Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Samsung Q7FN vs. LG B8

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostJean-Luc_Picard, on 20 mai 2019 - 14:29, said:


Poate în HDR, că în SDR am calibrat 65C8 la 300 cd/m2. Dacă nici ăia nu ajung...
eu asa citeam despre oled, ca dacă vrei sa îl ții în sufragerie unde e lumină mare, trebuie altceva. După ce l-am văzut în baia de lumina din Auchan m-am liniștit cu problema asta, face față liniștit la pretențiile mele.

#20
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Oled, dar de la c în sus.

#21
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
La C am vazut prin review-uri ca e si mai pronuntata problema cu ABL-ul vietii. In orice caz, o sa incerc probabil B8-ul si daca chiar e problematica functia aia, cu parere de rau il returnez si aia e.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu mai stiu unde citisem, dar se spunea ca daca TV-ul se foloseste mai mult pentru programe tv atunci QLED iar daca se foloseste mai mult pentru filme atunci OLED
Eu am Q7FN de care sunt foarte multumit. Imaginea este superba pe canale HD
Ce mi se pare slab la acest TV este sunetul , motiv pentru care am luat si un soundbar Yamaha YAS-207

Edited by MembruAnonim, 20 May 2019 - 16:20.


#23
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
Unde exista sigle (posturi tv, monitor, gaming, etc) nu prea e indicat Oled, din cauza burn-in, de asta se spunea de Qled.

#24
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View PostMembruAnonim, on 20 mai 2019 - 16:17, said:

Ce mi se pare slab la acest TV este sunetul , motiv pentru care am luat si un soundbar Yamaha YAS-207
La LG sunetul este extraordinar pentru un tv, nu iti vine sa crezi ca ascuti la difuzoarele unui tv subtire cat un telefon.

#25
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostMr. Incredible, on 21 mai 2019 - 18:20, said:

La LG sunetul este extraordinar pentru un tv, nu iti vine sa crezi ca ascuti la difuzoarele unui tv subtire cat un telefon.
Nu are treaba ecranul cu sunetul la LGB8....sunetul ala super care seamana izbitor cu un sound bar(si pe mine m-a uimit) este dat de partea din spate/jos unde este partea electronica....

#26
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Stiu ca nu are, ma refeream la cat de subtiri sunt tv-urile astea si totusi reusesc sa suprinda cu un sunet deosebit.

#27
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Da, am remarcat si eu asta, se aude prea bine pentru niste difuzoare incorporate.

#28
iso

iso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.10.2004
Pina la urma la ce te'ai oprit?

#29
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
La niciunul deocamdata, momentan au crescut preturile la amandoua si nici n-am mai avut timp de ele. Decizia e destul de grea oricum, intr-un magazin, comparate unul langa altul, mi s-a parut net superior LG-ul, in alt magazin parea mult mai sters si mai intunecat decat Samsung-ul care avea culori superbe. LG are avantajul ca are si Dolby Vision si Atmos, in schimb Samsung are acel connect box care mi-ar fi foarte util.

Pe langa asta, am tot citit ca acel ABL de la LG strica experienta la jocuri/filme HDR, adica fix ceea ce am eu nevoie. Vedem, va tin la curent Posted Image

Edited by MusafirulCreativ, 11 June 2019 - 13:38.


#30
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Sunetul spectaculos din difuzoare minuscule se obtine ca si din boxulitele BT, folosind amplificatoare in clasa D si DSP, cu algoritimi care creeaza senzatia de plin, mare si tare.

#31
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Connect box-ul e util. Dar se mai si defecteaza.

#32
iso

iso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.10.2004
La 55Q9FN vad ca se incalzeste destul de tare, la fel si panelul ceea ce inseamna o fiabilitate scazuta. Dupa primele ore sint cam dezamagit de prestatia 55Q9FN, dimmingul agresiv este foarte enervant. Deja ma bate gindul sa'l returnez. Cei de la Samsung si'au sabotat televizoarele anul acesta.
La Sony XF9005 te'ai uitat?

#33
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Daca Q9 nu te satisface nu ai altceva mai bun pe taramul LCD.

#34
iso

iso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.10.2004
Imi facea cu ochiu' 55XF9005 dar m'am dus direct la pomu' laudat 55Q9FN. Am sa fac comparatii cu ceea ce mai am prin casa ca sa'mi fac o idee. Deocamdata ma ingrijoreaza ca se incalzeste cam tare box-ul in conditiile in care este separat galvanic de restul jucariilor: blu-ray, AV-receiver.

Edited by iso, 12 June 2019 - 00:05.


#35
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Separat galvanic, adică legat prin optocuploare?

Edited by Jean-Luc_Picard, 12 June 2019 - 01:18.


#36
iso

iso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.10.2004
Asa sau intre cele doua device-uri nu apare o diferenta de potential mai mare de 5-10Volt, separare galvanica interna. La toate tv Samsung pe care le am apare o diferenta de potential de aprox 100Volt Posted Image masurati pe masa hdmi intre tv si receiver AV, am Denon si Pioneer. Asa ca sint nevoit sa merg pe optic ca sa nu pice ori tv ori placa de conexiune hdmi. Pina pica ceva in cazul conexiunii hdmi neprotejate(Posted Image ce misto suna) functionarea device'urilor poate fi ciudata, lipsa functii, comenzi executate cu intirziere,etc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate