Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Achizitie DSRL pentru vacante

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#37
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Cum se defineste aparatul semiprofesional? Daca ala de pe okazii e asa inseamna ca un DSLR entry level e ultraprofesional.

#38
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Evident , pe Okazii orice gunoi este mega giga super ultra tera profesional .
Standardul nescris , dar  acceptat in prezent este ca aparatul foto  profesional trebuie să salveze imaginile pe doua carduri simultan , pentru a oferi o redundanță mai mare in caz de ghinion .
Nu ii poți spune unei mirese că i-ai ratat nunta , să o mai facă incă o dată etc .
Cat despre performanțele aparatelor foto profesionale , aici diferența o fac banii .
Leica , Hassy , Bronica , Mamiya , Pentax mid format sunt nume cunoscute .
Asta nu înseamnă că Sony , Canon sau Nikon  FF sau Blackmagic  nu au capete de gamă care oferă performanțe deosebite .
Cei de la National Geografic folosesc aparate Canon , camere de filmat Arri ... personalizate .
Pe bani multi .

Atașez o imagine realizată cu Pentax 645 și un obiectiv Mamiya :

Attached Files


Edited by hpavictor, 05 November 2019 - 15:42.


#39
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Si ceva care nu se putea face cu telefonul mobil cand atasezi?

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPSC, on 05 noiembrie 2019 - 10:17, said:


Deocamdată nu îţi pot recomanda nimic ca preţuri sau modele, doar te întreb (ca să întrebi şi tu mai departe, eventual):
- care este bugetul?
- are cunoştinţe de fotografiere? Măcar teoria de bază;
- parcurge distanţe lungi în vacanţe?
- ce fotografiază? Peisaje, oraşe, detalii etc.;
- când fotografiază? Adică 50%-50% ziua şi noaptea, mai mult ziua, mai mult noaptea;
- preferă cadrele largi, cele strâmte, sau cele îndepărtate?
- ce face cu imaginile? Doar le priveşte, le editează, le face album etc.
Ar mai fi şi altele, dar atât deocamdată.
Cu nişte răspunsuri, îţi pot face recomandări.

Nu as vrea sa platesc mai mult de 1500-1800 lei. Ma gandesc ca poate prind vreo reducere de BF peste 2 saptamani. As vrea sa il prind undeva la 1000-1200 lei cu reducerea inclusa desigur.
N-are nico baza in ceea ce priveste fotografia. Fotografiaza ce viziteaza, de la caladiri la peisaje.Face fotografii preponderent ziua, insa am vazut ca mai face poze si seara la cladiri etc. Din ce a fotografiat pana acum, atat seara cat si interior..toate fotografiile au iesit extrem de incetosate, miscate, blurate, cu purici. Adica nu a iesit nicio fotografie clara. Si mi-a parut rau.
Am mers si eu de cateva ori cu ei, omul se chinuia sa fotografieze cu ladire mai inalta. Trebuia sa faca 20 de m in spate ca sa o poata cuprinde. Eu cu telefonul meu mobil n-aveam nicio problema.
Imaginile nu le prelucreaza (nici nu stie :) ).

1000 si ceva de lei nu este mult sa ii iau eu aparatul. Voaim sa gasesc ce e mai bun in banii astia. Dar din cate am vazut in banii astia gasesc doar Canon 4000D sau NIKON D3500. Vad ca lumea lauda mult acel Nikon D3500. Este cu mult superior Canin-ului 4000D?

#41
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Posthpavictor, on 05 noiembrie 2019 - 15:34, said:

...
Leica , Hassy , Bronica , Mamiya , Pentax mid format sunt nume cunoscute .
...
Îmi retrag afirmația cum că ajungi la 4000-5000 de lei. Tu ai sărit deja de limita de 4000-5000 de euro.
Tare poza cu strugurele. :D

#42
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006
Cred ca singura solutie e un telefon. In rest mi-au iesit blurate si cu f1.2 stabilizare si experienta in zona asta de poze interior sau noaptea. Telefonu nus cum face dar cuprinde si unghi mare, nu ies miscate si nici cu purici, le nimereste pe toate, nici nu trebuie sa fac ceva special.

Edited by crokodilu, 05 November 2019 - 22:50.


#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcrokodilu, on 05 noiembrie 2019 - 22:45, said:

Cred ca singura solutie e un telefon. In rest mi-au iesit blurate si cu f1.2 stabilizare si experienta in zona asta de poze interior sau noaptea. Telefonu nus cum face dar cuprinde si unghi mare, nu ies miscate si nici cu purici, le nimereste pe toate, nici nu trebuie sa fac ceva special.

Pozele pe inserat sau interior sunt rare. Ma gandesc ca un DSRL nu poate fi batut de camera unui telefon de 1200-1500 lei. Acum multi ani mi-a imprumutat cineva un Canon 1100D si pozele erau superbe.

Nu stiu daca senzorul de pe un DSRL poate fi detronat de un telefon mobil de 1200-1500 lei.

#44
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

Nu stiu daca senzorul de pe un DSRL poate fi detronat de un telefon mobil de 1200-1500 lei.
Seznorul nu dar per total as fi mai openmind putin. Dar daca gasesti un dslr cu obiectiv de kit la 1000 ia-l si nu te mai gandi la altceva.

Edited by crokodilu, 06 November 2019 - 00:11.


#45
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View PostMembruAnonim, on 05 noiembrie 2019 - 02:30, said:

Vreau sa ii cumpar unui membru de familie un DSRL. Respectivul cand merge in vacanta foloseste un aparat vechi, nu stiu marca insa este vechi de cel putin 10 ani cred. Este in stilul unui DSRL insa nu este DSRL. Nu ma prea incanta calitatea pozelor. Pana focalizeaza trece un car de ani. Ca sa nu mai spun ca nu poti cuprinde nimic in cadru daca nu faci cativa pasi inapoi fata de obiectul pozat.
Omul nu stie/nu foloseste vreo setare, lasa aparatul pe Auto.
Vreau ceva ieftin 1000 si ceva de lei. Neaparat DSRL, nu as vrea sa ii iau compact. Vazusem la 1400 lei un Canon 4000D + 18-55 SEE
https://altex.ro/cam...LR4000D1855SEE/

Este bun aparatul? Gasesc ceva mai bun in banii astia?
Multumesc!


ps: Ce inseamna acel SEE de la obiectiv? Stiam de 18-55 IS care are stabilizare, insa de SEE n-am auzit.
Deci bugetul este mic.
Mirrorless sunt cam scumpuţe şi nu prea ţine bateria. La unele merge să încarci prin baterie externă aşa că se reduce problema bateriei.
Vezi că vine BF aşa că aş aştepta un pic. Canon 4000D este un aparat cu un senzor din 2008 total depăsit. Oricum face poze mai bune decât telefoanele mobile. Obiectivul nu are stabilizare. SEE e din prostia celor de la Altex (pe semne e un kit pentru Europa de Sud Est şi n-or fi disponibile limbile islandeză şi olandeză).
Eu în vacanţă am 50% poze care nu se pot face cu smartfoenele sau aparate cu superzoom (ISO e de obicei în jur de ISO 6400).
Camere decente care să fie DSLR ar fi:
Canon 2000D cu obiectiv 18-55 mm IS (vezi neapărat să fie IS pe obiectiv)
Nikon D3500 cu obiectiv 18-55 mm VR (vezi neapărat să fie VR pe obiectiv)
Nikon D5300 cu obiectiv 18-55 mm VR (vezi neapărat să fie VR pe obiectiv)
Ar mai fi un kit mult mai flexibil (dar costă mai mult):
Nikon D3500 cu obiectiv 18-140 mm VR
Dacă este OK cu 55 mm (foarte puţin telefoto) cea mai bună soluţie ar fi Nikon D5300. Dacă vrea şi ceva telefoto şi un obiectiv mult mai bun Nikon D3500 cu 18-140 mm.
Uite o poză făcută cu acel obiectiv (18-140 mm): https://flic.kr/p/2gNqxcJ
Ca să-ti dai seama ce înseamnă 18-140 mm uite două poze:
18 mm: https://flic.kr/p/2aiBPtp
140 mm: https://flic.kr/p/PydbhQ
Ambele sunt făcute din acelaşi loc.

Edited by baloo2009, 06 November 2019 - 00:37.


#46
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005

View PostStefanSC, on 05 noiembrie 2019 - 16:08, said:

Si ceva care nu se putea face cu telefonul mobil cand atasezi?
nu
se vede de la un km ce e facut cu telefonul si ce e facut cu dslr-ul

p.s. eu am un canon 100d

Edited by arg, 06 November 2019 - 00:34.


#47
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006

View Postarg, on 06 noiembrie 2019 - 00:33, said:

se vede de la un km ce e facut cu telefonul si ce e facut cu dslr-ul
De la un km nu vezi nicio duda, darmite diferenta subtila dintre doi pixeli.

Attached File  IMG_20190928_201629.jpg   274.66K   26 downloads Attached File  IMG_20190816_204945.jpg   225.05K   26 downloads Attached File  IMG_20190928_2012342.jpg   441.01K   21 downloads

Edited by crokodilu, 06 November 2019 - 01:20.


#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
alea sunt facute cu nokia 3310?

#49
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006
Da.

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbaloo2009, on 06 noiembrie 2019 - 00:29, said:

Camere decente care să fie DSLR ar fi:
Canon 2000D cu obiectiv 18-55 mm IS (vezi neapărat să fie IS pe obiectiv)
Nikon D3500 cu obiectiv 18-55 mm VR (vezi neapărat să fie VR pe obiectiv)
Nikon D5300 cu obiectiv 18-55 mm VR (vezi neapărat să fie VR pe obiectiv)
Ar mai fi un kit mult mai flexibil (dar costă mai mult):
Nikon D3500 cu obiectiv 18-140 mm VR
Dacă este OK cu 55 mm (foarte puţin telefoto) cea mai bună soluţie ar fi Nikon D5300. Dacă vrea şi ceva telefoto şi un obiectiv mult mai bun Nikon D3500 cu 18-140 mm.
Uite o poză făcută cu acel obiectiv (18-140 mm): https://flic.kr/p/2gNqxcJ


Nikon D3500 cu 18-55 cred ar fi solutia. Vad ca acum este undeva la 1800 lei. Poate de BF il iau cu 1000-1200 lei.

Edited by MembruAnonim, 06 November 2019 - 02:30.


#51
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nici o șansă să iei D3500 cu 1000-1200 de lei. Hai, poate un 1400-1500 dar nici atât nu cred.

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Un aparat foto profesional este poate fi considerat unul cu senzor de minim FF (full frame) ca mărime. Cât despre obiective, ele pot fi dedicate (pentru macrofotografie, pentru zoom, pentru acţiune etc.) sau all around (cum sunt cele de kit).
OLX, Okazii şi alte asemenea surse sunt vrăjeli, sunt locurile unde puiul ciorii este cel mai frumos, indiferent despre ce vorbim - aparate foto, maşini, tricouri, truse de farduri etc.
F64 este o sursă bună de obţinere de informaţii înainte de cumpărare, are preţuri cam mari, dar na...
Mai este un magazin în centrul vechi, Foto Hobby, doar că acolo nu se găsesc camere foto Sony şi nici obiective Sony. Dar şi acolo se pot obţine sfaturi pertinente înainte de cumpărare.

Un aparat point'n'shoot este unul mirrorless, chiar dacă nu este denumit astfel. Telefonul este şi el tot un point'n'shoot.

Recomand o cameră foto point'n'shoot şi nu un telefon, deoarece, indiferent de cât de performantă este camera telefonului, senzorul este mai mic, într-un smartphone, decât într-o cameră foto, smartphone-ul este mai scump, iar optica unei camere point'n'shoot este mai bună, dacă vorbim de brand-uri consacrate. Canon aş recomanda aici, fiindcă asta am folosit şi am fost foarte mulţumit.

Totuşi, eu aş recomanda o cameră mirrorless entry-level; nu ştiu preţuri, însă aş menţiona faptul că Olympus şi Panasonic pot schimba obiectivele între ele. Pe obiectivul unei camere foto se pot monta filtre (de polarizare, de exemplu), rezultând imagini cu mult superioare peste orice cameră de smartphone vreţi voi.

Nu aş recomanda DSRL, deoarece sunt aparate sensibile la transport, mai grele decât un mirrorless şi mai voluminoase.
În vacanţe se umblă cu rucsacul foto în spate, dar iniţiatorul vrea mobilitate, prin urmare DSRL n-ar fi o opţiune potrivită.
În plus, mirrorless-urile şi point'n'shoot-urile au avantajul previzualizării cadrului înainte de fotografiere.

View Postcrokodilu, on 06 noiembrie 2019 - 01:10, said:

De la un km nu vezi nicio duda, darmite diferenta subtila dintre doi pixeli.
Imagini făcute cu telefonul?

Edited by PSC, 06 November 2019 - 12:19.


#53
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View PostPSC, on 06 noiembrie 2019 - 12:20, said:

Nu aş recomanda DSRL, deoarece sunt aparate sensibile la transport, mai grele decât un mirrorless şi mai voluminoase.
Nu sunt deloc sensibile la transport. Majoritatea rezistă mult mai uşor decât mirrorless. Acum câtiva ani am avut cu un prieten un incident când s-a rupt un bolovan pe care stătem şi am căzut pe o lespede de granit de la vreo 2 m (aparatele de la 3,5 m). Eu aveam un Nikon D90 cu obiectiv 16-85 mm şi el un Sony A6000 cu 18-105 mm. La mine s-a făcut praf parasolarul, obiectivul nu mai focaliza pe plaja 16-18 mm (l-au reparat la service deoarece sărise o lentilă din interior) dar toată vacanţa am reuşit să fac fotografii bune (a lipsit parasolarul aşa că aveau un contrast mai scăzut). Aparatul lui s-a făcut zob tot. Nu l-a mai putut folosi şi a reuşit să salveze în service numai obiectivul (şi al lui a avut o lentilă sărită). La aparat a fost problema că senzorul s-a desprins şi a scurtcircuitat placa de bază.
În rest sunt de acord că sunt mai uşoare şi mai puţin voluminoasde (aparatele că obiectivele sunt la fel de mari pentru o anumită dimensiune de senzor).

#54
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006
Parasolarul a atenuat, cred ca ai avut noroc cu el.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate