Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Costuri constructie

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
geoal

geoal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.02.2007
Ce credeti despre evolutia preturilor la materiale de constructie si manopera?
Eu m-am speriat de preturile citate.
Ma uitam pe net la preturi beton si am gasit site-uri neactualizate din 2017: oferta pret beton C8/C10: 184RON/mc, TVA inclus. Acum e 250RON/mc. Similar la caramida, similar la fier, preturile au sarit mai bine de 25%.

Mai ca imi vine sa ma calmez si sa nu mai construiesc nimic. La cat ma costa acum o casa de 200mp acum 2 ani imi luam in plus un Audi A4 nou. E absurd!

Edited by geoal, 31 July 2019 - 19:28.


#2
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 geoal, on 31 iulie 2019 - 19:27, said:

Ce credeti despre evolutia preturilor la materiale de constructie si manopera?
Eu m-am speriat de preturile citate.
Ma uitam pe net la preturi beton si am gasit site-uri neactualizate din 2017: oferta pret beton C8/C10: 184RON/mc, TVA inclus. Acum e 250RON/mc. Similar la caramida, similar la fier, preturile au sarit mai bine de 25%.

Mai ca imi vine sa ma calmez si sa nu mai construiesc nimic. La cat ma costa acum o casa de 200mp acum 2 ani imi luam in plus un Audi A4 nou. E absurd!

E absurd intr-adevar ca o masina care nici macar nu e din clasa de lux e cat costurile de constructie a unei case de 200mp!

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005
S-a scumpit mâna de lucru şi asta se reflectă în toate preţurile, nu numai în construcţii.

#4
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,147
  • Înscris: 09.08.2006
E vorba de diferenta de pret.

#5
geoal

geoal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.02.2007

 corina_geo, on 31 iulie 2019 - 19:31, said:

E absurd intr-adevar ca o masina care nici macar nu e din clasa de lux e cat costurile de constructie a unei case de 200mp!
Come on, intelegi exact ce vreau sa spun. Ok, sa formulez altfel, la costurile de azi pentru 3 case, in 2017 iti faceai 4. E ok asa?

Edited by geoal, 31 July 2019 - 19:50.


#6
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Au crescut, dar uite-te la partea plina a paharului - tot nu au ajuns la preturile de acum 10 ani, dinainte de criza.

#7
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Vrei salarii actualizate/marite pentru nivelul de 2019  si preturile de consum sa ramina la nivel de 2017?!
Hmm...acum ai venit in tara?
Fugi repede de unde ai venit, nu este de tine aici,unde mai pui ca si daca trebuie sa construiesti ceva , tot bani de afara trebuie sa aduci, nu cunosti preturile actualizate cu promisiunile, nu poti sa te descurci ...este greu...

Edited by XTH, 31 July 2019 - 20:44.


#8
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,403
  • Înscris: 24.09.2017
e si cererea mai mare. s-au ridicat multe blocuri noi si multe case. as zice ca e vina celor care au plecat afara si au cumparat in tara. chiar sunt curios ce o sa se intampla dupa ce moare generatia decretei. deocamdata suntem pe un boom mai mic asa. nu a ajuns ca inainte de criza.

#9
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Aia care au /sant afara de demult au cumparat deja.  Acum e treaba cu 1 casa,mariri salariale,sperante ca va ramane cineva la butoane!

#10
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Stai linistit, piata se regleaza permanent cu "cerere/oferta".
Se duc si decreteii, adica ma duc si eu , si vin altii, filipinezi, vietnamezi, chineji, vorba preotului din cartea de capatii
-cresteti, va inmultiti si stapiniti pamintul"
Mai nasol cu vremea, asta mai da de furca, se modifica alnaibii de rapid, dar, asta este, soarta....!

Aia de sunt afara , nu stiu pentru ce se mai chinuie, sa faca  case pe meleagurile natale, ei nu stiu ca nu se vor mai putea intoarce, ei ar vrea , dar nu-i mai lasa copii, nepotii, asta este, visurile tineretii, precum ca merg 1...2...5ani sa-si faca un rost, sau trezit ca au trecut 20ani si au copii care nici nu vor sa auda de Romania., poate si nepoti pe care trebuie sa-i creasca...complicat.
Iti mai trebuie casa,...preturi mari...,las-o drac..!

Edited by XTH, 31 July 2019 - 20:59.


#11
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,403
  • Înscris: 24.09.2017
@XTH chiar zicea o cunostiinta care e in Italia de ceva vreme, ca nu stie de ce si-a facut casa in Romania. si cam regreta alegerea facuta.
cat despre inmultire, am dat pe google Romania natalitate 2018 si primu link zice asa: Minim istoric al natalităţii, în 2018.
am vazut si la mine in oras niste magazine chinezesti, unu a dat faliment, altu o sa dea in curand, iar la altul le face fimiu vanzare.
nu stiu daca raman astia in Romania. cred ca o sa fuga.

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 geoal, on 31 iulie 2019 - 19:50, said:

Come on, intelegi exact ce vreau sa spun. Ok, sa formulez altfel, la costurile de azi pentru 3 case, in 2017 iti faceai 4. E ok asa?
Esti sigur? Ia incerca sa cauti preturile de constructie in rosu pe mp. Vei fi uimit cat de putin au crescut. Si sunt diferentiate mai ales la finisaje. Ca acolo e hotia cea mare.

#13
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,562
  • Înscris: 16.03.2007
mai asteapta doi ani si o sa te plangi ca s-au dublat preturile :)

Edited by laffin, 31 July 2019 - 21:49.


#14
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 geoal, on 31 iulie 2019 - 19:50, said:


Come on, intelegi exact ce vreau sa spun. Ok, sa formulez altfel, la costurile de azi pentru 3 case, in 2017 iti faceai 4. E ok asa?

Exagerezi.

#15
Miclaus_21

Miclaus_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 06.06.2019

 geoal, on 31 iulie 2019 - 19:27, said:

Ce credeti despre evolutia preturilor la materiale de constructie si manopera?
Eu m-am speriat de preturile citate.
Ma uitam pe net la preturi beton si am gasit site-uri neactualizate din 2017: oferta pret beton C8/C10: 184RON/mc, TVA inclus. Acum e 250RON/mc. Similar la caramida, similar la fier, preturile au sarit mai bine de 25%.

Mai ca imi vine sa ma calmez si sa nu mai construiesc nimic. La cat ma costa acum o casa de 200mp acum 2 ani imi luam in plus un Audi A4 nou. E absurd!
cerere si oferta.. preturile sunt mari.. insa nu o sa ai de ales decat sa le platesti

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate