Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Mama vrea să-mi cumpere un apartament, pot avea probleme ulterioare cu frații mei?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tu asta nu înțelegi,dacă a fost dobândit în timpull căsătoriei,cu excepția bunurilor personale de genul mașină de tuns,costum,efc.,nu contează pe numele.cui este,e un bun comun.
Asta nu știm noi,cum și când a fost dobândit. Dacă e bun comun nu contează că a fost vândut,doamna o să plătească la frați dacă le.deschide careva ochii.

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 sloimi, on 22 iulie 2019 - 19:34, said:

Tu asta nu înțelegi,dacă a fost dobândit în timpull căsătoriei,cu excepția bunurilor personale de genul mașină de tuns,costum,efc.,nu contează pe numele.cui este,e un bun comun.
Asta nu știm noi,cum și când a fost dobândit. Dacă e bun comun nu contează că a fost vândut,doamna o să plătească la frați dacă le.deschide careva ochii.
Nu se poate vinde fara acceptul tuturor proprietarilor.
Daca a vandut, inseamna ca era singurul proprietar.

#21
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 sloimi, on 22 iulie 2019 - 18:09, said:

Vechiul apartament a fost al ei doar? Nu era eventual si al vreunui sot,decedat sau nu,divortat,etc.?Sunt ceva necunoscute,chiar daca l-a cumparat cu banii ei dar a facut-o in timpul casatoriei,e bun comun cu sotul.
Daca era doar al ei in intregime si in actele de proprietate al noii case o sa figurezi doar tu,nu ai de ce sa-ti faci griji.
Insa,orice sfaturi ai primi aici,pro sau contra,eu te sfatuiesc sa nu te uiti la 100 lei si sa consulti un avocat!
Daca l-a vandut era doar al ei.

 Alinaaaaaaa, on 22 iulie 2019 - 17:40, said:

Buna!
Mama mea a vandut vechiul apartament pentru a achita o datorie; din banii ramasi ea vrea sa transfere toti banii din contul ei in contul meu si sa cumpar o noua casa pe numele meu? Problema este, fratii mei ma pot ataca daca vor si ei mostenire? Adica se poate dovedi ca de fapt casa e luata de mama?
Donatia e atacabila, insa doar dupa ce moare mama ta.Insa daca aceasta mai traieste cativa ani, nu o sa mai fie atacabila.Cel mai simplu e sa consulti un avocat, te va lamuri.

#22
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,795
  • Înscris: 12.01.2018
mama scoate banii din banca si tii pune tie in brate.de aici in colo s-a pierdut urma banilor iar tu poti cumpara orice ca bun propriu

#23
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

 EMPP, on 22 iulie 2019 - 22:20, said:

mama scoate banii din banca si tii pune tie in brate.de aici in colo s-a pierdut urma banilor iar tu poti cumpara orice ca bun propriu

In primul rand, cu cash nu poti sa cumperi imobile. Iar e foarte posibil la banca cand vii si depui 30-50k eur sa fii intrebat - ce e cu banii astia ?.
Deasemenea cand cumperi un apartament esti intrebat de sursa banilor. Deci ar fi fals in declaratii de x ori.

Nu cred ca e deloc usor sa faci sa apara brusc niste bani prin conturi si sa fie facute achizitii imobiliare. Adica sa zicem ca ani de zile ai rulaj foarte mic de bani, se vede salariul ca intra si in mare iese... apoi brusc pac 30-50k eur, cumva fix la scurt timp dupa ce un membru al familiei a vandut un imobil si cam de aceeasi valoare... e aproape banal de a detecta asa ceva.

Edited by greywolfact, 22 July 2019 - 22:34.


#24
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,601
  • Înscris: 30.08.2017
Peste o suma de bani ești obligat sa declari de unde ii ai. Sigur, poți spune ca de la mama, dar acest lucru va rămâne in evidenta băncii.

#25
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 george_alexandru, on 22 iulie 2019 - 22:35, said:

Peste o suma de bani ești obligat sa declari de unde ii ai.  
Fără să caut, și sper să nu mă înșel, de la 15.000 de euro în sus.

Update: Bine că m-am uitat, totuși.
Avem lege nouă, Legea nr. 129/2019 care a intrat în vigoare în 18 iulie. A scăzut din nou la 10.000.

 greywolfact, on 22 iulie 2019 - 22:29, said:

In primul rand, cu cash nu poti sa cumperi imobile.  
Poți dacă dacă prețul e mai mic de 50.000 de lei.

Edited by althea, 24 July 2019 - 10:48.


#26
appd

appd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 18.07.2019

 sloimi, on 22 iulie 2019 - 18:20, said:

Daca a avut parte si tatal copiilor in apartament,partea tatalui se imparte in doua,jumatate e a sotului supravietuitor si jumatate se imparte la cati copii sunt.
Sau daca au divortat si apartamentul a fost cumparat in timpul casatoriei,chiar daca a fost trecut doar pe doamna,sotul are jumatate.
Sunt multe de daca,de aceea recomand consultatie la avocat.

 pasilla, on 22 iulie 2019 - 18:25, said:

Nu intelegi ca apartamentul a fost vandut ?
Iti spune ceva chestia asta ?

 pasilla, on 22 iulie 2019 - 18:46, said:

Daca a fost vandut, inseamna ca "mama" a avut acte de proprietate.
Nu are nici o importanta daca a fost bun propriu, ori comun.
Depinde cum a ajuns in posesia actelor.
El probabil se gandea ca a facut ceea ce fac multi, se autodeclara singurii mostenitori si pun mana pe acte cu care apoi vand. Sunt frecvente astfel de cazuri.

 pasilla, on 22 iulie 2019 - 19:50, said:

Nu se poate vinde fara acceptul tuturor proprietarilor.
Daca a vandut, inseamna ca era singurul proprietar.
Ba se poate.
La un moment dat am avut inchiriat de la cineva care avusese o proprietate ce o vanduse si era in proces cu rudele pentru ca obtinuse actele prin frauda, se autodeclarase singurul mostenitor al proprietarului ce murise, a pus mana pe acte si imediat a vandut. Sunt frecvente astfel de cazuri, pana si presedintele a facut asa ceva.

#27
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 appd, on 23 iulie 2019 - 15:20, said:

N-avem niciun motiv să facem scenarii.

#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 appd, on 23 iulie 2019 - 15:20, said:

Sunt frecvente astfel de cazuri, pana si presedintele a facut asa ceva.
Ai rabdare sa faci 200.

#29
Alinaaaaaaa

Alinaaaaaaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.07.2019
Deeci, mama a vandut apartamentul fara nicio problema, pentru ca e divortata, s-a facut partaj etc etc, era al ei in intregime. In legatura cu “trebui sa imparti, nu e frumos/ sunt fratii tai” bla bla bla; asa e,  dar cand ai atatia frati pe care ii doare in c** de mama ta si de starea eu psihica/ fizica, chiar si cand aceasta ajunge la spital (in stare critica, are 59, nu 100 de ani) apai crede-ma ca ma doare undeva de ei, pentru mine, ei nu mai sunt frati. Intrebam pentru ca na, mama vrea sa mi-l lase mie (oricum eu locuiesc separat) si n-am chef sa ma trezesc ca astia vor drepturi, dupa ce ca nici 1 leu nu-i dau, are o pensie de 2 lei, noroc ca ma mai interesez eu daca mai sufla sau nu. Nu mai judecati daca nu stiti. Eu am adresat o simpla intrebare, nu am nevoie de lectii crestine:)), dar va multumesc oricum pentru raspunsuri si timpul acordat :)

Edited by Alinaaaaaaa, 24 July 2019 - 13:45.


#30
Alinaaaaaaa

Alinaaaaaaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.07.2019
Multumesc pentru raspunsuri

.

#31
appd

appd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 18.07.2019
Solutia e simpla, ii retrage treptat in transe mici si ii depune la salteaua ta... in felul asta nimeni nu poate avea sansa de castig in cazul in care deschid un proces.

#32
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
În timpul vieții ei și cu banii ei, mama ta îți poate cumpăra un apartament sau un castel și nu e obligată să dea explicații nimănui. Cu banii ei face ce vrea.
Ca să exagerăm puțin, eu cu banii mei, îți pot cumpăra un apartament ție și copiii mei nu ar putea comenta nimic.

Edited by der25, 25 July 2019 - 08:15.


#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,962
  • Înscris: 20.10.2015

 der25, on 25 iulie 2019 - 08:14, said:

În timpul vieții ei și cu banii ei, mama ta îți poate cumpăra un apartament sau un castel și nu e obligată să dea explicații nimănui. Cu banii ei face ce vrea.
Ca să exagerăm puțin, eu cu banii mei, îți pot cumpăra un apartament ție și copiii mei nu ar putea comenta nimic.

Ba de comentat pot, dar doar de comentat.
Eu sunt pe strada aia, si nici cel putin nu comentez

#34
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
Comentează, dacă au ce. Mă gândesc că inițiatoarea nu se duce la frați să le zică " mie mi-a luat mama apartament și vouă nu, sic, sic!"
În rest, nu judec pe nimeni.

#35
Alinaaaaaaa

Alinaaaaaaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.07.2019
Nu, nu ma duc sa fac “ sic sic “ :))).  Citeste mai sus ce am scris. Pur si simplu ni vreau sa ma trezesc pe cap cu procese si avocati, la cerut toti sunt buni...

#36
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Stai liniștită, Alinaaa.
Până mama e în viață nu pot face nimic, iar dup-aia va fi greu spre imposibil să demonstreze că banii au fost, în întregime, de la ea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate