Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Ultimul sondaj IMAS înainte de alegeri: PNL, pe primul loc, cu 28,5%.

* * * * * 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
329 replies to this topic

#91
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
Hai frate sa recunoastem unele defecte grave ca popor. De pilda nu suntem uniti si ne place sa ne uram asa nativ, gasim motiv de cearta din orice.Si fara ca cineva sa intervina de afara.
Mihai Viteazul - tradat de popor
Horia, Closca si Crisan tradati de popor
Stefan Cel Mare, a murit izolandu-se ca sa nu fie tradat
Constantin Brancoveanu, tradat de propriul unchi la turci

Tu nu observi ca ceva defect este in gena noastra de popor ?

Quote

Mna, e si mentalitatea dar am fost si dezavantajati de-a lungul istoriei.
Japonezii au primit doua bombe atomice,si acum sunt putere economica. Daca noi eram in locul lor si acum ne certam ca "nu avem autostrazi din cauza bombelor"

Edited by Iulius-Foyas, 23 May 2019 - 01:54.


#92
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 Iulius-Foyas, on 23 mai 2019 - 01:55, said:

Hai frate sa recunoastem unele defecte grave ca popor. De pilda nu suntem uniti si ne place sa ne uram asa nativ, gasim motiv de cearta din orice.Si fara ca cineva sa intervina de afara.
Mihai Viteazul - tradat de popor
Horia, Closca si Crisan tradati de popor
Stefan Cel Mare, a murit izolandu-se ca sa nu fie tradat
Constantin Brancoveanu, tradat de propriul unchi la turci

Tu nu observi ca ceva defect este in gena noastra de popor ?


Japonezii au primit doua bombe atomice,si acum sunt putere economica. Daca noi eram in locul lor si acum ne certam ca "nu avem autostrazi din cauza bombelor"
Crezi că n-au nici japonezii neregulile lor? As spune cate nereguli s-au găsit pe la centrala nucleară de la Fukushima, așa ca un exemplu. Au și o rata destul de ridicata a suicidului, muncesc mult etc.

Edited by Vlad_22, 23 May 2019 - 02:53.


#93
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 Vlad_22, on 23 mai 2019 - 02:52, said:

Au și o rata destul de ridicata a suicidului, muncesc mult etc.

Asa defecte sa avem si noi.
Sinuciderea de onoare este o chestie pe care chiar ar trebui s-o preluam in cultura noastra.

 maccip, on 22 mai 2019 - 23:03, said:

Spre deosebire de multi de-aici din poiana, eu cred ca e absolut normal sa nu te duci la vot. Pentru ca e absolut normal sa-ti lipseasca latura asta politica din anvergura ta personala, umana, nush cum sa-i zic.

Asta inseamna ca te doare-n bascheti de ce se intampla in societate, de directia in care merge tara sau continentu, de chestii d-astea.
Si atunci nu mai bine o luam full Starship Troopers si voteaza numai cei care au facut insemnate sacrificii personale pentru a castiga acest drept?

[ https://i.postimg.cc/P5z4Lx06/download.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Garantat nu s-ar mai pisa nimeni pe el de vot.

Edited by shefu_de_combinat, 23 May 2019 - 03:35.


#94
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003

 Kean, on 22 mai 2019 - 19:03, said:

Nu te bucura pre tare ca ma duc duminica la Linz la vot.Pe secui nu i-o intrebat nime ca nu stiu romaneste asa ca ma cac pe imasu lor.
Si crezi ca secuii vor vota cu un partid care sustine PSD-ul? Poi aia nu-s secui.
:)

#95
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 16.10.2018

 vio69a, on 22 mai 2019 - 23:32, said:

PSD in scadere, normal si previzibil....
PNL poate sa fluture Rares Bogdan steaguri pana face bataturi la maini nu depaseste 20%
USR si-a trait traiul, a mancat malaiul....
Restul gunoaiele obisnuite, Ponta, Basescu...daca trec pragul electoral avem cu adevarat o problema de electorat
UDMR....? vise .
Reprezinta o populatie care stie ce vrea si este hotarata sa obtina ce vrea....ghinion....difera de restul
Maestre, vad ca nu zici nimic de alde motocicleanu... In sondaj sunt creditati cu destul de mult si nu e deloc bine.
Eu cred ca psd va lua undeva la 25%, pnl tot pe acolo, usr undeva la maxim 20%, udmr 6%, alde 5%, pmp 5%, proromania 5%. Prezenta la vot undeva la 40% iar la referendum undeva intre 35-36% (90% DA).

#96
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,629
  • Înscris: 15.01.2017

 Iulius-Foyas, on 23 mai 2019 - 01:55, said:




Japonezii au primit doua bombe atomice,si acum sunt putere economica.

 Vlad_22, on 23 mai 2019 - 02:52, said:

Crezi că n-au nici japonezii neregulile lor? ......i, muncesc mult etc.

Bingo.

#97
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Aveti un fetiș cu nația asta descreierata..

#98
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Hai ca vad ca toată lumea se risca la procente, bag și eu o combinație de speranța și obiectivitate, ca nu pot sa le separ.

PSD - 19-22%
PNL - ~25%
USR+ - ~25%
ALDE - 5-9%
ProRomania - 5-9%
UDMR - sub prag
PMP - 5%

Hai la vot!

#99
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

 Iulius-Foyas, on 23 mai 2019 - 01:55, said:

Hai frate sa recunoastem unele defecte grave ca popor. De pilda nu suntem uniti si ne place sa ne uram asa nativ, gasim motiv de cearta din orice.Si fara ca cineva sa intervina de afara.
Mihai Viteazul - tradat de popor
Horia, Closca si Crisan tradati de popor
Stefan Cel Mare, a murit izolandu-se ca sa nu fie tradat
Constantin Brancoveanu, tradat de propriul unchi la turci

Tu nu observi ca ceva defect este in gena noastra de popor ?
Japonezii au primit doua bombe atomice,si acum sunt putere economica. Daca noi eram in locul lor si acum ne certam ca "nu avem autostrazi din cauza bombelor"

Tu ai impresia ca liderii nostri au fost genii neintelese?!

Mihai Viteazu a oprimat oribil taranimea.

Horia, Closca si Crisan, nu au avut functii politice ci doar au condus o rascoala taraneasca (nu au avut o politica complexa, altfel puteau face un pact cu turcii si sa se retraga in TR...).

Stefan cel Mare, Petru Rares, samd, nu au constientizat cat de mica este Moldova si ca resursele se vor epuiza, altfel ar fi facut o alianta de vasalitate cu Polonia, macar sa fi avut spatiu de retragere pana la Marea Baltica.

Brancoveanu, samd, au fost lupte de familie ori intre familiile boieresti, lucru normal in toate marile case nobiliare.

Cu privire la Japonia, aceasta tara era un imperiu colonial inca inainte de ww2 si de ww1.


Cand discutam despre conjunctura istorica din prezent, si generalizari, trebuie sa gandim la rece deoarece conteaza punctul de refer din care privim lucrurile, iata un exemplu:

SUA care a ajuns cu sonde cosmice in afara sistemului solar, in urma cu 2-3 secole era o tara aflata intr-un stadiu paleolitico-neolitic, adica in epoca de piatra, pe cand Turcia era un imperiu bogat si extins.


De asemenea pe la anul 700-900 Anglia era prin bordeie, in timp ce arabii aveau o civilizatie vasta si de un inalt rafinament.

#100
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

 MembruAnonim, on 23 mai 2019 - 07:32, said:

Hai ca vad ca toată lumea se risca la procente, bag și eu o combinație de speranța și obiectivitate, ca nu pot sa le separ.

PSD - 19-22%
PNL - ~25%
USR+ - ~25%
ALDE - 5-9%
ProRomania - 5-9%
UDMR - sub prag
PMP - 5%

Hai la vot!

Iti dai seama ca este ciudat ca electoratul basist ori iohanist sa fie impartit in mod egal intre PNL si USR, in plus procentele insumate sunt uriase cca. 50%?!

Inteleg ca PNL are un electorat propriu de 7-15%, dar de unde sa creasca la 25%?!

PNL in 2016 a obtinut 20% si USR 9% prin redistribuire!

Daca PNL a urcat la 25%, inseamna ca USR nu scoate nici 5%.

Daca USR ar fi urcat la 25% de la 9 %, inseamna ca PNL-ul a scazut la cel putin 5-15%.

In cel mai bun caz daca votanti PSD s-au indreptat spre USR, inseamna ca PNL stagneaza pe la 15-20%, cca. 5% au migrat spre USR urcand la 15% si ceva de la PSD, urcand USR-ul la cca. 20-25%!


Asadar una din doua, iar scorul USR-PNL ori PNL-USR ar fi undeva pe la 40%, iar cu PRO si PMP, si UDMR, s-ar apropia ori ar face 50+1!

Oricum fara o larga coalitie de dreapta nu vor scoate niciodata 50+1.

#101
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,977
  • Înscris: 14.09.2004
Am inceput sa fac un fisier cu predictile voastre despre alegeri.
Luni o sa vi le servesc cu lamaie Posted Image
Daca mai scoateti capul Posted Image

#102
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 Tsunnnami, on 22 mai 2019 - 18:35, said:

Ii doresc UDMR-ului un loc doar in cartea de istorie.
Isi merita soarta pentru javrle care au votat cu PSD-ul

Daca-s idioti, SA PLATEASCA. yes!

Din câte ştiu, la alegerile parlamentare din ţară dacă au majoritatea  în 3 judeţe, intră în parlament. De ciumă mai scapi dar de ăştia, ba.

#103
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Infinitty, on 23 mai 2019 - 07:54, said:



Iti dai seama ca este ciudat ca electoratul basist ori iohanist sa fie impartit in mod egal intre PNL si USR, in plus procentele insumate sunt uriase cca. 50%?!

Inteleg ca PNL are un electorat propriu de 7-15%, dar de unde sa creasca la 25%?!

PNL in 2016 a obtinut 20% si USR 9% prin redistribuire!

Daca PNL a urcat la 25%, inseamna ca USR nu scoate nici 5%.

Daca USR ar fi urcat la 25% de la 9 %, inseamna ca PNL-ul a scazut la cel putin 5-15%.

In cel mai bun caz daca votanti PSD s-au indreptat spre USR, inseamna ca PNL stagneaza pe la 15-20%, cca. 5% au migrat spre USR urcand la 15% si ceva de la PSD, urcand USR-ul la cca. 20-25%!


Asadar una din doua, iar scorul USR-PNL ori PNL-USR ar fi undeva pe la 40%, iar cu PRO si PMP, si UDMR, s-ar apropia ori ar face 50+1!

Oricum fara o larga coalitie de dreapta nu vor scoate niciodata 50+1.
tu nu iei în considerare aia 60% care s-au pișat pe el de vot. De acolo pot veni modificări, nu din cei clasici. Plus cei pe care promisiunile din 2016 ale PSD i-au făcut să voteze cu speranța că sunt reale și au luat-o-n freză, și scum sunt nervoși. Plus ăia care votau PNL dar țin minte USL. Sunt foarte multe variabile, dar emoția scoate oamenii din casa, evenimentele ultimelor zile cred ca nu sunt cuprinse în sondaje, ce a făcut PSD la Târgoviște etc

Plus ca am și spus, e o combinație de realism și speranță, nu e chiar asa :))

Daa ar fi sa ma iau după bula mea, ar ieși 80% PLUSR, ceea ce... 😂



#104
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 maccip, on 22 mai 2019 - 20:43, said:

Pai nici eu n-am auzit pe careva sa zica ca voteaza ALDE.
Votaci pesedisti cunosc. Stiu care voteaza cu Base, majoritatea voteaza USR, PNL mai putini printre cunostintele mele. Dar ALDE? Niciunul. Nici vorba. Stiu si unul care a votat UDMR fara sa fie ungur. Acesti oameni sunt raritati, adevarate diamante.
Dar ALDE? nope, niciunul.

Au judeţele lor, sun votaţi prin Moldova.

#105
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Velaxa, on 23 mai 2019 - 08:27, said:



Din cĂąte știu, la alegerile parlamentare din țară dacă au majoritatea  Ăźn 3 județe, intră Ăźn parlament. De ciumă mai scapi dar de ăștia, ba.
dacă o sa fie majoritate PNL USR+ cred ca o sa se schimbe și legea asta cu dedicație

#106
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

 Velaxa, on 23 mai 2019 - 08:27, said:

Din câte ştiu, la alegerile parlamentare din ţară dacă au majoritatea  în 3 judeţe, intră în parlament. De ciumă mai scapi dar de ăştia, ba.

Asta ar trebui sa ne dea de gandit despre veridicitatea acestui sondaj, deoarece electoratul UDMR este stabil in timp, asadar nici vorba ca UDMR sa nu obtina 5%-6%!

Astia au calcule nemtesti de pe vremea cand s-a redus pragul la 5%, altfel ar fi facut un scandal monstru!

Totusi dreapta romaneasca isi merita soarta, uite cum s-au culcat pe-o ureche plecati cu sorcova Draknea in sus, Dancila in jos, mazare ... si uite ca primarii se vor vota din primul tur de scrutin, ceea ce inseamna ca 1/4 din tara vor fi primari UDMR, restul PSD, mai ales ca a aparut si USR la orizont impreuma cu PRO, PRU, samd!

Cred ca dreapta a pierdut enorm, dar inca nici macar nu isi dau seama ca ei sunt prea ocupati cu circul din padure si luptele intre partidele dansilor.

 MembruAnonim, on 23 mai 2019 - 08:40, said:

tu nu iei în considerare aia 60% care s-au pișat pe el de vot. De acolo pot veni modificări, nu din cei clasici. Plus cei pe care promisiunile din 2016 ale PSD i-au făcut să voteze cu speranța că sunt reale și au luat-o-n freză, și scum sunt nervoși. Plus ăia care votau PNL dar țin minte USL. Sunt foarte multe variabile, dar emoția scoate oamenii din casa, evenimentele ultimelor zile cred ca nu sunt cuprinse în sondaje, ce a făcut PSD la Târgoviște etc

Plus ca am și spus, e o combinație de realism și speranță, nu e chiar asa Posted Image)

Daa ar fi sa ma iau după bula mea, ar ieși 80% PLUSR, ceea ce... ��

Acel procent magic de votanti sunt in diaspora, iar aia au votat 4-14% in total, dintre care majoritatea Iohanis, deci la mobilizare maxima au avut 4-14%!!!

Promisiunile PSD nu au fost in van, astfel eu care ma invarteam pe langa un venit net in jurul a 1000-1200, acum am un trai oarecum decent pe la 1800-2ooo.

Pe nimeni nu intereseaza cazurile izolate din 10 august ori la Targoviste, eu unul am observat de mult timp ca Romania este inca o tara a violentelor de tot felul, asa ca aleg raul cel mai mic, deci nu ma imbat cu apa rece, dar nici nu ma ambalez ca vine dreapta si ne taie salariile deoarece viata merge mai departe, pana la urma eu pot traii fericit si doar cu mamaliga si le pot rade in fata celor ce se perpelesc ca nu le-a iesit schema!

#107
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,977
  • Înscris: 14.09.2004
Mdaaa un numar de pina in 450.000 de alegatori. Chiar si 380.000 in 2012.
La peste 9.000.000 prezenta UDMR este istorie

#108
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

 Velaxa, on 23 mai 2019 - 08:41, said:

Au judeţele lor, sun votaţi prin Moldova.

Sunt persoane intre 50 si 80 de ani care inca mai tin minte ca Tariceanu le-a dublat salariile si le-a marit pensiile, este aceeasi chestie ca si cu Ponta care a dat taierile de pensii si salarii inapoi plus taxa de poluare pentru autovehicule.

10% + 10% din populatie nu i-a uitat si nu ii va uita cca. 10 ani de acum incolo.

PMP are noroc cu basarabenii ce au primit cetatenie romana.

Asadar faci ceva concret si ajuti populatia si astfel ramai in parlament, altfel este cu dus si intors, de pilda PNL a oscilat intre 5 si 35% după cum a batut vantul, PNTcd s-a evaporat dupa ce terenul agricol nu si-a mai gasit rostul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate