Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Pavilion demontabil

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
effect

effect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.07.2006
Aveți idee ce materiale aș putea folosi pentru un pavilion sau umbrar ușor demontabil? Aș vrea să fie pe schelet metalic, cu dimensiuni de cel mult 3x3m și cel mult 2m înălțime. Scheletul va avea forma unui cub (sau un paralelipiped dreptunghic ca sa fiu mai exact). Deci picioarele nu vor fi îngropate, ci vor fi unite la fel ca în partea de sus, pentru stabilitate. Cel mai probabil nu voi avea nevoie de pereți, iar acoperișul va fi paralel cu solul si confectionat dintr-un placaj subțire învelit în polietilenă pentru a rezista la ploaie.

Pentru a-l asambla și dezasambla ușor m-am gândit ca pentru schelet să folosesc profile metalice perforate, imbinate cu șuruburi. Această soluție mi-ar permite sa folosesc bare mai lungi decat e necesar, iar daca voi dori să îl mut într-o locație cu spatiu mai mare va fi simplu sa modific dimensiunile pavilionului fără să inlocuiesc barele de profil cu unele mai lungi (acoperisul din placaj se poate inlocui sau suplimenta). Din păcate din lipsă de experiență nu știu ce grosime să aleg pentru profil. Am căutat pe net și se pare că profilele perforate se găsesc mai greu si nu sunt chiar asa de ieftine.

O altă variantă folosind profile fără perforații și fără sudură ar fi prinderea barelor la capete (câte trei) folosind un fel de colțar in care acestea să intre pentru a realiza un schelet stabil. În total ar fi deci opt colțare. Dezavantajul: va fi un pavilion cu dimensiuni fixe.

Ce sfaturi practice aveti cei cu mai multa experiență in așa ceva? Mai sunt si alte variante posibile pentru un cost cat mai mic?

Partea a doua a proiectului va fi o perdea de aer anti insecte despre care puteți citi aici https://forum.softpe...-perdea-de-aer/

Edited by effect, 30 July 2019 - 15:36.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
M-am gândit mai demult la așa ceva, întrucât am cumpărat două care au fost distruse de vânt, fiind din țeavă foarte subțire.
Singura opțiune care mi-a venit în minte ar fi cu țevi galvanizate de un sfert îmbinate prin infiletare cu T-uri și coturi.
Astfel poți demonta toamna și depozita toate piesele într-un spațiu redus.

#3
effect

effect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.07.2006
Interesant. Ai putea te rog sa postezi mai multe informatii despre T-urile si coturile de care vorbesti? Eventual poze sau linkuri.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Găsești la orice colț de stradă teu și cot de un sfert țol, eventual și mufe, doar dacă ai nevoie.
Faci filet țevilor cu filiera și le îmbini.

#5
effect

effect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.07.2006
Nu stiu ce sa zic despre filiera, ar presupune sa transport tevile la cineva care are una sau sa chem pe cineva acasa...
Piesele astea pot imbina "dintr-un foc" 3 tevi perpendiculare una pe cealalta?

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cumperi două filiere și un crichet, te costă maxim 100 lei, găsești și second-hand pe OLX sau târguri.
Pentru perpendicular sunt T-urile și mai există cruci.
În ce zonă locuiești ?

#7
effect

effect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.07.2006
T-urile nu imbina 3 tevi in acelasi plan? Inteleg ca trebuie sa adaug inca unul in acel colt de pavilion ca sa leg a 3-a teava, cea perpendiculara pe ele?
Pavilionul nu va fi instalat in Bucuresti, asa ca sunt limitat la comerciantii locali sau cei online.

Edited by effect, 30 July 2019 - 17:06.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
T-ul, după cum îi spune și numele îmbină 3 țevi: 2 în aceeași direcție și una perpendicular.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate