Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Epidemia cancerelor

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salut! Observ în ultima perioada cum aproape ORICE mâncare, produs cosmetic sau chiar soarele ar provoca cancer.
In ultimii ani, tind sa cred ca aceasta boala numita "cancer" este defapt o "boala" provocata intenționat de către cineva, având ca și target populația globala. Nu vreau sa o dau în teorii ale conspirației, însă mă enervează ca peste tot lumea vorbește de "CANCER".
Întrebarea mea este următoarea : de ce tot încearcă sa ni se inducă în subconștient frica asta de a face cancer? E un cerc vicios aici, și lumea nu înțelege un lucru.
Fumatul, alcoolul și alți factori determinati ca fiind factori "cancerigeni" sunt de fapt factori POTENȚIAL cancerigeni. Lumea nu pricepe ca totul depinde de sistemul imunitar al fiecăruia, dacă e slabit un timp îndelungat, da pot apărea celule canceroase și in timp, cancer. Dar dacă sistemul imunitar e menținut puternic, nu ai cum sa faci cancer. Asta înseamnă alimentație echilibrata, sport și fără stres, care da, poate provoca cancer in timp.
Se știe deja ca un soc emotional sau un stres prelungit poate provoca cancer. Coincidenta sau nu, stiu vreo 3-4 persoane care la 3-4 ani după un soc emotional puternic, au făcut boala. Ce credeți?

Edited by MembruAnonim, 16 June 2019 - 10:17.


#2
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
"Te-ai prins tarziu tare.

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
Toti bolnavii au avut un șoc emoțional candva in urma.chiar si cei sanatosi

#4
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018
veganismul este "solutia" minune.
Astia nu mor niciodata

Edited by tioopedi, 16 June 2019 - 10:25.


#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 MembruAnonim, on 16 iunie 2019 - 10:16, said:

Salut! Observ în ultima perioada cum aproape ORICE mâncare, produs cosmetic sau chiar soarele ar provoca cancer.
In ultimii ani, tind sa cred ca aceasta boala numita "cancer" este defapt o "boala" provocata intenționat de către cineva, având ca și target populația globala. Nu vreau sa o dau în teorii ale conspirației, însă mă enervează ca peste tot lumea vorbește de "CANCER".
Cand o ai o sa vezi ca nu o sa mai ai aceeasi parere Posted Image E normal sa se vorbeasca cand incidenta expunerii la soare creste intrucat nu se constientizeaza iar cand se instaleaza e prea tarziu.

 MembruAnonim, on 16 iunie 2019 - 10:16, said:

Dar dacă sistemul imunitar e menținut puternic, nu ai cum sa faci cancer.
Nu chiar, poti face si de la o simpla bacterie care o poti lua indiferent de imunitate, rezista. Gen Helicobacter Pylori.

 tioopedi, on 16 iunie 2019 - 10:24, said:

veganismul este "solutia" minune.
Astia nu mor niciodata
Posted Image

https://www.hotnews....ieta-vegana.htm
"O femeie de 37 de ani din Marea Britanie a murit după ce a refuzat tratamentul pentru cancer și a ales medicina alternativă și dieta vegană"

Edited by andreic, 16 June 2019 - 10:38.


#6
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

 andreic, on 16 iunie 2019 - 10:33, said:

Cand o ai o sa vezi ca nu o sa mai ai aceeasi parere Posted Image E normal sa se vorbeasca cand incidenta expunerii la soare creste intrucat nu se constientizeaza iar cand se instaleaza e prea tarziu.

Totusi, sa nu uitam ca fiintele de pe Pamant sunt adaptate de milioane (de fapt miliarde) de ani la acelasi Soare, la radiatiile lui, e ciudat sa faci cancer taman de la razele dupa care s-a modelat practic toata biosfera.

Nu zic ca nu exista cancerul de piele, evident ca e real, insa cauzele sunt in alta parte, probabil ca omul a inceput sa stea tot mai putin la soare si si-a obisnuit corpul imbracat cu haine fara razele soarelui direct pe piele, a mai pierdut si parul de pe corp, "blana", iar cand se expune mai mult decat de obicei, nu mai e adaptat cum a fost odata si... s-a ars. :)

Edited by Phobos, 16 June 2019 - 10:40.


#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 Phobos, on 16 iunie 2019 - 10:38, said:

Totusi, sa nu uitam ca fiintele de pe Pamant sunt adaptate de milioane de ani la acelasi Soare, la radiatiile lui, e ciudat sa faci cancer taman de la razele dupa care s-a modelat practic toata biosfera.
Da, insa numai omul modern e mamifer terestru care isi expune pielea la soare in mod exagerat Posted Image Cauzele mai sunt si variatiile in UV indepartat care depind de multi factori printre care si ozonul.

Edited by andreic, 16 June 2019 - 10:41.


#8
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005
Auzisem nu demult ca gaura din stratul de ozon a inceput sa se inchida, nu stiu care e situatia acum.

Da, e drept si faptul ca niciodata in istorie nu s-au aruncat in mediu atatea substante care distrug ozonul.

Hahaha! Acum realizez. Daca ne ataca extraterestri, nu tre` sa faca altceva decat sa distruga ozonul, si ne-au "ars" pe toti. Posted Image

Nici nu trebuie sa coboare pe planeta.

Cugetarea asta a mea o sa provoace acum o scadere dramatica a veniturilor Hollywoodului. :D

Edited by Phobos, 16 June 2019 - 10:51.


#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 Phobos, on 16 iunie 2019 - 10:42, said:

Auzisem nu demult ca gaura din stratul de ozon a inceput sa se inchida, nu stiu care e situatia acum.
S-a micsorat da... discutabil acuma care e cauza, grija pentru mediu sau un proces natural...

#10
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Cadrul energetic in care "ne scaldam" acum este altul in comparatie cu 50 de ani in urma. Noi, oamenii, trebuie sa ne schimbam la interior pentru a ramane sanatosi: adica sa gandim pozitiv, sa eliminam gandurile distructive, sa scapam de invidie, nesimtire ... etc. Altfel bolile apar mai repede.

#11
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Nu se știe exact cum se declașează cancerul.
Se bâjbâie și se încearcă a găsi explicații prin studii statistice.

Cea mai probabilă este această explicație.
Celulele canceroase le avem în noi tot timpul.   Sistemul imunitar le distruge.  Atunci când avem o viață stresată, necazuri,  tristeți,  sistemul imunitar cade.  
Celulele defecte încep să se înmulțească necontrolat, fără a mai putea fi stopate în creșterea lor.  După ce sunt prea multe,  sistemul imunitar nu mai are nicio șansă de ripostă.

Ați auzit cu toții că pe vremuri se spunea "a murit de durere".  
Cancer.  

Un șoc, moartea cuiva drag,  o pierdere de nesuportat,  poate declanșa cancerul.
Statistic vorbind.


#12
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 tioopedi, on 16 iunie 2019 - 10:24, said:

veganismul este "solutia" minune.
Astia nu mor niciodata
E o aiureala  imensa asta cu veganismul . Importanta e "hrana" spirituala. Unii se vor supara insa exista chiar un citat biblic care zice " daca ochiul tau e luminos tot trupul va fi sanatos", mai pe intelesul actual, daca esti optimist vei avea si sanatate. Poti manca aproape orice , ca trupul se va reface .

#13
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

 MembruAnonim, on 16 iunie 2019 - 10:16, said:

Salut! Observ în ultima perioada cum aproape ORICE mâncare, produs cosmetic sau chiar soarele ar provoca cancer.
In ultimii ani, tind sa cred ca aceasta boala numita "cancer" este defapt o "boala" provocata intenționat de către cineva, având ca și target populația globala. Nu vreau sa o dau în teorii ale conspirației, însă mă enervează ca peste tot lumea vorbește de "CANCER".
Întrebarea mea este următoarea : de ce tot încearcă sa ni se inducă în subconștient frica asta de a face cancer? E un cerc vicios aici, și lumea nu înțelege un lucru.
Fumatul, alcoolul și alți factori determinati ca fiind factori "cancerigeni" sunt de fapt factori POTENȚIAL cancerigeni. Lumea nu pricepe ca totul depinde de sistemul imunitar al fiecăruia, dacă e slabit un timp îndelungat, da pot apărea celule canceroase și in timp, cancer. Dar dacă sistemul imunitar e menținut puternic, nu ai cum sa faci cancer. Asta înseamnă alimentație echilibrata, sport și fără stres, care da, poate provoca cancer in timp.
Se știe deja ca un soc emotional sau un stres prelungit poate provoca cancer. Coincidenta sau nu, stiu vreo 3-4 persoane care la 3-4 ani după un soc emotional puternic, au făcut boala. Ce credeți?
Ai atins doar prima parte a unei prese de doi bani care-ti da si solutia: bicarbonatul de sodiu si lamaie.Posted Image
Atitudinea asta mi se pare atentat la sanatatea populatiei a unei media inconstiente. Modul cum se propaga pe retele de socializare.... atentat.
Ca si cum institutele alea de prin State care arunca miliarde de USD, in cercetarea cancerului,  sunt de fapt niste tipi infantili care freaca duda asa la rece.

#14
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Eu sunt uimit si chiar socat de numarul mare de cancere la copii si tineri.
Din fosta mea echipa, o colega a murit de cancer la 40 de ani, la 6 luni dupa ce a nascut primul copil, o alta colega de 28 de ani are leucemie, o alta pana in 35 de ani se chinuie cu cancerul ovarian.
De asemena, copilul de un an jumate al unor cunostinte a murit de cancer acum cateva luni.

Ceva se intampla cu noi toti si nimeni nu stie ce.

Edited by leusteanul, 16 June 2019 - 12:15.


#15
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008

 ioana1973, on 16 iunie 2019 - 12:12, said:

Ai atins doar prima parte a unei prese de doi bani care-ti da si solutia: bicarbonatul de sodiu si lamaie.Posted Image
Atitudinea asta mi se pare atentat la sanatatea populatiei a unei media inconstiente. Modul cum se propaga pe retele de socializare.... atentat.
Ca si cum institutele alea de prin State care arunca miliarde de USD, in cercetarea cancerului,  sunt de fapt niste tipi infantili care freaca duda asa la rece.

Medicina in ziua de azi a ajuns o afacere care trebuie sa scoata profit cat mai mare.
Crezi ca sunt interesati sa obtina medicamente ieftine?
In ziua de azi medicina trateaza bolile - nu le vindeca.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Deci eu cunosc 3-4 cazuri concrete care după cam 4 ani de la socul emotional respectiv, au făcut cancer. Nu cred ca e o simpla coincidenta. Explicația userului "tomaso" reflecta zic eu, cel mai bine mecanismul producerii bolii.
Ideea e ca da, toți avem necazuri, dar nu toți putem trece peste anumite necazuri sau șocuri emoționale. Alții trec mai ușor, alții poate nu trec peste niciodată, și de aici rezulta psihic la pământ care e urmat de îmbolnăvirea fizicului.

#17
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

 andreic, on 16 iunie 2019 - 10:37, said:

"O femeie de 37 de ani din Marea Britanie a murit după ce a refuzat tratamentul pentru cancer și a ales medicina alternativă și dieta vegană"

Ok si daca o chinuiau ăia cu chimioterapie si radiatii din greu....apuca 38 ? Posted Image

#18
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018
probabil "apuca" 37 si septe luni

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate