Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Dieta carnivora si beneficiile ei pentru corp si ten

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
437 replies to this topic

#1
Andrei901

Andrei901

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.07.2019
Salut! Deschid acest topic pentru cei cu problemele cu acneea sau pentru cei care sunt lipsiti de energie in general si nu numai.
Personal, am incercat toate cremele/gelurile de curatare, sapunuri, dar si o gramada de antibiotice, vitamine dar si celebrul Roaccutane.
Acneea disparea DOAR in timpul tratamentului cu pastilele, dupa cateva luni revenea acneea exact ca inainte.
Am incercat si diverse diete, si am ajuns la concluzia ca cea mai buna solutie pentru acnee (cel putin la mine doar asta a funcționat) este dieta carnivora. Da, ati citit bine.
Eu am tenul gras si sensibil de la atatea tratamente antiacneice date de medicul dermatolog si cu rezultate minore si de scurta durata.
In urma unor review-uri de pe Internet, am citit cum altii au scapat de acnee cu dieta carnivora.
De 3 luni urmez aceasta dieta fara nicio problema. Mananc carne de porc, vita si peste. Pui mai putin din cauza injectarii acesteia cu hormoni de crestere si antibiotice. In general, consum mai multa carne de vita si peste. Despre carnea de vita se stie ca contine mult zinc, esential pentru un ten curat, pestele contine Omega3, care reduce inflamatiile din organism.
Cumpar carne de vita proaspata din surse sigure si peste proaspat(nimic congelat!)
Important:NU gatiti carnea cu ulei de niciun fel. De preferințã la cuptor, fiarta sau pe gratar(ar fi de preferat fara condimente). Puteti folosi puțina sare.
Este important si sa consumati organe de animale(ficat, rinichi, pipote, inimi, etc)
Am ajuns la concluzia ca (cel putin la mine) acneea era legata de nivelul crescut al insulinei si al factorului IGF-1 care sustine inflamatia in corp.
Mentinandu-mi un nivel al insulinei minim in organism, astfel evit urcarile bruste de glicemie si astfel, acneea.
Sunt de parere ca aceasta dieta nu este pentru oricine, dar la mine a functionat si sunt hotarat momentan cel puțin, sa continui asa.
P. S. : Analizele facute sunt la zi, nu am nicio deficienta sau ceva. Analizele sunt excelente si ma si simt mai bine ca oricand.

Edited by Andrei901, 23 August 2019 - 13:31.


#2
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019

View PostAndrei901, on 23 august 2019 - 13:30, said:

... Analizele facute sunt la zi, nu am nicio deficienta sau ceva. Analizele sunt excelente si ma si simt mai bine ca oricand.
"daca cumpatare nu este...nimic nu este".
este "doar" o chestiune de timp, pana se va schimba aceasta "stare".
deoarece cumpatarea este secretul "tineretii fara batranete".

Edited by benetusseryo, 23 August 2019 - 13:39.


#3
Andrei901

Andrei901

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.07.2019

View Postbenetusseryo, on 23 august 2019 - 13:38, said:


este "doar" o chestiune de timp, pana se va schimba aceasta "stare".

Sincer nu prea cred! Ce te face sa spui asta?
De exemplu :carnea de vita contine toti aminoacizii esențiali organismului.

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Mancati (si) carne, traiti-va viata ca oricum este scurta.

#5
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019

View PostAndrei901, on 23 august 2019 - 13:39, said:

Sincer nu prea cred! Ce te face sa spui asta?
De exemplu :carnea de vita contine toti aminoacizii esențiali organismului.
daca o cresti tu acea "vita"...
90%  din plantele cultivate pe planeta ptr "ingrasarea animalelor" sunt modificate genetic.
incepand cu soia si terminand cu porumbul.
"eficienta economica" se traduce in capitalism in somaj si robotizarea activitatii umane.
am un prieten care lucreaza intr-un abator de vite, unde lucreaza 12 ore pe zi,
unde in fiecare minut se omoara (sacrifica) o vaca.
OK. are salariu de 2000 EUR, dar nu sunt foarte convins ca va apuca pensia.

Edited by benetusseryo, 23 August 2019 - 13:50.


#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Ai auzit de guta? Boala grofilor care se imbuibau cu prea multa carne? Exces de acid uric? Dieta carnivora e benefica atunci cand mananci doar ce vanezi personal (cu arcul si sulita).

Edited by __Dan__, 23 August 2019 - 13:48.


#7
Andrei901

Andrei901

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.07.2019
Am auzit da si de guta.
Nu imi fac griji, am zis ca momentan continui cu dieta asta, nu am zis ca permanent. Oricum, legume mai pot consuma, dar cum consum fructe dulci, imi apare acneea din cauza zaharului, plus alte probleme de piele care seamana a ciuperca, candida.


#8
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019

View PostAndrei901, on 23 august 2019 - 13:48, said:

Am auzit da si de guta.
Nu imi fac griji, am zis ca momentan continui cu dieta asta, nu am zis ca permanent. Oricum, legume mai pot consuma, dar cum consum fructe dulci, imi apare acneea din cauza zaharului, plus alte probleme de piele care seamana a ciuperca, candida.
incearca sa te speli cu sapun "de casa".
chiar daca nu miroase tocmai "a primavara". Posted Image
on: se spune ca exista o "teorie a conspiratiei" legata de pretul alimentelor.
"ca prostimea sa nu se revolte, mancarea trebuie sa fie ieftina".
desi aceasta "prostime" nu stie ca ptr fiecare kg de carne consumam cca 15.000 litri de apa.
apa, pe care daca va aduceti aminte, o cumparam in sticle PET.

Edited by benetusseryo, 23 August 2019 - 14:02.


#9
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Mai multe prostii scrise pe cm2  ca aici mai rar...

View PostAndrei901, on 23 august 2019 - 13:30, said:

Pui mai putin din cauza injectarii acesteia cu hormoni de crestere si antibiotice.

Stii ca exista (de multi ani) o directiva europeana care interzice folosirea hormonilor de crestere?

Vezi Ordinul 199/2006 inainte sa scrii prostii.

#10
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019
in aceasta "mininata" UE, deunazi l-au bagat la puscarie pe un comerciant
care insela clientii cu carne de cal, pe a carei eticheta scria ca este de taur.
am innebunit cu totii. Posted Image
cunoasteti vreo "ferma" de ingrasare a cailor ptr abatorizare ?
am vecini de 90 de ani care au recunoscut ca au mancat pisici si sobolani.
repet: au 90 de ani.
era sa uit: locuiesc in tara care are cei mai longevivi cetateni din lume dupa Japonia.

Edited by benetusseryo, 23 August 2019 - 14:22.


#11
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015
Grija mare la nivelul de creatinina,acidul uric si boala asociata: guta. mai ales daca zici ca esti fan mare al carnii de vita ( sau carnea de vanat).
Important e sa faci miscare si sa ai in dieta un aport bun de fibre.

Edited by razvansd, 23 August 2019 - 14:26.


#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Post__Dan__, on 23 august 2019 - 13:45, said:

Ai auzit de guta? Boala grofilor care se imbuibau cu prea multa carne? Exces de acid uric?
Una e excesul de carne alta e nivelul acidului uric in sange... dealtfel crezul anterior cu carnea si proteinele in general nu mai sunt suspectii principali ai bolii:
https://ro.wikipedia...
"Cauzele alimentare produc circa 12% din cazurile de gută[2] și includ o corelare puternică a consumului de alcool, băuturi dulci îndulcite cu fructoză, carne și fructe de mare.[4][8] Alte cauze pot fi traumele fizice și intervențiile chirurgicale.[6] Din studii recente s-a constatat că factorii suspectați anterior de producerea gutei nu au de fapt acest efect, inclusiv consumul de legume bogate în purine (de ex. fasole, mazăre, linte și spanac) și consumul total de proteine.[9][10]"
-wiki

Inca un mit rasturnat, au ramas ca suspecti consumul de fructoza (fructe), alcool si lipsa vitaminei C. Ca sa nu mai spun ca guta in general rar are cauze alimentare, 12% mai exact.

Edited by andreic, 23 August 2019 - 14:30.


#13
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019

View Postandreic, on 23 august 2019 - 14:25, said:

...Inca un mit rasturnat...
in Biblie sunt mentionate 7 boli incurabile.
astazi avem peste 300.
si numarul acestora este in continua crestere.
asta insemna evolutie?
on: nu manc nimic fara lingura sau furculita.
niciodata nu folosesc cutitul la masa. asta, apropos de "gratare" mici sau alte alea.
asta, "in limba" bunicilor mei, insemna mancare adevarata.
desi manc unt, carne de porc, slanina, etc, am aceeasi greutate de cca 40 de ani.
de cca 35 de ani nu am fost la medic.
dar cu toate astea lumea ma considera "un biet nebun" care nu poate invata generatiile tinere
cum o face mass-media sau Google.

Edited by benetusseryo, 23 August 2019 - 14:52.


#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbenetusseryo, on 23 august 2019 - 14:39, said:

in Biblie sunt mentionate 7 boli incurabile.
Ciobanii care au scris biblia nu aveau pregatire medicala... au scris doar ce stiau ei si majoritatea oamenilor care au trait pe atunci.

Edited by andreic, 23 August 2019 - 14:49.


#15
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019

View Postandreic, on 23 august 2019 - 14:48, said:

Ciobanii care au scris biblia nu aveau pregatire medicala... au scris doar ce stiau ei si majoritatea oamenilor care au trait pe atunci.
un om sanatos este acela care nu merge la "doctori".
te-ai "prins"?
fratele meu are cca 20 de ani de "mers la doctori" .
a inceput cu diabet. acum are cca 35 de boli.
toate "mostenite genetic".
eu si celalalt frate suntem inca vii fara 2-3 kg de medicamente pe zi.
are un medicament "de inima" ptr care statul roman plateste cca 100 EUR ptr fiecare pastila.
ia 4 in fiecare luna de 10-12 ani.
este pensionat de boala de 18 ani. toate medicamentele gratis si in fiecare an are o boala noua.

Edited by benetusseryo, 23 August 2019 - 15:02.


#16
Andrei901

Andrei901

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.07.2019

View PostLensFlare, on 23 august 2019 - 14:09, said:

Mai multe prostii scrise pe cm2  ca aici mai rar...
Prietene, pare se ca ai uitat ca traim in RO...
Ia cumpara tu niste pulpe de pui din supermarket sau de unde vrei tu, si spala-le in apa la robinet sa vezi cum curge gelatina alba ca lipiciul din ele, sunt injectati puii pentru a trage la cantar cat mai mult.
Ceea ce mentionezi tu cu legea aia, o cunosc, dar nu se aplica la noi in RO. Te imbeti cu apa rece prietene..



Stii ca exista (de multi ani) o directiva europeana care interzice folosirea hormonilor de crestere?

Vezi Ordinul 199/2006 inainte sa scrii prostii.

View PostLensFlare, on 23 august 2019 - 14:09, said:

Mai multe prostii scrise pe cm2  ca aici mai rar...



Stii ca exista (de multi ani) o directiva europeana care interzice folosirea hormonilor de crestere?

Vezi Ordinul 199/2006 inainte sa scrii prostii.

Prietene, pare se ca ai uitat ca traim in RO...
Ia cumpara tu niste pulpe de pui din supermarket sau de unde vrei tu, ai spala-le in apa la robinet sa vezi cum curge gelatina alba ca lipiciul din ele, sunt injectati puii pentru a trage la cantar cat mai mult.
Ceea ce mentionezi tu cu legea aia, o cunosc, dar nu se aplica la noi in RO. Te imbeti cu apa rece prietene..



*Imi cer scuze pentru ca postarea a fost publicata de 2 ori in mod eronat.

Edited by Andrei901, 23 August 2019 - 15:03.


#17
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Eviti tu puiul dar vad ca ai si orbul gainilor... ti-am lasat mai sus si link catre legea care se aplica in Romania

#18
Andrei901

Andrei901

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.07.2019

View PostLensFlare, on 23 august 2019 - 15:03, said:

Eviti tu puiul dar vad ca ai si orbul gainilor... ti-am lasat mai sus si link catre legea care se aplica in Romania

Hai ca m-ai spart "boss".
Daca puii nu sunt injectati si sunt atat de "BIO" CUM NAIBA explici lichidul acela ce se scurge din carne? Plus ca puii nu prea au gust

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate