Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce se intampla cu buletinele de v...

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector
 La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 

Dieta carnivora si beneficiile ei pentru corp si ten

* * * * - 3 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
437 răspunsuri în acest subiect

#397
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.729
  • Înscris: 24.10.2015

 cometto, on 22 iulie 2020 - 17:32, said:


Imi place sa discutam in contradictoriu in limitele decentei....
Referitor la ceea ce ai scris mai sus te contrazic: excesul caloric cu efecte negative asupra sanatatii apare

1. EXCLUSIV din cauza zaharului
2. insotit de zahar.


Pe ce te bazezi cand afirmi asa ceva? Prin zahar te referi la toti carbohidratii in general ori la sucroza adica zaharul de masa?

Editat de vinciun, 22 iulie 2020 - 18:22.


#398
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.104
  • Înscris: 17.01.2006

 cometto, on 22 iulie 2020 - 17:32, said:

...
Referitor la ceea ce ai scris mai sus te contrazic: excesul caloric cu efecte negative asupra sanatatii apare
1. EXCLUSIV din cauza zaharului
2. insotit de zahar.

Altfel spus, in afara zaharului nu exista exces caloric. Creierul transmite semnalul: stop, m-am saturat, nu imi mai trebuie mancare !!!!
...
Tu poți să scrii câte vorbe vrei. Dar să știi că nivelul forumului ăsta e altul.
Citește măcar Despre miturile alimentare moderne (carbohidratii ingrasa, fructoza ingrasa si e toxica, glutenul e toxic, cerealele ingrasa si sunt nesanatoase).

#399
cometto

cometto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 73
  • Înscris: 11.09.2009

 vinciun, on 22 iulie 2020 - 18:22, said:

Pe ce te bazezi cand afirmi asa ceva? Prin zahar te referi la toti carbohidratii in general ori la sucroza adica zaharul de masa?

Zahar include tot: fructoza, carbohidrati de orice fel, si plus alte 70 de denumiri stiintifice date diferitilor compusi chimici folositi in industria alimentara care sunt tot zahar.

Vis-a-vis de exces caloric sa ma anuntati si pe mine cand va puteti ingrasa vreodata in viata asta daca mancati ceva care nu contine zahar....

Poate parea empiric, dar premisele unei cercetari stiintifice pleaca de multe ori de la observatii comune. Cautati si aratati-mi si mie fotografii cu oameni care nu consuma zahar si sunt supra-ponderali. Mai aplicat, cautati un carnivor obez. Unul care mananca nose to tail dintr-un animal pana plesneste si se ingrasa. Invers, cautati un vegetarian, vegan, whatever care e supraponderal. Vedeti daca gasiti....

 EXIT, on 22 iulie 2020 - 18:30, said:

Tu poți să scrii câte vorbe vrei. Dar să știi că nivelul forumului ăsta e altul.
Citește măcar Despre miturile alimentare moderne (carbohidratii ingrasa, fructoza ingrasa si e toxica, glutenul e toxic, cerealele ingrasa si sunt nesanatoase).

Eu nu fac decat sa imi exprim anumite puncte de vedere pe baza a ceea am studiat. Filtrez ce citesc si daca vad rezultate care sustin ceea ce citesc atunci inclin sa le si accept ca fiind adevarate. Vorba romanului, result talks, bullshit walks.
Atata timp cat cineva imi spune ca isi cantareste mancarea si infuleca inghetata si cola pentru ca in urmatoarele zile sa faca restrictie calorica, intr-adevar nivelul forumului asta e altul...

#400
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.729
  • Înscris: 24.10.2015
Din punctul meu de vedere e lesne de inteles ca te poti ingrasa fara carbo daca consumi multa carne foarte grasa, de exemplu, mai multa decat ai nevoie. Nu am fotografii ca nu mi-am batut capul sa umblu dupa poze cu grasi.

#401
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.630
  • Înscris: 22.03.2019
Tocmai asta iti explica cometto, nu prea poti din cauza ca senzatia de satietate in cazul grasimii vine foarte repede fatza de cea in cazul zaharului, caz in care nu doar ca nu intervine acea senzatie dar e exact pe dos, doresti si mai mult zahar...sau carbs. Iti spun din experienta, daca mananci o ciocolata, foietaj cu ceva dulceata, in fine... carbs, o sa ai energie un timp scurt si pe urma dupa o ora doua trebuie din nou sa mananci, in cazul unei carni grase sau a unor grasimi sanatoase (avogado, ulei din diferite seminte etc.) ai energie mai mult timp si senzatia de satietate nu vine atat de repede in urmare nu o sa supra alimentezi cu calorii.

#402
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.729
  • Înscris: 24.10.2015
Dar hai sa lasam zaharul intr-o parte. Nu e corect asa, cand e vorba de carbo dati exemple cu zahar si inghetata insa cand e vorba de grasimi neaparat sanatoase.

Eu ma simt satul si cel mai bine dupa o masa echilibrata, completa care sa contina de toate. De exemmplu 2 cartofi fierti, o salata mare de cruditati cu putin ulei de masline si 250g carne slaba gatita la cuptor.

Cand ceva lipseste mananc mult mai mult si tot nu ma simt satul. De exemplu un kg de smantana goala il pap lejer. Daca e 25% grasime am 250g grasimi, adica 2250 kcal dintr-un foc.  O gainusa grasa cam de 1,2 kg, fara nimic, coapta la cuptor cu putina sare si piper o pap fara probleme. Daca ar fi sa mananc doar asta 2 gainuse se duc pe zi usor. Vorbim de cazul in care mancam fara nicio socoteala.

In schimb incearca sa bagi acelasi nr de calorii mancand doar fasole fiarta, doar cartofi fierti, ovaz fiert.

Va spun eu ca ideile alea sunt nascoceli. Despre zahar si dulciuri in general sunt de acord. Poti manca tone, asta e alta discutie, de aia am si intrebat mai sus daca el se refera doar la zahar sau orice carbo. Nu e corect sa pui in aceeasi oala toate sursele de carbohidrati. Cea mai buna dieta e cea echilibrata. Puteti voi sa faceti ce demonstratii vreti.

Editat de vinciun, 23 iulie 2020 - 08:35.


#403
cometto

cometto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 73
  • Înscris: 11.09.2009

 vinciun, on 22 iulie 2020 - 23:26, said:

Din punctul meu de vedere e lesne de inteles ca te poti ingrasa fara carbo daca consumi multa carne foarte grasa, de exemplu, mai multa decat ai nevoie. Nu am fotografii ca nu mi-am batut capul sa umblu dupa poze cu grasi.

Trebuie sa experimentezi pe propriul tau corp. Incearca sa depasesti tu numarul de calorii care iti este necesar intr-o zi mancand carne grasa sa vezi daca reusesti. Eu zic ca nu.

 vinciun, on 23 iulie 2020 - 08:31, said:

Dar hai sa lasam zaharul intr-o parte. Nu e corect asa, cand e vorba de carbo dati exemple cu zahar si inghetata insa cand e vorba de grasimi neaparat sanatoase.

Eu ma simt satul si cel mai bine dupa o masa echilibrata, completa care sa contina de toate. De exemmplu 2 cartofi fierti, o salata mare de cruditati cu putin ulei de masline si 250g carne slaba gatita la cuptor.

Cand ceva lipseste mananc mult mai mult si tot nu ma simt satul. De exemplu un kg de smantana goala il pap lejer. Daca e 25% grasime am 250g grasimi, adica 2250 kcal dintr-un foc.  O gainusa grasa cam de 1,2 kg, fara nimic, coapta la cuptor cu putina sare si piper o pap fara probleme. Daca ar fi sa mananc doar asta 2 gainuse se duc pe zi usor. Vorbim de cazul in care mancam fara nicio socoteala.

In schimb incearca sa bagi acelasi nr de calorii mancand doar fasole fiarta, doar cartofi fierti, ovaz fiert.

Va spun eu ca ideile alea sunt nascoceli. Despre zahar si dulciuri in general sunt de acord. Poti manca tone, asta e alta discutie, de aia am si intrebat mai sus daca el se refera doar la zahar sau orice carbo. Nu e corect sa pui in aceeasi oala toate sursele de carbohidrati. Cea mai buna dieta e cea echilibrata. Puteti voi sa faceti ce demonstratii vreti.


eu nu incerc sa demonstrez nimic. Personal, cred ca orice fel de dieta care nu include perioade de post (abstinenta calorica totala) nu este normala pentru om. Trebuie declansata autofagia pentru a ne mentine sanatosi si a ne prelungi viata. Si, din cate stiu eu, autofagia o declanseaza numai postul. Parerea mea....
Indiferent ce mananci, daca perioada ta de post este doar atunci cand dormi este profund impotriva modului cum a evoluat orice specie pe planeta asta, inclusiv noi.

#404
cometto

cometto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 73
  • Înscris: 11.09.2009
Va spun eu ca ideile alea sunt nascoceli. Despre zahar si dulciuri in general sunt de acord. Poti manca tone, asta e alta discutie, de aia am si intrebat mai sus daca el se refera doar la zahar sau orice carbo. Nu e corect sa pui in aceeasi oala toate sursele de carbohidrati. Cea mai buna dieta e cea echilibrata. Puteti voi sa faceti ce demonstratii vreti

Nu exista nicio diferenta intre carbohidrati naturali complecsi  si zahar simplu. Toti se descompun la fel. Corpul nu face diferenta de unde provine el, zaharul e zahar si punct. D'aia e bine sa limitezi consumul lui. Sau daca nu se poate, atunci trebuie introduse perioade cat mai lungi si mai frecvente de post caloric pentru a elimina efectele negative ale zaharului. Dar, ghici ce? Cand mananci zahar nu poti sa mai postesti. Pofta de dulce revine in max 3-4h ca un uragan interior. Asta o spun din experienta proprie. Orice studiu care zice altceva nu mi se aplicaPosted Image
Pentru mine un post caloric total de 24h e ceva normal/natural. In schimb, daca bag orice forma de zahar (paine, cartofi, fasole, orez, orice cereale, fructe sau sucuri etc etc etc) dupa ce ma trezesc dimineatza mai trec maxim 2h si ma gandesc exclusiv la mancare...

#405
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.630
  • Înscris: 22.03.2019

 vinciun, on 23 iulie 2020 - 08:31, said:

Dar hai sa lasam zaharul intr-o parte. Nu e corect asa, cand e vorba de carbo dati exemple cu zahar si inghetata insa cand e vorba de grasimi neaparat sanatoase.

Eu ma simt satul si cel mai bine dupa o masa echilibrata, completa care sa contina de toate. De exemmplu 2 cartofi fierti, o salata mare de cruditati cu putin ulei de masline si 250g carne slaba gatita la cuptor.

Cand ceva lipseste mananc mult mai mult si tot nu ma simt satul. De exemplu un kg de smantana goala il pap lejer. Daca e 25% grasime am 250g grasimi, adica 2250 kcal dintr-un foc.  O gainusa grasa cam de 1,2 kg, fara nimic, coapta la cuptor cu putina sare si piper o pap fara probleme. Daca ar fi sa mananc doar asta 2 gainuse se duc pe zi usor. Vorbim de cazul in care mancam fara nicio socoteala.

In schimb incearca sa bagi acelasi nr de calorii mancand doar fasole fiarta, doar cartofi fierti, ovaz fiert.

Va spun eu ca ideile alea sunt nascoceli. Despre zahar si dulciuri in general sunt de acord. Poti manca tone, asta e alta discutie, de aia am si intrebat mai sus daca el se refera doar la zahar sau orice carbo. Nu e corect sa pui in aceeasi oala toate sursele de carbohidrati. Cea mai buna dieta e cea echilibrata. Puteti voi sa faceti ce demonstratii vreti.
Cand ai carbs + fibre sanatoase clar ca te saturi mai repede si aia sunt is ok... doar ca exista multi carbs care nu au fibre...Sa-ti dau un exemplu: Nu cred capoti sa mananci 10 mere odata (care contin si fibrele) dar.... daca le storci eu pun pariu ca poti bea tot sucu ala odata, asta inseamna 0 fibre si foarte mult zahar ma rog... fructoza in cazul asta. Cat despre aia doi pui... eu vorbeam de grasime, acuma proteine nu stiu... paote tu bagi sala si nici nu se vad aia doi pui cu tot cu proteinele lor dar atata iti spun ca nu ai putea sa mananci aceeasi cantitate de calorii doar din grasimi pt ca satietatea ar interveni mult mai repede.

 cometto, on 23 iulie 2020 - 10:22, said:

nu poti sa mai postesti. Pofta de dulce revine in max 3-4h ca un uragan interior. Asta o spun din experienta proprie. Orice studiu care zice altceva nu mi se aplicaPosted Image
Pentru mine un post caloric total de 24h e ceva normal/natural. In schimb, daca bag orice forma de zahar (paine, cartofi, fasole, orez, orice cereale, fructe sau sucuri etc etc etc) dupa ce ma trezesc dimineatza mai trec maxim 2h si ma gandesc exclusiv la mancare...
Same here. Eu pun dorinta aia de a manca din nou dulce pe seama insulinei care in cazul carbohidratilor rafinati se secreta intr-o veselie... pe urma urmeaza ca si un vid..

#406
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.729
  • Înscris: 24.10.2015

 cometto, on 23 iulie 2020 - 10:22, said:

Va spun eu ca ideile alea sunt nascoceli. Despre zahar si dulciuri in general sunt de acord. Poti manca tone, asta e alta discutie, de aia am si intrebat mai sus daca el se refera doar la zahar sau orice carbo. Nu e corect sa pui in aceeasi oala toate sursele de carbohidrati. Cea mai buna dieta e cea echilibrata. Puteti voi sa faceti ce demonstratii vreti

Nu exista nicio diferenta intre carbohidrati naturali complecsi  si zahar simplu. Toti se descompun la fel. Corpul nu face diferenta de unde provine el, zaharul e zahar si punct. D'aia e bine sa limitezi consumul lui. Sau daca nu se poate, atunci trebuie introduse perioade cat mai lungi si mai frecvente de post caloric pentru a elimina efectele negative ale zaharului. Dar, ghici ce? Cand mananci zahar nu poti sa mai postesti. Pofta de dulce revine in max 3-4h ca un uragan interior. Asta o spun din experienta proprie. Orice studiu care zice altceva nu mi se aplicaPosted Image
Pentru mine un post caloric total de 24h e ceva normal/natural. In schimb, daca bag orice forma de zahar (paine, cartofi, fasole, orez, orice cereale, fructe sau sucuri etc etc etc) dupa ce ma trezesc dimineatza mai trec maxim 2h si ma gandesc exclusiv la mancare...

Cu tine nu am ce discuta. Ai aflat 2 chestii despre zahar si gata, tori carbohidratii sunt rai. Succes!

 Fluk3, on 23 iulie 2020 - 10:43, said:


Cand ai carbs + fibre sanatoase clar ca te saturi mai repede si aia sunt is ok... doar ca exista multi carbs care nu au fibre...Sa-ti dau un exemplu: Nu cred capoti sa mananci 10 mere odata (care contin si fibrele) dar.... daca le storci eu pun pariu ca poti bea tot sucu ala odata, asta inseamna 0 fibre si foarte mult zahar ma rog... fructoza in cazul asta. Cat despre aia doi pui... eu vorbeam de grasime, acuma proteine nu stiu... paote tu bagi sala si nici nu se vad aia doi pui cu tot cu proteinele lor dar atata iti spun ca nu ai putea sa mananci aceeasi cantitate de calorii doar din grasimi pt ca satietatea ar interveni mult mai repede.


Same here. Eu pun dorinta aia de a manca din nou dulce pe seama insulinei care in cazul carbohidratilor rafinati se secreta intr-o veselie... pe urma urmeaza ca si un vid..

Pai asa, vezi tu, nu putem sa ne rezumam la zahar, grasimi si proteine. Noi consumam alimente nu zahar sau grasimi.

Sunt alimente care contin carbohidrati dar nu sunt daunatoare ci din contra, pe langa carbo mai au si fibre, vitamine, enzime, antioxidanti si diversi fitonutrienti. Asrea trebuie alese. Sursele de calorii goalz trebuie evitate.

 cometto, on 23 iulie 2020 - 09:38, said:



Trebuie sa experimentezi pe propriul tau corp. Incearca sa depasesti tu numarul de calorii care iti este necesar intr-o zi mancand carne grasa sa vezi daca reusesti. Eu zic ca nu.


Poti zice multe dar cunosti putine. Cu mancare grasa pot depasi lejer necesarul caloric. Ca tu nu poti e alta discutie.

Editat de vinciun, 23 iulie 2020 - 11:02.


#407
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.630
  • Înscris: 22.03.2019
Pai eu am zis din start ca sunt in primul rand daunatori carbohidratii procesati pt ca deh... grasimile animale nu prea se proceseaza decat cele vegetale care la fel sunt daunatoare.
Alimentele care contin si carbs si fibre clar sunt ok si eu sunt de parere ca o alimentatie echilibrata e cea mai buna alimentatie.
Problema sunt alimentele si fructele care au foarte multi carbs.. procesate neprocesate, la astea daca faci exces urmarile nu prea sunt ok..

#408
cometto

cometto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 73
  • Înscris: 11.09.2009
@vinciun

Daca dieta ta iti ofera energie fizica si psihica in mod constant pe perioada zilei, daca ai tensiunea arteriala si pulsul in grafic, daca ai greutate optima fara sa te obosesti sa cantaresti/calculezi tot ce bagi in gura zilnic, daca somnul e in regula, tranzit intestinal bun, atunci esti ok. Nu trebuie sa mai adaugi sau sa mai scoti nimic. Pana la urma, la nivel individual, asta e scopul: longevitate maxima insotita de sanatate optima.
Un medic ce lucreaza la un care home in uk mi-a zis ca toti pacientii lui au varste intre 85-95 de ani si toti au colesterolul peste limita superioara. Teoretic ar fi trebuit sa fie long dead ca au trait toata viata cu colesterol ridicat. Ce modificari sau greseli in dieta poti sa spui ca a facut un om ajuns la varsta senectutii? Nu inseamna ca e valabil pentru toti, inseamna ca unii oameni traiesc mult si bine inotand chiar de-a dreptul impotriva curentului (involuntar).
Eat big, fast long, stay strong!

#409
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.729
  • Înscris: 24.10.2015
Eat bing, fast long. Nici cu asta nu sunt de acord. Tu crezi ca daca faceau asa preistoricii nostri asa e mai bine. Am un sfat, in pestera cu tine! :D

Ai vazut vreo data cum arata oamenii salbatici? Ca mai sunt cativa. Arata extrem de rau, slabi si cu burta mare. Daca acesta e idealul tau nu am ce spune. De ce sa mananci mult acum ca apoi sa faci foame sa-ti reglezi organismul? E un nonsens. In salbatacie inteleg ca erau nevoiti, daca vanau ceva mancau pana crapau ca nu se stia cand vine urmatoarea masa. Acum nu mai e cazul, cel putin la mine, pot sa mananc portii mai mici si mai dese astfel incat sa ma mentin mereu in forma si sa nu fie nevoie de "resetari" prin foame, pardon fasting!

Tu personal cum preferi sa lucrezi daca ai avea doua variante care aduc acelasi castig in final? 1. Sa lucrezi la rupere 4 zile incat dupa aia sa cazi in hibernare 3 zile ca sa poti sa-ti revii.
2. Sa lucrezi zilnic in voie incat sa te simti mereu in forma si sa nu simti nevoia de pauze.

Toate povestile alea precum ca omul are nevoie sa faca pauze de la mancare pentru lasa organismul sa-si revine ( sensibilitatea la insulina, enzimele digestive etc) se aplica doar la acei care baga in ei ca spartii. Cand mananci cu norma, nu e nevoie de asa ceva. Mananci putin, sistemul digestiv nu-i supraincarcat si functioneaza foarte eficient, insulina se elibereaza in cantitatile care trebuie, pana la urmatoarea masa care e cam la 4 ore distanta deja intri iar in rezerve si tot asa. De ce sa ma ghiftuiesc pana crap si dupa aia "trebuie de facut o pauza"?

Editat de vinciun, 23 iulie 2020 - 19:49.


#410
cometto

cometto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 73
  • Înscris: 11.09.2009

 vinciun, on 23 iulie 2020 - 19:53, said:

Eat bing, fast long. Nici cu asta nu sunt de acord. Tu crezi ca daca faceau asa preistoricii nostri asa e mai bine. Am un sfat, in pestera cu tine! Posted Image

Ai vazut vreo data cum arata oamenii salbatici? Ca mai sunt cativa. Arata extrem de rau, slabi si cu burta mare. Daca acesta e idealul tau nu am ce spune. De ce sa mananci mult acum ca apoi sa faci foame sa-ti reglezi organismul? E un nonsens. In salbatacie inteleg ca erau nevoiti, daca vanau ceva mancau pana crapau ca nu se stia cand vine urmatoarea masa. Acum nu mai e cazul, cel putin la mine, pot sa mananc portii mai mici si mai dese astfel incat sa ma mentin mereu in forma si sa nu fie nevoie de "resetari" prin foame, pardon fasting!

Tu personal cum preferi sa lucrezi daca ai avea doua variante care aduc acelasi castig in final? 1. Sa lucrezi la rupere 4 zile incat dupa aia sa cazi in hibernare 3 zile ca sa poti sa-ti revii.
2. Sa lucrezi zilnic in voie incat sa te simti mereu in forma si sa nu simti nevoia de pauze.

Toate povestile alea precum ca omul are nevoie sa faca pauze de la mancare pentru lasa organismul sa-si revine ( sensibilitatea la insulina, enzimele digestive etc) se aplica doar la acei care baga in ei ca spartii. Cand mananci cu norma, nu e nevoie de asa ceva. Mananci putin, sistemul digestiv nu-i supraincarcat si functioneaza foarte eficient, insulina se elibereaza in cantitatile care trebuie, pana la urmatoarea masa care e cam la 4 ore distanta deja intri iar in rezerve si tot asa. De ce sa ma ghiftuiesc pana crap si dupa aia "trebuie de facut o pauza"?

Nu mai stiu ce sa mai cred, sunt studii care confirma si sustin orice fel de dieta.
Insa, inclin sa accept existenta autofagiei pentru care un cercetator japonez a luat Nobelul ptr medicina acum cativa ani. Si alti medici zic ca autofagia la nivel celular se declanseaza dupa 24-48h de repaus alimentar/post/fasting/infometare. Ei nu vand absolut nimic (suplimente, ceaiuri, pastile etc etc), ci doar iti recomanda sa tii post pentru a fi mai sanatos.
Acum ca si teoria asta o fi tot vreo gaselnita, nu am de unde sa stiu.
D'aia zic ca trebuie sa experimentam pe propriul corp si sa vedem cum ne simtim ....

#411
cometto

cometto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 73
  • Înscris: 11.09.2009

 EXIT, on 22 iulie 2020 - 18:30, said:

Tu poți să scrii câte vorbe vrei. Dar să știi că nivelul forumului ăsta e altul.
Citește măcar Despre miturile alimentare moderne (carbohidratii ingrasa, fructoza ingrasa si e toxica, glutenul e toxic, cerealele ingrasa si sunt nesanatoase).

multumesc. Intr-adevar skeptikal detaliaza aspecte de care eu habar nu aveam. Trebuie sa continui studiul. Amin.

#412
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.454
  • Înscris: 26.01.2010

 cometto, on 23 iulie 2020 - 20:40, said:

Nu mai stiu ce sa mai cred, sunt studii care confirma si sustin orice fel de dieta.
Insa, inclin sa accept existenta autofagiei pentru care un cercetator japonez a luat Nobelul ptr medicina acum cativa ani. Si alti medici zic ca autofagia la nivel celular se declanseaza dupa 24-48h de repaus alimentar/post/fasting/infometare. Ei nu vand absolut nimic (suplimente, ceaiuri, pastile etc etc), ci doar iti recomanda sa tii post pentru a fi mai sanatos.
Acum ca si teoria asta o fi tot vreo gaselnita, nu am de unde sa stiu.
D'aia zic ca trebuie sa experimentam pe propriul corp si sa vedem cum ne simtim ....
Autofagia nu e sinonima cu bagatul in tine ca spartul dupa care stai 48 de ore nemancat. Ce zici tu imi aminteste mai mult de un sarpe nu de oameni normali care stiu cand sa se opreasca din mancat.
Sunt multe discutii pe tema asta. Daca cauti autofagie plus fasting o sa descoperi ca autofagia apare dupa 72 de ore de nemancat.
Intermittent fasting 16:8 zice ca stai nemancat 16 ore ca pana mea ,autofagie.
Eu sunt pe keto de 2 luni si am stat nemancata timp de 72 de ore de doua ori si odata timp de 48 de ore. Am facut-o pentru ca mi-a fost lene sa mananc si sa ma intreb ce dracu mananc azi NU pentru autofagie.
Diete sunt multe si absolut toate au super beneficii daca le citesti. Cand le iei una vs alta o sa vezi ca defapt niciuna nu e buna.
Cea mai buna solutie e sa vezi care din ele functioneaza pentru TINE !

#413
cometto

cometto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 73
  • Înscris: 11.09.2009
Ma intereseaza sa pot afla ceva legat de  urmatoarea speta: daca avem 10.000  oameni (barbati, femei) care urmeaza ceea ce cred ei ca este mai potrivit pentru ei din punct de vedere nutritional (sunt liberi sa haleasca ce vor, cum vor, cat vor etc. ) orice fel de dieta vor ei, ca slava Domnului e plin internetul si lumea medicala de diete si stiluri de viata...
Sa presupunem ca sunt 10 diete principale in care ii putem imparti.
Ajungem la momentul T zero.
Care este testul suprem in opinia voastra la care putem sa ii supunem pe toti 10.000 ( numarul poate sa fie cat mai mare ca sa aiba reprezentativitate statistica) pentru a afla fara putinta de tagada care dintre ei sunt cei mai sanatosi? De aici rezultand implicit si care dieta/stil de viata este cel mai bun pentru OM.

#414
jezebelle

jezebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.362
  • Înscris: 05.10.2017

 Andrei901, on 23 august 2019 - 13:30, said:

Salut! Deschid acest topic pentru cei cu problemele cu acneea sau pentru cei care sunt lipsiti de energie in general si nu numai.
Personal, am incercat toate cremele/gelurile de curatare, sapunuri, dar si o gramada de antibiotice, vitamine dar si celebrul Roaccutane.
Acneea disparea DOAR in timpul tratamentului cu pastilele, dupa cateva luni revenea acneea exact ca inainte.
Am incercat si diverse diete, si am ajuns la concluzia ca cea mai buna solutie pentru acnee (cel putin la mine doar asta a funcționat) este dieta carnivora. Da, ati citit bine.
Eu am tenul gras si sensibil de la atatea tratamente antiacneice date de medicul dermatolog si cu rezultate minore si de scurta durata.
In urma unor review-uri de pe Internet, am citit cum altii au scapat de acnee cu dieta carnivora.
De 3 luni urmez aceasta dieta fara nicio problema. Mananc carne de porc, vita si peste. Pui mai putin din cauza injectarii acesteia cu hormoni de crestere si antibiotice. In general, consum mai multa carne de vita si peste. Despre carnea de vita se stie ca contine mult zinc, esential pentru un ten curat, pestele contine Omega3, care reduce inflamatiile din organism.
Cumpar carne de vita proaspata din surse sigure si peste proaspat(nimic congelat!)
Important:NU gatiti carnea cu ulei de niciun fel. De preferință la cuptor, fiarta sau pe gratar(ar fi de preferat fara condimente). Puteti folosi puțina sare.
Este important si sa consumati organe de animale(ficat, rinichi, pipote, inimi, etc)
Am ajuns la concluzia ca (cel putin la mine) acneea era legata de nivelul crescut al insulinei si al factorului IGF-1 care sustine inflamatia in corp.
Mentinandu-mi un nivel al insulinei minim in organism, astfel evit urcarile bruste de glicemie si astfel, acneea.
Sunt de parere ca aceasta dieta nu este pentru oricine, dar la mine a functionat si sunt hotarat momentan cel puțin, sa continui asa.
P. S. : Analizele facute sunt la zi, nu am nicio deficienta sau ceva. Analizele sunt excelente si ma si simt mai bine ca oricand.

Povestea mea e extrem de asemanatoare cu a ta. Sortret, tratamente repetate, revenea dupa 2-3 luni de la intrerupere.
Am scapat cu dieta , nu carnivora 100 %, mai mananc si salata de legume proaspete pe langa carne.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate