Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Planificare tur grecia 2020

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
la  cum  am  gandit   problema  ,   turul  se  va  efectua cu  masina   personala ,  si  va  dura  16 zile de  pe  01/06-16/06 2020 , este  prima data  cand  voi  mege  acolo
m-am  gandit  la urmatorul  traseu

http://goo.gl/maps/vAN4MvQuXNV4HXa39



https://goo.gl/maps/ArECTDEgXQHheD7Q9

inca nu am  planificat  cate  zile  vom  sta in  fiecare  locatie

Attached Files


Edited by MasterOfDark, 28 September 2019 - 16:47.


#2
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
Corect. Numărul de zile (sau de nopţi, de fapt) îl stabileşti după ce faci o listă cu ce doreşti să vizitezi.
În mare, din traseul ce se vede din poze (linkurile dau eroare 500), se poate presupune cam care e lista, dar nu îmi dau seama dacă dacă vrei să mergi doar la cele mai importante obiective sau mai vrei să vezi/faci şi altele. Aştept o listă detaliată (ca mai apoi să putem veni cu sugestii).

În ce priveşte traseul de apropiere, nu prea se justifică trecerea pe la Makaza. Sau ai în vedere ceva ce vrei să vizitezi neapărat şi traseul ar fi mai avantajos pe acolo ? Aceleaşi nelămuriri le am şi în ce priveşte drumul de la Katerini la Meteora şi drumul prin Domokos. Acesta din urmă (Delfi - Lamia - Domokos - Trikala - Kalampaka) l-am parcurs la începutul lunii mai 2009, când m-am întors din vizita Peloponezului (vezi detalii şi poze la paginile 3 - 5 de la topicul "Grecia - Peloponez").


Sănătate şi felicitări pentru idee !

Edited by OvidiuNS, 29 September 2019 - 01:04.


#3
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
Plan  obiective  Grecia

Komotini – Arheological  Museum
Abdera – Ancient Abdera
--  Byzantine  Church
Kavala – Aqueduct
Nea Peramos –Anaktor
   Alistartis Cave
Serres – Bezesteni
Salonic – Museum Of Bizantine  culture
-- White   Tower
-- Arch Of Galerius
  --Rotonda
Meteora – great  Meteor  Monastery
   -- Meteora observation  Deck
Ticala – Byzantine  Castle
Thermopilae – Memorial  of  leonidas
  -- Leonidas Museum
Amfissa—Castle Of Amfissa
  -- Charmaina
Delphi ---  Museum Of Delphic  Festivals
  -- Ancient Stadium
  -- Pillar  Of Prussias II
  -- Ancient  City  of  Delphi
   -- Atena Pronaia Temple
    -- Castalian  Spring
    -- Arheological  Museum
Thiva – Fountain Of  Dirce
Proftis Ilias – Fortress Of Eleutherai
Athens  -- Ancient Agora
-- Elefstina
  -- Acropolis
  -- Acropolis  Museum
   -- Temple  Of  zeus
   -- Hadrian`s  Arch
    -- canon  Wals
   -- Temple  of  Apollo Zoster
    -- Mediteranean  SKY
Sounion – Temple  Of  Poseidon
   -- Temple  of  Athena
   -- Archeological Site  of  Sounion
Corinth – Corinth  cHanel
  -- Temple  of Isthmia
Mycenae-- toomb  of  Agamemnon
   -- Myceneean  bridge
Argos – Sanctuaries  of  Apollo And  Athena
   -- Castle Argos Larisssa
    --mycenian center workshop
   -- Arheologycal  museum  of Argos
-- Ancient  baths

Sparti – Ancient  Sparta  Site
   -- Museum  of  olive
Gythio-- Tzanetakis  Tower
   -- Gynthio  lighthouse
    -- Ancient  theater
Diro—Casstle  Passava
Kimparissos-- Almipos  beach
Kokkinogia--Archaeological Area Tainaro
   --Cave Of  Hades
Kalamata – Kalamata Castle
Archia Olympia – Arheological  site  of  Olympia
Patras-- Patras  castle
Spartorachi—Antirrio Castle
Mesopotamos-- Necromateio Acheron
AG.Kiraki—Aphrodite  Cave
Paraga-- Venetian  castle of  Paraga
Anthousa-- Ali Pasa  Castle
Corfu – Old  Fortress  of  Corfu
  -- Angelokastroco
  --Newe  Fortress
  -- Paleopolis
  -- Temple  Of Artemis
  -- Windmill`s
Vrosina –Vrosina`s old  bridge
Ioannania-- Castle of Ioannania
--Castle  gate

#4
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
Foarte tare, eşti exact pe gustul meu !

Majoritatea obiectivelor le-am vizitat în ultimii 10 ani şi te ajut cu plăcere cu tot ce ştiu.
Astăzi mergem la o aniversare, dar revin.


Sănătate şi toate cele bune !

#5
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
Hai, că de vreo oră şi ceva mă tot uit la lista ta şi în paralel caut pe google, fiindcă observ că vrei să vizitezi doar câteva obiective din fiecare zonă, deşi sunt multe altele pe care le-ai omis. Komotini, Kavala, Salonic, Trikkala, Meteora, Parga, Atena, Patras şi altele au fiecare şi alte obiective, unele chiar mai importante decât ai pus pe listă.
De pildă, în Salonic ai Muzeul Arheologic - must see, ca şi în Patras şi în Atena. Sau lângă Kavala există Amfipoli şi Philippi, fiecare cu sit arheologic imens şi cu câte un muzeu aferent impresionant.
Iar în Peloponez nu ai pe listă Mistras, Monemvassia şi Diros Cave, cele mai importante 3 obiective din sud, şi nici Akrokorintul şi Kastro-Killini din nord. Şi zic de ele fiindcă traseul trece prin apropiere şi mi se pare păcat să nu te opreşti la fiecare. Şi ar mai fi şi altele.

Din păcate nu am acum timp s-o iau metodic şi să pun linkuri către toate posturile de pe Forum unde am pus poze din locurile de pe lista ta. Mâine plecăm în Ungaria la o conferinţă şi ne întoarcem abia luni. După aceea voi avea ceva mai mult timp ca să te ajut cum trebuie, îţi promit.

Oricum, în momentul ăsta sunt convins că e nevoie să regândeşti puţin circuitul, pentru că în 16 zile nu poţi înghesui totul. Şi să vizitezi doar unele obiective în detrimentul altora - sigur îţi va părea rău după aceea. Mai bine renunţi acum la câteva zone (adică le laşi pentru alte vacanţe) şi te axezi pe restul, dar vizitate cât mai exhaustiv.
Mie aşa mi se pare mai înţelept şi aşa am şi procedat de-a lungul timpului. Bănuiesc că acest circuit nu va fi singurul pe care-l vei face în Grecia, nu ?
Şi atunci eu zic că nu merită să te risipeşti. Hai, că mai e timp până la vară, avem timp să discutăm toate aspectele.


Sănătate şi tcb !

#6
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 07.01.2007

 MasterOfDark, on 29 septembrie 2019 - 07:46, said:

Plan  obiective  Grecia

Komotini – Arheological  Museum
Abdera – Ancient Abdera
--  Byzantine  Church
Kavala – Aqueduct
Nea Peramos –Anaktor
   Alistartis Cave
Serres – Bezesteni
Salonic – Museum Of Bizantine  culture
-- White   Tower
-- Arch Of Galerius
  --Rotonda
Meteora – great  Meteor  Monastery
   -- Meteora observation  Deck
Ticala – Byzantine  Castle
Thermopilae – Memorial  of  leonidas
  -- Leonidas Museum
Amfissa—Castle Of Amfissa
  -- Charmaina
Delphi ---  Museum Of Delphic  Festivals
  -- Ancient Stadium
  -- Pillar  Of Prussias II
  -- Ancient  City  of  Delphi
   -- Atena Pronaia Temple
-- Castalian  Spring
-- Arheological  Museum
Thiva – Fountain Of  Dirce
Proftis Ilias – Fortress Of Eleutherai
Athens  -- Ancient Agora
-- Elefstina
  -- Acropolis
  -- Acropolis  Museum
   -- Temple  Of  zeus
   -- Hadrian`s  Arch
-- canon  Wals
   -- Temple  of  Apollo Zoster
-- Mediteranean  SKY
Sounion – Temple  Of  Poseidon
   -- Temple  of  Athena
   -- Archeological Site  of  Sounion
Corinth – Corinth  cHanel
  -- Temple  of Isthmia
Mycenae-- toomb  of  Agamemnon
   -- Myceneean  bridge
Argos – Sanctuaries  of  Apollo And  Athena
   -- Castle Argos Larisssa
--mycenian center workshop
   -- Arheologycal  museum  of Argos
-- Ancient  baths

Sparti – Ancient  Sparta  Site
   -- Museum  of  olive
Gythio-- Tzanetakis  Tower
   -- Gynthio  lighthouse
-- Ancient  theater
Diro—Casstle  Passava
Kimparissos-- Almipos  beach
Kokkinogia--Archaeological Area Tainaro
   --Cave Of  Hades
Kalamata – Kalamata Castle
Archia Olympia – Arheological  site  of  Olympia
Patras-- Patras  castle
Spartorachi—Antirrio Castle
Mesopotamos-- Necromateio Acheron
AG.Kiraki—Aphrodite  Cave
Paraga-- Venetian  castle of  Paraga
Anthousa-- Ali Pasa  Castle
Corfu – Old  Fortress  of  Corfu
  -- Angelokastroco
  --Newe  Fortress
  -- Paleopolis
  -- Temple  Of Artemis
  -- Windmill`s
Vrosina –Vrosina`s old  bridge
Ioannania-- Castle of Ioannania
--Castle  gate

16 zile,nu stiu ce sa zic,pentru atatea obiective turistice,dar poate mai tai de pe lista,vei pierde 2-3 zile numai pe traseu cu deplasarea intre obiectivele propuse si la drept vorbim mergi in Grecia fara sa intri in apa?

#7
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009
Si eu sunt de parere ca 16 zile sunt prea putine pentru ce ti-ai propus. Vei fi numai pe fuga si nu te vei bucura pe deplin de obiectivele la care vei reusi sa ajungi sau vei gasi locuri in care ti-ai dori sa stai mai mult de cateva ore....
Eu as renunta la Corfu si as aloca Peloponezului cel putin 7-8 zile (cu toate ca si asa va fi tot "pe fuga") sau as renunta la Peloponez pentru o viitoare vacanta de cel putin 2 saptamani.Fi sigur ca ai cu ce le umple, ai multe obiective din aceasta zona neincluse in lista ta si e pacat sa treci pe langa ele fara sa le vezi.
Pana la vara ai timp sa te mai gandesti......

#8
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005

 piciul, on 02 octombrie 2019 - 04:44, said:

16 zile,nu stiu ce sa zic,pentru atatea obiective turistice,dar poate mai tai de pe lista,vei pierde 2-3 zile numai pe traseu cu deplasarea intre obiectivele propuse si la drept vorbim mergi in Grecia fara sa intri in apa?
apa doar  in corfu , 16 zile grecia plina   fara  tranzit

 danavl62, on 02 octombrie 2019 - 10:33, said:

Si eu sunt de parere ca 16 zile sunt prea putine pentru ce ti-ai propus. Vei fi numai pe fuga si nu te vei bucura pe deplin de obiectivele la care vei reusi sa ajungi sau vei gasi locuri in care ti-ai dori sa stai mai mult de cateva ore....
Eu as renunta la Corfu si as aloca Peloponezului cel putin 7-8 zile (cu toate ca si asa va fi tot "pe fuga") sau as renunta la Peloponez pentru o viitoare vacanta de cel putin 2 saptamani.Fi sigur ca ai cu ce le umple, ai multe obiective din aceasta zona neincluse in lista ta si e pacat sa treci pe langa ele fara sa le vezi.
Pana la vara ai timp sa te mai gandesti......
cum  sa zic eu ...prima data  pt  exploare  dupa aprufundez , ce mi-am  propus ..un tur  auto pe repede inainte  cu niste  obiective ....nici inu vreau  sa  le  explorez   complet ....ce   ma va atrage  va avea o  execursie dedicata

Edited by MasterOfDark, 02 October 2019 - 18:02.


#9
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

 MasterOfDark, on 02 octombrie 2019 - 17:54, said:

apa doar  in corfu , 16 zile grecia plina   fara  tranzit


cum  sa zic eu ...prima data  pt  exploare  dupa aprufundez , ce mi-am  propus ..un tur  auto pe repede inainte  cu niste  obiective ....nici inu vreau  sa  le  explorez   complet ....ce   ma va atrage  va avea o  execursie dedicata

Ma indoiesc ca veti rezista pana in Corfu fara plaja si baita.

Daca mergi doar in recunoastere atunci e altceva.Sigur te vei intoarce pentru aprofundari.

Edited by danavl62, 03 October 2019 - 08:59.


#10
crevetul

crevetul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.12.2017
Salut tuturor
Mi-am aruncat privirea peste lista ta.
Ce ss zic, vrei multe intr-un  timp scurt.
Ti-ar trebui dipa mine cam o luna de concediu ,ca sa nu te intorci cu limba scoasa, si sa stai sa dormi si sa te odihnesti 2 saptamani .
Dar asta-i doar parerea mea.
Cum ti-au scris si altii, fara baie fara relaxare, poate .
Daca cineva,mi-ar propune ceea ce  vrei tu sa faci,inclusiv sotia mea ,as crede ca vrea sa-si bata joc de mine, serios iti zic.
Anul asta am plecat din iunie si m-am intors in septembrie, si tot sincer iti zic ca parca a fost ieri.
Parca nici nu am plecat atata timp in grecia, ca m-am si apucat de facut rezarvari ptr 2020.
Proictul tau este viabil doar daca vrei turul obiectivelor vizate si atat,dar chiar si asa tot este mult,in 2 saptamani.
Oricum ai alege ce sa faci iti urer vacanta de vis in Elada.


#11
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Foarte putin timpul alocat pentru traseul propus.
Noi tocmai ce ne-am intors dintr-un tur asemanator, dar un pic mai lung, cu motocicleta:
Giurgiu - Pella - Ioannina - Zakynthos - Ancient Olympia - Kalatama - Sparta - Mycene - Pireus - Creta - Santorini - Atena - Sounio - Delphi - Termopile - Platamon - Meteora - Kavala - Giurgiu.
Deasemenea, intre muzee si locatia arheologica exista distante maricele in unele locuri (Sparta, MOrmantul lui Agamemnon si Cetatea Micene (Poarta Leilor), Acropolis Atena si Muzeul de Arheologie etc). Asta vor trebui incluse in planurile tale.
Urmareste-mi topicul caci voi da detalii amanuntite de la fiecare locatie vizitata.

Ai mare grija la bugetul alocat si fa-l cat mai pesimist posibil. Autostrazile te vor usca de bani si sunt singura optiune avand in vedere timpul si traseul propus.
Detalii despre turul meu aici:
Grecia: 30 de zile plus una

Povestile sunt in desfasurare, abia ce ne-am intors, dupa cum am spus.

Edited by webSorin, 06 October 2019 - 22:57.


#12
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 07.01.2007

 webSorin, on 06 octombrie 2019 - 22:56, said:

Ai mare grija la bugetul alocat si fa-l cat mai pesimist posibil. Autostrazile te vor usca de bani si sunt singura optiune avand in vedere timpul si traseul propus.


Totusi eu zic sa nu speriem lumea cu taxele pentru autostrazi,nu crezi ca este prea mult spus " usca" ?

Edited by piciul, 08 October 2019 - 05:22.


#13
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Depinde ce buget are ptr calatorie. Mai ales ca va face calatoria cu masina. Eu plateam 1.7eur, masina 2.5.
Sunt si sectoare cu 3.5 eur ptr masina pe cand eu plateam 2.5. Si sunt MULTE tolls, m-au disperat cu opririle. Unele erau practic din 15 in 15 km sau mai des.
Cu masina este mai scump, cu rulota si mai scump.
La o calatorie de aceasta anvergura, fiecare cost conteaza si trebuie luat in calcul.
La noi minimum a fost 0.40 si maximul 2.80.

#14
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
Buget aproximativ la care m-am gandit Pana acum 5000euro fara beznzina

#15
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Ar trebui sa fie suficient.

#16
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
@MasterOfDark: spune-mi, te rog, Corfu e bătut în cuie ? Şi la fel, partea nord-estică a Greciei e şi ea obligatorie ?

Te întreb, fiindcă observ din lista ta că eşti interesat în special de situri arheologice, muzee, castele şi peşteri. Şi aşa cum ai făcut în linii mari traseul, în cele 16 zile abia intră Atena, Peloponezul şi obiectivele de ducere şi de întoarcere prin Grecia. Plus o zi prin Bulgaria la ducere plus încă una la întoarcere.
În funcţie de răspunsurile tale, vom putea continua discuţia.

Aaaa, şi 5000 de euro sunt chiar prea mulţi, zic eu.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 09 October 2019 - 02:07.


#17
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007

 OvidiuNS, on 09 octombrie 2019 - 02:06, said:

5000 de euro sunt chiar prea mulţi
Cu 5000 e aș face vreo 7 ieșiri in Grecia

Edited by agp626, 10 October 2019 - 20:41.


#18
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007
Bugetul tau este exagerat de ... generos. Taxele de autostrada le poti calcula pe aplicatia dedicata, GreekToll, dar sunt convinsa ca nu vor reprezenta o problema la bugetul pe care il ai.
Apoi... observ ca nu-ti doresti sa aprofundezi obiectivele istorice ci doar sa-ti faci o idee. Nu zic ca nu-i OK, dar daca nu esti pasionat de istorie, nu sunt foarte convinsa ca vei mai reveni la ele curand pentru simplul motiv ca te vei indragosti de GR si vei dori sa explorezi/vizitezi si milioanele de alte posibilitati!!! Crede-ma!!! Posted Image
Altceva: va fi cald si tu vei avea prea putine posibilitati de a explora plajele. Asa ca, in maxim 7 zile, ori te vei satura de obiective si vei alerga la prima plaja, ori vei regreta programul si nu te vei mai bucura de concediu.
In concluzie, programul tau, dupa gustul meu, este dizarmonios, lipsindu-i exact ce eu una am nevoie, si anume: echilibrul intre plimbare, plaje, obiective. Stiu insa ca, la momentul programarii, iti doresti sa introduci cat mai multe locuri de vizitat si e greu sa renunti la ele. Astfel, trebuie sa alegi care e prioritatea numarul 1: plaje sau obiective si sa renunti, dar fara sa neglijezi, nici unul din aspecte pentru un interval mai mare de doua zile consecutive. Eu asa am gandit si am reusit anul acesta cel mai frumos concediu, tot in Peloponez. Deosebirea intre mine si tine este ca eu am ales, in primul rand, plajele. Dar, evident, totul poate fi adaptat. Daca nu ai citit, am povestit experienta noastra la topicul dedicat.
Alt aspect: s-ar putea sa ma insel, dar cred ca ai ales obiectivele dupa spectulozitate. Sper ca vei fi placut surprins sa constati, in teren fiind, ca multe locuri sunt infinit mai spectaculoase si nu foarte promovate, doar pentru ca o poza nu are cum sa redea realitatea.
Evident, Corfu nu are ce cauta in povestea asta. E ca ...ceapa langa un tort. Nu pentru ca ceapa nu-i buna ci pentru ca e din alt film/vacanta.
Timpul alocat: suficient daca elimini Corfu si Messinia de sud.

Edited by Lizicat, 12 October 2019 - 10:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate