Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Samsung Q7FN vs. LG B8

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#37
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 04.10.2014
Aparatele sunt conectate în aceeași priză, pe același circuit, la aceeași siguranță de la panou? Există împământare reală în locuință, adică nu legată la nulul de la trifazic?

#38
iso

iso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.10.2004
Da toate sint ok. Interesanta tema de studiu, nu? La un LG 43LM640S nu se intimpla chestia asta. Se spune ca Tv Samsung nu se "inteleg" cu marea majoritate a AV receiverelor respectiv functionare haotica, ARC, etc. Ei asta e cauza, diferenta de potential a "maselor" celor doua aparate.

Edited by iso, 12 June 2019 - 16:58.


#39
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 04.10.2014
Am avut o singură situație asemănătoare care a provenit de la ecranul cablului coaxial de TV, care e la un potențial anapoda, a trebuit să-l leg la împământare pentru a scăpa de problemă.
De asemenea, am văzut aparate cu blocul de alimentare construit în așa fel încât masa electronicii era cumva o medie între nulul și faza rețelei de 220 V.

#40
iso

iso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.10.2004
Am masurat si fara alte chestii conectate. Se pare ca asa e la Samsung, sursa diferentiala.

#41
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 04.10.2014
Unii pun o pereche de condensatoare de la polii prizei la carcasa metalică a aparatului. Se formează un divizor capacitiv.

#42
iso

iso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.10.2004
Din pacate nu ajuta, taie doar virfurile. O varianta ar fi folosirea pe alimentare a unui transformator separator cu raport 1:1.
Am cautat separatoare pe hdmi dar nu am gasit.

#43
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 04.10.2014
A, nu ziceam că asta ar fi o soluție de rezolvare, explicam de unde cred că apare suta de volți. Posted Image

S-ar putea folosi HDMI cu fibră optică. Are două convertoare electric-optic și ar trebui să fie separat galvanic între cele două capete.
Cu totul orientativ așa ceva:
https://www.amazon.c...c/dp/B07CCNSNDN

Edited by Jean-Luc_Picard, 12 June 2019 - 21:10.


#44
iso

iso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.10.2004
A... condensatorii aia au valori mici 1-2,2nF si sint pentru deparazitare.
Merci pentru info, stiam ca exista solutia hdmi-hdmi pe optic numai pentru lungimi peste 10m.

#45
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Revin cu noutati: pana la urma am luat Samsung-ul, impresia generala mixta, probabil va merge la retur si voi lua B8-ul.

Pro:
- designul merge spre premium, televizorul arata bine, rama si piciorul din aluminiu, inclusiv telecomanda arata foarte bine (desi nu e foarte ok ca si functionalitate, vezi sectiunea Contra)
- displayul e foarte luminos, culori vii si uniforme
- Tizen se misca destul de ok, dar nu perfect
- OneConnect box: cea mai tare chestie ever pentru un TV, m-a scapat de vreo 7 cabluri atarnate aiurea in spatele tv-ului, plus ca ai acces usor oricand ai de adaugat hdmi-uri sau dispozitive usb, mai ales daca tv-ul e prins pe perete. Mi se pare ca fiecare producator ar trebui sa ofere solutia asta in 2019 (macar ca optional)
- conectare seamless cu telefonul Samsung

Contra:
- panou VA, negrul nu prea e negru, unghiuri de vizualizare slabe
- culori vii si puternice, dar oarecum artificiale, indiferent de setari
- tv-ul e mult mai greu decat ma asteptam, fiind si mare e nevoie de 2 persoane pentru instalare si manevrare
- sunetul e putin mai slabut decat la B8 (dar nu e rau)
- telecomanda e foarte minimalista si e misto ca design, dar avand putin butoane inseamna ca ai de butonat cam prea mult pentru a accesa niste functii de baza
- sistemul de operare mi se pare cam sec si inconsistent, cam putine setari in special pentru imagine, destul de saracacios in informatii in general

In concluzie, dupa cum am zis, probabil voi merge pe OLED-ul de la LG, desi sper sa nu fiu dezamagit de luminozitatea scazuta si ABL.

Edited by MusafirulCreativ, 24 June 2019 - 14:55.


#46
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

 MusafirulCreativ, on 24 iunie 2019 - 14:50, said:

Revin cu noutati: pana la urma am luat Samsung-ul, impresia generala mixta, probabil va merge la retur si voi lua B8-ul.
Contra:
- culori vii si puternice, dar oarecum artificiale, indiferent de setari
.
Gresit! Dupa o calibrare cu aparatura profesionala, culorile sunt foarte naturale pe Samasung qled. Din ochi trebuie sa stapanesti foarte bine principiile de functionare ale setarilor sa customizezi rezonabil imaginea.

Attached Files



#47
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018

 Calin_fdx, on 24 iunie 2019 - 15:22, said:

Din ochi trebuie sa stapanesti foarte bine principiile de functionare ale setarilor sa customizezi rezonabil imaginea.
Tocmai aici e problema. Plus ca difera foarte mult imaginea si in functie de content si sursa, trebuie sa trec constant prin setari diferite de imagine atunci cand trec de pe TV pe xbox sau de pe un film pe un meci, sa zicem, ca sa obtin o imagine care-mi place sau care se potriveste. E un banal TV pana la urma, nu e monitor profesional pentru design grafic sau editare foto/video.

Am exemplu ecranele AMOLED tot de la Samsung, de pe smartphone-uri. Pai pe telefon (S8+) e o placere sa ma uit la poze, video-uri, filme, orice se vede impecabil SDR sau HDR, culorile iti iau ochii, fara calibrari profesionale si alte smecherii. Mai am si un monitor VA tot de la samsung, care are aceleasi probleme cu Q7: imaginile sunt vii si luminoase, dar nu sunt asa "carnoase" ca pe OLED. Probabil ca la OLED ajuta si acel negru perfect care lipseste la VA, nu stiu.

Edited by MusafirulCreativ, 24 June 2019 - 15:55.


#48
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 11.01.2007
@Musafir:
B8-uri au fost pe eMag, săptămâna trecută vreo 11 resigilate la 4490. Duminică mai era doar unul.
Și eu le urmăresc,în special C8-ul,dar m-am "vindecat" pe moment,până la anul în iarnă când voi merge pe C9.

#49
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 04.10.2014

 MusafirulCreativ, on 24 iunie 2019 - 15:39, said:

Pai pe telefon (S8+) e o placere sa ma uit la poze, video-uri, filme, orice se vede impecabil SDR sau HDR, culorile iti iau ochii, fara calibrari profesionale si alte smecherii.
Posted Image

#50
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Pai sa scoata Samsung un smartphone S8 ,sau whatever ,de 55 inch si se rezolva problemele toate ,nu?

Edited by edigee, 25 June 2019 - 00:39.


#51
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Bine-ar fi :) lasand gluma la o parte, am reusit aseara sa mai bibilesc prin setari si sa obtin niste imagini superbe. Poate totusi il pastrez, desi tot la OLED imi sta mintea.

#52
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Si tot lasand gluma la o parte sa stii ca acele calibrari profesionale nu sunt nici pe departe smecherii. Exista standarde bine implementate ,echipamante scumpe si avansate ,oameni ce se instruiesc serios pentru asemenea proceduri. Vezi topicul despre calibrari.

#53
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Nu am zis-o cu rautate, apreciez ca exista profesionisti si echipamente speciale pentru asta, insa nu mi se pare ca sunt pentru utilizatorul de rand. In primul rand, o calibrare profesionala nu e chiar ieftina si in al doilea rand ma indoiesc ca oricine ar putea sa-si dea seama de importanta ei sau ca ar avea nevoie cu adevarat de asa ceva. Dupa cum am zis, cat timp lucrezi in industria creativa si ai de pregatit diverse materiale si lucrezi cu coduri de culoare sau esti ultra mega-cinefil si reusesti sa observi detalii peste care 90% din oameni ar trece cu vederea, da, se justifica o calubrare profesionala, dar in rest, nu. Si aici mi se pare ca castiga OLED-ul, pentru ca out-of-the box ofera o imagine mai buna, fara bataie de cap pentru un regular user. Impreuna cu dezavantajele lui, bineinteles.

Edited by MusafirulCreativ, 25 June 2019 - 11:43.


#54
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 04.10.2014

 MusafirulCreativ, on 25 iunie 2019 - 11:40, said:

[...] reusesti sa observi detalii peste care 90% din oameni ar trece cu vederea, da, se justifica o calubrare profesionala, dar in rest, nu.
Eu cred că procentul e pe dos. Hai să facem un sondaj aici printre cei care și-au calibrat TV-ul și să vedem câți au observat diferența și câți nu, respectiv dacă  "din cutie" au fost atât de aproape încât să nu conteze.

Edited by Jean-Luc_Picard, 25 June 2019 - 12:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate