Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Epidemia cancerelor

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#145
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006

View Postepetroiu, on 24 iulie 2019 - 09:11, said:

...
La fel si cu carnea, daca e consumata in exces sau e de proasta calitate, te imbolnavesti. Daca e insa consumata moderat si din sursa curata, te va mentine sanatos!
Lasa blogurile de 2 lei... incearca tu dieta fara carne vreun an si mai vorbim.
...
Bloguri? Organizația Mondială a Sănătății.
Exces? 71g pe zi e prea mult.

Dieta vegetală nu ți-a produs nicio boală. Suferi de ipohondrie.

Edited by EXIT, 24 July 2019 - 19:30.


#146
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai lasa-ne cu veganismul asta de 2 bani! Mie mi-au confirmat 3 medici ca dieta vegana a fost problema la degradarea sanatatii mele.  Nici mort nu as mai incerca dieta asta vreodata. Mai bine mananc de 3 ori pe zi carne cu niste legume pe langa, si eventual un fruct, maxim doua pe zi. Cand eram vegan, erau zile cand mancam 1 kg de fructe pe zi.
Cum am inceput sa mananc si carne , dupa cateva luni am observat unele ameliorari: mi-a disparut acneea (acum mai imi apar 2-3 cosuri pe saptamana), nu mai obosesc la cel mai mic efort, am mai pus kg pe mine (am ajuns sa am 55 de kg la 1,73m, acum am 66 de kg), nu mai am probleme cu somnul, pe vremea cand eram vegan aveam insomnii, si lista poate continua...
Acum consum carne de toate felurile (fara mezeluri, care dupa parerea mea mi se par mizerabile), carne de vita, porc, pui, curcan, peste. La oua si lactate am intoleranta si fac alergie, pentru asta le evit.
Pe langa astea, am renuntat complet la junk food: paine, produse de patiserie, merdenele, sucuri si dulciuri), consum legume si fructe cu moderatie. Pentru mine, e cea mai buna combinatie asta.
Iar revenind on-topic, conteaza si calitatea carnii, iar carnea de calitate, daca nu este consumata in exces, NU provoaca cancer!
Cancerul e o maladie spurcata , care ramane (inca) o enigma cauza aparitiei acesteia. Poti sa eviti toata viata carnea pe motiv ca provoaca cancerul, si sa faci cancer din cu totul alta cauza, exemplu: poluarea sau altele. Asa ca, despre ce vorbim?

Edited by MembruAnonim, 25 July 2019 - 13:59.


#147
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Cred cã ai uitat conversațiile private și concluziile.

#148
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu le-am uitat. Eu ma refeream la starile de slabiciune ca au fost de la veganism.
Intr-adevar e posibil sa am ceva la ficat, conform ultimelor analize de anul asta, dat fiind TGP-ul marit.
Recunosc, asta e posibil sa aibe o cu totul alta cauza, nu regimul alimentar.

Edited by MembruAnonim, 25 July 2019 - 15:45.


#149
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Nu stiu de ce considera initiatorul ca painea este junk food, o paine buna facuta cu maia este o binefacere pentru organism, de fapt cred ca veganismul este o dieta extrema, ca tot ce este extrem dauneaza, daca mananci un pateu cu branza pe saptamana nu mori, la fel daca bei un pahar cu coca cola odata la o luna, problemele apar cand te duci pe campii, pe extreme, o regula de bun simt spune ca poti manca si bea orice, dar cu masura, culmea este ca aceasta boala incurabila apare si la aia cu cascaval gros de tot, sunt exemple cu miile, aia nu ar putea sa manance sanatos ? sa manance fructul de mare abia scos cu plasa ? leguma abia culeasa din pamant ? sunt convins ca unii bogatani au pe domeniile lor sere si cotete de animale, sunt convins ca au inceput sa isi produca singuri mancarea, cu toatea astea cancerul apare.....o vorba spune ca de ce ti-e frica nu scapi!

#150
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,703
  • Înscris: 07.02.2003

View Postkezzz, on 31 iulie 2019 - 11:34, said:

Ai mancat franzela de paine  de 1 leu?
Are o coaja de zici ca e plastic sau cauciu
Ai mancat cauciuc sa stii cum e muhahahaha. E oki painea, e preferata chiar.

#151
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPlaton, on 31 iulie 2019 - 11:14, said:

Nu stiu de ce considera initiatorul ca painea este junk food, o paine buna facuta cu maia este o binefacere pentru organism, de fapt cred ca veganismul este o dieta extrema, ca tot ce este extrem dauneaza, daca mananci un pateu cu branza pe saptamana nu mori, la fel daca bei un pahar cu coca cola odata la o luna, problemele apar cand te duci pe campii, pe extreme, o regula de bun simt spune ca poti manca si bea orice, dar cu masura, culmea este ca aceasta boala incurabila apare si la aia cu cascaval gros de tot, sunt exemple cu miile, aia nu ar putea sa manance sanatos ? sa manance fructul de mare abia scos cu plasa ? leguma abia culeasa din pamant ? sunt convins ca unii bogatani au pe domeniile lor sere si cotete de animale, sunt convins ca au inceput sa isi produca singuri mancarea, cu toatea astea cancerul apare.....o vorba spune ca de ce ti-e frica nu scapi!

Ma refeream strict la painea disponibila in comert in zilele noastre.. Plina de E-uri, conservanti, sare si altele!

#152
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 16.04.2007
90% din medicina actuala se indreapta catre vanzare de medicamente si tratamente.
Cel putin la noi, absolut orice medic, farmacie, asistenta, pana si posturi media urmaresc sa te undoape cu tot felul de prostii.
Ti-e foame, avem pastile
Nu ti-e foame, avem pastile
Te doare, avem pastile
Nu te doare, ghici, avem pastile.
etc...
Reclamale se impart intre medicamente, vodafone, orange si bere!

#153
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,703
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMembruAnonim, on 01 august 2019 - 14:31, said:

Plina de E-uri, conservanti, sare si altele!
Nu se face paine fara sare... decat pentru bolnavi. Faina, drojdie, zahar, sare iodata etc... reteta se stie. Nu se pun conservanti in franzele, ele se consuma de regula in aceeasi zi. Se pun conservanti numai in painea "de raft" adica specialitatile.

Edited by andreic, 01 August 2019 - 20:27.


#154
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,805
  • Înscris: 21.06.2016

View Postdem3ntor, on 01 august 2019 - 14:39, said:

90% din medicina actuala se indreapta catre vanzare de medicamente si tratamente.
Cel putin la noi, absolut orice medic, farmacie, asistenta, pana si posturi media urmaresc sa te undoape cu tot felul de prostii.
Ti-e foame, avem pastile
Nu ti-e foame, avem pastile
Te doare, avem pastile
Nu te doare, ghici, avem pastile.
etc...
Reclamale se impart intre medicamente, vodafone, orange si bere!


Asta e medicina romaneasca pentru ca pe de o parte nu prea mai sint doctori ca au plecat, iar pe de alta e vina pacientilor ca daca te duci la doctor si nu-ti da nimic te simti ca te-ai dus degeaba. Pacientii cer "sa le dea ceva".

#155
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,113
  • Înscris: 04.03.2014

View Postvrajitoruldinoz, on 01 august 2019 - 22:31, said:




Asta e medicina romaneasca pentru ca pe de o parte nu prea mai sint doctori ca au plecat, iar pe de alta e vina pacientilor ca daca te duci la doctor si nu-ti da nimic te simti ca te-ai dus degeaba. Pacientii cer "sa le dea ceva".

E mult mai usor si mai sigur pentru un doctor sa prescrie pastile.  Hai sa luam doua exemple, hipertensiune si diabet in faze initiale. Un doctor mediocru care nu are timp si interes iti va da pastile si se spala pe maini. Un doctor cu D mare incerca orice innainte sa ajunga la un tratament pe care trebuie sa-l iei odata inceput pentru cate zile ai, adica iti va da anumite diete, isi va bate capul cu analizele si progresul tau la fiecare 2 luni etc.

#156
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,805
  • Înscris: 21.06.2016
Dietele si cu pastilele pot fi mina in mina.
Daca ai o problema de risc mare si care iti inrautateste starea rapid, nu ai timp de diete. Daca nu functioneaza sau nu se tina ala de ele poate tocmai i-ai taiait 5 ani din viata ca n-ai actionat corect. Sau poate crapa in timp ce tu incerci diete cu el.

Dar eu spuneam altceva. Mentalitatea in Romania de a lua pastile e in primul rind A PACIENTILOR. De ce crezi ca fiecare al doilea magazin e farmacie si jumatate din reclame sint la medicamente? Pentru ca oamenii sint foarte dispusi la luat de medicamente, abia asteapta. Si doctorii, ca sa nu creada lumea ca sint incompetenti sau uneori din motive monetare, prescriu tot felul de frectii la picior de lemn.

Edited by vrajitoruldinoz, 10 August 2019 - 00:16.


#157
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,113
  • Înscris: 04.03.2014

View Postvrajitoruldinoz, on 10 august 2019 - 00:16, said:

Dietele si cu pastilele pot fi mina in mina.
Daca ai o problema de risc mare si care iti inrautateste starea rapid, nu ai timp de diete. Daca nu functioneaza sau nu se tina ala de ele poate tocmai i-ai taiait 5 ani din viata ca n-ai actionat corect. Sau poate crapa in timp ce tu incerci diete cu el.

Florin

Asta e clar, dar eu intentionat am zis diabet si hipertensiune in fazele initiale, sunt afectiuni care trebuie sa nu fie tratate ani buni pana ajungi sa dai de dracu.



#158
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
de ce scrie pe caserola de porc, care expira in cateva zile si nu are nicio chimicala adaugarta, din 100g vreo 20g sunt proteine, 15g grasime, iar carbohidrati 0g? pana la 100g e apa sau ce e?

#159
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Sânge.

#160
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,805
  • Înscris: 21.06.2016
Bineinteles ca apa in cea mai mare parte. 60% din corpul uman e apa, probabil ceva mai mult in carne.

#161
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,035
  • Înscris: 04.09.2018
Canceru se face genetic, exista oameni predispusi sau nu, plus ca de la radiatiile din 86 multi au avut asta in fundal si se manifesta prin zilele noastre, ca li s-a bulit mai mult sau mai putin ADN-ul, comanda refacerea celulelor eronat si apar tumori, asta nu se prea spune. Plus mancarea cu atata toxicitate in ea, se risca sa se faca cancer, inainte nu era mancarea asa chimizata. De ex bunica, cinci ani a pus zaharina in iaurt zilnic, punea cate 5-6 pastile din alea, dupa 5 ani a facut cancer ! Desi nu a avut deloc in familie. Zaharina e potential cancerigen, e doar un exemplu.

Sunt si copii cu cancer, deci e clar ca parintii lor au fost iradiati in 86.
Ca si soc daca ai, nu are treaba, ADN-ul nu se strica ca sa comande formarea de tesuturi anormale adica tumori. Astea is vrajeli sa ascunda toxicul din mancare si radiatiile alea ca si cauze, ca in ambele cazuri e vb de stat care nu a protejat populatia, permit importul de infectii de alimente super E-izate, de multe ori iesite din normele UE.

#162
ascomp

ascomp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 26.09.2006
Un altfel de site despre experienta cancerului la san in care se gasesc multe informatii interesante: http://www.viataeroz.ro

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate