Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie
 Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...
 Cum de convine unora sa cumpere p...

Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio
 Sens unic pe strada Matasari (Buc...

Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...
 

Nu mai am nicio bucurie.Nu mai găsesc sensul și rostul în viața.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
AlynHoliavo

AlynHoliavo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 10.07.2009
Nu prea mai am bucurie, rost și sens în viața.Rost și sens poate niciodată nu am avut dar acum nu mă mai bucura aproape nimic, eu consider că viața este făcută pentru a te bucura de ea cât poți dar eu nu prea mai am bucurii.Ce sa fac in astfel de situație? Cum să mă redescopăr și să îmi găsesc un sens pozitiv în viața? Sa mă bucur din nou?

PS:am depresie și anxietate pentru

care iau un tratament medicamentos care mă ajută în proporție de 45 -50 la sută.Sunt pensionat medical de invaliditate și nu pot munci din cauza bolii și mai ales a problemelor de atenție,memorie și concentrare.
Cât am fost copil a fost bine,învățăm bine la școală ,aveam prieteni dar cum a venit adolescenta au început problemele psihologice și nefericirea.Fluoxetina și rispoleptul nu fac minuni..sa știți.Iar eu cum să mă mai bucura,de ce?Cum sa am iar bucurii?10  ani de suferință de la 15 la 25 ani și schimbat tratamente peste tratamente.Ce mai e de făcut?Unde se găsește fericirea aia și cum?

#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 03.02.2007
Tiger Atlantic apucă-te de un sport. Alergare, ciclism, înot, sau toate trei. Se oxigenează creierul mai bine. Îți poate aduce un fel de fericire de care e posibil să nu fi avut parte până acum.

#3
spikje

spikje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 25.12.2004
Nu zic din experienta, dar poate persoane pozitiviste in jurul tau e ceea ce trebuie de fapt.
Plus sport ceva, preocupari, hobby, ceva care focuseaza atentia creierului. Chiar si cititul e un sport pt creier.

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Raspunsul e aici : https://forum.softpe...intrebarede-ce/

#5
iodelpiero1

iodelpiero1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 29.11.2008

View PostAlynHoliavo, on 01 octombrie 2019 - 00:37, said:

Nu prea mai am bucurie, rost și sens în viața.Rost și sens poate niciodată nu am avut dar acum nu mă mai bucura aproape nimic, eu consider că viața este făcută pentru a te bucura de ea cât poți dar eu nu prea mai am bucurii.Ce sa fac in astfel de situație? Cum să mă redescopăr și să îmi găsesc un sens pozitiv în viața? Sa mă bucur din nou?

PS:am depresie și anxietate pentru

care iau un tratament medicamentos care mă ajută în proporție de 45 -50 la sută.Sunt pensionat medical de invaliditate și nu pot munci din cauza bolii și mai ales a problemelor de atenție,memorie și concentrare.
Cât am fost copil a fost bine,învățăm bine la școală ,aveam prieteni dar cum a venit adolescenta au început problemele psihologice și nefericirea.Fluoxetina și rispoleptul nu fac minuni..sa știți.Iar eu cum să mă mai bucura,de ce?Cum sa am iar bucurii?10  ani de suferință de la 15 la 25 ani și schimbat tratamente peste tratamente.Ce mai e de făcut?Unde se găsește fericirea aia și cum?

Noi, cei care nu avem depresie, nu ne putem da seama cum gandeste un om care sufera de depresie. poti sa explici mai pe indelete? Cunosc si eu cazuri de depresie si as vrea sa ajut dar nu stiu cum.

Sexul nu te ajuta? Sportul, calatoriile te ajuta? Mancatul nu te face fericit? Incearca sa nu mai mananci o perioada, poate de foame o sa-ti treaca depresia. Incearca sa te certi cu cineva, poate de nervi iti trece. Esti tot timpul in starea aceasta sau ai perioade?

#6
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
natura cred ca te ajuta, stai la mare 7 zile [la vara], plaja,valuri...si uiti de tot, e f fain

#7
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
[ https://www.youtube-...?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
””Cand pierzi controlul mintii tale  esti intr-un loc periculos.””Este un ucigas periculos.””
”” Trebuie sa iti stimulezi mintea, si cred ca antrenamentul e calea perfecta de a o face.””

View Postspikje, on 01 octombrie 2019 - 00:52, said:

Nu zic din experienta, dar poate persoane pozitiviste in jurul tau e ceea ce trebuie de fapt.
Plus sport ceva, preocupari, hobby, ceva care focuseaza atentia creierului. Chiar si cititul e un sport pt creier.
si asta

#8
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 04.05.2006
Poti sa mergi la munte. In perioada asta ai un pastel intreg in paduri.
Sau pe munte. Vei gasi prieteni acolo daca nu pleci cu ei de acasa.
Sau poti cauta sa stai o saptamana - 2 -... la o manastire de undeva la munte. Mai un sfat, mai o treaba, mai uiti de autoambalarea nefericirii. Succes!

#9
romvic

romvic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.08.2019
Fa dracului ceva.
Ce?... nu stiu.
Dar fa ceva, ca sa ai un motiv sa continui sa respiri.

Edited by romvic, 01 October 2019 - 04:39.


#10
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostDigix, on 01 octombrie 2019 - 00:48, said:

Tiger Atlantic apucă-te de un sport. Alergare, ciclism, Ă®not, sau toate trei. Se oxigenează creierul mai bine. ĂŽți poate aduce un fel de fericire de care e posibil să nu fi avut parte până acum.

Si eu cred la fel. Inca e vreme de bicicleta (eu cu juniorii mei mai scoatem si in decembrie bicicleta, la gramada cu schiurile, important e sa nu gata vantul, vorba .iganului). Fa-ti un obicei din a nu sta in casa, ci preponderent in aer liber, lasa pastilele naibii si rupe lantul unei rutine bolnave.
La iarna, apuca-te de schi, daca inca nu stii. Schiul te face liber, ai sa vezi. Uita tot si baga bicicleta si schi. Intre ele, sau in paralel, inot.
Bafta si nu te lasa!

Edited by denky, 01 October 2019 - 08:21.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Cei care nu sunt in situatia ta, NU te vor intelege nicicum si te vor judeca gresit!!
Stiu cum e sa lupti cu depresia si cu anxietatea, crede-ma ca de multe ori nici eu nu gasesc niciun rost in viata asta.
Pur si simplu, mi se pare o viata irosita degeaba in fuga asta dupa bani, avere si faima. Asta fac majoritatea oamenilor, trag o viata la job-ul lor , de multe ori pe un salariu de nimic, pentru a-si asigura hrana pentru o luna de zile si pentru plata facturilor, si cam atat. De multe ori, nu iti ajunge banii pentru a te distra, sau pentru a merge in concediu undeva. Nu e de condamnat treaba asta, doar traim in Romania, unde totul merge pe pile, relatii sau pupincurism.
Singura sansa, ar fi plecatul in strainatate, dar si aia trebuie sa fie la sigur, nu numai de dragul de a pleca " in strainatate " .

Majoritatea oamenilor sunt goi sufleteste, lupta zi de zi doar pentru bani, degeaba. La finalul vietii, la majoritatea le e ciuda ca nu au vazut lumea, nu au iubit indeajuns sau nu au fost mai buni.
Parerea mea, este ca in viata asta trebuie sa fii cat mai implinit sufleteste, si nu neaparat financiar!
Din cauza asta sunt romanii bolnavi de diabet si de cancere la un nivel destul de mare, din cauza neimplinirilor pe plan sufletesc, dar si a necazurilor, depresiilor, anxietatii, etc.! Ar fi si alti factori, dar aia e o alta discutie, acesta e unul dintre ele doar!
In alta ordine de idei, si sportul poate ajuta, care este foarte benefic pentru inima, muschi si pentru intregul organism, in general. Ai putea incerca practicarea unui sport, nu neaparat de performanta.

Edited by MembruAnonim, 01 October 2019 - 08:32.


#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,275
  • Înscris: 18.12.2007
'Strainatatea' nu este un panaceu unviersal. Ce ai scris acolo se intampla peste tot, in unele locuri cu o frecventa mai mica sau sunt mai putin tolerate comportamentele astea.
Tu ai impresi ca te poti integra si iti poti reveni intr-un loc in care nu ai pe nimeni, posibil sa nu vorbesti nici limba la un nivel suficient de avansat incat sa te intelegi cu cineva, nu poti lucra decat la negru si numai joburi necalificate de la care poti sa fii zburat oricand si fara protectie sociala?
Hai sa mai lasam placa cu 'in Romania totul merge pe pile si relatii' si cum treci granita totul e roz.

@initiator, daca stii ca ai depresie, mergi la medicul de familie in primul rand sa iti dea niste analize, sa lamuresti daca starea e cauzata de lipsa de minerale/vitamine. Daca nu e cazul, urmatorul pas ar fi psiholog sau psihiatru. Depresia nu se vindeca cu alergat prin parc.
Ajuta multa daca ai familie si prieteni alaturi.

#13
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 02.06.2005
Omul spune ca este "pensionat medical de invaliditate și nu pot munci din cauza bolii" si unii il trimit sa alerge in parc, sa inoate, sa meaga pe munte sau cu bicicleta.

#14
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Cred ca cel mai ok e sa te angajezi, chiar daca ai o problema de sanatate, gaseste ceva ce poti face. Apoi nu vei mai avea timp de depresii. In urma cu aproape 2 ani am suferit un accident , si din cauza incompetentei doctorilor din orasul Craiova, operatia nu a fost ok, si desi nu puteam sa merg fara carje , medicul ma mintea ca operatia a fost foarte ok, pana la 5 luni cand am fost sa cer alte pareri la medicii din Bucuresti. Au zis ca nu a fost ok operatia , dar ca nu ma pot ajuta, probabil nevrand sa incerce sa repare ce au stricat altii, si sa riste sa se complice mai rau. Medicul din Craiova, dar si alte persoane, mi-au propus sa ma pensionez, pt ca asa iau bani si stau acasa. La 33 de ani... nici nu voiam sa aud de pensionare. Am insistat si in final un medic din Bucuresti a fost de acord sa incerce sa ma ''repare''. Acum pot merge din nou. Cat timp am stat numai prin spitale , am vazut cazuri grave, rezultate din accidente, dar si o fata de cca 20 ani , care s-a nascut cu probleme , si tot nu a renuntat asa usor cum vrei tu sa o faci. Poti incepe cu a prezenta problema ta de sanatate, poate vine cineva cu alte idei.
Cum a zis si cineva mai sus, poti face si sport. Mergi la sala.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAlexEn, on 01 octombrie 2019 - 08:56, said:

'Strainatatea' nu este un panaceu unviersal. Ce ai scris acolo se intampla peste tot, in unele locuri cu o frecventa mai mica sau sunt mai putin tolerate comportamentele astea.
Tu ai impresi ca te poti integra si iti poti reveni intr-un loc in care nu ai pe nimeni, posibil sa nu vorbesti nici limba la un nivel suficient de avansat incat sa te intelegi cu cineva, nu poti lucra decat la negru si numai joburi necalificate de la care poti sa fii zburat oricand si fara protectie sociala?
Hai sa mai lasam placa cu 'in Romania totul merge pe pile si relatii' si cum treci granita totul e roz.

@initiator, daca stii ca ai depresie, mergi la medicul de familie in primul rand sa iti dea niste analize, sa lamuresti daca starea e cauzata de lipsa de minerale/vitamine. Daca nu e cazul, urmatorul pas ar fi psiholog sau psihiatru. Depresia nu se vindeca cu alergat prin parc.
Ajuta multa daca ai familie si prieteni alaturi.

Nu am zis ca in strainatate totul e roz, dar in orice caz, e mult mai corect ca in RO. Macar acolo stii pentru ce lucrezi, clar vei castiga mai multi bani ca aici.
Cine nu vede faptul ca in RO, toate lucrurile merge pe pile si relatii, ori e orb , ori e prost! (si nu, nu jignesc pe nimeni!)

Edited by MembruAnonim, 01 October 2019 - 10:57.


#16
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
In primul tand ti as recomanda sa ti iai un animal de companie , sa incerci sa traiesti pentru ele , ca ele nu vor intelege niciodata de ce ai plecat de  langa ele , atunci cand vei muri.

Sa mergem mai departe , undeva in lumea asta exista o persoana , pe care tu inca nu ai intalnit-o , dar care tu , da tu , cel ce citesti asta poti sa le faci viata mai fericita , sa fii TU motivul pentru care ei traiesc , sa se simta bine alaturi de tine.
Plus ca oamenii care iti raspund , le pasa oarecum de tine , de altfel nici nu ti-ar raspunde , chiar daca nu ar trebui sa mi pese de tine ,uite ca imi pasa si iti raspund. E misiunea ta sa gasesti ceva care te motiveaza sa traiesti. Incearca hobby-uri noi , viziteaza locuri noi , incearca sa faci chestii pe care nu le-ai mai facut , iesi din zona ta de confort , analizeaza oamenii , iesi in natura , nu stiu.

Edited by exydos, 01 October 2019 - 11:08.


#17
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,210
  • Înscris: 26.05.2005
S-a facut un studiu pe zeci de ani si a iesit ca e foarte importanta interactiunea umana; trebuie sa cauti o casatorie fericita, un grup de prieteni/rude cu care sa interactionezi placut restul vietii.
https://news.harvard...and-happy-life/
Pe scurt:ai nevoie de dopamina, serotinina, oxytocina, endorfine, adrenalina etc..
Pune-ti niste obiective mici, pe care le poti atinge intr-un timp rezonabil; noteaza-le pe hartie, pe o aplicatie etc.. apoi cand le realizezi le stergi/debifezi; cand le-ai golit, apuca-te sa alegi din nou alte obiective.
Schimba rutina: fa ceva diferit fata de zilele trecute.
Stai 20 de minute pe zi in soare.
Mananca o bucatica de ciocolata neagra si/sau mancare picanta din catnd in cand. Nu exagera totusi.
Aromaterapie cu lavanda si vanilie.
Uita-te la comedii, citeste bancuri sau alte lucruri care te fac sa razi.
Creeaza-ti prieteni; imbratiseaza-i de 8 ori pe zi .

#18
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Si incearca sa crezi ca o sa te ajute chestiile astea, plus meditatia e foarte foarte utila.

Edited by exydos, 01 October 2019 - 11:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate