Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Ce stiti despre Sisi, împărăteasa Austro Ungariei?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
AidaVintila

AidaVintila

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 21.07.2019
Vorbesc desigur despre împărăteasa Elisabeta. Am citit o serie de carti despre viata ei. Unele se contrazic. Majoritatea spun despre ea ca era un fel de Diana a secolului 19. Altii o caracterizează ca fiind o superficială obsedata de frumusețe.
Poate a mai citit cineva despre ea. Unii istorici zic ca a fost aseuxala,  altii ca s-a tăvălit cu diversi oficiali maghiari si chiar se deghiza in țărancă si umbla pe la casele oamenilor obișnuiți,  căci tanjea dupa o viata normala.
Orice informatie e bine venita. Mi se pare un personaj fascinant.

#2
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Io' zic sa vizitezi Viena, daca vrei sa afli cu adevarat, despre Sissi... Posted Image

#3
AidaVintila

AidaVintila

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 21.07.2019
Am fost la Viena saptamana trecuta. Dar nu am aflat mare lucru. Mai mult pe unde călătorea si care erau apartamentele ei.

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,151
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fd/Erzsebet_kiralyne_photo_1867.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Elisabeta de Wittelsbach (Sisi)

Edited by xmanyacs77, 29 September 2019 - 21:24.


#5
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Caroli Foods i-a preluat imaginea si o foloseste pentru produsele lor, sunt curios daca au obtinut permisiunea familiei sau platesc ceva drepturi pentru a o folosi in reclamele lor, stiu ca a murit de ceva vreme dar s-ar putea sa mai aiba ceva rude in viata, care s-ar putea sa nu fie incantate daca ar afla ca strabuna lor este folosita de o firma din Romania sa faca reclama la sunca si salam.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IOOJe42tjFQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,899
  • Înscris: 28.11.2006
Pe aceeasi logica, aia care produc coniacul Napoleon (ala original, ca sunt destule facaturi), ar trebui sa-i plateasca ceva familiei lui, daca o mai fi vreun Bonaparte in viata :D Oricum, mezelurile alea nu prea vad ce legatura ar putea avea cu printesa.

On: si prin Budapesta gasesti multe chestii legate de Sissi. De exemplu podul Erzsebet (asta e modern, un pod hobanat foarte fain) si un portret de-al ei in biserica Mathias. Astea le-am vazut eu intr-o sedere de 3 zile, sunt convins ca sunt multe altele.

Cat despre personalitatea ei, cred ca a fost un personaj foarte exploatat, pana in ziua de azi. Comparatia cu Diana nu pare deplasata, amandoua au fost printese care au cucerit masele si au avut un destin tragic. Poate de aici si aura de legenda care a ajuns sa le inconjoare.

#7
Manjo

Manjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 14.09.2011

View Postsylvius, on 29 septembrie 2019 - 21:20, said:

Io' zic sa vizitezi Viena, daca vrei sa afli cu adevarat, despre Sissi... Posted Image

View Postsylvius, on 29 septembrie 2019 - 21:20, said:

Io' zic sa vizitezi Viena, daca vrei sa afli cu adevarat, despre Sissi... Posted Image

Merge vizitat si Corfu ca avea si acolo un cuibusor de nebunii.Intr'adevar prea multe nu se stiu cert este ca se dadea mult cu vaporasul si nu prea il deranja pe imparat cu prezenta.De mishto era mishto picturile intr-adevar o arata ca fiind frumusica ,pacat ca nu a scris si ea vreo doua vorbe acolo macar un mic jurnal ceva...

#8
DeMoN-AMX

DeMoN-AMX

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.09.2019

View PostAidaVintila, on 29 septembrie 2019 - 21:22, said:

Am fost la Viena saptamana trecuta. Dar nu am aflat mare lucru. Mai mult pe unde călătorea si care erau apartamentele ei.

Viziteaza palatul Gödöllő din Ungaria...gasesti destule materiale despre ea acolo...in plus curatorul este foarte documentat.

#9
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,759
  • Înscris: 29.10.2017
E si un joc de pacanele
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jvShcJPPeZ8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006

View PostAidaVintila, on 29 septembrie 2019 - 21:03, said:

Vorbesc desigur despre împărăteasa Elisabeta. Am citit o serie de carti despre viata ei. Unele se contrazic. Majoritatea spun despre ea ca era un fel de Diana a secolului 19. Altii o caracterizează ca fiind o superficială obsedata de frumusețe.
Poate a mai citit cineva despre ea. Unii istorici zic ca a fost aseuxala,  altii ca s-a tăvălit cu diversi oficiali maghiari si chiar se deghiza in țărancă si umbla pe la casele oamenilor obișnuiți,  căci tanjea dupa o viata normala.
Orice informatie e bine venita. Mi se pare un personaj fascinant.

Cand s-a casatorit pe 24 aprilie 1854 avea 16 ani, si de abea la sfarsitul anului pe 24 decembrie a implinit 17 ani.

La varsta aia normal ca era bunoaca, dar asta nu pt. ca ar fi fost ea cine stie ce mare frumoasa, ca nu era.
E drept ca fata de standardele vremii arata destul de decent.
Trebuie tinut cont de acest aspect, ba mai mult, chiar si incoace in prima jumatate a sec 20, modelele umane feminine ar parea horror pt majoritatea celor din ziua de azi. Niste minione primitive si abrutizate de munca si lipsa de cultura, apareau constant pe coperta revistelor de moda in perioada interbelica ba chiar si putin dupa razboi. Apoi a inceput incet incet lumea sa aiba gusturi mai rafinate, odata cu noile vedete ale cinematografiei, americane, italiene si franceze.

Daca ai descoperit calatoria transtemporala catre trecut, cred ca poti sa gasesti motive si targeturi mai interesante.
Oricum schimbarile de realitate implica transferul tau in lumi paralele care pot avea schimbari si repercursiuni dramatice in vitor, amortizate poate in cateva sute de secole, asa ca oricate motive de buna credinta ai avea sa-i iei italianului din mana la timp acea pila triunghiulara, e posibil ca astfel de manevre sa modifice istoria in directii neasteptate si uneori neasteptat de nefaste.

Edited by loock, 29 September 2019 - 22:21.


#11
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Am fost la căsuța ei de vacanță în Corfu. Cei de acolo spuneau că aranjamentele pentru căsătorie erau făcute cu sora mai mare a lui Sisi (Elisabeta de Wittelsbach) fiind veri. Numai că i-a picat cu tronc Sisi și a luat-o de nevastă deși avea 16 ani. Nu s-a acomodat la curte, nu la iubit pe Franz, acesta a iubit-o ca un nebun și i-a făcut toate poftele. Sisi cred că fura curent la greu, era obsedată de frumusețe, ținea niște regimuri alimentare draconice și făcea exerciții fizice epuizante. Singurii care au iubit-o au fost ungurii pentru că a făcut nu știu ce pentru ei. În rest era cam dracul gol și o persoană destul de contradictorie. În Corfu a săpat o fântână pentru locuitorii unui sat dar fetele luate să lucreze pentru ea au avut o viață grea.
Nu prea a stat pe la Viena iar la un moment dat Franz Joseph a lăsat-o pe nebună să plece în lume. A făcut numeroase călătorii incognito în multe țări, Orientul Mijlociu, nordul Africii. În Geneva a fost ucisă de un anarhist care a înjunghiat-o. Ar fi putut fi salvată dacă ar fi spus, abia când a leșinat cei din jur și-au dat seama de asta. Nici primul ajutor nu i-a fost acordat întrucât a fost transportată la hotel și acolo a venit un medic.
În concluzie o depresiva nefericită, ciudată rău, nici măcar nu mi se părea frumoasă dar care a beneficiat de o mediatizare care a transformat-o într-un personaj interesant. Iar bărbat-su a fost un mare bou! Cică îi făcea nebuna niște crize de isterie și ăsta nu zicea nici pâs. Din contră îi făcea toate mofturile.

#12
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M_cwxhCt7gs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postpufonel, on 29 septembrie 2019 - 21:48, said:

Pe aceeasi logica, aia care produc coniacul Napoleon (ala original, ca sunt destule facaturi), ar trebui sa-i plateasca ceva familiei lui, daca o mai fi vreun Bonaparte in viata :D
Napoleon a luat cu el in exil cateva butoaie de coniac Courvoisier, iar nepotul lui Napoleon al-III-lea, le-a acordat titlul de "furnizori ai casei imperiale", asa ca sunt indreptatiti sa foloseasca numele.

#14
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Stiu ca ii placea sa isi petreaca vacantele la baile-herculane.

#15
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
https://youtu.be/rTypxEb4iSA?t=69

#16
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostAidaVintila, on 29 septembrie 2019 - 21:03, said:

Vorbesc desigur despre împărăteasa Elisabeta. Am citit o serie de carti despre viata ei. Unele se contrazic. Majoritatea spun despre ea ca era un fel de Diana a secolului 19. Altii o caracterizează ca fiind o superficială obsedata de frumusețe.
Poate a mai citit cineva despre ea. Unii istorici zic ca a fost aseuxala,  altii ca s-a tăvălit cu diversi oficiali maghiari si chiar se deghiza in țărancă si umbla pe la casele oamenilor obișnuiți,  căci tanjea dupa o viata normala.
Orice informatie e bine venita. Mi se pare un personaj fascinant.

Am indoieli ca vei gasi prea multe aspecte negative despre ea. Si astazi este emblematica pentru Viena. Se banuieste ca ar fi putut avea o relatie cu contele Gyula Andrassy, un individ devenit consultantul ei personal, dar dincolo de niste banuieli nu se gaseste nimic altceva concret. Poate ar trebui sa cauti relatii despre autorii cartilor, in care ai citit treburile astea. Multa lume incearca sa scoata un ban cu orice cit de mic si bun de vindut legat de numele ei.

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 09.01.2007
Nu a inventat ea un fel de sunca ?!

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Parcă şi în Balcic, într-un părculeţ, am văzut o statuie a ei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate