Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Sfaturi privind alegerea facultatii

- - - - -
  • Please log in to reply
527 replies to this topic

#91
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
In trecut au fost mai multe abateri de la traseu, acum e stabilizata treaba.
Agentii de la politia locala nu au facultatea in cauza. Doar liceul si un curs. Ofiterii de-i conduc, provin din politie. Nu stiu ce-i cu specializarea aia, as tinde sa spun ca-i doar scoasa de facultate sa mai prinda musterii! Sau pe viitor sa nu mai puna sefi din politia clasica ci pe absolventii acestia. Insa locurile de munca aici sunt stabilite de primarii, e o serparie si aici...
Daca o iei asa, cunosc persoane ce stau acasa cu facultatea de Informatica ori Calculatoare, unde piata e destul de generoasa. Din astia care n-au meseria-n cap, sunt cata fruna si iarba. Tu nu cu ei trebuie sa te compari.

Edited by neagu_laurentiu, 22 June 2019 - 16:56.


#92
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Aia care au facultatea de Informatica sau Calculatoare si stau acasa cel mai probabil nu au cautat sau vor sa fie aproape de casa.Sau poate nu vor sa lucreze, alte motive nu vad sa fie.

Si eu asa vrea sa fiu aproape de casa, parerea mea e ca nu merita sa iei chirie in nu stiu ce judet sau sa lucrezi in strainatate unde cheltuielile sunt mult mai mari.
As vrea sa fiu aproape de casa sa ma pot ocupa si cu altele, dar la mine in judet nu prea sunt optiuni si sa fie cat de cat platite incat sa merite sa lucrezi ca programator.
Cred ca un casier de la LIDL sau Kaufland ar fi platit mai bine decat un programator, economist sau ce joburi s-ar incadra in acest domeniu.Nu prea vad unde m-as putea angaja ca programator la mine in judet.

Edited by smiley2, 22 June 2019 - 17:09.


#93
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsmiley2, on 22 iunie 2019 - 17:06, said:

alte motive nu vad sa fie
Sunt destui care nu stiu meserie, degeaba au diploma in buzunar.

View Postsmiley2, on 22 iunie 2019 - 17:06, said:

As vrea sa fiu aproape de casa sa ma pot ocupa si cu altele
Fiecare isi stie viata, eu sunt inversul firii tale.

View Postsmiley2, on 22 iunie 2019 - 17:06, said:

Cred ca un casier de la LIDL sau Kaufland ar fi platit mai bine decat un programator, economist sau ce joburi s-ar incadra in acest domeniu.
Casierul nu-i ceva ce spui ca iesi la pensie de la magazinele respective! Economist ar trebui sa gasesti, desi piata-i plina de diplome, firme sunt destule si-s obligate sa aiba asa ceva (ori o colaborare cu cineva).
Programatorul poate lucra si de acasa, meserie sa cunoasca, piata are de unde.

#94
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Daca lucrezi de acasa ca programator nu iti merge vechimea, doar sa lucrezi in paralel si ca programator de acasa.

Pai eu asa stiu ca ar fi mai bine pentru mine, decat sa castigi putin mai bine si sa dai pe chirie, mancare iar acasa daca stai la casa sa nu faci nimic decat sa vii din an in Pasti mi se pare irosinta.
Pot sa ma ocup cu multe altele pe langa servici daca sunt mai aproape de casa si tot ies cu profit mult mai mare decat unul care lucreaza intr-un oras mare precum Iasi, Cluj si are cheltuieli mai mari.
In strainatate ar putea fi mai rau peste ceva timp, daca vor fi impozitati in tara si acolo cei ce lucreaza permanent in afara plus alte cheltuieli cam tot acolo iesi, poate ceva mai bine dar esti departe de familie, de casa de toate.

Am gasit si in judet cateva joburi de programator dar vor experienta de 2-5 ani, de unde experienta daca iesi de pe bancile facultatii?Ce mai vor si astia...

Edited by smiley2, 22 June 2019 - 17:35.


#95
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsmiley2, on 22 iunie 2019 - 17:30, said:

Daca lucrezi de acasa ca programator nu iti merge vechimea, doar sa lucrezi in paralel si ca programator de acasa.
Nu e adevarat. Poti sa-ti platesti tu taxele si ai vechime, pensie, sanatate si ce mai vrei. Dar de casa inseamna si angajat, depinde ce firma gasesti.

View Postsmiley2, on 22 iunie 2019 - 17:30, said:

Pai eu asa stiu ca ar fi mai bine pentru mine, decat sa castigi putin mai bine si sa dai pe chirie, mancare iar acasa daca stai la casa sa nu faci nimic decat sa vii din an in Pasti mi se pare irosinta.
Pai nu cum pui tu problema. Cand ai o meserie cautata, mergi pe un contract bun, nu pe trei surcele. Iti faci si viata acolo etc. Nu navetist!

View Postsmiley2, on 22 iunie 2019 - 17:30, said:

Am gasit si in judet cateva joburi de programator dar vor experienta de 2-5 ani, de unde experienta daca iesi de pe bancile facultatii?Ce mai vor si astia...
Experienta ti-o faci in timpul facultatii. Am mai spus de multe ori: nu te lasi in baza cursurilor. Inveti extra, adaugi proiecte (fie si demo) la CV, dupa absolvire ai ce arata. Asta-i experienta construita de tine. E la fel de buna ca si cea dintr-o firma. Niciodata sa nu trimiti un CV gol (nume, adresa si studii) ci incarcat cu proiecte pe specificul angajatorului.

Edited by neagu_laurentiu, 22 June 2019 - 17:58.


#96
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Daca stai sa platesti toate taxele pentru vechime, sanatate unde ajungi?

Usor de zis ca iti gasesti o meserie cautata in afara si iti faci viata acolo, dar cat ai pana acolo?Trebuie in primul rand sa ai experienta in tara, ca nu castigi bani nici sa te intretii daca esti incepator.Sansele sunt destul de mici ca dupa terminarea facultatii sa ajungi direct in strainatate sa lucrezi pe mii de euro.Vise.

Pai nu te poti pricepe la toate, daca nu te descurci la un proiect si nu il finalizezi nu iei recompensa?Cum sta treaba aici?
Experienta ti-o faci in timpul facultatii dar pe parcurs problemele se ridica tot mai sus, iar daca nu excelezi nu reusesti nici sa te intretii in afara?

Edited by smiley2, 22 June 2019 - 19:56.


#97
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsmiley2, on 22 iunie 2019 - 19:51, said:

Daca stai sa platesti toate taxele pentru vechime, sanatate unde ajungi?
Fix in acelasi loc. Si acum angajatorul iti da tie toti banii (salariul brut) dar in secunda doi iti retine impozit, pensie, sanatate si in mana ramane salariul net. Fix aceiasi bani (salariul burt) ii ceri si tu cand esti independent.

View Postsmiley2, on 22 iunie 2019 - 19:51, said:

Usor de zis ca iti gasesti o meserie cautata in afara si iti faci viata acolo, dar cat ai pana acolo?Trebuie in primul rand sa ai experienta in tara, ca nu castigi bani nici sa te intretii daca esti incepator.Sansele sunt destul de mici ca dupa terminarea facultatii sa ajungi direct in strainatate sa lucrezi pe mii de euro.Vise.
Gasim sectoare unde sansele sunt mari. In cazul IT-ului (ca tot l-am pomenit pe aici) nu ai nevoie de mare infrastructura industriala ca sa inveti, doar net, un calculator si tu sa fii bun. In 3~4 ani de facultate poti acumula incat sa devii angajabil, exemple care pleca direct afara sa lucreze sunt destule, altii mai fac un rodaj pe aici apoi sar gardul, nu dureaza zeci de ani. Nici in tara nu e rau salariul raportat la veniturile multor alte profesii.

View Postsmiley2, on 22 iunie 2019 - 19:51, said:

Pai nu te poti pricepe la toate, daca nu te descurci la un proiect si nu il finalizezi nu iei recompensa?Cum sta treaba aici?
Experienta ti-o faci in timpul facultatii dar pe parcurs problemele se ridica tot mai sus, iar daca nu excelezi nu reusesti nici sa te intretii in afara?
Tu pui in fata mentalitatea de invins, de om ce nu-si insuseste meseria, doar cu o diploma si atat. Atunci de ce mai discutam degeaba despre viitor!
Eu eu daca vin la tine sa-ti repar o teava si o fac pe jumatate, mai stric si un robinet, cum ma vei privi? Asta-i meseriasul despre care discutam?

#98
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Prima problema nu ar fi locul de munca, pana acolo ar mai fi altele...cu materia asta de analiza matematica cum o sa ma descurc, trebuie pregatire, apoi pe partea de programare trebuie sa invat totul de la 0 deci va trebui sa studiez non-stop, nu o sa mai am timp de altele.

#99
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
Cum au trecut atatea generatii, treci si tu. Sfantul 5 e cum ii spune numele.
Va trebui sa inveti 8 ore pe zi. Insa orice meserie cu potential ti-ai alege, tot trebuie sa aloci timpul asta. Ca sa ai timp de altele dupa absolvire. Altfel ramai cum spui, casier pe unde poti si te da afara oricand.

Edited by neagu_laurentiu, 23 June 2019 - 10:02.


#100
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Bun, bun si de unde sa inveti 8 ore pe zi?Din ce surse, meditatii sau cum?

Daca aloci timpul ala nu mai ai timp sa gatesti sau sa faci miscare.

Edited by smiley2, 23 June 2019 - 11:24.


#101
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Pentru informatica si programare e plin netul de carti, tutoriale, chiar video-uri pe youtube ce prezinta diverse + practica acasa. Avand calculator acasa, multi au avut curiozitatea inca din gimnaziu/liceu sa experimenteze crearea unor programe.

#102
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsmiley2, on 23 iunie 2019 - 11:23, said:

Bun, bun si de unde sa inveti 8 ore pe zi?Din ce surse, meditatii sau cum?
Daca nici in ziua de azi nu ai informatii, atunci cand ai avut!

View Postsmiley2, on 23 iunie 2019 - 11:23, said:

Daca aloci timpul ala nu mai ai timp sa gatesti sau sa faci miscare.
8 ore reprezinta si norma de munca. Dupa tine, omenirea nu mai face nimic altceva intr-o zi!! Ori iti mai raman 16 ore mari si late.

Edited by neagu_laurentiu, 23 June 2019 - 12:14.


#103
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Doamne  smiley2, tu tot o ti pe a ta. Nu bagi la cap nimic din ce s-a scris aici.

A zis neagu_laurentiu de faza cu pofta vine mancand s-ar putea sa nu vina. Am trecut prin chestia asta. Nu recomand.

Ca sa nu ne mai pierdem vremea cu tine, zi-ne exact ce vrei tu de la viata. Si dupa spune-ne de ce vrei facultate. Ca din ce spui e vorba de bani. Nu esti multumit de situatia actuala, nu mai ai nici 20 de ani(ai putea sa ne spui cati ai). Ca de pasiuni nu se pune problema la tine, ca nu ai. Asta daca e sa zicem adevarul.

Si daca e faza de bani, zi-ne cat ai vrea sa castigi. Si zi-ne si judetul, orasul in care vrei sa traiesti, ca se pare ca nici nu vrei sa te muti, sa faci navete, platit chirii, adica esti si comod.

Daca ramai cu stereotipurile gen se cere experienta si asa mai departe, ca nu te ia nimeni, ca nu exista ca asa si pe dincolo. Nu o sa reusesti. AI o gandire pacatoasa.

Si iti dau aici niste exemple(proprii sau de la cunoscuti). Trebuie sa stii ca nu exista cale clara si daca vrei ceva mai mult de la viata ta trebuie sa lupti, si nu o sa fie usor.

O prietena a terminat facultatea de fizica, a facut si master in fizica. In anu 3 a reusit sa ajunga intr-un internship ca si sw developer. Salariu micut, 6 ore, 1400 de lei parca. A luat-o fara experienta, fara background fara pile. A invatat ceva,dar si-a dat seama ca nu ii place. A plecat de acolo, si 6 luni a mai invatat lucruri pe langa a aplicat la firme, nu i-a fost usor. Acum si-a gasit locul, pe testare la Nokia.

Si in IT exista locuri pentru oameni cu salarii decente, fara sa fie nevoie sa fi geniu, ci doar sa te duca putin capul. Pentru IT cu salariile mari, unde ai si responsabilitati mai mari clar trebuie sa fi foarte bun in ceea ce faci sa fi expert. Pentru salarii decente de 4000-5000-6000 de lei la momentul actual, este nevoie doar sa te duca putin capul. Este nevoie si de astfel de oameni in IT, nu doar de elite, fiindca volum de munca exista in IT. Si s-a facut loc si pentru marea masa de oameni, nu mai este restrictiva doar la genii si oameni super talentati.

Despre Contabilitate(CIG), se face mate acolo. Fosta mea era la CIG si stiu bine ce se face acolo. Tu fugi de matematica ca dracu de tamaie, si nici nu realizezi ca matematica din facultate e cea mai mica problema. La mine in firma pe programare doar o tipa se pricepe bine la mate, pentru ca postul ei necesita cunostiinte matematice avansate, si atunci clar ca au intervievat-o din mate. Pe mine in schimb nu.

View Postsmiley2, on 23 iunie 2019 - 11:23, said:

Bun, bun si de unde sa inveti 8 ore pe zi?Din ce surse, meditatii sau cum?

Daca aloci timpul ala nu mai ai timp sa gatesti sau sa faci miscare.

Exista multe surse. Eu acum invat Selenium+ Java, ca vreau sa schimb putin macazul. Mi-am gasit metoda cea mai buna pentru mine de invatat. Am un curs online, dar pe langa el mai exersez mult singur, caut, incerc, dau de probleme si asa mai departe. Si asta fac dupa ce vin de la lucru.

Fara sa muncesti si sa faci ceva compromisuri nu merge. Tu ai vrea sa te puna cineva ca si programator sau orice alta meserie banoasa, dar sa iti duci viata ca pana acum... nu merge asa. Mai ales in cazult tau sau al celor ce vor sa schimbe macazul(si eu sunt in situatia asta).

Edited by qew, 23 June 2019 - 12:19.


#104
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
@qee de la Sw developer la tetare , scuze ce?
@smiley1 , matematica probabil iti va fi cea mai usoara chestie din facultate

#105
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
@qew, pasiuni am destule doar ca aproape imposibil de ajuns la ele.
Sunt din judetul Suceava si am 27 de ani.
Faza e ca am fugit de matematica din clasa a 9-a, aveam o greata de ea si nu am inteles nimic.
Vreau sa fiu aproape de casa pentru ca vreau sa ma ocup si cu alte afaceri de asta mi-e mai "comod".

In afara as merge doar la ceva sigur unde s-ar castiga cel putin 2500 euro, iar din cate am inteles 2000-2400 euro iau cativa fara bac sau facultate doar limba germana si cursuri la Opel sau de programare servere linux.

Cat despre salarii in Romania ar fi ok la inceput si 3000 lei doar sa mearga vechimea si sa nu fii nevoit sa cauti in alta parte servici dupa cateva luni.
Deci sa fie un post cat mai sigur si sa poti avansa cu timpul, ceea ce nu prea cred ca este.Ca daca stai sa te plimbi nici vechimea nu iti merge cum ar trebui...

Edited by smiley2, 23 June 2019 - 12:40.


#106
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
@exydos: exact ce ai citit. E pe un fel de system test acum. Daca nu i-a placut ca Sw Dev, si a gasit altceva ce ii place, ce are?

View Postsmiley2, on 23 iunie 2019 - 12:37, said:

In afara as merge doar la ceva sigur unde s-ar castiga cel putin 2500 euro, iar din cate am inteles 2000-2400 euro iau cativa fara bac sau facultate doar limba germana si cursuri la Opel sau de programare servere linux.
Cat despre salarii in Romania ar fi ok la inceput si 3000 lei doar sa mearga vechimea si sa nu fii nevoit sa cauti in alta parte servici dupa cateva luni.


La inceput de cariera nu iti da nimeni atat , auzi 2500 de euro Posted Image)) . Sunt cazuri super rare. DIncolo te iau doar daca esti super bun si expert pe salarii mari. Daca esti mediu, gen stii sa iti faci treaba,dar ca tine sunt si altii, deci nu esti chair unic, daca iei 2000 de euro ca incepator e bine.  Tu nu esti la nivelul la care sa visezi la salariul ala, de la inceput. Tu nici nu stii daca o sa fi bun pe programare. Ce zic eu de programare, daca o sa fi bun pe ceva.

Iar 3000 la inceput, ce stii tu sa faci pentru banii astia? Crezi ca dupa facultate o sa stii sa faci chestii multe, si o sa iti dea cineva 3000 de la inceput daca esti mediu? Indiferent de domeniu. Ca exista oameni ce dupa facultate au inceput chair si cu 10000 de lei, e adevarat, exista, cunosc si eu, dar oamenii aceia erau buni si talentati. Erau talente.

Tu te gandesti mult prea mult doar la bani.

Ai 27 de ani, nu e tarziu. Eu am inceput sa lucrez la 24, deci e o diferenta de 3 ani intre noi.

Edited by qew, 23 June 2019 - 12:45.


#107
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Si atunci aia de unde primesc salariile alea?Ce experienta au daca nu au nici o facultate si nici bac, decat pregatire acolo si primesc salariile alea in mana?
Un sofer pe tir in Spania castiga mai bine decat unul care isi bate capul cu facultatea si invata programare.
Ei talente, un gabor care nu face nimic si doarme in masina de ce ia aproape 4000 lei?Face 1 an de instructie si dupa floare la ureche, isi mai pune viata in pericol dar asta e riscul meseriei si peste tot sunt riscuri.
Un asistent la urgente cum de are pentru inceput salar tot de 4000 lei?Pe langa cate ciubucuri?Ce pregatiri are ala si cu ce isi bate capul?
Am dat un exemplu ca un sofer pe tir castiga mult mai bine nu am zis ca vreau eu sofer :))

Edited by smiley2, 23 June 2019 - 12:57.


#108
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Tu nu intelegi ca a face o facultate nu inseamna neaparat un salariu mai mare.

Poate au experienta de undeva, sau au facut o smecherie si nu ti-au spus. Exista ceva ce nu ti-au spus ce au omis, sau pur si simplu mint.

Romanilor le cam place sa minta le gata de cat castiga, ceea ce e o prostie bineinteles.

Bineinteles ca in timp primesti oferte mai bune si evoluezi si dincolo, dar la inceput primesti putin, in IT. Varamea a inceput cu 1600 de euro internship, dupa 2200 de euro full-time junior. SI cam atata mi-a zis ca as putea sa iau si eu ca incepator acolo, 2200-2400. Daca esti bun evoluezi. Ea a ajuns dupa 8 ani la un salariu net cu 5 cifre pe luna.
Pe dincolo nu exista diferenta care exista in Romania intre IT si restul lumii, in general.

Atunci fa-te sofer pe tir in Spania.

Edited by qew, 23 June 2019 - 12:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate