Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

Centrala montata in baie

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

 sergr, on 08 octombrie 2019 - 09:31, said:

Nu cred ca o sa iti monteze cineva autorizat centrala in baie.

Teava de gaz ai trasa acolo, daca nu o sa ai o problema si aici.
Vorbesti in totala necunostiinta de cauza. daca ai centrala potrivita, o poti monta si-n dulapul de haine.
Uite centrala mea, montata legal cu autorizarile necesare, periodice cu tot:
Attached File  IMG_20191008_160311.jpg   240.78K   53 downloadsAttached File  IMG_20191008_160333.jpg   289.53K   48 downloadsAttached File  IMG_20191008_160443.jpg   109.33K   45 downloads
E montata intr-o debara de 1 x 1m fara fereastra.  
E o centrala Saunier Duval de 27 kW, in condensatie.

 M_ierdnA, on 08 octombrie 2019 - 09:34, said:

Pe vremuri erau centrale si instanturi de apa calda cu ardere atmosferica. Astea nu se puteau monta in baie sub nici o forma. Acum sunt centrale cu tiraj fortat, aerul de ardere venind prin tubulatura de admisie de afara. Nu cred ca dpdv al arderii e vreo problema sa fie montata in baie, insa in general aparatele electronice nu au ce cauta in baie, in afara poate de cele care sunt proiectate sa functioneze in medii umede.
Si la alta locuinta, o am montata in baie. Bineinteles ca nu deasupra vanei de baie ci in coltul opus. Aceea e o centala Vaillant tot de vreo 27 kW,  doar cu tiraj fortat. Si tot montata legal, de autorizati, cu verificarile periodice la zi. A fost montata in urma cu 14 ani. Si isi face treaba bine mersi si-n ziua de azi, cu toata electronica in baie, in ciuda aburilor si condensului,....
Mult prea multa filozofie de la tot felul de neaveniti neinformati, dar care stiu tot. Mai ogoiti-va bre cu "cunostintele" astea ale voastre culese de prin reclamele la lame de barbierit.

Edited by wagmich, 08 October 2019 - 16:22.


#20
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Eu am avut in viata mai multe masini de spalat .Asa a fost sa fie .Azi aici maine-n Focsani .Care zici tu ca a ruginit dintre toate ? Aia din bucatarie ( doua locatii ), aia de pe hol ( alte doua locatii ), de fapt 3 am avut pe holuri, sau aia din baie ( o singura locatie ) ?

#21
internet_max

internet_max

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2018

 GingisHan2015, on 08 octombrie 2019 - 13:13, said:

O idee proasta și mă voi mira foarte să o văd aprobată . Dar nici viața lungă nu văd a avea în umezeala . Gaz curent vei apa cu aburi la un loc.
Chiar sunt curios daca ți se va aproba parascovenia asta .

După principiu ăsta, nici tancul nu ar trebui să existe. Cum să lucrezi într-o incintă metalică, asupra căreia se trage cu proiectile de diferite calibre, plină cu material explozibil?

Terminăm cu prostiile?

#22
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
In baie , nu se monteaza centrale , practic , nu se trage gaz ...
In " debarale " de 1mp fara geam , nu se monteaza centrale , gaz , decit daca este vorba de o nisa fara usa , parte dintr-o camera cu geam exterior .
...
ca exista si situatii pe dos , certificate .... fiecare cu treaba lui , este pe autorizatiile lui .
PS. Sint curios la centrala aia din baie , ce scrie la locul montajului , si in ce zona a tarii este .

#23
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
In Timisoara si asa si scrie la locul montajului: IN BAIE: Si a fost montata de o firma autorizata. care cunoaste legislatia.
Iar cealalta din poza e chiar intr-o debara, asa cum de altfel se vede si-n poze, fara geam doar cu usa de termopan, complet inchisa, fara decupari. Si care mai e si etansa,
Dar unii nu cred nici ce vad cu ochii lor, prefera povestile de genul "mi-a spus mie cineva care se pricepe, stiu de la un meserias, are un prieten al prietenei mele, am citit eu pe net,....".

Edited by wagmich, 08 October 2019 - 19:04.


#24
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 wagmich, on 08 octombrie 2019 - 18:59, said:

In Timisoara si asa si scrie la locul montajului: IN BAIE: Si a fost montata de o firma autorizata. care cunoaste legislatia.
.......
Stiam ca astia de la Delgaz sint mai normali , sau cel putin asa pareau cind am facut ultimul McD in Timisoara ...
N-am idee , noi la Bucuresti nu facem asa ceva deoarece este aberatie tehnica .

#25
tempuser

tempuser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 30.03.2010
Multumesc tuturor pentru sfaturi. Era bine daca cineva imi putea spune sj un model de centrala/firma pt a MA indrepta atunci cand voi cumpara. Pe site- turi nu se specifica care Centrale sunt izolate etans pt a putea fi inatalate in bai. Nu este problema  cu proiectul sau  cu firma de inatalate, totul e aprobat. Baia este de oaspeti si nu VA fi folosita asa de mult, find LA mansarda.  Exista geam si in perete, cum am zis, dar este geam si in tavan- velux, pentru o aerisire cat Mai rapida. Am uitat sa specific CA e vorba de o casa.

Multumesc tuturor pt sfaturi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate