Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...
 

Cum mă poate vindeca Dumnezeu?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
40 replies to this topic

#19
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
recomandarea asa la prima vedere ar fi sa incerci sa iti depasesti frica de a ramane ceva neverificat sau nefacut in casa....este important ca cei din jur sa te incurajeze sa incerci din ce in ce mai mult sa lasi fricile deoparte

de asemenea mentioneaza daca ai avut vreun eveniment deosebit in familie....ceva tragic de exemplu

Obsessive–compulsive disorder (OCD) is a mental disorder in which a person feels the need to perform certain routines repeatedly (called "compulsions"), or has certain thoughts repeatedly (called "obsessions").[1]

The cause is unknown.[1] There appear to be some genetic components with both identical twins more often affected than both non-identical twins.[2] Risk factors include a history of child abuse or other stress-inducing event.[2] Some cases have been documented to occur following infections.[2]

de asemenea
Treatment involves counseling, such as cognitive behavioral therapy (CBT), and sometimes antidepressants such as selective serotonin reuptake inhibitors (SSRIs) or clomipramine.[4][5] CBT for OCD involves increasing exposure to what causes the problems while not allowing the repetitive behavior to occur.[4] While clomipramine appears to work as well as SSRIs, it has greater side effects so is typically reserved as a second line treatment.[4] Atypical antipsychotics may be useful when used in addition to an SSRI in treatment-resistant cases but are also associated with an increased risk of side effects.[5][8] Without treatment, the condition often lasts decades.[2]

ca atare vorbeste cu cineva din familie sa te grabeasca atunci cand simti nevoia de a repeta ceva...progresiv trebuie sa inveti sa fii sigur pe tine

ps : cei carcotasi sa se abtina , eu am avut asa ceva si am primit tratament pe langa ala pentru schizofrenie

deci adreseaza-te unui psiholog , o sa iti faca bine terapia ..in timp ai sa vezi ca vei invata sa spui care sunt problemele

#20
romvic

romvic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.08.2019
Fa-ti ordine in viata.
Nu visa cu ochii deschisi.
Iubeste-te, deoarece esti tot ce ai.
Cumpatare in toate.
Fi calm si accepta trecerea timpului.
Vei fi fericit respectand toate astea.

#21
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Du-te la parintele Ciprian de la manastirea Sihastria, rugaciunile lui au ajutat multi oameni cu probleme.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HPXqoQhmfAo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by PopaXXX, 19 September 2019 - 20:26.


#22
Manjo

Manjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 14.09.2011
Karma saraca,cine stie ce cacaturi ai facut in alte vieti si cine stie ce kkturi au facut parintii tai.Daca ai venit in viata asta cu o karma de suferinta nu ai altceva de facut decat fapte bune  si cat mai multe posibil.Dumnezeu te poate ajuta daca tu insati te ajuti.Dimineata la pranz si seara consacra-i Lui toate actiunile tale ,,eu sunt Alina, tie iti daruiesc toate actiunile mele de peste zi ,ajuta-ma in toate actiunile mele bune,, si mai ales nu te identifica cu fiinta doborata de greutati ,in fiecare secunda comanda-ti mental ,, eu sunt o fiinta puternica urmasa unei linii intregi de fiinte puternice  care va depasi etapa asta de probleme si incercari,,Nu uita ca daca nu te stapanesti in primul rand tu, te va stapani altcineva si acela iti spun eu sigur ca nu e Dumnezeu.Te rog din suflet mergi inainte, Dumnezeu sa te binecuvanteze !
Si inca ceva , Dumnezeu nu-i incearca decat pe aceia care merita sa treaca la alt nivel.Succes !

#23
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View PostAlynHoliavo, on 19 septembrie 2019 - 18:22, said:

Buna.Sufăr de tulburare obsesiv compulsivă destul de chinuitoare,de anxietate-(OCD)anxietate sociala și de elemente depresive.Iau tratament pentru asta,destul de complex dar pastilele mă ajută doar în proporție de 45 la sută(vorbesc sincer)
Restul e suferință,chinuiala și eu nu doar că sufăr dar viața mea e și limitata,nu prea am bucurii.Singura speranța e acum la Dumnezeu.

Daca chiar ai scris cu speranta ca poti fii ajutat in vreun fel - altul decat de a-ti fi recomandate pastile - de unii dintre cei ce te citesc, sfatul meu este sa te deschizi mai mult. Spune mai clar cum se manifesta problema in cazul tau, cu exemple concrete de ce simti si gandesti in interactiunea cu oamenii, de ce suferi, ce anume te-ar face bucuros si ce te impiedica.

#24
havefunwithus

havefunwithus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 29.03.2013
E necesar si de ajuns sa crezi!

#25
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

View Postromvic, on 19 septembrie 2019 - 19:41, said:

Fa-ti ordine in viata.
Nu visa cu ochii deschisi.
Iubeste-te, deoarece esti tot ce ai.
Cumpatare in toate.
Fi calm si accepta trecerea timpului.
Vei fi fericit respectand toate astea.
te rog sa nu induci in eroare
daydreamingul are atat aspecte pozitive cat si negative
https://en.wikipedia.org/wiki/Daydream

PS initiator :daydreamingul este asociat cu mintile geniale , asa incat vezi daca nu cumva te pricepi foarte bine la ceva

#26
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Sintagma "Daca vrei, poti!" este o realitate.
Deci daca crezi ca D-zeu te ajuta, te va ajuta.
De fapt iti va da curaj, incredere in fortele proprii.
Eu cred ca asa ajuta D-zeu.

#27
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005

View PostAlynHoliavo, on 19 septembrie 2019 - 18:22, said:

Mulțumesc anticipat.

In secunda in care realizezi ce ai si ce te face sa ramai in starile astea, esti deja vindecat. Esti constient de ceea ce iti face rau si te complaci in situatia data.
Mos Craciun nu exista. Singura salvare esti TU!
Pastilele le iei degeabal; ma rog, pentru efectul Placebo.
Iesi in lume, angajeaza-te, socializeaza, viziteaza-ti rudele... iesi in drumetii!

#28
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostAlynHoliavo, on 19 septembrie 2019 - 18:22, said:

Oare Dumnezeu poate să mă vindece?Și cum sa fac sa mă vindece Dumnezeu?

Mulțumesc anticipat.
Vindecarea vine prin credinta, nu te vindeca Dumnezeu.
Tot ce trebuie sa crezi este asta, ca avem un Tata ceresc ce ne iubeste nespus de mult. Problema e ca nu poate interveni in viata noastra. Retine acest aspect foarte important, ca nu poate interveni in viata noastra. Deci tot ce "trebuie" sa faci e sa ai credinta aceasta, ca ne iubeste cu iubire vesnica.
Daca vei avea mereu intrebari cu privire la aceasta lume si viata, vei cadea in depresie si boala.

#29
Manjo

Manjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 14.09.2011

View Postaltuser09, on 20 septembrie 2019 - 07:11, said:

Sintagma "Daca vrei, poti!" este o realitate.
Deci daca crezi ca D-zeu te ajuta, te va ajuta.
De fapt iti va da curaj, incredere in fortele proprii.
Eu cred ca asa ajuta D-zeu.

Si femeia din pat raspunse : ,,daca poti, vreau !,,

#30
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostAlynHoliavo, on 19 septembrie 2019 - 18:22, said:

.......
Mulțumesc anticipat.
Știu te dezamăgesc, dar dumnezeul ăla pe care îl cauți tu, nu există.

Soluția la problema ta e alcool, iarbă și curve......... de fapt ăsta e scopul vieții.

#31
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
Adica fuga de realitate. Calea spre depravare.
Ce mai scop!

#32
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postcirus6, on 22 septembrie 2019 - 12:05, said:

Știu te dezamăgesc, dar dumnezeul ăla pe care Ă®l cauți tu, nu există.

Soluția la problema ta e alcool, iarbă și curve......... de fapt ăsta e scopul vieții.

Scopul unei vieți sfinte, nu, stimabile?! :)

Edited by heart_of_ice, 23 September 2019 - 20:31.


#33
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Post-Daniel, on 23 septembrie 2019 - 20:19, said:

Adica fuga de realitate. Calea spre depravare.
Ce mai scop!
Unde vezi tu fugă de responsabilitate? Și responsabilitate pentru ce?

View Postheart_of_ice, on 23 septembrie 2019 - 20:30, said:

Scopul unei vieți sfinte, nu, stimabile?! :)
Absolut, asta e calea spre împărăția lui dumnezeu.

View Post-Daniel, on 23 septembrie 2019 - 20:19, said:

Adica fuga de realitate. Calea spre depravare.
Aaa am înțeles responsabilitate în loc de realitate.
Nu e nici o fugă de realitate, e doar o schimbare a realității. Transformi o viață fără nici un scop, care te ucide spiritual, cu un mod de viață plăcut, motivant și creativ.
Nu, nu e depravare.

#34
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postcirus6, on 23 septembrie 2019 - 20:48, said:

Aaa am înțeles responsabilitate în loc de realitate.
Nu e nici o fugă de realitate, e doar o schimbare a realității. Transformi o viață fără nici un scop, care te ucide spiritual, cu un mod de viață plăcut, motivant și creativ.
Nu, nu e depravare.

Care viata fara scop: a initiatorului, sau a credinciosului, in general?

#35
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
E vorba de initiator, el e dprimat și anxios. Oare de ce o fi? Simplu nu găsește un vieții.

Creștinii se droghează cu religie, opiul poporului. Ei doar cred că au un scop, dar n-au.

#36
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
Daca-l cauta pe Dumnezeu, inseamna ca crede in existenta Lui. De ce il tulburi mai tare?
Alcoolul, iarba si curvele nu reprezinta o solutie pe termen lung. Nu degeaba majoritatea tinerilor carora le statea mintea doar la distractii fac pasul spre intemeierea unei familii. Cine nu il face, ori n-a intalnit persoana potrivita, ori are o problema ce-l retine, ori a ajuns robul placerilor.

Dumnezeu trebuie cautat prima oara acolo unde vorbeste, adica in Biblie. Cu cat este cunoscut mai mult Dumnezeu, cu atat omul se cunoaste/descopera si pe sine. Prin comparatie.

Suferinta unora, cum este cea a initiatorului, ii poate ajuta sa se apropie de Dumnezeu. Cand sunt in putere si sanatosi, umbla dupa bucuriile, placerile vietii acesteia, trecatoare, si nu prea sunt dispusi sa se aseze putin, sa se intrebe daca nu cumva Dumnezeu vrea mai mult sau altceva de la ei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate