Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Apple continua cu magariile

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
324 replies to this topic

#289
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
mai livio eu nu am vazut pe nimeni sa stea cu sticul in telefon cand face poze sau filmeaza. Si raymis a spus putin mai sus ca daca avea card in telefon cand  a crapat nu pierdea datele si tu tot ii dai batman batman cu sticuri si alte abureli. Reciteste definitia fanboy-ului:
Fanboy
An extreme fan or follower of a particular medium or concept, whether it be sports, television, film directors, video games (the most common usage), etc.

Known for a complete lack of objectivity in relation to their preferred focus. Usually argue with circular logic that they refuse to acknowledge. Arguments or debates with such are usually futile. Every flaw is spun into semi-virtues and everything else, blown to comedic, complimentary proportions.

#290
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,357
  • Înscris: 22.10.2007
N-ai inteles nimic de acolo.
Fanboy a ce? Ca am si samsung si apple si nu dau 2 bani pe nici una din companii ba le scot minusurile in evidenta de cate ori am ocazia.
Esti oricum hilar, astia pun 1tb pe telefon but mah microsd...

#291
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
n-ai inteles nimic. Cardul nu e ca sa castig mai mult spatiu de stocare ci ca sa-mi tin filele importante pe el si daca scap telefonul si nu mai am cum sa recuperez fllele din memoria lui interna am scos cardul si gata. Iau alt telefon si pun cardul in el si sunt ok. Daca citesti in urma vezi un video in care o femeie si-a pierdut 3000 de poze pe un iphone scapat pe jos si aia de la apple i-au zis ca nu se mai poate face nimic dar una care are un shop de reparatii (pentru ca si ea si-a scapat iphonul in wc si a pierdut pozele) l-a resuscitat cumva destul cat sa scoata pozele din el. De aia trebuie sd card nu ca sa mai castig inca 128 gb la un telefon care are deja peste 128gb memorie.

#292
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,787
  • Înscris: 21.06.2016
Cardurile se strica mai repede decit telefoanele. Nu are nici un sens ce spui.
Daca nu ai un backup tot risti indiferent care e metoda de stocare. Exista un numar mic de cazuri (O femeie) in care un card te-ar ajuta, dar cu pretul de a risca oricum datele.

View Postchilly willy, on 16 august 2019 - 21:44, said:

mai livio eu nu am vazut pe nimeni sa stea cu sticul in telefon cand face poze sau filmeaza. Si raymis a spus putin mai sus ca daca avea card in telefon cand  a crapat nu pierdea datele si tu tot ii dai batman batman cu sticuri si alte abureli. Reciteste definitia fanboy-ului:
Fanboy
An extreme fan or follower of a particular medium or concept, whether it be sports, television, film directors, video games (the most common usage), etc.

Known for a complete lack of objectivity in relation to their preferred focus. Usually argue with circular logic that they refuse to acknowledge. Arguments or debates with such are usually futile. Every flaw is spun into semi-virtues and everything else, blown to comedic, complimentary proportions.

Singirul fanboi de aici esti tu. Cita daruire, se scrii mesaje unul dupa altul pe un topic al unei companii care nu te intereseaza!

View Post_-livio-_, on 16 august 2019 - 20:15, said:

Gresit, sunt multe variabile in joc, nu doar canalul, mai ales pe N, in cazul meu asa e cel mai ok din teste reale, nu din teorie.

Suntem oricum in offtopic maxim, printscreen-ul ala e mai de ajutor.

Nu ne nici o variabila la misjloc. Nu exista nici o metoda pri care e mai bine sa fii pe canalul 3 decit pe 1 sau pe 6. Esti in combinatia cea mai prosta posibila, ca sa nu zic ca ii afectezi si pe ceilalti.

View Post_-livio-_, on 16 august 2019 - 20:15, said:

Gresit, sunt multe variabile in joc, nu doar canalul, mai ales pe N, in cazul meu asa e cel mai ok din teste reale, nu din teorie.

Suntem oricum in offtopic maxim, printscreen-ul ala e mai de ajutor.

Acum mi-am dat seama ca ai dreptate, Fing nu e in mod grafic.  Aveam ceva in mod grafic pe un lpatop si le-am incurcat.

Edited by vrajitoruldinoz, 16 August 2019 - 22:11.


#293
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
cum nu are sens? da tu cu telefonul de ciment si vezi ce se strica, cardul sau telefonul?

#294
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postchilly willy, on 16 august 2019 - 22:01, said:

n-ai inteles nimic. Cardul nu e ca sa castig mai mult spatiu de stocare ci ca sa-mi tin filele importante pe el si daca scap telefonul si nu mai am cum sa recuperez fllele din memoria lui interna am scos cardul si gata. Iau alt telefon si pun cardul in el si sunt ok. Daca citesti in urma vezi un video in care o femeie si-a pierdut 3000 de poze pe un iphone scapat pe jos si aia de la apple i-au zis ca nu se mai poate face nimic dar una care are un shop de reparatii (pentru ca si ea si-a scapat iphonul in wc si a pierdut pozele) l-a resuscitat cumva destul cat sa scoata pozele din el. De aia trebuie sd card nu ca sa mai castig inca 128 gb la un telefon care are deja peste 128gb memorie.
3000 de poze pe un iphone ... cum naiba ? o fii fost tare de tot iphoneu ala...

#295
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,357
  • Înscris: 22.10.2007

View Postchilly willy, on 16 august 2019 - 22:01, said:

n-ai inteles nimic. Cardul nu e ca sa castig mai mult spatiu de stocare ci ca sa-mi tin filele importante pe el si daca scap telefonul si nu mai am cum sa recuperez fllele din memoria lui interna am scos cardul si gata. Iau alt telefon si pun cardul in el si sunt ok. Daca citesti in urma vezi un video in care o femeie si-a pierdut 3000 de poze pe un iphone scapat pe jos si aia de la apple i-au zis ca nu se mai poate face nimic dar una care are un shop de reparatii (pentru ca si ea si-a scapat iphonul in wc si a pierdut pozele) l-a resuscitat cumva destul cat sa scoata pozele din el. De aia trebuie sd card nu ca sa mai castig inca 128 gb la un telefon care are deja peste 128gb memorie.
Si tu de acolo tu ai tras concluzia ca un card e mai bun decat un stick pe care sa faci back-up complet si il transferi undeva? Sau un backup facut pe un desktop/laptop?
Ce te faci cand tii toate pozele pe card si crapa cardul? Ca e foarte comuna treaba, mult mai comuna ca un telefon fara backup, inecat, nu scapat.
Backupul pe card si cardul tinut in tel e cea mai proasta varianta.
Cat despre clip problema e la service-ul apple, mai exact la politicile firmei, nu ca nu avea card telefonul.
Mai presus de atat sa iti tii chestii importante, de care nu te poti lipsi pe tel si doar pe acesta e o tampenie.

Edited by _-livio-_, 16 August 2019 - 22:32.


#296
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,787
  • Înscris: 21.06.2016

View Postchilly willy, on 16 august 2019 - 22:26, said:

cum nu are sens? da tu cu telefonul de ciment si vezi ce se strica, cardul sau telefonul?

E irelevant, eu n-as avea curaj sa folosesc un card pentru informatii importante pe termen lung fara backup. Deci tot aia e.
Sint multe metode prin care pierzi cardul, in afara de defectiuni tehnice: de exemplu e mult mai frecvent furtul decit datul de ciment de la etajul 8.

Ca de obicei, nonprobleme.

#297
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postvrajitoruldinoz, on 16 august 2019 - 22:33, said:


E irelevant, eu n-as avea curaj sa folosesc un card pentru informatii importante pe termen lung fara backup. Deci tot aia e.
Sint multe metode prin care pierzi cardul, in afara de defectiuni tehnice: de exemplu e mult mai frecvent furtul decit datul de ciment de la etajul 8.

Ca de obicei, nonprobleme.
De ce nu intelegi ca unii oameni au un fetish sa tot bage si sa scoata ceva din telefon ?

#298
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LrILfIE9IB4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

nu e mai frecvent furtul, chiar a scazut foarte mult, pe la jumatate fata de 2016. Si ce se fura se fura mai mult pentru piese. Toate telefoanele noi au kill switch si operatorii de telefonie coopereaza la localizarea tel furate dupa imei..
Nu trebuie sa-l scapi de la etajul 8, bati campii, mie mi s-a spart cazand din mana cu ecranul in jos si avea si sticla de protectie. Nu stiu ce draq de carduri folositi voi ca mie nu mi s-a stricat niciunul. Am folosit doar sandisk si samsung si nu s-a stricat niciunul in ultimii 5 ani. Si despre backupul facut pe computer s-a vorbit dar nu ai citit.

#299
Garkan

Garkan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 08.05.2017

View PostDecember, on 16 august 2019 - 17:46, said:


Mai las, poate dau niste puncte.

Please stahp him or the thread 🙈 restul hatearilor s su optit, dar el tot mana hateareala.

#300
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,787
  • Înscris: 21.06.2016
E irelevant ca nu ti s-a stricat tie nici un card, ele se strica suficient de des. Asa nici eu in viata mea nu am stricat un telefon prin scapare din mina (si am scapat un iphone 2 etaje pe beton).
Un card intr-un telefon nue cu siguramta un loc unde sa tii informatii importante. Cardul se strica, telefonul se pierde sau se fura. Faptul ca exista un anumit tip de defectiune i care e mai bine cu cardul decit fara el e irelevant!
Da daca tu tii neaparat sa ai card in telefon, e mai simplu pentru tine: nu iti lua iphone! Daca nu ai iphone prespun ca nu ai nici ce scrie pe topcurile specializate nu? Asta daca esti vag normal.

View Postchilly willy, on 16 august 2019 - 22:48, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LrILfIE9IB4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

nu e mai frecvent furtul, chiar a scazut foarte mult, pe la jumatate fata de 2016. Si ce se fura se fura mai mult pentru piese. Toate telefoanele noi au kill switch si operatorii de telefonie coopereaza la localizarea tel furate dupa imei..
Nu trebuie sa-l scapi de la etajul 8, bati campii, mie mi s-a spart cazand din mana cu ecranul in jos si avea si sticla de protectie. Nu stiu ce draq de carduri folositi voi ca mie nu mi s-a stricat niciunul. Am folosit doar sandisk si samsung si nu s-a stricat niciunul in ultimii 5 ani. Si despre backupul facut pe computer s-a vorbit dar nu ai citit.

Edited by vrajitoruldinoz, 16 August 2019 - 23:04.


#301
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 18.09.2003
Pana la urma alta este problema, Apple foloseste acumulatori de calitate slaba de crapa dupa un an. Eu de ani de zile nu am mai auzit de baterii duse la androide chiar si la telefoane de 200-300e. Poate si de asta nu vin cu fastcharge la pachet, sunt chitre si vor sa stoarca cat mai mult...nu se gandesc la clienti.

#302
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,787
  • Înscris: 21.06.2016
Prostii, din toate iphoanele pe care le-am avut (4) nici unul nu a avut probleme cu bateria. Da, dupa vreo 3 ani scade viata bateriei, o schimbi, nu costa mult. Dupa 4 ani e folosibil cu bateria originala, tine aproape o zi.

Edited by vrajitoruldinoz, 16 August 2019 - 23:19.


#303
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View PostQAZ, on 16 august 2019 - 23:13, said:

Pana la urma alta este problema, Apple foloseste acumulatori de calitate slaba de crapa dupa un an. Eu de ani de zile nu am mai auzit de baterii duse la androide chiar si la telefoane de 200-300e. Poate si de asta nu vin cu fastcharge la pachet, sunt chitre si vor sa stoarca cat mai mult...nu se gandesc la clienti.
De aia este o piatza atat de vasta si mare pt baterii de android si o piata atata de mica pt baterii apple... :))

#304
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,357
  • Înscris: 22.10.2007
Jesus iar marota cu bateriile? De parca nu tot chinezii aia le fac pe toate.
Apple a avut probleme cu un lot de baterii de la 6 sau 6s si le-au schimbat gratuit, la samsung bubuiau note-urile cam in aceeasi perioada, altii aveau si ei probleme dar nu s-a facut atata tam-tam.
In concluzie toate-s la fel, problema e cand ti se pun limitari si constrangeri la schimbat bateria aia.

#305
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View PostGarkan, on 16 august 2019 - 23:02, said:



Please stahp him or the thread 🙈 restul hatearilor s su optit, dar el tot mana hateareala.

Nu e vorba de niciun hate.

El punctează lipsa slotului de card la iPhone ceea ce fără discuție este un minus. Voi o tot țineți cu iCloud-ul ala. Nu, iCloud nu înlocuiește și nu va înlocui niciodată metodele fizice de păstrare a datelor precum cardurile.

Și serios, numai aia care nu au Apple se iau de Apple? E și invers, ia intrați pe iDevice sa vedeți ce zic fanii Apple de alte branduri...

Edited by TrafalgarLaw, 17 August 2019 - 07:01.


#306
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,787
  • Înscris: 21.06.2016
Slotul de card lipseste la multe telefoane si nu are in nici un caz utilitatea fatntasamagoica pe care i-o gaseste el. Are o singura utilitate, aia de a expanda memoria ieftin.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate