Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Vreau sa devin programator.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#19
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,500
  • Înscris: 10.08.2005

 laffin, on 18 iulie 2019 - 12:23, said:

absolut toti care mi-au spus ca vor sa invete programare, n-au facut-o... in ultimii 15 ani.
din cate am inteles, puya4ever a facut-o, deci avem cel putin unul.

#20
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

 cr1zzi, on 18 iulie 2019 - 12:21, said:

Ceva peste media de jos , si ceva care creste cu timpul
si tu ce oferi contra acelui ceva care creste cu timpul ?

 maxb2000, on 18 iulie 2019 - 12:08, said:

Poti incepe cu C++, Java, ReactJS etc... dar ca incepator as recomanda Javascript cat sa inveti baza programarii ca functiile, loop-urile tot pe acolo sunt cam in toate limbajele. Dupa daca vrei sa mananci ceva, ai putea sa inveti Java sau C#. Multi poate iti baga pe gat C++ dar nu prea se cauta si daca se cauta, nu se cauta incepatori. Cel putin din ce am observat eu.

Invata Java sau C#, cauta ceva internship platit sau incepator pe net si ai rezolvat problema !
La modul cum ai pus problema, tu ai nevoie de ajutor mai mult ca initiatorul.Ai facut o mare ciorba.

#21
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

 Iulius-Foyas, on 18 iulie 2019 - 12:31, said:

si tu ce oferi contra acelui ceva care creste cu timpul ?


La modul cum ai pus problema, tu ai nevoie de ajutor mai mult ca initiatorul.Ai facut o mare ciorba.

Legat de ? A trebuit sa invat mai multe limbaje pentru ca am fost nevoit nu pentru ca mi a facut placere daca la asta te referi. Dintre toate mai bine stiu C#.

#22
cr1zzi

cr1zzi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.02.2018

 trollerul_de_serviciu, on 18 iulie 2019 - 12:25, said:

DA.
Raspunsul e DA la toate.
Unde nu te descurci, incepi cu google, desfaci problema in elemente mici, te lamuresti Posted Image
Eu te ajut cu primul pas, pe care nu l-ai spus: ce fel de programare vrei sa faci, pentru ce.
Nu sunt sigur de ce programare vreau sa fac, voiam sa stiu care ar fi mai bun pt inceput , totusi , pe partea de programe si gaming m-as axa daca as reusi.

#23
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 Webbbob, on 18 iulie 2019 - 12:27, said:

ei nu inteleg ca a fi programator e un stil de viata in sine. iar stilu de viata nu e ceva care il schimbi ca pozitia intrerupatorului on/off si gata.
ce inteleg eu prin programator, ca sa citez pe cineva: daca imi spune cineva sa spal masina, i-o spal....daca vrea sa i-o si clatesc, trebuie sa-mi spuna sa i-o clatesc.

intreba cineva mai sus ca ce fel de programator vrea initiatorul: tocmai, ca initiatorul nu intelege ca ca domeniul e vast si sunt mai multe feluri. de la web pana la diferite masini specializate.
cred ca cele mai mari sanse le are in programarea web.

#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,639
  • Înscris: 30.07.2003

 cr1zzi, on 18 iulie 2019 - 12:43, said:

Nu sunt sigur de ce programare vreau sa fac
Nici nu trebuie acum. La acest moment trebuie sa exersezi intr-un limbaj tehnicile de programare, sa aplici algoritmi, sa intelegi programare la modul general. Pe urma-ti vei da singur seama ce vei dori.
Una peste alta, posteaza ce nu ai inteles in alt topic, discutiile principiale nu duc prea mult undeva.

#25
cr1zzi

cr1zzi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.02.2018

 neagu_laurentiu, on 18 iulie 2019 - 12:49, said:

Nici nu trebuie acum. La acest moment trebuie sa exersezi intr-un limbaj tehnicile de programare, sa aplici algoritmi, sa intelegi programare la modul general. Pe urma-ti vei da singur seama ce vei dori.
Una peste alta, posteaza ce nu ai inteles in alt topic, discutiile principiale nu duc prea mult undeva.
Asa am sa fac, multumesc.

#26
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
Optional ai putea sa te uiti pe site-urile de joburi vezi ce tehnologii cer de la candidati , iti alegi un lant de tehnologii, il studiezi pe ala, iti faci o aplicatie(ca sa ai ceva la CV lucrat cu acele tehnologii) si apoi
aplici la firmele care cer acel lant de tehnologii.

#27
cr1zzi

cr1zzi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.02.2018

 Iulius-Foyas, on 18 iulie 2019 - 12:55, said:

Optional ai putea sa te uiti pe site-urile de joburi vezi ce tehnologii cer de la candidati , iti alegi un lant de tehnologii, il studiezi pe ala, iti faci o aplicatie(ca sa ai ceva la CV lucrat cu acele tehnologii) si apoi
aplici la firmele care cer acel lant de tehnologii.
Mersi , sper ca pe viitor sa pot facea asta

#28
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
Incearca un limbaj considerat usurel precum python...si de acolo te prinzi ce inseamna programare. Eu am luat lectii online de c++, python , ruby...cel mai mult am exersat c++ desi n-am lucrat nicaieri cu cele invatate. Impresiile mele sunt asa:
1 la baza daca intelegi un limbaj le intelegi pe toate, absolut toate lucreaza cu algebra booleeana...
2 unele permit algoritmi , bucati de cod care fac acelasi lucru ca 100 de linii in alte limbaje. Astea se numesc metode din cate stiu.
3 diferentele apar in chestii extra ,pachete suplimentare ce iti permit sa lucrezi cu medii diferite, adica mai combini un web cu "softuri", mai combini un server cu un web etc etc...plus n terminologii specifice.
De exemplu la java ai SDK...parca...la c++ ai directivele de preprocesor si altele. Sunt pachete separate care fac pretty much the same dar cu alye nume, specifice limbajului. Te vei prinde de asta cand vei invata sa linkuiesti un .obj de un altul in header (adica sus in fisier la inceput). Vei invata astfel ce inseamna "pachet" si "suita de unelte" sau ceva.....de acolo totul e pretty much the same....

#29
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,615
  • Înscris: 05.12.2005
Programarea este şi tehnologie şi artă, e ca şi cum ai vrea să înveţi de ex. germana. La început va fi foarte greu până deprinzi noţiunile şi legăturile dintre ele, apoi tot mai uşor. Probabil că niciodată nu vei stăpâni complet un limbaj, îmsă nu vei fi singurul.
Cu C++ este mai uşor pt. început zic eu, deoarece poţi exersa mult pe cod mai simplu, fără obiecte, doar variabile şi funcţii, până prinzi dependenţele şi mai ales sintaxa. Apoi poţi trece şi la clase şi obiecte, în niciun caz să nu te arunci direct la aşa ceva, codul e foarte arid şi greu de înţeles dacă nu ai bazele. Mai ales cu noile facilităţi gen funcţii lambda.
Oricum de bază este practica, exersarea permanentă pe exemple aflate la limita înţelegerii sau chiar uşor peste.

Edited by mihaicozac, 18 July 2019 - 13:10.


#30
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,500
  • Înscris: 10.08.2005
Ceezi topic nou in aria generala sau specific pe limbaj.

#31
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

 mihaicozac, on 18 iulie 2019 - 13:09, said:

Programarea este şi tehnologie şi artă, e ca şi cum ai vrea să ĂŽnveţi de ex. germana. La ĂŽnceput va fi foarte greu până deprinzi noţiunile şi legăturile dintre ele, apoi tot mai uşor. Probabil că niciodată nu vei stăpâni complet un limbaj, ĂŽmsă nu vei fi singurul.
Cu C++ este mai uşor pt. ĂŽnceput zic eu, deoarece poţi exersa mult pe cod mai simplu, fără obiecte, doar variabile şi funcţii, până prinzi dependenţele şi mai ales sintaxa. Apoi poţi trece şi la clase şi obiecte, ĂŽn niciun caz să nu te arunci direct la aşa ceva, codul e foarte arid şi greu de ĂŽnţeles dacă nu ai bazele. Mai ales cu noile facilităţi gen funcţii lambda.
Oricum de bază este practica, exersarea permanentă pe exemple aflate la limita ĂŽnţelegerii sau chiar uşor peste.
Yep cu conditia sa ii explicam userului ca prin clase poti rezolva ceea ce rezolvi mult mai greu prin functii ....

#32
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Sa i explicați.... Tu, @karax, si mai cine ?

#33
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
ai incercat cursurile de la udemy,lynda ?

#34
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

 Amaryl, on 18 iulie 2019 - 13:28, said:

Sa i explicați.... Tu, @karax, si mai cine ?
La inceput si eu faceam liste mari de nested if's....dupa asta am trecut la altceva....

#35
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
nested for

#36
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 cr1zzi, on 18 iulie 2019 - 11:51, said:

Vreau sa stiu, poti ajunge programator fara facultate sau cursuri platite? ; daca da, ce ar trebui sa invat, de unde sa-mi procur informatiile necesare? Am incercat pe multiple site-uri din care nu am retinut mare lucru pentru ca nu erau explicate bine lectiile.( explica o chestie ,trecea la alta si era foarte intortocheat) Am descarcat manuale,lectii,tutoriale  din care am inteles pana la punctul in care ,din nou, erau explicate prost sau altele chiar gresite .(bagam in compilator codul si acesta dadea erori).
Sper sa cineva sa ma ajute.
Fara hate va rog, o zi buna.

Nu, tu nu poți învăța programare. Necesită mai mult entuziasm și dorință de cât ai.

Spui practic că lumea e de vină, că nimeni nu explică bine, că erori de compilare, bla bla bla.

Nu.

Dacă programarea ar fi fost de tine, ai fi deschis naibii înainte de toate un topic dedicat cu problema concretă, ca să o deslusești, și să poți trece la următoarea problemă.

Găsește-ți alt domeniu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate