Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Perimetrul exterior fără țânțari folosind o perdea de aer

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
effect

effect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.07.2006
M-am săturat de țânțarii care nu mă lasă să stau la masa în curte nici măcar în timpul zilei. Lumânările anti țânțari și alte chimicale ori nu funcționează ori mă deranjeaza prea tare, așa că e musai să găsesc o soluție revoluționară Posted Image. Si cred că am găsit-o, iar cu ajutorul vostru voi încerca să o pun în practică. Aș vrea să construiesc o perdea de aer care să sufle vertical deasupra fiecăreia din cele patru laturi deschise ale unui mini pavilion exterior. Fluxul de aer ar trebui să fie distribuit de la un singur furtun sau tub spre cele patru tuburi "suflante" aflate de-a lungul laturilor pavilionului. Problema e ca nu prea am cunostinte în domeniu.

M-am gândit la două variante. Prima ar fi să folosesc un minicompresor ca sursă de aer, însă habar nu am ce marca și ce putere să aleg. De asemenea vor fi considerente legate de consum, de zgomot, precum și capabilitatea de a funcționa continuu pe perioade lungi de timp (ce riscuri sunt pentru compresor?). Alternativ, în loc de compresor aș putea folosi un ventilator de tubulatura (ventilator tip melc) care din câte am auzit ar putea fi eficient în acest scop. Si aici am întrebări legate de alegere și dimensionare.

De-a lungul fiecarei laturi a pavilionului, în partea de sus, aerul ar putea fi distribuit prin țevi sau furtune cu orificii sau fante orientate în jos. Fiecare latura va avea circa 2,5-3m, iar înălțimea până la pământ va fi de 1,7-2m. Dacă e nevoie putem discuta pe cifre exacte.

Aici am deschis un topic separat pentru construcția mini pavilionului: https://forum.softpe...ion-demontabil/

Mulțumesc

#2
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Ai putea sa faci pavilionul deschis, pe laturi sa ai plasa peste tot, la intrare o plasa cu magneti ca sa se inchida repede si in interior un aparat din ala cum au astia pe la Mega, sau Carrefour, din acela cu lumina albastra care atrage insectele, pentru ce vrei tu exista perdele de aer, dar nu stiu daca merita sa stea alea in priza cat stai tu in pavilion, si mai sunt si scumpe

Edited by Platon, 30 July 2019 - 15:32.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,634
  • Înscris: 15.06.2004
Daca nu e aer rece ca la aerul conditionat ar trebui sa fei foaret puternic jetul ca sa nu treaca tantarul.

Mai exista aparatele cu ultrasunete - destul de eficiente ptr unele specii - nu toate din pacate., dar sunt o solutie de luat in calcul pe langa altele.

#4
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Niste perdele biologice din rasaduri bogate de plante aromatice ( levantica , menta , busuioc ) si vopsirea chenarului ferestrei in albastru ( ca in Delta ) ar putea sa te protejeze de tantari ... zic si eu .

#5
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Iti dai seama ce presiune trebuie sa aiba aerul, ca sa impiedice tantarii sa intre?
Daca pavilionul are 2m inaltime, tantarul sa zicem vine la 50 cm de sol, deci la 1.5m de sursa jetului de aer - cam ce presiune are aurul acolo?

#6
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Ideea nu e rea, dar vei avea nevoie de un flux de aer puternic si uniform, tip ventilator si fara o turbina e cam greu de realizat.

sunt perdele de aer pe la magazine la usa, dar au un flux constant

#7
effect

effect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.07.2006
@Platon

Am renuntat la ideea cu plasele din cauza vantului care deja mi-a distrus un umbrar din material textil/TARP. Trebuie sa fie perfect etanse si sunt greu de montat/demontat des. Aparatul cu lumina UV e mai eficient impotriva mustelor decat a tantarilor, mai ales ziua, si nu prea e igenic pentru ca imprastie resturile de insecte electrocutate in aerul din jur. E adevarat ca perdelele de aer comerciale sunt scumpe, de asta m-am gandit sa confectionez eu ceva.

#8
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Sincer urmaresc cu interes, sa vedem daca iti iese ceva. Bafta! Posted Image

#9
Miclaus_21

Miclaus_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 06.06.2019
capcana electrica sau cu co2, ce atata reinventare de roata si timp pierdut ca tot un kkt o sa iti iasa

Edited by Miclaus_21, 30 July 2019 - 15:51.


#10
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,068
  • Înscris: 06.09.2008
Idei din astea aveam si eu...in clasele primare :)
Pe bune, te-ai gandit ce putere ar trebui sa aiba asemenea utilaj ?? Consum industrial !

#11
effect

effect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.07.2006
@eiffel
Am testat cu un ventilator orientat spre mine din lateral (disclaimer, in anumite conditii te poti pricopsi cu o otita sau ceva similar). A fost suficient sa ma scape de tantarii care "atacau" pe partea respectiva. Pe cealalta parte erau cu gramada.

Am inteles ca aparatele cu ultrasunete sunt mai mult marketing. Ar trebui sa fie eficiente pentru doua specii de tantari (inclusiv tantarii "tigru" activ ziua).

@hpavictor
Se pare ca tantarii nu prea se rusineaza de plantele aromatizante, mai ales ca sunt multi si hulpavi.

@honeymik
Asta ma intreb si eu. Multumesc pentru incurajare, sper sa am informatiile, mijloacele, determinarea si timpul necesar sa duc ideea la capat.

@Kres
Am vazut ca in aparatele de aer conditionat ventilatorul interior care sufla aer prin fanta reglabila este cilindric cu pale spiralate pe toata lungimea sa.

Edited by effect, 30 July 2019 - 16:15.


#12
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,068
  • Înscris: 06.09.2008
Pune plase.

#13
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Posteffect, on 30 iulie 2019 - 15:28, said:

Prima ar fi să folosesc un minicompresor
Ai inceput bine. Nu mai bine pui un chinez sa sufle in tub ? Eu as vrea o masina electrica care sa mearga cu o baterie de ceas. :)

#14
effect

effect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.07.2006
Vezi, ti-am demonstrat ca nu mint cand am spus ca "nu prea am cunostinte în domeniu".

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,784
  • Înscris: 07.02.2003

View Posthpavictor, on 30 iulie 2019 - 15:45, said:

( levantica , menta , busuioc )
Nu ajuta, sunt mituri populare.

Edited by andreic, 30 July 2019 - 16:11.


#16
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View Posthoneymik, on 30 iulie 2019 - 15:46, said:

Iti dai seama ce presiune trebuie sa aiba aerul, ca sa impiedice tantarii sa intre?
Daca pavilionul are 2m inaltime, tantarul sa zicem vine la 50 cm de sol, deci la 1.5m de sursa jetului de aer - cam ce presiune are aurul acolo?
nu trebuie presiune mare ci debit mare.
O turbină e mai potrivită decât un compresor.

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,119
  • Înscris: 07.11.2006
Nu-i mai sanatos sa pulverizezi cu solutie anti-tantari pe o raza de 3-500 de metri?

#18
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Jetul de aer trebuie sa fie lamelar uniform si sa incadreze deschiderea pe trei laturi deci ai nevoie de debit mare si de presiune mare, adica un compresor cu surub care e scump.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate