Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Ultimul sondaj IMAS înainte de alegeri: PNL, pe primul loc, cu 28,5%.

* * * * * 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
329 replies to this topic

#73
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006

View Postmaccip, on 22 mai 2019 - 22:49, said:

Bai nene. In Bucuresti au iesti toti cei 6+1 primari de la PESEDE. Da-ma dracului.
In zilele urmatoare alegerilor, dupa ce am aflat rezultatul, priveam suspect pe fiecare om de pe strada, nu doar pe aia fara dinti.
Imi venea sa ma duc sa-l intreb pe orice om cu o geaca mai misto: "fratioare, ai votat cumva pesedeaua?"


Ardealul a votat ROSU. Fruncea natiunii in plm. ROSU.
Las-o dracului de explicatie, nu tine.

Eu cred ca sunt urmatoarele cauze:
1. pesedeaua e un partid gigant. Probabil ca se apropie de 1 milion de membri si membrane. Daca punem ca fiecare voteaza impreuna cu inca 2-3 din familie, au 2-3 milioane de voturi asigurate.
2. prostirea masiva a populatiei cu televizorul. Oameni care n-au ce face, pensionari, toata ziulica la RTV si A3. Circ gratis, distractie ieftina. Oamenii astia chiar au fost educati sa traiasca ieftin.
3. Fraudarea alegerilor. Nu conteaza ca au fost organizate de Ciolos, ca au fost electronizate. Pesedeaua are oameni peste tot. Sunt capabili sa fure masiv la alegeri si o si fac. Nu intamplatur seful partiduli a primit condamnare pentru furtul de voturi. Al 3lea om din statul democratic, condamnat pentru furtul votului democratic. Pai in conditiile astea, nu inteleg cum varianta fraudarii poate sa iasa asa de usor din discutie, nimeni nu mai vorbeste despre asta, de parca sistemul electronic al lui Ciolos ar fi impenetrabil de catre foamea pesedaca.
Ignori cea mai importanta cauza, organizarea. Pe care celelalte partide nu o au, fie ca nu stiu ori nu-i dau importanta, fie ca nu dispun de resursele financiare si umane.
De fapt, capitalul uman este chiar neglijat, sunt colectivitati ce sunt structurate in jurul unor pesedisti, iar numai daca le indrepti catre tine, ca partid, poti spera ca vei castiga alegerile.

View Postmaccip, on 22 mai 2019 - 23:03, said:

Spre deosebire de multi de-aici din poiana, eu cred ca e absolut normal sa nu te duci la vot. Pentru ca e absolut normal sa-ti lipseasca latura asta politica din anvergura ta personala, umana, nush cum sa-i zic.
Insa ce e anormal e ca, odata ajuns la vot, sa votezi in cunostinta de cauza cu penalii, lichelele si cu impostorii. Adiuca cu listele pesede, practic.
Si din cauza acestor votaci, e necesar ca sa se deranjeze si oamenii carora in mod normal nu au absolut nicio preocupare politica.
Se voteaza liderul local, chestiune care scapa din vederea multora. Votul priveste chestiunile imediate ale alegatorului, iar nu pe cel de pe lista.

#74
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

View Postmaccip, on 22 mai 2019 - 22:49, said:

Eu cred ca sunt urmatoarele cauze:
1. pesedeaua e un partid gigant.
Eu cred ca n-ai dreptate. PSD (ex PDSR) a avut tot timpul o masa constanta de votanti si cu toate aceastea a pierdut si alegeri. Deci nu este vorba de nr de membrii.
Cauza pt care PSD castiga sta in actiunile domnului Basescu cand a facut acele taieri bugetare. Si cum spuneam altundeva, atunci cand romanului ii iei din painea de la gura ti-l faci dusman pe vecie
si tu , si copii tai si toti cei care au fie si cea mai mica legatura cu aceasta.
Refuzul de a vedea aceasta realitate are consecintele de rigoare.

Practic de la taierile lui basescu, PSD  a castigat voturi din cauza lui Basescu, si ca drept dovada au trecut 7 ani de atunci si inca mai castiga si va castiga voturi.
Eu cand intreb oamenii simpli de ce voteaza cu PSD mi-o zic clar: "pt ca astia de-a dreapta nepoate au taiat pensiile si vor sa ne omoare si doar PSD-ul ne protejeaza." si asta la 7 ani distanta.

Apoi cand intreb unii tineri de ce voteaza cu PSD imi zic: "pai cine da in mama/tatal meu(se referea la taierile de pensii/salarii) da si in mine si daca da in mine dau si eu in ei."
Asta inseamna falimentul politic al dreptei.

Criza asta politica in care suntem acum nu se datoreaza PSD-ului si nici partidelor de dreapta actuale, ci din actiunile de acum 7 ani ale domnului Basescu.De atunci acolo s-a creat in societate o crevasa sociala.
Cei care voteaza cu stanga de frica ca sa nu le mai fie taiate veniturile si cei care voteaza cu dreapta pe care nu-i intereseaza daca aia de stanga  vor muri sau nu de foame.

In acest context, obtii ce ai acum.

Edited by Iulius-Foyas, 22 May 2019 - 23:25.


#75
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostKazmer, on 22 mai 2019 - 21:10, said:

Pe vremea lui Tăriceanu soția avea salariu de profesor 1,200 Boc a redus salariul la 900.00. După guvernele PSD a crescut la 2300 cu promisiunea să mai crească. Dacă vine iarăși la putere partidul Boc, Hava, Falca, Blaga nu vor tăia iarăși salariile?
Ba da dar ce contează? Important e să nu mai câștige psdul și dragnea să intre în pușcărie.

#76
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
Pai conteaza pt ca daca tu nu ii intelegi sau refuzi sa intelegi motivele pt care aproapele tau votaza cu stanga , nu te asteapta ca aproapele tau sa te inteleaga si tie cand iti va fi greu.
Nimeni nu are de castigat din aceasta situatie, decat anumite interese din afara care doresc ruperea Romaniei in mai mult parti si pt asta trebuie intai sa divizezi statul si cetatenii acestuia, ii polarizezi
si apoi ii pui sa se ciocneasca.
Te rog sa citesti manifestul "order out of chaos" si vei regasi acolo situatia actuala din Romania.

#77
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Badea a atacat deja acest sondaj la emisiunea lui, iar mananca kaka .

#78
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postgymy, on 22 mai 2019 - 19:01, said:

Baliverne. Luni o sa postez aici pentru a va demonstra ca e praf în ochi.
U. S. R nu trece de 10%
Pnl vreo 20%
Ai lui ponta 3%
Alde 12%
Base 4%
Udmr 6%
Psd 25%
Restul se împarte la ceilalti
Cam asa arata un sondaj credibil. Restul sint abureli în speranța că mai iasă catipa la vot.
Problema mare va fi absenteismul. Nu cred ca prezenta la vot trece de 30%.
Deci pentru opoziție 35% la 30% prezenta la vot înseamnă cam 10% din populația cu drept de vot. Asa ca au infrint!!
chiar crezi ca nimeresti toate multele ipoteze pe care le sustii? Cum sa ia usr 10% cand are 20% in sondaj in alianta cu Plus? si exprimarea ta e gresita, dar si cifrele prea aiurea

e adevarat ca nu stim cum s-a facut sondajul, in mediu urban, rural, mix? in mediu rural, lumea nu stie decat PSD ca ne-a mai dat niste malai si mici, acolo USR+Plus poate avea sub 10%

#79
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostIulius-Foyas, on 22 mai 2019 - 23:29, said:

Te rog sa citesti manifestul "order out of chaos" si vei regasi acolo situatia actuala din Romania.
Dă-mi un link

#80
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostTsunnnami, on 22 mai 2019 - 18:26, said:

Interesant:

PNL 28%
PSD 21%
USR 20%
A lu' Ponta 10%
ALDE 10%
A lu' Base 6%

Cel mai important
UDMR => OUT! Yes!!!!!!


PSD in scadere, normal si previzibil....
PNL poate sa fluture Rares Bogdan steaguri pana face bataturi la maini nu depaseste 20%
USR si-a trait traiul, a mancat malaiul....
Restul gunoaiele obisnuite, Ponta, Basescu...daca trec pragul electoral avem cu adevarat o problema de electorat
UDMR....? vise .
Reprezinta o populatie care stie ce vrea si este hotarata sa obtina ce vrea....ghinion....difera de restul

Edited by vio69a, 22 May 2019 - 23:33.


#81
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postmaccip, on 22 mai 2019 - 22:49, said:

Bai nene. In Bucuresti au iesti toti cei 6+1 primari de la PESEDE. Da-ma dracului.
In zilele urmatoare alegerilor, dupa ce am aflat rezultatul, priveam suspect pe fiecare om de pe strada, nu doar pe aia fara dinti.
Imi venea sa ma duc sa-l intreb pe orice om cu o geaca mai misto: "fratioare, ai votat cumva pesedeaua?"


Ardealul a votat ROSU. Fruncea natiunii in plm. ROSU.
Las-o dracului de explicatie, nu tine.

Eu cred ca sunt urmatoarele cauze:
1. pesedeaua e un partid gigant. Probabil ca se apropie de 1 milion de membri si membrane. Daca punem ca fiecare voteaza impreuna cu inca 2-3 din familie, au 2-3 milioane de voturi asigurate.
2. prostirea masiva a populatiei cu televizorul. Oameni care n-au ce face, pensionari, toata ziulica la RTV si A3. Circ gratis, distractie ieftina. Oamenii astia chiar au fost educati sa traiasca ieftin.
3. Fraudarea alegerilor. Nu conteaza ca au fost organizate de Ciolos, ca au fost electronizate. Pesedeaua are oameni peste tot. Sunt capabili sa fure masiv la alegeri si o si fac. Nu intamplatur seful partiduli a primit condamnare pentru furtul de voturi. Al 3lea om din statul democratic, condamnat pentru furtul votului democratic. Pai in conditiile astea, nu inteleg cum varianta fraudarii poate sa iasa asa de usor din discutie, nimeni nu mai vorbeste despre asta, de parca sistemul electronic al lui Ciolos ar fi impenetrabil de catre foamea pesedaca.
are dreptate maccip, din pacate... PSD chiar are 1 milion de membri si familiile lor
plus armata, jandarmerie, anaf, si in general aparatul de stat

plus asistati sociali. Plus pensionari. Astia merg la vot disciplinati

Am vorbit cu cineva din anglia, mi-a zis ca nu merge. Pai de ce? Pai lucrez duminica... da... cam asta e treaba.

Cu USR sint astia gen intelectuali, care au joburi, sint in vacante etc. Poate nu au timp sa mearga.

De ce nu se tin alegerile 2 zile ca la referendumul pt familia traditionala cu 5 neveeste a lui tariceanu? A?

#82
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

View Postcirus6, on 22 mai 2019 - 23:32, said:

Dă-mi un link
https://www.zerohedge.com/news/2014-08-15/order-out-chaos-doctrine-runs-world

#83
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostTsunnnami, on 22 mai 2019 - 18:26, said:

Interesant:

PNL 28%
PSD 21%
USR 20%
A lu' Ponta 10%
ALDE 10%
A lu' Base 6%

Cel mai important
UDMR => OUT! Yes!!!!!!

Attachment sondaj.jpg
Sigur ca da....Vise umede taica ,vise umede.
Mai vorbim duminica dupa ora 21.

#84
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011

View Postspinname, on 22 mai 2019 - 22:06, said:


Nici eu nu am inteles de ce la un sondaj pentru alegerile europarlamentare si-a bagat mesajul diversionist, de parca europarlamentarii stabilesc salariile profesorilor. Fiecare cu neintelegerile lui plus ca suntem anonimi pe un forum... practic sotia lui e doar un cuvant intre multe altele.
De ce? Fix din acelasi motiv pentru care nimeni nu prea vorbeste (partide, simpatizanti...) despre nici o tema chiar relevanta la europarlamentare.

#85
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postunbrutus, on 22 mai 2019 - 23:31, said:

Cum sa ia usr 10% cand are 20% in sondaj in alianta cu Plus?
USR-ul o sa ia minim 70 % de pe acum isi curata USR-istii rotile la trotinete ca sa nu intarzie la vot. USR-ritul cu trotineta va ajunge mult mai repede la vot decat PSD-istul pe jos.

#86
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011

View Postmaccip, on 22 mai 2019 - 22:49, said:


Bai nene. In Bucuresti au iesti toti cei 6+1 primari de la PESEDE. Da-ma dracului.
In zilele urmatoare alegerilor, dupa ce am aflat rezultatul, priveam suspect pe fiecare om de pe strada, nu doar pe aia fara dinti.
Imi venea sa ma duc sa-l intreb pe orice om cu o geaca mai misto: "fratioare, ai votat cumva pesedeaua?"


Ardealul a votat ROSU. Fruncea natiunii in plm. ROSU.
Las-o dracului de explicatie, nu tine.

Eu cred ca sunt urmatoarele cauze:
1. pesedeaua e un partid gigant. Probabil ca se apropie de 1 milion de membri si membrane. Daca punem ca fiecare voteaza impreuna cu inca 2-3 din familie, au 2-3 milioane de voturi asigurate.
2. prostirea masiva a populatiei cu televizorul. Oameni care n-au ce face, pensionari, toata ziulica la RTV si A3. Circ gratis, distractie ieftina. Oamenii astia chiar au fost educati sa traiasca ieftin.
3. Fraudarea alegerilor. Nu conteaza ca au fost organizate de Ciolos, ca au fost electronizate. Pesedeaua are oameni peste tot. Sunt capabili sa fure masiv la alegeri si o si fac. Nu intamplatur seful partiduli a primit condamnare pentru furtul de voturi. Al 3lea om din statul democratic, condamnat pentru furtul votului democratic. Pai in conditiile astea, nu inteleg cum varianta fraudarii poate sa iasa asa de usor din discutie, nimeni nu mai vorbeste despre asta, de parca sistemul electronic al lui Ciolos ar fi impenetrabil de catre foamea pesedaca.
Din pacate, nu a fost condamnat pentru furt la vot. Doar s-a considerat (si pe buna dreptate) ca la un referendum a influenta prin premii prezenta influenteaza rezultatele.
Dar nu a fost condamnat pentru frauda... din aia

Edited by catalina1, 22 May 2019 - 23:55.


#87
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

View Postcatalina1, on 22 mai 2019 - 23:48, said:

Din pacate, nu a fost condamnat pentru furt la vot. Doar s-a considerat (si pe buna dreptate) ca la un referendum a influenta prin premii prezenta influenteaza rezultatele.
Dar nu a fost condamnat pentru frauda... din aia
In perioada 2010-2012 iulie nici nu aveai nevoie de premii ca sa scoti lumea la vot, din moment ce se faceau eforturi sustenabile de calmare a societatii pt a nu da foc la palatul Cotroceni cu Basescu in el dupa acele taiere de venituri.
Iti reamintesc evenimentele precursoare referendumului din 2012:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/F04LONW0o_o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TKmQNjEXwXg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dumneata crezi ca mai ai nevoie de premii pt iesire la referendum 2012 dupa toate cele expuse ? Posted Image

Idee este ca acum dupa 7 ani, ura din acele vremuri este la fel si ramane constanta. Toti cei de acolo voteaza PSD, din cauza actiunilor domnului Basescu. Acesta fara sa vrea a
devenit un simbol al dreptei in Romania. Multi care au votat PSD si voteaza PSD acum sunt tocmai votantii dreptei carora atunci li s-a taiat din venituri.

Edited by Iulius-Foyas, 23 May 2019 - 00:54.


#88
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostIulius-Foyas, on 22 mai 2019 - 23:29, said:

Pai conteaza pt ca daca tu nu ii intelegi sau refuzi sa intelegi motivele pt care aproapele tau votaza cu stanga , nu te asteapta ca aproapele tau sa te inteleaga si tie cand iti va fi greu.
Nimeni nu are de castigat din aceasta situatie, decat anumite interese din afara care doresc ruperea Romaniei in mai mult parti si pt asta trebuie intai sa divizezi statul si cetatenii acestuia, ii polarizezi
si apoi ii pui sa se ciocneasca.
Te rog sa citesti manifestul "order out of chaos" si vei regasi acolo situatia actuala din Romania.
Te-ai gandit ca si asta este cam ce ar vrea ei sa afli ? De unde stii ca si cel care a scris acel articol nu are interese.

Edited by Vlad_22, 23 May 2019 - 00:51.


#89
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

View PostVlad_22, on 23 mai 2019 - 00:50, said:

Te-ai gandit ca si asta este cam ce ar vrea ei sa afli ? De unde stii ca si cel care a scris acel articol nu are interese.
Care articol ? La doctrina order out of chaos ? E veche de cand lumea si se aplica peste tot.Din cauza acestei doctrine, romanii muncesc pe la casele altora in strainatate.
Vrei sa vezi cine a implementat aceasta doctrina in Romania ? Vezi cine sunt in strainatate benificiarii  de pe urma muncii romanilor de acolo.

Ca daca vine strainul la tine si zice : "Hai la mine in tara sa muncesti la munca de jos contra unei sume mici" nu vine nimeni. Dar daca iti zice " Hai la mine in tara sa muncesti la munca de jos contra unei sume mici sau mori de foame" atunci situatia se schimba. Insa ca sa faci asta, trebuie sa nu mai ai unde munci la tine in tara. Deci locurile de munca trebuiesc eliminate la tine in tara ca sa fac se te oblig sa pleci. Si cum asta ? Pai trebuie sa-ti inchid firme/fabricile care iti asigura forta de munca in tara. Si dupa ce ti le distrug pe alea
atunci vii la mine si faci ce zic eu strainul.

Problema este ca aceasta doctrina se potriveste cu poporul roman, care nu este  unit ci este condus de burta/buzunar.Iar din pacate un astfel de popor nu va mai rezista mult
unit in contextul actual socio-politic. Sorry.

Edited by Iulius-Foyas, 23 May 2019 - 01:01.


#90
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostIulius-Foyas, on 23 mai 2019 - 00:55, said:

Care articol ? La doctrina order out of chaos ? E veche de cand lumea si se aplica peste tot.Din cauza acestei doctrine, romanii muncesc pe la casele altora in strainatate.
Vrei sa vezi cine a implementat aceasta doctrina in Romania ? Vezi cine sunt in strainatate benificiarii  de pe urma muncii romanilor de acolo.

Ca daca vine strainul la tine si zice : "Hai la mine in tara sa muncesti la munca de jos contra unei sume mici" nu vine nimeni. Dar daca iti zice " Hai la mine in tara sa muncesti la munca de jos contra unei sume mici sau mori de foame" atunci situatia se schimba. Insa ca sa faci asta, trebuie sa nu mai ai unde munci la tine in tara. Deci locurile de munca trebuiesc eliminate la tine in tara ca sa fac se te oblig sa pleci. Si cum asta ? Pai trebuie sa-ti inchid firme/fabricile care iti asigura forta de munca in tara. Si dupa ce ti le distrug pe alea
atunci vii la mine si faci ce zic eu strainul.

Problema este ca aceasta doctrina se potriveste cu poporul roman, care nu este  unit ci este condus de burta/buzunar.Iar din pacate un astfel de popor nu va mai rezista mult
unit in contextul actual socio-politic. Sorry.
Mna, e si mentalitatea dar am fost si dezavantajati de-a lungul istoriei. Gandeste-te ca ne-am aflat intre 3 mari imperii. Alte tari s-au putut dezvolta mai bine datorita faptulul ca mare parte din istoria lor a fost cat de cat linistita sau nu avea cine sa ii domine, uita-te la francezi, englezi, americani, spanioli, nemti, olandezi, chinezi, mongoli etc. Eu zic ca e onorabil ca am reusit sa ne pastram limba, cultura, traditiile etc. Am stiut de partea cui sa fim, ma rog, inafara de a doua jumatate a secolului trecut, in care am ales prost sa fim de partea sovieticilor, intotdeauna am reusit sa ne lipim de '' raul mai mic '' . Pe noi ne judeca lumea, ca am fost profitori de-a lungul unui mileniu sau chiar mai bine dar pe colonistii spanioli, englezi, francezi si olandezi care au exterminat triburi si aproape ca au anihilat unele civilizatii, de aia nu se mai ia nimeni, ca ei sunt din vest, acolo unde curge '' lapte si miere. '' Te gandesti ca poate si mentalitatea noastra a fost grav marcata de ororile si regimurile dictatoriale sub care ne-am aflat multa vreme? Unii au ajuns sa fie susceptibili atunci cand vrei sa le faci un bine sau un favor, se gandesc de 2 ori. Vad ca parca incepem sa ne trezim si noi, incet dar sigur. Noi, romanii suntem rezistenti, ne lasam greu infranti.

Edited by Vlad_22, 23 May 2019 - 01:42.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate