Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...
 Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...

Cum de convine unora sa cumpere p...
 Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio

Sens unic pe strada Matasari (Buc...
 Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...

Parola sistem DMR18
 

Rată la mașină

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
20 răspunsuri în acest subiect

#19
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.564
  • Înscris: 24.02.2017

 alexpet, on 28 august 2019 - 15:28, said:

casco este o afacere clar paguboasa cel putin pentru mine cam la 10-15 lei investiti 1 leu recuperat, maxim!

 rumegus, on 28 august 2019 - 15:29, said:

sau credit pt masina, dobanda mai mica, dar te obliga sa faci casco, garantezi cu masina. Asta e valabil de regula la masini noi, ca la masini peste 10 ani nu prea se mai face casco.


Asa e . Si eu am avut Casco si pentru cat am platit nu s-a meritat. Poate merita la marcile de lux, nu stiu. Dar la o masina uzuala iesi clar in pierdere.  Daca insa ai masina ta, faci ce vrei, cand vrei.

#20
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.024
  • Înscris: 13.07.2011

 danX, on 28 august 2019 - 15:31, said:

Merge asta undeva cu avans de maxim 20% pe persoana fizica?

nu garantez dar cred ca merge, ai in schimb rata ceva mai mare.

Dar de exemplu cu 30% avans si 30% diferenta finala, ai de acoperit pe 3-5 ani 40% din leasing. Cel mai avantajos este pe 3 ani, ai rata ceva mai mare, dar 99% nu platesti nimic la final. In general ai limita la km si in 3 ani nu depasesti daca circuli civilizat, pe langa asta sansa ca masina sa se deterioreze este mult mai mica. Dupa 3 ani te duci la ei, predai masina, ii face inspectia si iti spune ce si cum, dupa care refaci contractul cu ei si iti comanzi masina noua.

La masina noua indiferent de valoarea acesteia cel putin pe 1 an este extrem de important sa ai casco. Gandeste-te ca dupa o luna dai cu masina in gard si ai paguba de 5000€, iar masina ta face 12.000. De unde scoti banii aia? Asa dupa 1-2 ani cand masina pierde din valoare si o poti repara mult mai ieftin este ok.

Editat de business11, 28 august 2019 - 16:13.


#21
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.815
  • Înscris: 29.09.2006

 anita30, on 28 august 2019 - 15:27, said:

Vreau mașină nouă mă gândeam la Dacia că se găsesc piese ușor în caz de ceva și ar fi Dacia Logan sau Sandero.
Proasta idee, Logan si Sandero isi pierd foarte mult din valoare in primii ani, le gasesti vechi de 3-4 ani cu kilometrii putini si in stare excelenta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate