Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Sipca metalica sau lemn?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Cauta pe net sipca metalica . Gasesti cu 4-5 lei , vopsita si adusa acasa . Eu am luat anul trecut 600 de bucati cu aproape 4 lei bucata . A esit super gardul .

#20
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,938
  • Înscris: 02.02.2007
si cum prinzi sipca metalica pe lati? prin nituire? sau prin sudare?

#21
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Sunt suruburi autoforante , cu care fixezi sipca .
Latii , ii alegi tu ca si dimensiune , eu la mine am pus de 2cm pe 2cm . Unii au zis sa pun cate 3 , dar a ramas cu 2 si se comporta foarte bine .

#22
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postgear, on 04 august 2019 - 07:51, said:

Eu am gard de sipca data cu Shadolin.
Nu merita. La 3-4 ani trebuie revopsit. Tot se degradeaza, dupa maxim 15 ani trebuie inlocuit.

Ce mi se pare interesant ca si aspect si durabilitate e gardul cu plasa dubla si piatra sparta in interior.   Nu necesita intretinere.
Sadolin e cea mai proasta alegere de aia ai probleme . Scandura o dai cu ulei mineral 10w50 auto care costa 7 lei 1L si te tine 10 ani fara interventii .

View Postmyshyk, on 04 august 2019 - 07:34, said:

Voi vorbiti serios de sipca de lemn de "1mm" grosime? Pe bune?
Iar te bagi ca musca in gaura .. calului fara sa citesti cu atentie ?

View PostPoeOvidiu, on 04 august 2019 - 06:57, said:

Dacă e în curtea din față,  arată urât. În fundul grădinii merge. Un gard trebuie sa fie cât de cât și estetic.
Depinde cum e facut si de ce fel de stalpi e incadrat , de nuanta etc . Stii cum e , gusturile nu se discuta ; daca e sa zic , apoi gardul ala din poza ta mi se pare urat cu rectangulare pe orizontala + ca se vede tot in curte - numa bine sa te trezesti noaptea cu " colindatori " .

View Postsorin147, on 04 august 2019 - 07:52, said:

Dar combinatia de plasa bordurata + plante agatatoare nu e buna?
E bun la o gradina de zarzavat .

#23
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostPoeOvidiu, on 04 august 2019 - 06:44, said:

Ia țeavă rectangulara de 40*20*1,5, o vopsești și o prinzi direct pe stâlpi pe orizontala. Faci gardul pe orizontala. Vezi cum ieși cu prețul așa.Attachment 20190710_153745.jpg

Scara perfecta pentru hoti.Nu se mai necaje sa sara gardul, il escaladeaza la fix.@ initiator,la noi in vest este niste plasa din sarma groasa de 4-5mm similara cumva cu cea pentru armaturile de beton si e zincata dar are alt design si prevazut cu ochiuri de prindere.Poate este vreun distribuitor si prin Romania.

#24
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008

View PostKean, on 04 august 2019 - 09:28, said:


Scara perfecta pentru hoti.Nu se mai necaje sa sara gardul, il escaladeaza la fix.@ initiator,la noi in vest este niste plasa din sarma groasa de 4-5mm similara cumva cu cea pentru armaturile de beton si e zincata dar are alt design si prevazut cu ochiuri de prindere.Poate este vreun distribuitor si prin Romania.
Nici la voi in vest, nici la noi nu s'a caznit vreun hot vreodata intr'un gard.

#25
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postgladiatore, on 04 august 2019 - 07:53, said:

Cauta pe net sipca metalica . Gasesti cu 4-5 lei , vopsita si adusa acasa . Eu am luat anul trecut 600 de bucati cu aproape 4 lei bucata . A esit super gardul .

Aia gata vopsita la 4-5 lei are 0.4 grosime.
Bine...asta cu grosimea..na. Ca pana la urma nu trage nimeni de ele..

View Postgladiatore, on 04 august 2019 - 08:50, said:

Sunt suruburi autoforante , cu care fixezi sipca .
Latii , ii alegi tu ca si dimensiune , eu la mine am pus de 2cm pe 2cm . Unii au zis sa pun cate 3 , dar a ramas cu 2 si se comporta foarte bine .

20x20 pare cam firava dimensiunea pentru lati. 50x30 pare mai trainica si costa cat molidul de 50x50.

#26
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Eu am expus cum am facut personal , si sunt multumit . Avantajul la sipca metalica e ca o pui in gard si nu mai ai grija ei . Am 60 de metri de gard cu sipca si restul pana la 150 de metri , facut din scandura . Scandura am vopsit-o o data deja si trebuie sa o dau cu vopsea iar peste un an , doi maxim .

#27
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostKean, on 04 august 2019 - 09:28, said:

@ initiator,la noi in vest este niste plasa din sarma groasa de 4-5mm similara cumva cu cea pentru armaturile de beton si e zincata dar are alt design si prevazut cu ochiuri de prindere.Poate este vreun distribuitor si prin Romania.
O sa se vada tot prin ea :). O sa ai curte comuna cu vecinul.

View Postgladiatore, on 04 august 2019 - 10:30, said:

Eu am expus cum am facut personal , si sunt multumit . Avantajul la sipca metalica e ca o pui in gard si nu mai ai grija ei . Am 60 de metri de gard cu sipca si restul pana la 150 de metri , facut din scandura . Scandura am vopsit-o o data deja si trebuie sa o dau cu vopsea iar peste un an , doi maxim .

De cand ai sipca metalica si cum s-a comportat? Exfoliere vopsea etc.

#28
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Vopseaua e ca in prima zi . Nu sau indoit , nu sau cojit . Eu sunt multumit de aceste sipci , doar ca in magazinele mari costa nesimtit de mult , de asta am cautat pe net , mai eftine .

#29
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Salut !

Eu mi-am pus șipcă metalică, de 110mm lățime, 0,4 grosime. Profilul metalic pe care se prinde trebuie să fie minimum 30x20x2 mm. Prinderea se face cu suruburi autoforante, iar prețul pe ml este de 4 lei.

Succes !

#30
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014

View PostKean, on 04 august 2019 - 09:28, said:



Scara perfecta pentru hoti.Nu se mai necaje sa sara gardul, il escaladeaza la fix.
Gardul are rolul de a delimita proprietatea și sa nu treacă animalele. Pentru hoți nu prea contează. Eventual dacă îl faci de 3 metri înălțime și cu sârmă ghimpata sus. Model preluat de la pușcărie.

#31
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Am luat pana la urma scandura de gard din Dedeman. In bazar e jale cu ''antreprenorii'' de lemn. Aia vor la ''botu' calului'' pret de supermarket. Si iti dau lemn de foc nu de gard.
  Asa ca, dezamagit maxim, m-am dus pusca la bricolaj.  https://www.dedeman..../-pac/p/6049134
Stai sa vezi cand sa plec.. Aviz,numar masina,cnp,cati km am pana la destinatie. Ziceai ca transport cocaina. Cica asa e la cherestea.
Bine..si la Dedeman a trebuit sa mai aleg din pachete.. Ca erau unele..  Sper cand le desfac, sa nu se arcuiasca instant toate..Posted Image
Sipca metalica mai groasa in carne..e scumpa(11-12 lei la 1.5m ) si nici nu are ''caldura'' lemnului. Aia ieftina e subtire rau si se indoaie in mana..

  Pentru curiosi. Pana acum 36ml de gard m-a costat 9200 de lei. Mai am sa montez rigle,scanduri si sa vopsesc. Trec de 10.000. Aaaa..tre' sa vina si buldo sa-mi care vechea temelie si pamant..

Acu' am alta intrebare clasica. Ce dracu dau pe gard. Ma intereseaza sa tina cat mai mult si sa poata fi revopsit usor. In sensul, sa nu trebuiasca smirgheluit sau rindeluit ulterior. Nu ma intereseaza cat costa. La cat m-a ajuns un rahat de gard intre vecini...chiar nu ma mai intereseaza cat e vopseaua..
Ceara hidrofoba aqualac de la Oskar, ar fi o solutie? Ca lacul clasic sigur se exfoliaza si crapa. Tipul care imi face portile a zis ca numai Oskar ceara da pe lemn.
Stiu ca un amarat de lemn ca pin/brad nu merita ceara..dar..

Vopseaua clasica se exfoliaza si crapa ca lacul, corect?

Edited by mariovrs, 17 August 2019 - 05:55.


#32
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 11.08.2003
Daca-l arzi?
https://www.revistad...ie-la-colorare/

#33
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Hmmm...nu cred ca o sa arate bine.


#34
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,559
  • Înscris: 16.03.2007
eu am dat cu Sadolin Tinova, acum nu stiu sa-ti zic daca e rezistent in timp.

#35
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
O sa incerc Oskar aqualac sau Sadolin. Din cate am mai citit daca se mai spala/decoloreaza poti da peste un strat nou. Fara sa trebuiasca sa dai jos stratul initial.

#36
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,645
  • Înscris: 28.11.2001

 mariovrs, on 17 august 2019 - 05:41, said:

....

Acu' am alta intrebare clasica. Ce dracu dau pe gard. .....


- 2 straturi ulei de motor (cel mai ieftin pe care-l gasesti) diluat cu motorina (dilutia se face cat sa asigure fluididatea) - pe ambele fete;
- 3 straturi vopsea ieftina (Leroy Merlin, etc gen maxim 10 lei cutia de 750 ml) tot cu motorina diluata - doar o singura fata

am facut asa la un gard in 2012 .... in 2017 am mai dat un strat de vopsea .... arata si acum ca in prima zi ... si am sipca de gard ieftina de 1,5 cm grosime

Nu vopsi ambele fete .... va putrezi in cativa ani

Foarte important .... sa fie cald cand vopsesti .... ceva de genu peste 30 celsius ...

Bafta

Edited by Tarzy, 19 August 2019 - 09:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate