Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

lipsa buiandrug garaj

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
novitius

novitius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 11.03.2018
Dragi colegi de suferinta in ale constructiilor,

Pe scurt – am trecut de faza de rosu a casei, am ajuns la finisaje – si nu am buiandrug in vederea montarii usii sectionale automatizate la garaj.O scapare impardonabila arhitectului, pe care si executantul l-a omis. Practic, golul usii e 5.3m  x 2.4m.

Recomandarea celor care se ocupa cu automatizari de porti este montarea unei tevi rectangulare din otel (200x100mm) pe toata lungimea golului usii care va inlocui practic buiandrugul.
As avea posibilitatea sa o prind de tavan (beton). Toata greutatatea usii nu va fi doar in aceasta teava, dar va sustine o parte din sarcini.

Mentionez ca sunt variante date de producatori usi pentru lipsa buiandrug, insa sunt mult mai scumpe, mai sensibile si in general nu prea am primit recomandar bune pentru aceasta solutie.

Ce modalitati de prindere sigure recomandati? In cate puncte? Banuiesc ca sunt condexpanuri atat de lungi (200mm + plus cat trebuie sa mai intre in beton).

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu aș face un sistem ca o poartă de fotbal, deci țeava de care ai zis cu doi suporți zdraveni.
De curios, cine plătește eroarea ?

#3
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Exista si usa automata fara buiandrug, vezi la Hormann.
LE. Acum am vazut ca stii deja de ele.
Fa ce zice waterman, doi stalpi de teava patrata 100 x 100 si o teava de acelasi fel deasupra. Daca deschiderea e mare, e posibil sa ai nevoie de doua tevi transversale una peste alta.

Edited by danvlas, 13 August 2019 - 14:33.


#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă te niervezi un pic, poți pune și un stâlp de suport la mijloc, îl vopsești alb sau reflectorizant și ești atent când bagi mașinile.

Ai zis deschidere  de 5.3 deci ai loc decent de 2 mașini.
2.65 e suficient, o mașină normală are undeva la 1,8 lățime.
__________
|   1  | 2   |

Edited by waterman, 13 August 2019 - 14:53.


#5
novitius

novitius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 11.03.2018
Stalpi laterali am (din caramida + plus o parte beton din stalpii de rezistenta), acolo nu ar trebui sa fie o problema.

Daca prind bara cu niste cu niste ancore pentru beton ar trebui sa fie sigura; poate chiar ancore chimice. Inaltime buiandrugului trebuie sa fie 200mm, deci teava de 200 x 100m, grosime 4 sau 5.

Eroarea o platesc eu, arhitectul a dat-o din lac in put - ca el tot asa a proiectat, ca nu a avut probleme bla bla. Pe langa eforturile in plus, teava respectiva va fi si o punte termica pe care trebuie sa o izolez cumva (am garajul lipit de casa, perete comun)

 waterman, on 13 august 2019 - 14:51, said:

Dacă te niervezi un pic, poți pune și un stâlp de suport la mijloc, îl vopsești alb sau reflectorizant și ești atent când bagi mașinile.

Ai zis deschidere  de 5.3 deci ai loc decent de 2 mașini.
2.65 e suficient, o mașină normală are undeva la 1,8 lățime.
__________
|   1  | 2   |
Am luat in calcul si varianta asta, dar ar fi ultima posiblitate ca nu-mi place cum arata estetic (pe langa costurile suplimentare), vreau o singura usa.

Garajul e gandi pentru 2 masini, da - ca deschiderea e de 5.3, dar interiorul e mai mare putin (castig ceva spatiu de la stalpii laterali)

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi tot o ușă ai.
Pui ăla cumva dincolo de ușă, în garaj.

Plus că te stresezi un pic cu bariera termică, ușa o vei izola ?

Mai bine anvelopezi peretele casei dinspre garaj.

Edited by waterman, 13 August 2019 - 15:00.


#7
Bayley

Bayley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 09.08.2019
Doar te complici cu conexpandurile si nici nu iese treabă ca lumea.
2 stâlpi 100*100 plus grinda 200*100 si poți să agăți si tancul de ea, nu doar o ușă de garaj. Bine, un tanc mai mititel, nu unul de 50 de tone :)

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,414
  • Înscris: 01.12.2001
Ancorata de tavan în 2 - 3 puncte

#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,603
  • Înscris: 30.08.2017

 waterman, on 13 august 2019 - 14:28, said:


De curios, cine plătește eroarea ?

Arhitectul ar trebui iar constructorului batut obrazul ca trebuia sa-i sara in ochi aceasta omisiune.

 novitius, on 13 august 2019 - 14:56, said:


Eroarea o platesc eu, arhitectul a dat-o din lac in put - ca el tot asa a proiectat, ca nu a avut probleme bla bla.


Vai de steaua lui...5m deschidre fara buiandrug...Merge fara doar cand golul da direct in grinda, dar ai avea niste porti al naibii de inalte.

#10
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Eu am deschidere de 4 metri si am incropit un fel de grinda cu zabrele. Teava patrata 100x100x4 orizontala la 2.125 m, teava rotunda 60.3 x 5.5 paralela cu ea la 2.7 m, 3 stalpi verticali intre ele si un V intors din teava  rectangulara 60x40x2. Ne-am suit 3 oameni acolo (concentrat) si sageata nu a trecut de 1 cm. 5 metri e foarte mult pentru grinzi metalice, poate doar un profil H gros sa fie suficient de rigid.
In loc de teava 200x100, eu as recomanda ochiometric 2 tevi 100x100 puse una peste alta. Incovoierea e mult mai mica.

#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,603
  • Înscris: 30.08.2017
In mod normal arhitectul are obligatia sa gaseasca o solutie, solutie care sa fie bazata pe calcule, nu ceva ochiometric. Daca nu iti ofera solutie, e in culpa, ii poti face reclamatie.

#12
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Omu' vrea garaj, nu vendeta. Cel putin asa inteleg eu lucrurile.

#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,603
  • Înscris: 30.08.2017
A-i cere arhitectului sa-si faca meseria nu e vendeta. Rolul arhitectului nu se incheie la obtinerea autorizatiei de construire, ci dupa receptie.

Edited by george_alexandru, 13 August 2019 - 16:18.


#14
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,570
  • Înscris: 31.12.2006
Daca intuiesc corect, problema e ca nu ai pe ce sa fixezi cele 4 prinderi ale tevii de la scripeti?
In cazul asta nu ai nevoie sa faci o grinda intreaga din metal, e suficient sa faci doar 3 piese, care pot sa fie din bucati de teava rectangulara de 200x100, din profil C de 200, sau din cornier de 200, vezi ce gasesti mai usor/ieftin.
Prinderile cu conexpanduri normale, prin gauri date in profil. Daca folosesti teava rectangulara pe partea de jos dai gauri mai mari, incat sa intre tubulara.
Spatiul dintre suporti il astupi cu ce vrei tu, ca nu e portant.

Recomand insa sa faci poarta cat de inalta poti, ca nu se stie cand o sa ai nevoie de ex sa bagi un van in garaj si o sa regreti economia (vorbesc din proprie experienta :D).

#15
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,554
  • Înscris: 30.07.2007
Dirigintele de santier ce-a zis?....

#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,603
  • Înscris: 30.08.2017
Sau responsabilul tehnic cu executia...

#17
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,798
  • Înscris: 12.01.2018
Daca nu ai buiandrug ce ai sus?cărămida  nu poate sta in  aer.mai bine pune o poza.iar placa daca exista poate tine loc de buiandrug nu-I NEAPARAT sa se vada forma grinzii

#18
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
1. Nu area de unde sa stie arhitectul ce usa vrei la garaj.
     2. Abia după ce cumperi usa afli ce condiții de montare necesita .
     3. Montarea unui buiandrug nu este o problema extrem de complicată. Se practica atât la case vechi cat si la case noi.

      Concluzia e ca lucrezi cu niște scamatori care vor sa mai stoarcă niște bani în plus.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate