinți de sus și să facă în aceiași zi și implanturile cu dinții provizorii.

Dacă a făcut cineva și doar o extracție sau două așa și cu implanturi pe loc cât de mare sau deranjantă e durerea și cât ține durerea până când nu mai e simțită deloc, o zi, o săptămână și cât de enervantă este, dacă este ca sentimentul de durere de dinți sau măsea care ține câteva zile.

#6
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Marine, din nou te au suspendat? Posted Image
On topic, confunzi un pic lucrurile, sunt niste pasi la un implant
Daca ai nevoie de aditie osoasa, se intervine, se ia din mandibula, se adauga unde trebuie, se asteapta 6 luni.
Dupa 6 luni se pun implanturile, se asteapta inca 6 luni
Abia dupa aceasta perioada se construiesc cei 2-4 dinti definitiv
Pe cele 2 perioade de asteptare se sta cu proteza/coroana, nu cu implant temporar

In privinta durerii, e doar pt cateva zile dupa operatie, la cea de aditie osoasa. Ajuta antibioticul si antiinflamatoarele luate.


Daca te referi la implantul la care pleci in aceeasi zi cu el pus deja, ala se recomanda la persoane in varsta, care nu  si vor mai schimba in 10-15 ani dantura din nou ca sunt ulcele deja;  si de obicei pt toate partea de sus/jos. Se fac 4 implanturi si se pune 1 coroana intreaga. Ce se intampla ulterior cand se dezumfla gingia, cand se elimina sangele, ca se misca, ca nu e aliniata perfect etc, e alta poveste

#7
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,953
  • Înscris: 21.06.2016

View Post-MARIN_ION-, on 14 noiembrie 2019 - 22:25, said:

Vreau de exemplu să merg azi la dentist să extragă cei 4 dinți de sus și să facă în aceiași zi și implanturile cu dinții provizorii.

Dacă a făcut cineva și doar o extracție sau două așa și cu implanturi pe loc cât de mare sau deranjantă e durerea și cât ține durerea până când nu mai e simțită deloc, o zi, o săptămână și cât de enervantă este, dacă este ca sentimentul de durere de dinți sau măsea care ține câteva zile.

Marine, faci prostii.
Un implant se face asa:
1. Te duci la un chirurg OMF sa-ti faca o extractie atraumatica. Nu unul care se agata cu clestele de dintele tau ca-ti face muci osul. Dintele se sparge si se taie si se scot bucatile separat ca sa nu sparga peretii alveolei.
2. Daca e nevoie se face aditie de os.
3. Dureaza cam 6 luni sa se faca vindecarea ca lumea ca sa pui implantul in os sanatos. Dupa aia se pune surubul. Dupa aia mai astepti nu stiu cite luni. Dupa aia se face coroana peste. Deci ia cam un an pina ai dinti din nou.
4. Implatul mediu tine cam 8 ani cica, asta in vest ca in Romania probabil 4 ani. Unele tin pe viata, unele sint respinse imediat. Acum nu mai stiu cit de veche e statistica asta.

Cu alte cuvinte repara-ti dintrii, indreapta-i. Daca ai parodontoza e si mai rau ca ti se retrage osul si nu are in ce sa-ti bage implantul.

Edited by vrajitoruldinoz, 15 November 2019 - 10:24.


#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,537
  • Înscris: 05.06.2009
exista alte metode de cosmetizare a dintilor din fata, nu trebuie sa-i scoti daca inca sunt buni si nu ai probleme cu ei.
fatetele dentare ar fi o varianta.

Edited by corinadaniela, 15 November 2019 - 10:45.


#9
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 26.05.2005
Nu scoate dintii, mergi la alt dentist; e foarte posibil sa poata fi salvati.

#10
s_cristi

s_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 07.11.2006
"se îndreaptă și se îmbracă"
Corect!

Nu înțeleg cum e posibil să renunți la un dinte natural ca să pui unul artificial în loc.

#11
adrian_mihai02

adrian_mihai02

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.12.2019
Nu are rost sa-ti pui implanturi in cazul in care dintii sunt strambi, o sa-ti spuna asta si medicul la care te vei duce. Atat timp cat sunt sanatosi si pot fi salvati, vor ramane acolo. Pana la urma, sunt dintii tai, si e cel mai bine cu ei.

#12
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Depinde unde ti faci dantura.Eu am scos cioturi si radacini si pus 8 implanturi intr-o singura sedinta,adica cu un singur set de anestezii.Am mai bine de 10 ani de atunci si nici cea mai mica problema.Am platit multi bani dar nu regret.Dupa pusul implanturilor am stat desfigurat de umflatura citeva zile pe antibiotice,plus calmante dar doar citeva zile.Pasaporturi la implanturi si garantate pe viata.Dar nimic nu am facut  in tara.

#13
omshanti

omshanti

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.11.2019
din experienta pot sa spun ca implantul dentar nu doare absolut deloc. am suferit mai mult dupa o extractie de masea de minte care era inclusa in os. in sensul ca nu am luat analgezice si uneori imi zvacnea. operatia de inserare a implantului a durat mai putin de 30 de minute cu totul. nici nu am luat pastilele de durere dupa. am inteles ca la unele persoane se umlfla, apara anumite invinetiri, insa se pare ca in cazuri destul de rare,

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate