Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie
 Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...
 Cum de convine unora sa cumpere p...

Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio
 Sens unic pe strada Matasari (Buc...

Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...
 

Nu mai am nicio bucurie.Nu mai găsesc sensul și rostul în viața.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View PostAlynHoliavo, on 01 octombrie 2019 - 00:37, said:

Nu prea mai am bucurie, rost și sens în viața.Rost și sens poate niciodată nu am avut dar acum nu mă mai bucura aproape nimic, eu consider că viața este făcută pentru a te bucura de ea cât poți dar eu nu prea mai am bucurii.Ce sa fac in astfel de situație? Cum să mă redescopăr și să îmi găsesc un sens pozitiv în viața? Sa mă bucur din nou?
nimeni nu a citit ce ai scris
de asta ai si primit mesajele de mai sus
cand tu nu esti motivat sa faci nimic ei te trimit sa faci ceva ce merita motivatie initiala, la sport ma refer
sanatatea psihica o poti obtine cu reusite mici cu care sa-ti cladesti increderea in sine

#20
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019

View PostDigix, on 01 octombrie 2019 - 00:48, said:

Tiger Atlantic apucă-te de un sport. Alergare, ciclism, înot, sau toate trei. Se oxigenează creierul mai bine. Îți poate aduce un fel de fericire de care e posibil să nu fi avut parte până acum.
N-auzi ca-i invalid?

#21
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 29.01.2019
Nu e bine sa cauti fericirea in viata, ci o directie care e importanta pentru tine.

https://ideapod.com/...uffer-like-man/

#22
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 26.02.2008
Am creat un grup de intrajutorare https://www.facebook...48415425880549/
Nu vorbim noi prea mult in el dar stim ca exista si asta poate ca ne ajuta.

#23
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
M-am inscris , am analizat putin grupul si nu mi s a parut prea prietenos si deschis. Apreciez totusi foarte mult intentia ta de a ajuta, doar ca eu consider ca suportil poate veni din partea unei altfel de comunitati. Vezi de exemplu comunitatea de reddit , ca sa intelegi unde bat.

Edited by exydos, 01 October 2019 - 12:04.


#24
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostdreaQ, on 01 octombrie 2019 - 09:26, said:

Omul spune ca este "pensionat medical de invaliditate și nu pot munci din cauza bolii" si unii il trimit sa alerge in parc, sa inoate, sa meaga pe munte sau cu bicicleta.

Io recunosc sportiv ca nu am prins partea asta. Dar poate gradul de invaliditate nu este atat de sever.

View PostAugustus1978, on 01 octombrie 2019 - 11:44, said:


N-auzi ca-i invalid?

Aude, dar spune tu ce grad de handicap are initiatorul.

#25
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postspikje, on 01 octombrie 2019 - 00:52, said:

Nu zic din experienta, dar poate persoane pozitiviste in jurul tau e ceea ce trebuie de fapt.
Plus sport ceva, preocupari, hobby, ceva care focuseaza atentia creierului. Chiar si cititul e un sport pt creier.
Asta nu-i o soluție, pe mine persoanele optimiste din jurul meu mă deprima, sunt idioți congenitali.

#26
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View PostAlynHoliavo, on 01 octombrie 2019 - 00:37, said:

Sunt pensionat medical de invaliditate și nu pot munci din cauza bolii și mai ales a problemelor de atenție,memorie și concentrare.
Cât am fost copil a fost bine,învățăm bine la școală ,aveam prieteni dar cum a venit adolescenta au început problemele psihologice și nefericirea
cred ca invaliditate pe motive psihice

#27
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,275
  • Înscris: 18.12.2007

View PostMembruAnonim, on 01 octombrie 2019 - 10:56, said:

Nu am zis ca in strainatate totul e roz, dar in orice caz, e mult mai corect ca in RO. Macar acolo stii pentru ce lucrezi, clar vei castiga mai multi bani ca aici.
Cine nu vede faptul ca in RO, toate lucrurile merge pe pile si relatii, ori e orb , ori e prost! (si nu, nu jignesc pe nimeni!)

Se vede ca vorbesti din auzite. Serios, las-o asa.

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAlexEn, on 02 octombrie 2019 - 10:42, said:


Se vede ca vorbesti din auzite. Serios, las-o asa.

Am si eu prieteni care lucreaza in Germania, Austria, Franta. Si imi spun ca e mai bine ca in RO.
Atat ca si nivel de trai, adica salariu, dar si ca cultura, respect fata de semeni si tara. Evident, va trebui sa te tii de treaba si sa muncesti, dar macar vei fi platit corespunzator.
Asa ca, despre ce vorbim?!

#29
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,035
  • Înscris: 16.06.2006
Citind situatia initiatorului, m-am regasit partial in diferite perioade din tinerete.
Cum eram? N-aveam tragere la nimic, aveam impresia ca n-am niciun scop si imi plangeam de mila pentru niciun motiv real.

De obicei situatiile dificile din viata cresc riscul aparitiei perioadelor de depresie dar depind si de temperamentul persoanei.
Dificultatile financiare, probleme cu relatiile interumane, ghinioanele vietii, toate "ajuta" la aparitia depresiilor.

Ca mai toti oamenii, gandim ca a face (pentru tine, egoist), a avea, a cumpara ... aduce satisfactie interioara ceea ce e o iluzie.

Acum am peste 40, castig bine, tot mesteresc la casa ridicata (nu stiu ce o sa fac cand nu mai e nimic de facut), n-am dificultati materiale, nu am probleme relationale, si totusi sunt momente cand parca simt ca traiesc degeaba fara niciun scop.
Si stiu de ce...

Atunci cand traiesti pentru altcineva, ai un scop real si adevarat.(prieten/a, iubit/a, copii, parinti, bunici, caine, papagal, etc.)

Adica cauta persoane cu nevoi si ajuta-le. Sunt tot felul de situatii in jur. Atunci cand vezi in jurul tau pe altii mai napastuiti decat tine, incepi sa le plangi lor de mila si uiti de tine. Atentie sa nu se profite de tine.
Este o satisfactie f.mare sa stii ca ai ajutat si ajutorul tau a fost important.

O gandire si actiune corect morala (crestin, ateu, musulman etc.) te scuteste de a-ti face procese mentale cu reprosuri pentru ceva rau facut.

Iar micile realizari (care arata ca te-ai dezvoltat, ai progresat, ai realizat ceva) te ajuta sa mergi mai departe.
Exemple: vrei sa iti faci un obicei sa te culci la timp, ti-a venit o idee de renovare acasa, iti iei mobila si o asamblezi, vrei sa faci un model origami mai complicat fara sa te iti pe tutorial, vrei sa ajungi la 100 flotari, vrei sa faci un tablou pictat/foto.

Exista hobbyuri diverse, unele mai scumpe, altele ieftine iar satisfactia nu tine de banii investiti.
Mie imi place sa fac tot felul de automatizari cu sarme, butoane si chiar ceva programare. Am asa o satisfactie interioara cand functioneaza ceea ce incropesc si stiu ca am mai invatat ceva.

Sorry pentru povestea lunga dar situatiile astea nu au solutii in cateva liniute.
Discutiile cu prieteni apropiati si psihologul sunt si ele de ajutor.

Intr-o fraza... oamenii devin depresivi datorita egoismului lor.(da, sunt si cauze medicale)

#30
limonfire

limonfire

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 25.09.2019
Poate ca ar trebui sa cauti oameni care sunt la fel ca tine si sa te imprietenesti cu ei.
Ati putea iesi impreuna din depresie.

#31
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tnH-EZwuZug?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate