Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Dieta carnivora si beneficiile ei pentru corp si ten

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
437 replies to this topic

#433
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,685
  • Înscris: 24.10.2015
Daca nu spui si care e acel plafon ramai cu niste vorbe aruncate in vant.

#434
Mr_RA

Mr_RA

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.06.2023
vreau doar sa va atrag atentie, celor care vor sa asculte, evident, in legatura cu aceasta dieta.
in primul rand, da, exista posibilitatea ca anumite persoane sa se simta bine cu acest tip de dieta. exista persoane care sa se simta bine cu o dieta bazata exclusiv pe carbohidrati, la fel cum exista persoane care sa se simta bine pe orice alta dieta. sunt persoane keto care mananca exagerat de multa grasime si..slabesc..si se simt bine.

dar nu despre asta e vorba. intrebarea pe care ar trebui sa si o puna fiecare e (poate nu e cea mai buna, dar cu siguranta e o intrebare destul de buna si relevanta): ce anume urmaresc cu aceasta dieta, care e scopul sau obiectivul meu ?

in final, de ce ai manca doar carne, produse pe baza de carne sau doar produse animale, care ar fi scopul ? eu sincer sa fiu, inca nu l am gasit.

doar ca din pacate, exista foarte multe dezavantaje si riscuri ale acestei diete (si nu, nu e singura dieta cu riscuri majore, mai sunt si altele, evident) pe termen mediu si lung si anume riscuri majore pt sanatate (boli cardiovasculare, cancer, etc). vor face toti care tin aceasta dieta boli de inima? evident ca nu. au un risc mult mai crescut, insa? evident, da. si exista nenumarate studii care arata aceste lucruri. la fel cum nu toti cei care fumeaza nu vor face cancer, dar au sanse mult mai mari fata de cineva care nu fumeaza. totul se rezuma la probabilitatea ca un lucru sa se intample. faptul ca e posibil sa se intample nu inseamna si ca se va intampla. dar ce e cert, e ca riscul creste mult cu aceasta dieta.

subiectul e evident mai amplu si multe prostii s au spus si multa dezinformare exista in legatura cu aceasta dieta (si multe altele), dar cred ca toti au dreptul sa cunoasca si riscurile de sanatate la care se expun tinant aceasta dieta.
atata timp cat esti constient si iei o decizie in cunostinta de cauza, adica iti asumi un risc, putem considera ca e relativ fair, nu poti zice 'n am stiut, de ce nu mi ai zis ?'.

asadar, ramane intrebarea, de ce ai tine o astfel de dieta cu atatea riscuri majore pt sanatate, in locul unei diete echilibrate, care are mult mai multe avantaje dovedite de catre atatea studii ? exista oare un motiv ascuns pe care eu si multi altii l am scapat cumva ?

#435
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006

 Mr_RA, on 04 iunie 2023 - 15:35, said:

...
in primul rand, da, exista posibilitatea ca anumite persoane sa se simta bine cu acest tip de dieta...
Ba nu există această posibilitate. Omul va muri în scurt timp dacă va mânca numai(!) carne.

 Mr_RA, on 04 iunie 2023 - 15:35, said:

...
. exista persoane care sa se simta bine cu o dieta bazata exclusiv pe carbohidrati...
Poți să ne prezinți o dietă „bazată exclusiv pe carbohidrați”? Ar fi o dietă cu 100% glucoză, nu?

Iar răspunsul la întrebarea ta se află chiar în titlul discuției.

#436
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 18.11.2021
ce-i interesant e ca jordan peterson e pe dieta de carne in mod exclusiv. sau a fost... atat el cat si fiica lui. insa motivul pt care o face e pt ca are alergii la alimentele de plante.
logic nici mie nu mi se pare sustenabila o astfel de dieta ...

#437
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,330
  • Înscris: 12.07.2010

 EXIT, on 04 iunie 2023 - 21:09, said:

Ba nu există această posibilitate. Omul va muri în scurt timp dacă va mânca numai(!) carne.


Amuzant cum un tip de dieta extremista ti se pare ideala iar altul criminala. Intre dieta vegana si cea carnivora exista o multime de asemanari, cea mai importanta fiind ca amandoua pot sa te ucida daca nu sunt planuite temeinic. O alta asemanare e ca amandoua sunt niste tampenii inutile.

#438
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,685
  • Înscris: 24.10.2015

 EXIT, on 04 iunie 2023 - 21:09, said:


Ba nu există această posibilitate. Omul va muri în scurt timp dacă va mânca numai(!) carne.


Carne SLABA de mentionat. Cu carne grasa o duci mult si bine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate