Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Suedezul

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
39 răspunsuri în acest subiect

#19
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 986
  • Înscris: 17.08.2010

 business11, on 14 octombrie 2019 - 11:46, said:

in Austria am gasit urmatoarele oferte:

https://www.autoscou...316a8?cldtidx=1
https://www.autoscou...8a0d0?cldtidx=2

Ambele pana in 15.000eur si kilometraj asemanator. Pe langa asta Austria este mai scumpa decat Germania cand vine vorba de masini.
M-am uitat si in Germania, unde gasesti sub 14.000eur chiar.  

Deci per total nu mi se pare ca ai economisit deloc, ba mai mult ai chiar pierdut din bani, kilometrii pusi, hoteluri, mancare etc. Ce mi se pare foarte cool este calatoria in sine, asta da.

Drum bun si fara incidente.

Alea sunt extra chele. Unul dotat, cu motorul ala gasesti de pe la 18000E in sus. E foarte fun masinuta, am avut si eu inchiriata Una intr-un weekend, Cabrio, tot cu motorul de 1.5 - am facut Grossglockner cu ea. Mi-a placut maxim, dar mi s-a parut cam rigida(cu roti de 18). Consumul la un mers mai linistit, 140-150 pe autostrada, iar pe nationale la viteza legala era cam 6.6.

#20
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.666
  • Înscris: 15.12.2009

 dasca, on 19 octombrie 2019 - 09:49, said:

, dar mi s-a parut cam rigida(cu roti de 18)

E un MINI ... este rigida "by design". Nu obtii "go-kart feeling" cu suspensii moi si efect de barca.
Mie imi place maxim cum se simte mini-ul pe sosea.

#21
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Asta-i clar, de-aia e si asa fun la condus. Doar ca mie mi se pare potrivita ca masina de weekend/fun, nu ca si singura masina in familie/cuplu. M-a batut gandul rau sa-mi iau un Cooper in primavara, ajungeam cam pe la aceeasi bani, dar pana la urma am luat decizia rationala si am luat Ceed-ul.





#22
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.666
  • Înscris: 15.12.2009
Eu conduc un countryman Posted Image ... nu e chiar kart, la ce dimensiuni si greutate are dar este excelent ca masina de familie (este unica masina).

Editat de ro_explorer, 20 octombrie 2019 - 18:48.


#23
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.912
  • Înscris: 19.08.2004
Bănuiesc că familia e formata din 2 persoane cu nevoi și confort extrem de simplu/simple/rudimentar. Mă înșel?

#24
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.498
  • Înscris: 13.09.2016
Sa nu exageram, ca nu e masina de familie. Da, pentru o familie de  2 persoane si sa zicem un copil mic, e buna. Dar pentru mai multi nu. Pana la urma e cat un Peugeot 208, deci nu o masina mare. Daca nu ma insel are undeva la 4 metri lungime. Countryman e vizibil mai mare in interior, insa si asta nu e tocmai masina de familie fara o cutie pe acoperis, portbagajul fiind cam mic.
Cat despre consum, daca sari de 130-140 va sari de 7, ceea ce este un lucru absolut normal avand in vedere faptul ca are motor benzina si o cutie automata.  
Cred ca e cu 6 rapoarte, nu? Parca pe Cooper au folosit inca modelul vechi de Aisin cu 6 trepte.
Am impresia ca doar la Countryman f60 au folosit cutia cu 8 trepte, exceptand hibridul unde are tot 6 din cate retin.
Sa-l stapanesti sanatos. Cum ti se pare sunetul motorului in 3 cilindri?

#25
Dexter81

Dexter81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 80
  • Înscris: 17.08.2008
Mda Tibi momentan e singurel, duce mamaia, mama lui cu Mini :D
Dar am vazut mini cu portbagaj deasupra, arata ok.
Motorasul se aude ca un diesel , surprinzator, asa se aude si la Focusu meu 1l ecoboost.Deh asa fac astea in 3 cilindrii.
La mersul meu cei 5000 km , a condus si Tibi pana in 1500 km, nu am scazut sub 8,2.Se pare ca avem pedala grea :D
E cu injectie directa, dar ar merge gplu, este 5500 lei.

#26
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.666
  • Înscris: 15.12.2009

 dexterash, on 21 octombrie 2019 - 01:50, said:

Bănuiesc că familia e formata din 2 persoane cu nevoi și confort extrem de simplu/simple/rudimentar. Mă înșel?
Te inseli, cel putin in cazul meu (banuiesc ca mie mi te-ai adresat). Familia e din 4 membri, dintre care 2 (eu si fi'miu cel mare suntem amandoi peste 1.80). Da, folosim o cutie de 350 litri deasupra in concedii dar in rest ne plimbam fara cutie si nu ne-am simtit ingesuiti nici o clipa (nici chiar cand caram carutul pentru cel mic, pana acum vreo jumatate de an). Este spatiu ultra-suficient pentru 4 persoane. In countryman, daca stau in spate, cel putin eu nu ating scaunul soferului care e reglat tot pentru mine (am 1.85).

La mini cooper da, spatiul interior este mai mic, dar nu e de nefolosit ca masina de familie, si, la fel ca la countryman, o cutie deasupra face minuni daca e nevoie.

Stiu ca Tyby vroia un clubman initial dar nu a fost sa ii iasa in cale unul Posted Image ... ala ar fi fost mai lung un pic.

Oarecum off-topic: broasca mea cu cutie deasupra ...

Fișier atașat  DSC01152.JPG   728,13K   67 download-uri

Editat de ro_explorer, 21 octombrie 2019 - 23:40.


#27
Dexter81

Dexter81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 80
  • Înscris: 17.08.2008
Super masinuta ro_explorer.
Gestionezi spatiul si intr-o masian mica ;)
In Grande Punto bagam bagaj la picioarele copilului , pe locul mortului , pana a venit cutia de 400l :D Dar plec si cu toata casa dupa mine , ce e drept.
La mini cooper, am fractionat bancheta, Unde am pus rotile de iarna, plus bagajele noastre.2 roti pe bancheta culcate cu locul gol in sus unde au venit diverse si 2 in picioare.Pe jos in spatele scaunului cele 2 bagaje mari, plus un rucsac in portbagaj in spatele rotii.Sper sa se inteleaga ceva.
Dar daca mai luam o gagica ,2 nu aveam unde sa le bagam, poate sa stea peste roti :D

#28
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Frumoasa masina si interesanta experienta.

Eu v-as fi recunoscator daca ati explica mai pe larg, care sunt pasii de urmat acolo, in Suedia pentru a exporta o masina, ma refer la documentele pentru export, numere de inmatriculare, asigurare etc.

#29
Dexter81

Dexter81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 80
  • Înscris: 17.08.2008
Ei trebuie sa iti dea o foaie bleu, documentul de export banuiesc,a trebuit la vama, in Romania.
Problema e cu numerele, la Bavaria in Stockholm nu a vrut sa dea masina cu numarul de Suedia, Trebuia sa asteptam pana miercuri hartia pt. vama,noi am fost vineri la Bavaria, cine stie cat mai dura numarul provizoriu.E vorba si cat interes isi da vanzatorul... sa faca rost de acte, Cand vine clientul sa o ia direct.
La Umea avea actele complete, a intrat banu la firma in cont, am luat masina pe loc si ne-a lasat si cu numerele de Suedia,care au fost trimise ulterior inapoi de catre Tibi.
Noi am vrut sa luam masina Vineri, sa o luam spre Danemarca, Olanda, dar ne-a dat peste cap donsoara vanzatoare de la Bavaria,de aceea schimbarea de traseu.

Editat de Dexter81, 23 octombrie 2019 - 06:52.


#30
tyby82

tyby82

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 13
  • Înscris: 17.05.2009
Salutare,

Revin cu vesti:
  • Luni am fost cu Suedezul (încă sunt în căutarea unui nume) la RAR, totul a decurs perfect, mai erau pe acolo câțiva amărâți cu Audi A8, Rolls Royce, Audi S8 etc. ;
  • Acum o săptămână am făcut inaugurarea dormitului în mini peste noapte  - fiind cu familia la spital pentru un tratament mai amplu, a trebuit să rămânem și peste noapte - așa că am reușit să dorm vreo 3-4 ore în mașină;
  • Astăzi mi-au sosit capacele pentru roțile de iarnă, le-am comandat din Germania, fiind la reducere 140 lei/bucata în loc de 180 lei cât se cerea în țară. Acestea au sosit cu Urgen Cargus si m-am trezit cu un extra produs în pachet și reîmpachetat la Oradea.
  • Până acum am alimentat de 3 ori în oraș, si parcă de la Lukoil merge cel mai bine mașina. Celelalte 2 benzinării fiind - Rompetrol și OMV.
  • După cum zicea și

     dasca, on 19 octombrie 2019 - 09:49, said:

    Alea sunt extra chele. Unul dotat, cu motorul ala gasesti de pe la 18000E in sus.
      și miniul nostru se încadrează în acea semi categorie. Momentan am în plan să  îi fac un posibil retrofit cu senzori de parcare și cameră de marșalier (deși nu este musai),
  •  florinppv, on 22 octombrie 2019 - 22:13, said:

    Frumoasa masina si interesanta experienta.
    Eu v-as fi recunoscator daca ati explica mai pe larg, care sunt pasii de urmat acolo, in Suedia pentru a exporta o masina, ma refer la documentele pentru export, numere de inmatriculare, asigurare etc.
  • Mulțumim pentru urare, în ceea ce privește documentele noi am avu noroc. Pentru a putea pleca cu mașina mai departe am primit :

  • contractul de vânzare seimnat,


  • numerele cu care a venit mașina (mai tîrziu le-am trimis cu Fan Curier înapoi în Suedia, cost 200 lei)


  • certificatul de înregistrare (https://transportsty...-certificates-/ ), pe care dacă dealerii sunt pregătiți pentru export ai șansa să îl primești imediat în caz contrar trebuie te duci la  Swedish Transport Agency pentru eliberare certificat (https://transportstyrelsen.se/en/road/). Am circulat cu Registration certificate, Part 1, iar dealerul ne-a trimis prin poștă Registration certificate, Part 1 și Part 2.    


  • De platit, am plătit direct cu cardul, am fost pregătit am avut card în Euro, am sunat la ING pentru a îmi putea fi eliberată suma necesară achiziționării autovehiculului și am efectuat plata.


  • La plecare, dealerul ne-a făcut plinul la mașină și am primit o asigurare auto valabilă pe teritoriul Suediei.
  •  cavaliere, on 21 octombrie 2019 - 08:57, said:

      Sa-l stapanesti sanatos. Cum ti se pare sunetul motorului in 3 cilindri?
Multumesc pentru urare. Din păcate nu am cu ce să îl compar, vechea mea mașină a fost o Dacia Nova care 98% din timp a fost în reparații și până la urmă am dat-o la fier vechi, dar din întâmplare am înregistrat sunetul motorului.

Fișiere atașate


Editat de tyby82, 23 octombrie 2019 - 20:50.


#31
tyby82

tyby82

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 13
  • Înscris: 17.05.2009
Poze cu capacele pentru roțile de iarnă. Producție Republica Cehă, în anul 2016.
Celor de la Urgent Cargus cred că le-au plăcut prea mult capacele, mi-au schimbat ”packagingul” și mi-au pus în pachet cadou o sticlă de cerneală pentru Imprimantă 3D.
Now i wish i had one, hehe.

Fișiere atașate


Editat de tyby82, 23 octombrie 2019 - 21:04.


#32
Dexter81

Dexter81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 80
  • Înscris: 17.08.2008
Motor luat la 24 mii km , e normal sa sune frumos.Suna a diesel , oricum la ce cuplu are se poate da benzinar cu comportament de diesel :D
Este cu 2 turbine, de acolo si 136 cai.
Ecoboostu meu are decat o turbina micuta,care produce turatii mari, 170 NM cuplu, plus un boost pana la 200 NM pt. 30-60 secunde, tot a diesel suna.Dar are 125 de cai doar, la 6000 rpm.
Cel mai frumos e sa mergi in cuplu ca la Diesel , intre 2000-4500 ture.Nu ai caii maximi, dar e ok consumul.
Fordu zice ca are 125 cai, au testat unii si cica ar avea real 110 cai, sa faca si Tibi un test la Mini sa vedem sunt 136 sau mai putini? :D Desi sunt multi carcotasi , ma indoiesc ca, se baga Fordu la minciunele.

Pentru iarna la Cooper ii trebuie un nas de ren, si coarne :D Daca tot a fost plimbat la mama Renilor!

#33
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 872
  • Înscris: 22.01.2010

 tyby82, on 23 octombrie 2019 - 20:36, said:

  • La plecare, dealerul ne-a făcut plinul la mașină și am primit o asigurare auto valabilă pe teritoriul Suediei.


Pentru a circula cu masina asigurata pe restul traseului cum ati procedat? Inteleg ca nu ati avut nevoie de numere de inmatriculare temporare.

#34
Dexter81

Dexter81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 80
  • Înscris: 17.08.2008
Am mers cu asigurarea de Suedia :D vin amenzile la Tibi, daca nu a fost ok.

#35
tyby82

tyby82

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 13
  • Înscris: 17.05.2009

 florinppv, on 24 octombrie 2019 - 16:00, said:




Pentru a circula cu masina asigurata pe restul traseului cum ati procedat? Inteleg ca nu ati avut nevoie de numere de inmatriculare temporare.

Salut Florin

Iti recomand, sa cauți din timp mașină pe internet și să iei contact cu dealer-ul auto. Să te interesezi dacă ți-o poate da cu numerele ei originale sau trebuie să aștepți pentru numere temporare. In ceea ce privește asigurarea, zic să iei legătura și cu firmele din România, să vezi dacă iți pot face pe bază de VIN. Am înțeles că și acolo se pot face asigurări pe timp limitat pentru vehicul.
Așa cum a zis Andrei m-ai sus noi am circulat cu asigurarea făcută de ei, care din păcate, după cum am aflat mai târziu, era doar pentru Suedia. Toată călătoria a fost super.

#36
zamaraii

zamaraii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 176
  • Înscris: 11.12.2006
Salut, as avea si eu o intrebare!
Din cate am inteles masina se cumpara de acolo cu TVA, care e mai mare acolo decat la noi. Oare se recupereaza diferenta la noi in tara? Ai reusit asa ceva?
Ma tenteaza si pe mine sa aduc un Volvo de acolo...

Mersi, si drumuri fara probleme!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate