Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Casuta de gradina-

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Ciurica

Ciurica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 08.12.2004
Salut,

am nevoie de o casuta in gradina, pentru a depozita diverse: biciclete, masina de tuns iarba ... etc.

Dupa ceva cautari am ramas la doua variante:
- ma apuc sa-mi construiesc eu una din lemn sau incerc sa gasesc o firma care s-o poata construi. Nu cred ca am timpul necesar unui astfel de proiect.

- iau ceva de genul: https://www.keter.com/en/oakland-7511 .Are cineva experienta cu o astfel de casuta? Am trecut Sambata printr-un magazin unde au expusa o casuta similara si mi s-a parut foarte fragila.

Attached File  0015164_oakland-7511.jpeg   265.96K   80 downloads

Varianta 2 ar fi cea mai usoara si rapida, insa nu stiu pe nimeni care sa aiba asa ceva si ma intereseaza cum se comporta in timp si cat este de rezistenta.

Multumesc frumos.

#2
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,895
  • Înscris: 03.12.2001
am văzut la cineva o căsuță din asta, modelul mai mic, cu o singură ușă. după 5 ani arăta urât, părea că stă să se dezmembreze. panourile erau ok, îmbinările nu.

#3
cosmins2000

cosmins2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 05.11.2005
Eu mi-am montat de vreo 2 săptămâni modelul Factor 8 x 11, asemanator la dimensiuni şi pare ok.
Dacă te arunci in ea nu de dărâmă dar panourile sunt cam şubrede. Adică , căsuţele din lemn făcute la comandă par mai rigide.
Dar estetic mie mi se par mai urâte. La preţ tot pe acolo ajungi.
Am asamblat-o două persoane, ca la carte, în 5 ore.

#4
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Noi am construit. E adevarat ca a iesit mai mare decat trebuia, cee ce n-a fost rau. Noi am dat-o si cu decorativa sa iasa in ton cu casa.

#5
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
https://www.trufi.ro...303x298-cm.html

O am de aproape 1 an.

- asamblare usoara
- pare fragila si cu tabla subtire, dar
   - nu vad urme de rugina
   - a rezistat eroic zapezii si furtunilor

Nu stiu cum va evolua in viitor, dar pana acum sunt multumit.

#6
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Eu am una din lemn, cumparata de la un producator, trimisa prin curier, asamblata de mine in cateva ore. Este instalata in toamna 2015, vopsita si cu tegola pe ea, in afara panzelor de paianjen, arata lafel ca la inceput si acum.

#7
Ciurica

Ciurica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 08.12.2004

 xplozia, on 02 septembrie 2019 - 11:42, said:

Eu am una din lemn, cumparata de la un producator, trimisa prin curier, asamblata de mine in cateva ore. Este instalata in toamna 2015, vopsita si cu tegola pe ea, in afara panzelor de paianjen, arata lafel ca la inceput si acum.

Salut,

poti sa-mi dai si  mie contactul producatorului, eventual printr-un mesaj privat sa nu facem reclama.

Multumesc frumos.

#8
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
ești meșterici?
un cadru din 12 pătrate de 5 sau 8 cm
pereții din OSB cât vrei tu de gros
lasă naibii ferestrele, că nu locuiești în ea..., pui un proiector led de 10 W și gata!
un pumn de șuburi autofiletante
vreo 20 de platbande de-mbinare
deasupra tablă cutată cu cută mică
vreun tub de spumă poliuretanică
un ciocan
o șurubelniță
20 de kile de vin
5 grătare (1/zi) cu mici și costiță (puiul nu se recomandă la astfel de construcții :P )

#9
Ciurica

Ciurica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 08.12.2004
Un mic update. Am  zis  sa  discut cu firme/particulari care se ocupa cu mici constructii din lemn, le-am trimis poza si  dimensiunile casutei din primul post si pana acum am primit doua preturi total diferite de la doi constructori. Unul a cerut 20000 lei si celalalt a cerut 11500 lei.

Poate sunt prea naiv, insa mie imi par foarte mari ambele preturi si ma asteptam pe la 5000 lei. Se pricepe cineva sa-mi spuna care  ar fi un pret corect pentru o casuta din lemn ca  asta din poza?

Multumesc frumos

Attached Files



#10
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
https://www.leroymer...s/search/casuta

doar atat ca trebuie sa ti le asamblezi singur si nu vin vopsite, tot tu trebuie sa o faci

sau

https://www.dedeman....re&category=108

#11
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

 Ciurica, on 02 septembrie 2019 - 11:58, said:

Salut,

poti sa-mi dai si  mie contactul producatorului, eventual printr-un mesaj privat sa nu facem reclama.

Multumesc frumos.
Am cumparat de aici: http://nrv.ro/ si cam asa arata ianinte de vopsire

Attached Files



#12
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Așa arată acum

Attached Files



#13
cosmins2000

cosmins2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 05.11.2005
Pentru o casuţă ca cea din pozele de mai sus, din lemn, dacă e pusă pe pavajul din curte, trebuie autorizatie de construire?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate