Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Smart wi-fi Telekom

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
589 replies to this topic

#505
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,190
  • Înscris: 07.08.2003
Vezi că serviciul asta se poate utiliza doar la adresa de facturare. Schimbarea locului de utilizare (adică utilizarea în mașină) se consideră utilizare nepermisă și duce la întreruperea furnizării.
Asta e un serviciu fix. Plus că router in custodie = contract pe 2 ani. Uită de așa ceva.
Mai bine iei un telefon ieftin, pui un prepay în el și faci hotspot în mașină.

Edited by daniel28, 12 January 2021 - 09:40.


#506
alex11vsa

alex11vsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 04.05.2014
Mulțumesc pentru informații!

#507
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,836
  • Înscris: 26.02.2010
Un prepay și un router cu alimentare usb, cea mai buna soluție.

#508
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,057
  • Înscris: 24.11.2019

View Postdaniel28, on 12 ianuarie 2021 - 09:39, said:

Vezi că serviciul asta se poate utiliza doar la adresa de facturare. Schimbarea locului de utilizare (adică utilizarea în mașină) se consideră utilizare nepermisă și duce la întreruperea furnizării.
Asta e un serviciu fix. Plus că router in custodie = contract pe 2 ani. Uită de așa ceva.
Mai bine iei un telefon ieftin, pui un prepay în el și faci hotspot în mașină.

View Postalex11vsa, on 12 ianuarie 2021 - 11:19, said:

Mulțumesc pentru informații!

View Postaris86, on 12 ianuarie 2021 - 11:58, said:

Un prepay și un router cu alimentare usb, cea mai buna soluție.

Din acest motiv am tot spus ca Smart WiFI a fost inventat inainte de a se infiinta Telekom!

De ani eu utilizam, initial un router mobil cu SIM de date si ulterior cu SIM de voce si date iar mai apoi, ca varianta portabila am trecut la un router Huawei B525 care accepta SIM de voce si date de la orice provider din Romania si inclusiv conectarea unei centrale DECT cu puisori sau a unui telefon normal, fix. Asta il luam la tara sau in concediu, ca poate fi utilizat unde are semnal providerul SIM-ului, fara restrictii. De cativa ani, mi-am luat si la tara unul iar cel de la domiciliu este pe post de legatura internet de rezerva. Cand plec in concediu, il iau cu mine. Aiurea plec! Plecam, ca anul trecut am stat acasa...

In masina, cea mai buna varianta este tot un router mobil. Asta daca vrei sa dai WiFi la clienti - sa zicem ca esti taximetrist. Dar, poate fi instalat inclusiv B525, alimentat la 12 v.
Problema ramane SIM-ul ales, care ar trebui sa indeplineasca in primul rand conditiile de trafic de care ai nevoie si desigur conditia de pret.

Pentru mine, aici ramane Digi cea mai buna oferta, deoarece platesc doar 3 EUR pe un SIM cu voce si date. Am peste 5 abonamente.

Iar concluzia concluziei este ca Smart WiFi este cand fiind clever, alegi cea mai ieftina si buna solutie pentru tine, indiferent de provider.

Edited by MiaJiro, 13 January 2021 - 08:55.


#509
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 05.09.2006

View PostMiaJiro, on 13 ianuarie 2021 - 08:55, said:

Problema ramane SIM-ul ales, care ar trebui sa indeplineasca in primul rand conditiile de trafic de care ai nevoie si desigur conditia de pret.
Pentru mine, aici ramane Digi cea mai buna oferta, deoarece platesc doar 3 EUR pe un SIM cu voce si date. Am peste 5 abonamente.
Iar concluzia concluziei este ca Smart WiFi este cand fiind clever, alegi cea mai ieftina si buna solutie pentru tine, indiferent de provider.
Cea mai ieftina varianta ramane abonamentul Mobil XS de la Telekom, care ofera la 1 EURO nelimitat internet 4G si nelimitat voce nationala, cu acoperire mai buna ca Digi.

#510
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,057
  • Înscris: 24.11.2019
Sa stii ca am intrat pe siteul lor sa caut si eu abonamentul Mobil XS.
Si nu-l gasesc!
Ai un link? Te rog.
Sau e vorba de prepaid?
Sau mai precis, gasesc un link dar nu vad pretul... Si nu are decat 200 MB trafic inclus.
Sincer, Telekom ma depasese...

https://www.telekom....xs/postplan851/

Edited by MiaJiro, 13 January 2021 - 13:24.


#511
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 05.09.2006
Se ofera, in principiu, la trecerea de la cartela la abonament (eu l-am obtinut pe nr nou, prin dept fidelizare). Nu apare pe site. Cu o cartela Telekom (indiferent de starea ei), suni la 1234 si ceri abon. asta. Mai multe detalii, pe topicul dedicat: https://forum.softpe...a/page__st__576

#512
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,057
  • Înscris: 24.11.2019
@I_dan Multumesc!

#513
Antonio05

Antonio05

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 15.08.2020
Oare dacă folosesc vpn cu Smart wifi,o sa scap de limitare?Am văzut ca au limitare la tot netul la 1.5 Mbps,ceea ce mi se pare F puțin.

#514
Redzutzuu

Redzutzuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.03.2017
Limitat la 1,5 mbps e doar continutul video, orice altceva in afara de video are viteze mai mari, depinde de aglomerarea retelei. Oricum cu orice vpn scapi de limitarea respectiva.

#515
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,874
  • Înscris: 09.10.2009

View PostRedzutzuu, on 23 ianuarie 2021 - 15:21, said:

Limitat la 1,5 mbps e doar continutul video
Adică fix ce contează cel mai mult ..

#516
Antonio05

Antonio05

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 15.08.2020
E limitat tot netul... in fine,dacă cu vpn merge e Ok pt mine
Mersi de ajutor

Attached Files



#517
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Este trecut gresit. E limitat doar video. Ca de obicei, informatii tampite pe site. Vezi si fazele cu ''trafic inclus 1 Gbps, 2 Gbps''

#518
Antonio05

Antonio05

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 15.08.2020
Ok,mersi frumos de ajutor!

#519
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Am primit ieri prin posta o notificare ca urmeaza sa creasca tariful la 6 Euro, parca incepand cu 1 martie. Si am timp 30 de zile sa renunt la abonament.
Cu o treaba, ma uit la alternative. La locatia unde am smart wifi-ul nu pot si prin cablu, asa ca ma uit dupa router cu SIM si ceva cartela prepay.

#520
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Sunt curios, cei care mai aveti telefon fix "clasic" (adica pe sarma de cupru comunista), dar aveti si acest smart wi fi care am inteles ca are mufa si pt. fix, v-ati trecut si fixul pe el?

#521
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E doar abonament de date, dar oricum nu merge sa ai și sârmă si voip prin router.

#522
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,057
  • Înscris: 24.11.2019
@toto_riina

Pai nu merge asa...
Daca la un router de acest tip conectezi un telefon clasic (pe fir de cupru fie si centrala DECT, cu puisori) daca providerul SIM-ului din router accepta - in cazul nostru Telekom, acest telefon o sa utilizeze serviciile de voce incluse in SIM-ul din router.

Din acest motiv, eu am achizitonat SIM de VOCE dar si cu DATE 4G de la Digi. L-am introdus in router, si acesta ofera si servicii de voce + SMS si servicii de date. Daca vei introduce un SIM care providerul l-a limitat doar la date, nu vei putea utiliza voce (telefonie).

Dar, functioneaza si cu voce si date de la orice provider: Orange, Vodafone, Telekom, Lyka etc.
Conditia este ca SIM-ul sa includa ambele servicii. Deci sa fie un SIM standard, cu abonament sau preplatit, pe care il utilizam in telefoanele mobile. Nu varianta doar cu date.
Si ar mai fi o conditie! Cel care a vandut routerul sa nu-i fi blocat anumite servicii sau sa nu-l fi blocat in banda proprie. Atunci, o sa trebuiasca sa deblochezi routerul. Iar daca e primit in custodie, nu e cea mai buna solutie!

Edited by MiaJiro, 26 January 2021 - 10:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate