Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

Șapă armată în baie - bloc prefabricate

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
6 răspunsuri în acest subiect

#1
Delysid23

Delysid23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 01.11.2019
Salutări,

De un an m-am mutat într-un apartament dintr-un bloc din anii 80, cu 8 etaje, din prefabricate. Apartamentul este cu 3 camere, semidecomandat, 70mp, dotat cu 2 bai, fiecare atașată unuia dintre dormitoare.
Anterior, apartamentul nu a suferit nici un fel de îmbunătățire, așa că am luat de la 0 renovarea si, deoarece timpul si bugetul la acel moment nu mi-a permis să angajez o echipă, am efectuat aproape singur toate operațiunile de renovare (glet, parchet, instalații sanitare, etc).
Anul acesta am reusit sa renovat integral una dintre bai (baia aferentă dormitorului mic).
Acum urmează să încep renovarea baii "matrimoniale". Aici planul meu este să instalez un dus walk-in, de preferat fără a ma înălța de la nivelul podelei bani. Aici vine problema mea, deoarece, făcând un minim necesar pentru începerea renovarii, am sesizat ca podeaua baii are armătura. Cineva mi-a zis ca baia acestor blocuri este un modul prefabricat, un cub atasat construcției, sunat si prins în beton.
Intrebarea mea este daca este sa sparg podeaua baii, pentru a face canalele instalațiilor sanitare, poate fi o problema. Gandindu-ma logic, presupun ca sub podeaua baii, ar trebui să fie placa etajului, care cred ca a fost turnată pe toată suprafața apartamentului, așa că sper ca podeaua baii nu are rol structural.
În tot restul apartamentului sapa inițială are grosime de 8cm-10cm. Vecinul de la etajul 8 a trecut cu țevile de la incalzire prin podea, tăind cu discul diamantat canalele.

A mai trecut cineva prin aceasta experienta si ma poate sfatui cum sa fac?

Mulțumesc!


#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.655
  • Înscris: 08.03.2017
In primul rand trebuie verificat daca este baie spatiala . Baia spatiala este o "camera" dotata cu toate instalatiile tehnice necesare care vine efectiv plantata cu macaraua in spatiul dedicat in blocul de locuinte. Placa (planseul) apartamentului nu este de tip monolit , turnat dintr-o bucata , fiecare camera are planseul ei , sunt placi ce vin prinse de armatura peretilor si monolitizat cu beton de pozare .
Daca e baie spatiala practic ai 2 placi, una a apartamentului si a doua a baii spatiale , poti taia linistit in placa de la baia spatiala , nu afecteaza rezistenta dar verifica de 2 ori inainte de a taia odata ca bagi tevile pe la vecin prin tavan altfel ... Ambele placi sunt armate .

#3
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.122
  • Înscris: 28.02.2006
Daca era asa cum spui, adica podeaua baii sa fie dublata, nu ar trebui ca baia sa fie mai sus fata de nivelul celorlalte camere?
Eu zic ca este foarte periculos ce vrea el sa faca acolo, pentru ca, fie si in ipoteza enuntata de tine, este posibil ca in calculul de rezistenta a constructie sa fie considerata si rezistenta acestor bai spatiale, care, in esenta, sunt un paralelipiped din beton armat, cu o oarecare rezistenta structurala.

Initiator, eu as poza tevile de scurgere si apoi le-as ingropa intr-o sapa usoara, peste care as pune gresie, chiar daca asta ar implica ridicarea podelei baii cu circa 5 cm...

#4
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.922
  • Înscris: 25.04.2006
Ridica-te cu baia asa cum spune colegul Mircea si nu taia fiare. Daca vecinul a fost idiot si a taiat armatura nu trebuie sa faci si tu la fel. Am auzit si eu ca la blocurile din placi baia era un cub separat, dar oricum ar fi fost armatura cubului trebuia prinsa/sudata in armatura blocului ca doar nu faci lego Posted Image

Editat de filipxxx, 01 noiembrie 2019 - 12:06.


#5
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.250
  • Înscris: 12.09.2011
banuiesc ca e problema de scurgere, nu? Vezi ca exista unele mai low-profile, poate te ajuta chestia asta.

#6
Delysid23

Delysid23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 01.11.2019
Multumesc pentru răspunsuri.
Verificând la vecinul care a decupat în podea canale pentru țevi, se vede ca sub aceasta podea a baii se afla inca o placă.
Baia este la nivelul apartamentului, dar nu are sapa, cum e in restul apartamentului. Cu alte cuvinte podeaua baii are approx 10 cm grosime, ca intre baie si hol sa fie o trece la acelasi nivel.
Am luat in calcul ridicarea nivelului baii, însă e nevoie de mai mult de 5cm, deoarece nu am gasit rigola cu mai puțin de 5 cm înălțime. La această înălțime se mai adaugă câțiva Cm, grosimea unei sape pentru nivel, peste care va fi montat travertin, deci m-as înălța cam cu 10 cm în final. Planul este sa ma inalt deja cu vreo 5 cm: va fi cadita pentru walk-in, peste care vine piatra, dar nu as vrea mai mult.  

@Idpe, vreo idee cum as putea verifica concret daca baia este spațială?

Singurele indicii pe care le observ eu acum sunt tavanul baii care este sub nivelul tavanului apartamentulu, podeaua la nivelul sapei din apartament si pereții din beton armat de 10cm grosime. Am văzut acum si ca bateria de la cada are țevile îngropate în perete.



#7
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.344
  • Înscris: 21.06.2019

 Delysid23, on 02 noiembrie 2019 - 08:13, said:

......

@Idpe, vreo idee cum as putea verifica concret daca baia este spațială?

....
Spune tipul de bloc , si daca baia are podeaua cu cca 10 cm mai inalta . Eventual o poza .
...dar poti afla si prin masuratori ....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate