Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Smart wi-fi Telekom

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
589 replies to this topic

#523
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 24.11.2019

 bai3tzash, on 26 ianuarie 2021 - 08:58, said:

Am primit ieri prin posta o notificare ca urmeaza sa creasca tariful la 6 Euro, parca incepand cu 1 martie. Si am timp 30 de zile sa renunt la abonament.
Cu o treaba, ma uit la alternative. La locatia unde am smart wifi-ul nu pot si prin cablu, asa ca ma uit dupa router cu SIM si ceva cartela prepay.
Repet.
Eu utilizez la tara dar si in Bucuresti, un B525 Huawei.

SIM-ul este Digi cu voce si date incluse. Si ma costa (momentan) doar 3 EUR/luna.

Spunea cineva mai sus, ca existe variante mai bune cu un SIM preplatit Telekom, pe care sa-l aduci in Telekom abonament, care ar costa doar 1 EUR. Probabil primele luni...

Huawei B525 ofera acces la date 4G, si comuta pe 3G daca utilizezi simultan si telefonia (prin conectare unui telefon standard pe fir sau a unei centrale DECT la portul intern al routerului), iar dupa terminarea apelului voce comuta din nou in 4G. L-am incercat cu SIM de voce si date de la Telekom, Orange, Vodafone si DIGI. Merge cu toate si in 4G si in 3G si in 2G.


Poti sa-i conectezi o antena externa MIMO (cu doi conectori si 2 fire) care in zone unde ai semnal mai slab poate ajuta. Preturile unei antene 4G sunt intre 100/200 lei si cat vrei.

B525 are si porturi LAN GB, poate fi utilizat si sa te conectezi la un provider de fix dar si sa conectezi un calculator, televizor sau alt dispozitiv cablat. Are WiFi in 5 si 2,4 si cel mai important, nu e blocat in banda. Deci, accepta orice provider. Dar, poate intre timp au aparut si altele mai performante. Cert este ca utilizat la o conexiune fixa (pe cablu LAN) daca aceasta cade, comuta automat pe 4G si revine la legatura fixa daca aceasta se reface. Deci ar fi o solutie si daca providerul de internet fix de la tara are obieceiul ca uneori sa nu functioneze... Problema este sa identifici un provider mobil care ofera traficul necesar, la pretul si calitatea dorita. Si desigur, sa ai acoperire.

Ideea e sa nu ramai cramponat in oferta unui provider sau a altuia si sa cauti solutii noi, acceptabile pentru tine. Oricum, e probabil ca la toti sa creasca preturile...

Edited by MiaJiro, 26 January 2021 - 11:09.


#524
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
Stai ca asta e tare. Am și eu routerul respectiv într-o locație, pe Orange, pentru camere de supraveghere. Dacă ii legi un telefon fix pe porturile dedicate, poți folosi vocea de pe numărul de mobil care se afla pe simul introdus în router?

#525
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 24.11.2019
Da.
Si SMS, dar cu interfata WEB. Conditia este ca SIM-ul introdus in router sa nu fie numai cu date! Daca e un SIM standard, atat cu voce cat si cu date, raspunsul este ferm, DA!
Mai mult, poti lega telefon cu "puisori" si sa ai telefon "fixo-mobil" in mai multe camere.
Daca ai un Panasonic DECT, poti comunica pe intercom (fara utilizarea SIM) intre terminale (puisori). Deci s-ar preta si pentru o firma mica... Se poate primi apel pe puisor 1 si transfera la puisor 2 sau 3 sau 6. Se poate pana si teleconferinta intre ele... Dar asta o stie centrala, nu SIM-ul.

Si vezi ca nu are decat un port pentru telefon! RJ11. Restul sunt pentru LAN (computere etc.).

Si ce poate fi totusi important, este ca la utilizarea vocii nu pierzi legatura de date. Aceasta doar comuta pe 3G, revenindin 4G la terminarea apelului de voce.

Edited by MiaJiro, 26 January 2021 - 11:56.


#526
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 wantsome, on 26 ianuarie 2021 - 11:38, said:

Stai ca asta e tare. Am și eu routerul respectiv într-o locație, pe Orange, pentru camere de supraveghere. Dacă ii legi un telefon fix pe porturile dedicate, poți folosi vocea de pe numărul de mobil care se afla pe simul introdus în router?

Again, daca sim-ul respectiv e DATA only, nu ai acces la voce (chair daca tu vezi ca simul are alocat un numar de telefon), in schimb poti trimite sms-uri din interfata :).

#527
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
Sim normal de voce, prepay este. Îmi pare interesanta treaba, nu ma gândisem.

#528
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Atunci poti pune orice telefon fix si va merge. B311 cică stie VOLTE, dar nu m-aș baza prea tare, deci atunci cand faci un apel va trece automat pe 2G/3G.

#529
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Salut, poate ma ajuta si pe mine un coleg care se pricepe, eu sint cam afon:
1)ca sa vad daca va merge bine smart wifi de la telekom,undeva in mediul rural, e suficient sa fac un test de viteza download si upload de pe telefonul in care am o cartela Telekom? Sau routerul smart wifi dă semnal mai mare la cartela care se baga in el?
2)momentan am net tot de la Telekom, acel net prin cablu de telefon fix, adsl cred ca se numește. Mai si camere de supraveghere si ip fix(pt a merge aceste camere)
Daca trec la smart wifi imi mai poate da IP fix?
3)ce router ar trebui sa iau im aceste conditii, tot de la ei ca am inteles ca au 2 modele.

#530
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
1) da, e cea mai buna solutie sa incerci cu o cartela intr-un mobil sa vezi cum merge.
2) nu-mi vine a crede ca ai ipv4 public la fix. La mobil nu exista sa te poti conecta direct prin internet. Daca sistemul de supraveghere e prin cloud atunci o sa mearga fara probleme.
3) depinde ce au disponibil. Ambele gratuite isi fac treaba.

#531
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
A returnat careva routerul înainte de încheierea contractului? Mai am vreo 10 luni de contract dar as vrea sa le dau routerul înapoi să-mi iau grija. Parcă plătesc și 1 Euro pe luna la el..Că am inceput cu 24 lei și acum plătesc 30 fără câțiva bani. LE Mai am eu alt router luat la liber.

Edited by temporarysnooze, 07 March 2021 - 16:22.


#532
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017

 temporarysnooze, on 07 martie 2021 - 16:21, said:

am inceput cu 24 lei și acum plătesc 30

Telekonomie.

#533
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
Din ce am citit aici si pe site acel router e gratuit. Am vazut ca oferta a inceput in 2019 la 24 lei, iar acum costa 35 de lei. Esti la mijloc, probabil nu ai bagat de seama notificarea de marire.
Nu cred ca rezolvi ceva trimitand routerul, factura o sa fie neschimbata. Cel mai bine sa te uiti intai pe factura, acolo scrie cat si pentru ce platesti si abia dupa sa decizi.

#534
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 24.11.2019

 temporarysnooze, on 07 martie 2021 - 16:21, said:

A returnat careva routerul înainte de încheierea contractului? Mai am vreo 10 luni de contract dar as vrea sa le dau routerul înapoi să-mi iau grija. Parcă plătesc și 1 Euro pe luna la el..Că am inceput cu 24 lei și acum plătesc 30 fără câțiva bani. LE Mai am eu alt router luat la liber.
Am avut ani de zile abonament la Telekom, la tara, la parinti, cu televiziune si cu HBO, internet, telefonie si doua STB-uri. La un moment dat plateam 138 de lei cand oferta curenta la aceleasi servicii era de pana in 100 lei.

Culpa a fost a mea si a parintilor ca nu am modificat contractul.

Eu, ca m-am lasat purtat de valul dorintei parintilor de a nu schimba nimic.
Parintii fiind conservatori si nepermisivi la nou (au intre 80 si 90 de ani).

Le plateam luna de luna abonamentul din internet, cum aparea factura in My account. Intre timp, parinti au fost contactati si pacaliti la propriu de mai multe ori cu diverse momeli. Asta pentru a mai prelungi cu 2 ani abonamentul. Spre exemplu, fara a li se spune clar decat ca fiind clienti vechi, vor primi un telefon DECT gratuit. Acestia s-au lasat convinsi sa accepte si nu au constientizat faptul ca vor prelungi contractul (nefavorabil pentru client!!!) cu inca 2 ani. Eu nu am intervenit decat prin a le explica faptul ca nu aveau nevoie de - la propriu rahatul de DECT, primit "gratuit", deoarece aveau deja (de ani de zile) doua centrale DECT Panasonic cu cativa puisori. Si, peste cateva luni, in factura figura si acel telefon DECT cu o suma de cativa EUR ca inchiriat. Doar dupa sesizare, in factura aparea ca si inchiriat cu un cost si apoi scazut costul ca reducere.

Panasonicele erau una in mod centrala si cealalta in mod repetor si acopereau practic toata casa, curtea si puteai sa pleci si la magazinul din colt cu terminalul in buzunar si tot aveai semnal.

Dar. Telekonomii de la Telekom, s-au gandit ca daca tot platim la timp, de ani de zile, sa ne creasca si noua pretul abonamentului cu inca 3 lei. Pentru Look, sau chiar nu mai stiu ce nazbatie de super-program. Asta m-a scos din fireA si am pus piciorul in prag!

Am facut o sesizare in care le spuneam ca este anormal, este injust, este imoral si este o practica inselatoare de a creste pretul unui abonament care era cu ~30-50% mai mare DEJA decat abonamentul curent! Asa ca, am solicitat sa se modifice abonamentul la cel curent si am cerut sa nu se aplice nici la acesta majorarea de 3 lei. Ca altfel, reziliem contractul. Au acceptat, si mi s-a prezentat o noua varianta de contract, mai ieftin si fara cresterea de 3 lei. Am acceptat si am platit in continuare facturile on-line.

Peste nici 3 luni, am primit din nou notificare ca pretul abonamentului o sa creasca cu procente sau suma - nu mai mi-aduc aminte precis si nici nu sunt tentat sa caut in arhiva. Am solicitat din nou ca abonamentul sa ramana la suma convenita anterior sau ca abonamentul deabia incheiat sa fie reziliat. Au acceptat.

Peste alte cateva luni, am primit din nou notificare de crestere a pretului abonamentului si am depus fara alte discutii cerere de reziliere si de returnare a sumelor incasate fara acordul meu in contul curent.

M-am prezentat pentru predarea echipamentelor - inclusiv a centralei DECT primite "gratuit" de parinti si ulterior am primit si banii incasati suplimentar dupa ultima "majorare". La predarea echipamentelor, cu toate ca m-am prezentat inainte de ora deschiderii, erau atunci deja cateva persoane. Am predat cele cateva echipamente - STB, DECT, inclusiv un telefon fix! dar cu exceptia routerului HG655b, pe care nu au vrut sa-l primeasca, fiind deja scazut. Acest router, este acum utilizabil configurat cu WAN pe LAN1. Sunt tutoriale chiar pe forum.

Am avut contracte cu furnizori de servicii cum ar fi Dialog, Connex, Zapp, Cosmote, Orange, Vodafone, UPC, Kappa, Romtelecom - Telekom etc. dar, numai la Telekom in ultima perioada de inainte de reziliere m-am simtit ca o prada morsicata din cand in cand de o hiena, care daca nu lua din mine o bucata de carne, sugea putin sange si era foarte-foarte deranjanta!

Din acest motiv ma amuza reclamele in care se vorbeste de telekonomie si observ cat de parsiv sunt intocmite (ca la toti de altfel!)  prin prezentarea spre exemplu a gratuitatii routerului, a beneficiilor din primele luni, fara a se insista pe costurile pe care le vei avea ulterior. Si nici pe faptul ca daca aceste costuri nu sunt asumate de victima prin contract, poti rezilia contractul.

Dar, majoritatea clientilor nu stiu cum, nu stiu cand si in ce termen pot face aceasta reziliere, pierd ocazia si nu stiu nici macar ce contract au semnat!

Edited by MiaJiro, 09 March 2021 - 08:52.


#535
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020

 Buxelm, on 08 martie 2021 - 10:15, said:

Din ce am citit aici si pe site acel router e gratuit. Am vazut ca oferta a inceput in 2019 la 24 lei, iar acum costa 35 de lei. Esti la mijloc, probabil nu ai bagat de seama notificarea de marire.
Nu cred ca rezolvi ceva trimitand routerul, factura o sa fie neschimbata. Cel mai bine sa te uiti intai pe factura, acolo scrie cat si pentru ce platesti si abia dupa sa decizi.
N-am fost notificat DELOC până acum; m-au notificat doar pe voce(sunt deja portat). Dacă nu mă taxează mai mult de 30 lei pe lună, cel puțin până la sfârșitul contractului nu vreau sa rezilieze. Eu vreau sa le dau anticipat routerul ăla sa-mi iau o grijă.

#536
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
Vezi in factura, acolo poti afla daca e adaugat si scazut sau doar adaugat la plata. Banuiesc ca-i scazut si atunci nu conteaza, poti sa-l pui intr-un sertar ca factura ramane aceeasi.

#537
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
A primit careva vreo notificare cum că s-ar mai scumpi din Martie? Mulțumesc

#538
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Eu am luat asta de la ei mai mult de experiment pentru că nu eram informat și la vremea respectivă routerele 4G erau scumpe. Deasemenea nici nu știam exact cat consumă o cameră de supraveghere. Între timp un router 4G se găsește pe toate drumurile second iar nou e 230 lei. A fost un experiment, oricum in locație am cablu de la RDS pe care îl pot activa oricând...Pe viitor o să iau o cartelă Prepay (am semnal 4G indoor de la toți(nu sunt sigur de Vodafone)) sau un Digi Optim 2. Consumul in locație este undeva pe până în 10 GB pe lună.

#539
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 24.11.2019
Doar ca idee.

Daca ai camere de supraveghere sau alarma cu anunciator (fir fix sau mobil) ar fi o idee buna sa ai in plus fata de legatura pe cablu (RCS sau orice altceva) si o legatura de rezerva mobila.

Deci, nu ar fi o idee rea sa mentii routerul (fie el de la Telekom) ca o legatura de rezerva. Oricum, predat sau nu, vei plati abonamentul asa cum vrea Telekom. Asta pana cand o sa-ti creasca pretul si tu nu o sa mai fii de acord, moment in care poti rezilia. Sau pana la scadenta contractului.

Probleme ce se pot ivi daca il pastrezi, si nu-l predai, ar fi doar daca ti-a luat casa foc, daca ti-l fura, daca-l scapi in acvariu sau distrugi tu in alt mod, moment in care ar trebui sa-l platesti la pretul impus de Telekom. Pun pariu ca nu stii cat! Dar, nu o fac provocator ci doar ca avertisment, fiindca in reclame nu o sa gasesti informatiile astea...

#540
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Pai mai am unul după cum am spus și de aia nu mai am nevoie de al Telekomului. O cartelă prepay într-un router la liber e suficient pt ce am eu nevoie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate