Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Informatii si discutii despre orasele din Romania. Investitii, realizari, doleante.

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
829 replies to this topic

#55
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Brasov #5 yes! Posted Image

Constanta e o rusine absoluta, singurul judet cu litoral utilizabil la ceva, cu cel mai mare oras port al tarii, nici macar pe #10. Absolutely shameful.

#56
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,778
  • Înscris: 01.10.2002
Sunt surprins in mod placut de Hunedoara. Avem un mic tigru printre noi.Nu credeam ca e posibil sa cresti masiv fara un oras macar de dimensiuni medii ca si centru de dezvoltare economica.

#57
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

View PostWotan, on 26 octombrie 2019 - 15:13, said:

Vezi tu, cele de care am zis eu sunt deja functionale. E foarte bine ca se vor face statii de incarcare si in Oradea. Dar alea sunt inca proiect...

Cea*. Că e una, chiar dacă încarcă 6 mașini. Că orice stație de încărcare electrică încarcă mai multe mașini deodată.

Nu spun că nu e funcțională ci că tu mereu vii cu comentarii ridicole care hiperbolizează în vest lucrurile și diabolizează în est. A pus Timișoara o stație de încărcare electrică? Îs liderii incontestabili ai infrastructurii. A tras firea un pârț și pute? București e liderul poluării. Etc. E ridicol.

#58
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View Postshefu_de_combinat, on 26 octombrie 2019 - 15:23, said:

Brasov #5 yes! Posted Image

Constanta e o rusine absoluta, singurul judet cu litoral utilizabil la ceva, cu cel mai mare oras port al tarii, nici macar pe #10. Absolutely shameful.

Ma astept totusi ca dupa atatea dezbateri am mai tras fiecare ditre noi invataminte si stim sa interpretam claamentele astea bazate pe cifre care, la urma urmei, tot cifre raman si nu pot contabiliza intreaga realitate chiar economica. Constantei ii este atata rusine cat ii este si Olandei rusine ca este abia pe locul 14 in clasament dupa Islanda de exemplu. In Constanta sunt multi bani la negru din turism care nu sunt contabilizati, la fel si in cazul Brasovului/partial Prahova. Daca se calcula strict pe orase Constanta si Iasiul sunt in top, la mare distanta fata de orice oras din Hunedoara de exemplu, ca tot apare in top. Hunedoara, trebuie sa recunosc, apare dubios in clasament, un judet in care o treime o reprezinta Valea Jiului, o zona la pamant din pct de vedere economic. Este pe locul 35 din 42 de judete la salariul mediu, in conditiile in care in industria extractiva, minerit, salariile nu sunt chiar mici. Nici celelalte orase nu o duc mai bine, fiind tributare industriei extractive/metalurgie/prelucrare din trecut si ajunse evident in paragina. In afara de Deva care mai misca cate ceva, insa slabut raportat la media pe tara, in rest e cam jale, ca sa folosesc un cuvant neaos  romanesc.

Edited by toniq, 26 October 2019 - 17:15.


#59
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Posttoniq, on 26 octombrie 2019 - 17:08, said:

In Constanta sunt multi bani la negru din turism care nu sunt contabilizati, la fel si in cazul Brasovului/partial Prahova.

Pai astea in sine nu prea sunt motive de lauda totusi. E echivalentul lui "minim pe cartea de munca dar restul in plic", la nivel de economie judeteana.

#60
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View Postshefu_de_combinat, on 26 octombrie 2019 - 17:21, said:


Pai astea in sine nu prea sunt motive de lauda totusi. E echivalentul lui "minim pe cartea de munca dar restul in plic", la nivel de economie judeteana.

Pai nu e vorba de lauda aici, e vorba ca intra multi bani in economia locala constanteana care nu sunt contabilizati in statistici, deci realitatea economica locala e mult mai buna decat arata cifrele.

#61
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005
Nu cred că încasările la negru au așa mare impact încât să scoată Constanța din top 10. Un motiv e faptul că sezonul estival e scurt iar cei care încasează nu sunt neapărat constănțeni ci oamenii din alte părți care își au afacerile acolo. Inclusiv dacă ne uitam la angajați, vom vedea că sunt mulți din alte județe care vin pe timp de vară și se angajează salvamari sau chelneri ori la hoteluri.

Puterea de cumpărare e mare atunci când cei care încasează sunt localnicii.

#62
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009
Puterea de cumparare marjeaza in principal pe langa 2 indicatori, primul si de departe cel mai important, veniturile (incluzand salariile si alte tipuri de venituri) si, al doilea,  preturile. Statistica ne spune ca salariul mediu, ma rog proportia categoriilor de salarii, e mai mare in Constanta decat in Hunedoara. E greu de crezut ca intr-un municipiu precum Constanta si intreg litoralul veniturile, inclusiv ale localnicilor care practica intr-o proportie mult mai mare turismul la negru, sunt mai mici decat ale celor din Hunedoara, sa fim seriosi. Am fost si prin Hunedoara si, bineinteles, prin Constanta/litoral. E o diferenta destul de mare. Chiar si pib-ul, un indicator mai relevant si care reflecta mai fidel realiattea, ne arata o diferenta destul de mare intre Constanta si Hunedoara, de fapt Constanta e in top. Chiar daca cifrele in unele cazuri, precum comparatia de care vorbim (puterea de cumparare), in mod evident aceste cifre nu reflecta realitatea economica. Dupa cum se vede si in clasamentul pe tari, Olanda sau Franta sunt la distanta considerabila de Islanda. Chiar si Germania, Austria, Suedia, Danemarca, etc sunt sub Islanda. Ce concluzie tragem de aici?

Edited by toniq, 26 October 2019 - 19:49.


#63
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,778
  • Înscris: 01.10.2002

View Posttoniq, on 26 octombrie 2019 - 17:08, said:

Hunedoara, trebuie sa recunosc, apare dubios in clasament, un judet in care o treime o reprezinta Valea Jiului, o zona la pamant din pct de vedere economic. Este pe locul 35 din 42 de judete la salariul mediu, in conditiile in care in industria extractiva, minerit, salariile nu sunt chiar mici. Nici celelalte orase nu o duc mai bine, fiind tributare industriei extractive/metalurgie/prelucrare din trecut si ajunse evident in paragina. In afara de Deva care mai misca cate ceva, insa slabut raportat la media pe tara, in rest e cam jale, ca sa folosesc un cuvant neaos  romanesc.
Salariul mediu nu mai este reprezentativ pentru ca În județele sărace, doar 15% din populație este angajată și aproape o treime dintre salariați lucrează la stat

"Vorbim de Europa cu două viteze, dar România pare să aibă chiar două sau trei turații diferite în interiorul țării. Sunt județe unde mai puțin de 15% din totalul populației lucrează pe un salariu. E vorba despre județele sărace, unde unul din trei angajați lucrează la stat. Iar creșterea salariilor bugetarilor cu mult peste media din economia productivă a generat alte discrepanțe."

Ce relevanta poate sa mai aiba salariul mediu cand arata situatia a doar 15% din populatia unui judet, iar oricum o treime dintre ei sunt functionarasi care nu produc nimic, desi au salarii mai mari decat cei care muncesc? Restul populatiei unui astfel de judet duce o existenta mizera, cu o economie de subzistenta, dar nu apare in statistici...

#64
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,778
  • Înscris: 01.10.2002
In privinta economiei Hunedoarei, ai ramas ancorat in trecut. Majoritatea minelor s-au inchis, minerii si-au luat de mult salariile compenssatorii si au plecat inapoi in locurile de unde au venit. Acum economia judetului se bazeaza pe productie, inclusiv componente automotive si electronica. In plus, e o destinatie turistica majora, Muntii Retezat, Parang si Apuseni aflandu-se pe teritoriul judetului. Trei dintre varfurile de peste 2.500 m ale Carpatilor se afla pe teritoriul judetului.

#65
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View PostWotan, on 27 octombrie 2019 - 07:06, said:

Salariul mediu nu mai este reprezentativ pentru ca În județele sărace, doar 15% din populație este angajată și aproape o treime dintre salariați lucrează la stat

"Vorbim de Europa cu două viteze, dar România pare să aibă chiar două sau trei turații diferite în interiorul țării. Sunt județe unde mai puțin de 15% din totalul populației lucrează pe un salariu. E vorba despre județele sărace, unde unul din trei angajați lucrează la stat. Iar creșterea salariilor bugetarilor cu mult peste media din economia productivă a generat alte discrepanțe."

Ce relevanta poate sa mai aiba salariul mediu cand arata situatia a doar 15% din populatia unui judet, iar oricum o treime dintre ei sunt functionarasi care nu produc nimic, desi au salarii mai mari decat cei care muncesc? Restul populatiei unui astfel de judet duce o existenta mizera, cu o economie de subzistenta, dar nu apare in statistici...

Ai inceput si tu sa te contrazici singur, precum fratele tau utopium? Constanta are salariati aproape dublu decat Hunedoara, deci ce Dumnezeu tot incerci sa ne spui? Recapituland, Constanta are si salariul mediu mai mare, si mai multi salariati decat Huneoara. Ce nu e clar?

View PostWotan, on 27 octombrie 2019 - 07:23, said:

In privinta economiei Hunedoarei, ai ramas ancorat in trecut. Majoritatea minelor s-au inchis, minerii si-au luat de mult salariile compenssatorii si au plecat inapoi in locurile de unde au venit. Acum economia judetului se bazeaza pe productie, inclusiv componente automotive si electronica. In plus, e o destinatie turistica majora, Muntii Retezat, Parang si Apuseni aflandu-se pe teritoriul judetului. Trei dintre varfurile de peste 2.500 m ale Carpatilor se afla pe teritoriul judetului.

Valea Jiului este una dintre cele mai sarace zone ale Romaniei, deci din nou nu mai vorbi prostii. La fel, ce destinatie turistica vezi acolo in afara de Straja? Tu crezi ca cativa aventurieri care se catara pe varfuri produc bani pt economia locala/turistica ca sa conteze?

#66
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,778
  • Înscris: 01.10.2002

View Posttoniq, on 27 octombrie 2019 - 11:01, said:

Constanta are salariati aproape dublu decat Hunedoara, deci ce Dumnezeu tot incerci sa ne spui? Recapituland, Constanta are si salariul mediu mai mare, si mai multi salariati decat Huneoara. Ce nu e clar?
O fi avand, dar din punctul de vedere al puterii de cumparara, ca care se refera statistica respectiva, conteaza procentul de angajati din totalul populatiei. Oricum, vad ca Constanta sta bine, e peste medie, doar ca n-a ajuns in top zece.
[ https://www.gfk.com/fileadmin/user_upload/country_one_pager/RO/images/GfK_Puterea_de_cumparare_Romania_2019__1120x750__pt_site.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.gfk.com/ro/noutati/comunicate-de-presa/puterea-de-cumparare-a-europenilor-este-de-14739-de-euro-de-persoana-in-2019-a-romanilor-de-5881/ - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Posttoniq, on 27 octombrie 2019 - 11:01, said:

Valea Jiului este una dintre cele mai sarace zone ale Romaniei, deci din nou nu mai vorbi prostii. La fel, ce destinatie turistica vezi acolo in afara de Straja? Tu crezi ca cativa aventurieri care se catara pe varfuri produc bani pt economia locala/turistica ca sa conteze?
Nu vorbim de Valea Jiului, vorbim de tot judetul. Care contine toti Muntii Retezat, plus partea cea mai inalta si circulata din Parang, plus o bucata buna din Apuseni. Nu vorbim de cativa aventurieri, ci de cateva zeci de mii de turisti. Iar pe langa cei romani, vin multi unguri (care nu au munti la ei), plus diversi alti straini, poate cam 25%. Am intalnit inclusiv belgieni, pe Varful Bucura. In alte tari nu ai voie sa mergi sa pui cortul unde vrei tu, si in nici un caz langa un lac glaciar, intr-o rezervatie naturala, cum poti sa o faci la Bucura.
[ https://calatoriileioanei.ro/wp-content/uploads/2015/11/Lacul-Bucura-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#67
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View PostWotan, on 27 octombrie 2019 - 13:56, said:

O fi avand, dar din punctul de vedere al puterii de cumparara, ca care se refera statistica respectiva, conteaza procentul de angajati din totalul populatiei. Oricum, vad ca Constanta sta bine, e peste medie, doar ca n-a ajuns in top zece.

Pai si la procentul de angajati tot Constanta sta mai bine, nu mai zic ca in Hunedoara procentul celor angajati la stat este mult mai mare. Deci Constanta este peste Hunedoara si la pib, si la salarii, si la nr angajati, si la procent angajati si cam la toate capitolele. Economic vorbind, in afara de Timisoara si Cluj in rest niciun oras din Ardeal nu este peste Constanta. Dar e atat de relevanta harta aia pe cat de relevant este ca Islanda este peste Germania, Austria, Olanda, Franta, etc la puterea de cumparare.


Quote

Nu vorbim de Valea Jiului, vorbim de tot judetul. Care contine toti Muntii Retezat, plus partea cea mai inalta si circulata din Parang, plus o bucata buna din Apuseni. Nu vorbim de cativa aventurieri, ci de cateva zeci de mii de turisti. Iar pe langa cei romani, vin multi unguri (care nu au munti la ei), plus diversi alti straini, poate cam 25%. Am intalnit inclusiv belgieni, pe Varful Bucura. In alte tari nu ai voie sa mergi sa pui cortul unde vrei tu, si in nici un caz langa un lac glaciar, intr-o rezervatie naturala, cum poti sa o faci la Bucura.

Eu vorbesc de Valea Jiului in conditiile in care este una dintre cele mai sarace zone ale Romaniei si inseamna cam o treime din judetul HD, fiindca subiectul era puterea de cumparare. In rest nu stiu ce relevanta au prostiile pe care le debitezi cu turistii straini care vin in vacante low cost in Romania, dorm la cort si consuma mancare din supermarket, ca tine cu salariu mic din Arad care mergi ”la mare” la balta Ghioroc si la ”munte” la cort pe varfurile din Retezat. Aventurierii de teapa ta care merg doar cu bani de buzunar si in generale pe ieftineala, fie ca sunt romani sau straini, nu au vreun mare impact asupra economiei locale.

#68
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,778
  • Înscris: 01.10.2002

View Posttoniq, on 27 octombrie 2019 - 14:14, said:

Pai si la procentul de angajati tot Constanta sta mai bine, nu mai zic ca in Hunedoara procentul celor angajati la stat este mult mai mare. Deci Constanta este peste Hunedoara si la pib, si la salarii, si la nr angajati, si la procent angajati si cam la toate capitolele. Economic vorbind, in afara de Timisoara si Cluj in rest niciun oras din Ardeal nu este peste Constanta. Dar e atat de relevanta harta aia pe cat de relevant este ca Islanda este peste Germania, Austria, Olanda, Franta, etc la puterea de cumparare.
Eu vorbesc pe date oficiale, tu presupui. Inclusiv chestia ca "in afara de Timisoara si Cluj in rest niciun oras din Ardeal nu este peste Constanta". Constanta face bani in iulie si august. Si atunci, cu multi angajati gen studenti veniti din alte parti. In afara de portul Constanta si rafinaria de la Navodari, nu prea sunt alte firme mari in judet. Nu mai zic ca daca iesi din oras restul judetului pare parasit, parca te astepti oricand sa apara o banda de turci sau de tatari prin pustietate... Si da, Islanda sau Monaco isi permit arogante in domeniul puterii de cumparare fata de Germania, Austria si altii mai putin relevanti.

View Posttoniq, on 27 octombrie 2019 - 14:14, said:

Eu vorbesc de Valea Jiului in conditiile in care este una dintre cele mai sarace zone ale Romaniei si inseamna cam o treime din judetul HD, fiindca subiectul era puterea de cumparare.
Treci odata de prostiile astea cu Valea Jiului si industria extractiva. Aia erau anii 90. Minerii de atunci si-au incasat salariile compensatorii si au plecat inapoi acasa in regiunile de unde au venit.

Populatia a scazut enorm, dar, pe de alta parte, se revine la normal. Situatia demografica a revenit la situatia normala de dinainte de colonizarea fortata Posted Image http://www.replicahd...tra-sarbatoare/

""Cea mai mare comunitate de maghiari din județ intră în sărbătoare. În Valea Jiului trăiesc cei mai mulți etnici maghiari din județul Hunedoara. Pentru aceștia, luna mai este una de sărbătoare. În această perioadă, la nivelul întregului județ acolo unde există comunități de maghiari au loc Zilele Culturale Maghiare."

Iar acum, industria extractiva tine de istorie, s-a trecut spre automotive, medicina, electronica, chestiii hi-tech
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rGE2d5ONg3w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Wotan, 27 October 2019 - 20:20.


#69
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,778
  • Înscris: 01.10.2002

View Posttoniq, on 27 octombrie 2019 - 14:14, said:

In rest nu stiu ce relevanta au prostiile pe care le debitezi cu turistii straini care vin in vacante low cost in Romania, dorm la cort si consuma mancare din supermarket, ca tine cu salariu mic din Arad care mergi ”la mare” la balta Ghioroc si la ”munte” la cort pe varfurile din Retezat.
Interesant. Deci daca mergi sa prajesti mititei pe Valea Prahovei la 10 metri de coloana de masini se zice ca "mergi la munte", daca iti cari cortul singur in spate pana la 2.000 de metri nu e "la munte". Practic, vorbim de o mentalitate de turma, de o rupere colectiva de realitate. Nu te-ai intrebat niciodata de ce in pensiunile de pe Valea Prahovei dai doar de grupuri de bucuresteni? Posted Image

#70
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View PostWotan, on 27 octombrie 2019 - 20:12, said:

Eu vorbesc pe date oficiale, tu presupui. Inclusiv chestia ca "in afara de Timisoara si Cluj in rest niciun oras din Ardeal nu este peste Constanta". Constanta face bani in iulie si august. Si atunci, cu multi angajati gen studenti veniti din alte parti. In afara de portul Constanta si rafinaria de la Navodari, nu prea sunt alte firme mari in judet. Nu mai zic ca daca iesi din oras restul judetului pare parasit, parca te astepti oricand sa apara o banda de turci sau de tatari prin pustietate... Si da, Islanda sau Monaco isi permit arogante in domeniul puterii de cumparare fata de Germania, Austria si altii mai putin relevanti.

Eu tot ce ti-am spus referitor la Constanta este pe date oficiale, pib, salarii si nr angajati. Tu crezi ca eu vorbesc ca tine, din frustrari si venin? Da, Constanta nu este intrecuta la toti indicatorii economici de niciun oras din Ardeal in afara de Timisoara si Constanta. Dar daca tu ne spui ca atunci cand iesi din Constanta te ataca turcii si tatarii, o pun pe seama imobilitatii tale in a vedea restul lumii. Asa se intampla cand nu stii decat de balta Ghioroc si dormit in cort pe malul lacului la 2000 m.


View PostWotan, on 27 octombrie 2019 - 20:34, said:

Interesant. Deci daca mergi sa prajesti mititei pe Valea Prahovei la 10 metri de coloana de masini se zice ca "mergi la munte", daca iti cari cortul singur in spate pana la 2.000 de metri nu e "la munte". Practic, vorbim de o mentalitate de turma, de o rupere colectiva de realitate. Nu te-ai intrebat niciodata de ce in pensiunile de pe Valea Prahovei dai doar de grupuri de bucuresteni? Posted Image

Pe Valea Prahovei mergi sa stai in pensiuni amenajate, cu spa/piscine, urci cu telecabina al Sinaia, Busteni, Poiana Brasov, sau Azuga, practici sporturi de iarna ski, sanius, etc, ai localuri unde poti manca si te distra excelent, etc, deci ceva la alt nivel de confort si civilizatie la urma urmei decat excursiile tale low cost cu cortul in varf de munte ghemuit in saci de dormit. Si pt oricum inexistenta ta cultura generala afla ca pe Valea Prahovei vin cetateni din toate colturile tarii, doar ca bucurestenii sunt cei mai multi? De ce? Cam din acelasi motiv pt care de ex in Croatia sau Grecia vezi o gramada de nemti! Ma rog, nu ca ar avea vreun sens discutiile cu tine!

Edited by iladi, 28 October 2019 - 09:49.


#71
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,307
  • Înscris: 05.08.2015

View Postkarax, on 02 octombrie 2019 - 13:27, said:

slatina in ultimii 15 ani a avut o dezvoltare fantastica. practic infrastructura a fost schimbata total. trotuarele s-au schimbat, drumurile refacute...

eo tot trec prin slatina de doo ori pe saptamana de vreo 10 ani

ce se aude, se mai repara vreodata strada aia care ocoleste centrul si pe care se chinuie tot traficul de tranzit?

#72
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,455
  • Înscris: 29.04.2008
@wotan: avertisment flame

@ toniq: avertisment jigniri

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate