Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

HGS / OGS in Turcia - mic ghid

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
1849 replies to this topic

#1531
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,692
  • Înscris: 17.01.2008
Ne-ar ajuta o localizare pe harta pentru benzinaria asta.
Oare este vorba despre locatia asta? :https://goo.gl/maps/XgAzarQhVY95owk69
Numai ca asta este Turkyie Petrolleri... nu Petrol Ofisi. Asta fiind pe partea dreapta cum mergi spre Edirne...

Daca este vorba despre o benzinarie noua... asteptam cu interes info suplimentar.

#1532
leonardo2

leonardo2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 18.03.2020
Despre asta este vorba:
https://maps.app.goo...iPvPC6AeyjARg18

Dacă va uitați cu streetview, în Google maps , se vede biroul PTT în stanga benzinariei si bancomatele în  dreata benzinăriei

#1533
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,692
  • Înscris: 17.01.2008
Pai asa imi pare ca este pe partea STANGA cum mergi spre Edirne, adica pe sensul celalalt...
Anul trecut am a oprit aici, am vazut ATM-urile, dar ghiseu PTT nu.
Nici pe langa benzinarie nici la magazinul din cladirea alaturata...

#1534
leonardo2

leonardo2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 18.03.2020
Scuze, asa este. Mea culpa!
Pe partea stânga în drum spre Edirne.


#1535
leonardo2

leonardo2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 18.03.2020

View Postleonardo2, on 23 iunie 2023 - 15:20, said:

Despre asta este vorba:
https://maps.app.goo...iPvPC6AeyjARg18

Dacă va uitați cu streetview, în Google maps , se vede biroul PTT în stanga benzinariei si bancomatele în  dreata benzinăriei
Când stai cu fata la benzinărie, oficiul PTT este în partea stânga, mare cu galben, iar bancomatele sunt în partea dreapta, în exteriorul cladirii benzinariei.

#1536
Jimmy71

Jimmy71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 05.05.2006

View Postdanutzu_1069, on 23 iunie 2023 - 15:31, said:

Pai asa imi pare ca este pe partea STANGA cum mergi spre Edirne, adica pe sensul celalalt...
Anul trecut am a oprit aici, am vazut ATM-urile, dar ghiseu PTT nu.
Nici pe langa benzinarie nici la magazinul din cladirea alaturata...

Postase un coleg forumist care a fost recent in zona, nu mai retin daca pe topicul asta HGS sau pe cel "Cu masina spre Turcia", ca e un PTT in zona acestei benzinarii Petrol Ofisi, deci probabil ca e nou aparut. Am inteles ca renumitul "Moshulica" de la benzinaria Turkyie Petrolleri nu mai este si a fost inlocuit de o doamna.

#1537
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
ACEST punct PTT ('la mosulica") a fost desfintat. Ramane cel de la intrarea pe autostrada spre Istanbul. A aparut ACEST punct PTT cu program nonstop.

#1538
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,692
  • Înscris: 17.01.2008
multumim @marian, deci se confirma cele spuse de colegul, mai sus...
Chiar daca nu este pe ...partea cea buna, merita o intoarcere.. PTT, ATM si parca vad si un turkcell acolo....
Deci toate la un loc...
A, evident, si carburant

#1539
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
DA . Toate la un loc. Am fost intai la "mosulica" si abia apoi la noul loc. Pe geam la "mosulica" scrie ca punctul e desfintat si ca urmatorul e la intrarea pe autostrada spre Istanbul, nu zice nimic de cel de la noua locatie pe care am aratat-o, cred ca ei s-au gandit doar la sensul de mers. Chiar daca gasiti inchisa usa, scrie si pe ea, vb la marketul de alaturi si vine cineva sigur.

#1540
leonardo2

leonardo2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 18.03.2020

View Postdanutzu_1069, on 25 iunie 2023 - 20:00, said:

multumim @marian, deci se confirma cele spuse de colegul, mai sus...
Chiar daca nu este pe ...partea cea buna, merita o intoarcere.. PTT, ATM si parca vad si un turkcell acolo....
Deci toate la un loc...
A, evident, si carburant

Sper ca nu aveai vreun dubiu sau credeai ca am mințit sau am inventat totul. Am fost acolo acum 7 zile și mai întru încă o data peste 3 zile.

Edited by leonardo2, 25 June 2023 - 21:56.


#1541
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,692
  • Înscris: 17.01.2008
Confirmarea din mai multe surse, este sfânta. No offence.
Sunt evitate confuziile..
Ar ajuta și o poza de la fata locului, eventual postata și pe g-maps, împreună cu un punct numit PTT - HGS.
Dincolo, la "moșulică", asa era, acum nu mai este pe g-maps.

#1542
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009
Buna
Daca in aplicatia HGS  scrie - Bakiye : 410,75, inseamna ca mai am respectiva suma in cont ?

Multumesc

#1543
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,692
  • Înscris: 17.01.2008
Da, vezi ca în aplicația de pe mobil, poți trece pe engleza. Cel puțin la android.

#1544
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,392
  • Înscris: 23.04.2007
Postez si eu patania mea cu HGS-ul, careia i-am dat de cap cu ajutorul lui @danutzu_1069 caruia ii multumesc.
Am luat stickerul. Aplicatia pe telefon era instalata in prealabil. Nu am reusit nici in Tr si nici in Gr sa fac cont pe telefon, nu imi trimitea mail de activare(am incercat toate variantele posibile, si cu 00 in fata la nr. pasaport, fara nici un zero, etc). Am ajuns in Ro unde am incercat iar, la fel.
Reset-ul de parola dadea eroarea ca nu e activat contul si ca nu se poate face.
Am schimbat adresa de yahoo.com cu una de gmail, am reluat pasii pt cont nou si mi-a zis ca imi trimite mail de activare pe gmail. Bineinteles ca nici asta nu mergea insa am incercat apoi reset password si mi-a trimis pe gmail link-ul de resetare. Am pus o noua parola si a mers logarea pe desktop. Apoi cu nr pasaport si acea adresa de gmail a mers logarea pe telefon.

Edited by AdrianHH, 04 July 2023 - 08:36.


#1545
antadrian

antadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.11.2004

View PostAdrianHH, on 04 iulie 2023 - 08:36, said:

Am schimbat adresa de yahoo.com cu una de gmail, am reluat pasii pt cont nou si mi-a zis ca imi trimite mail de activare pe gmail. Bineinteles ca nici asta nu mergea insa am incercat apoi reset password si mi-a trimis pe gmail link-ul de resetare. Am pus o noua parola si a mers logarea pe desktop. Apoi cu nr pasaport si acea adresa de gmail a mers logarea pe telefon.

Foarte tare! Așa am procedat și eu acum și am reușit să-mi creez contul. După 4 ani Posted Image
Deci mulțumesc și eu! Posted Image

În altă ordine de idei, îmi apar prin cont niște penalizări din 2019, când am fost ultima oară în Turcia.
Cel mai probabil am rămas fără bani în cont, deși la momentul respectiv, când verificam pe aplicația de pe telefon, îmi arăta că mai sunt bani.
Da, mai sunt 2 lire acum și penalizări totale de aproape 200 lire. Posted Image
La cât a ajuns cursul acum, nu este o tragedie suma. Cel mai înțelept ar fi să le plătesc, nu? Ca să nu am complicații pe la vamă (voi merge cu aceiași mașină ca în 2019).
Una dintre "violări" și cea mai scumpă de altfel (116.5 lire) este în tunelul Avrasya. Îmi spune că n-am plătit trecerea în Asia. Dar eu am traversat o singură dată tunelul, dinspre Asia, nu spre Asia. Știam că este (sau era), gratuită trecerea dinspre Asia.

Doar ca info: toate sumele pe care le am datorie sunt penalizări 5x costul inițial.

Ciudat este că pe site-ul https://ivd.gib.gov.tr/ îmi afișează doar 75 de lire de plată, iar pe https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/ sunt 177, pe fiecare site sunt câte două penalizări, dar numai una e comună pe ambele site-uri Posted Image
Mă gândeam să plătesc suma aia mai mare întâi, pe hgsmusteri și să mai verific dincolo după câteva zile.

Ce spuneți? S-a mai lovit cineva de o astfel de situație?

Mulțumesc!

Edited by antadrian, 06 July 2023 - 12:46.


#1546
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 30.04.2008
@antadrian,
...ce ai pus tu ca prim link https://ivd.gib.gov....98ae6ff20726839 este pentru amenzi la regimul circulatiei
...pt datorii la HGS este https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/ sau tot pt verificat trecerile "frauduloase" HGS https://webihlaltaki...falar/Sorgulama

Edited by w140, 06 July 2023 - 13:00.


#1547
antadrian

antadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.11.2004
@w140
Mulțumesc pentru răspuns!

Cred că este pentru amenzi de circulație, dar mie îmi apar acolo tot taxe de drumuri.
Am atașat o captură de ecran.

Yol, Köprü ve Tünel Ücret Gelirleri se traduce ca Venituri cu taxe de drum, pod și tunel.
Iar KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ = Direcția Generală de Autostrăzi.

Attached Files


Edited by antadrian, 06 July 2023 - 13:05.


#1548
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 30.04.2008
Pe site-ul pt amenzi la regimul circulatiei, datoriile pt HGS nu sunt "complecte", lipsesc penalizarile de nechitare in termen a datoriei

Edited by w140, 06 July 2023 - 13:22.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

dandoru

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate