Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Samsung Q7FN vs. LG B8

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Salutare. Am nevoie de cateva pareri de la voi in legatura cu viitoarea achizitie pe care trebuie s-o fac. Initial dadusem deja comanda pentru Q7, insa cand am ajuns in magazin sa-l ridic l-am vazut alaturi de un B8 si m-am cam razgandit in legatura cu Samsung-ul.

Pe scurt, ambele modele sunt in varianta de 55", apropiate ca pret (nu pot depasi 5000 lei ca buget).

Avantaje Samsung:
- luminozitate mai mare, specific QLED, deci o idee mai bun pe continut HDR
- OneConnect box (imi place foarte mult ideea, lipsa acestei solutii fiind pentru mine si principalul minus pentru B8)
- o idee mai ieftin
- risc burn-in zero
- freesync si variable refresh rate
- am multe produse de la Samsung, s-ar incadra mai bine in acelasi "ecosistem"
- telecomanda mai frumoasa

Avantaje LG:
- imagine bestiala (deh, OLED)
- unghiuri de vizualizare mult mai bune
- sunet foarte bun direct din difuzoarele televizorului (aproape nu mai ai nevoie de soundbar)
- foarte subtire si elegant, o idee mai ok ca design decat samsung-ul
- laudat si ridicat in slavi in toate review-urile

Nelamuriri legat de B8:
- tot citesc pe net legat de B8 cum ca ar avea ceva functie enervanta de auto-dimming la scene intunecate care nu se poate dezactiva, e adevarat?
- legat de burn-in: nu e un subiect care ma sperie foarte tare, dar as vrea o parere si pe partea asta de la cei care il au de ceva timp.
- cum se descurca pe partea de procesare imagini in miscare?
- cum sta pe partea de smart?

Merci!

#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
OLED urile nu au dimming pt. ca efectiv n-au nevoie. Problema semnalata se regaseste la tehnologia LCD.
Edit: Dimming(local/global) are legatura cu iluminarea panelului , OLED nu are asa ceva. E tehnologie emisiva.
Poate userii aia, total pe dinafara , il tineau mod dinamic sau ceva similar...

Edited by edigee, 20 May 2019 - 10:28.


#3
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018

View Postedigee, on 20 mai 2019 - 10:22, said:

Edit: Dimming(local/global) are legatura cu iluminarea panelului , OLED nu are asa ceva.
Atunci baietii astia la ce se refera cu Automatic Backlight Limiter (ABL) pus la puncte negative? https://www.rtings.c...iews/lg/b8-oled

Plus ca la o cautare pe gugal e plin de useri care plang ca nu pot dezactiva functia. Stiu, si mie mi se pare aiurea sa pui asa ceva pe OLED, dar probabil o fac ca sa scada riscul de burn-in, deci si costurile cu garantii si reparatii.

Edited by MusafirulCreativ, 20 May 2019 - 10:37.


#4
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View PostMusafirulCreativ, on 20 mai 2019 - 10:09, said:

tot citesc pe net legat de B8 cum ca ar avea ceva functie enervanta de auto-dimming la scene intunecate care nu se poate dezactiva, e adevarat?
Colegii n-au citit cu atenție, fiind pe scene întunecate, nu poate fi vorba despre ABL-ul de la OLED, care acționează pe scene luminoase, este local dimming-ul de LCD, Q-urile fiind LCD -uri, oricât s-ar strădui cineva să ascundă asta (ba că LED, ba că quantum dot), adică "vinovatul" e Samsung-ul, iar chestia e cu adevărat enervantă, în special după ce te-ai dezobișnuit s-o mai vezi (cum se întâmplă după ce ai trecut la OLED).

Problema e că dimming-ul intră în acțiune cu o întârziere și este gradual. Dacă ai, de exemplu, un ecran negru cu o siglă (sau un OSD), după care urmează un ecran complet negru (chestia luminoasă dispare), vezi cum zona trece de la un gri (ceva parțial luminos) la negru ca un fade-out de căteva secunde (1-2).

Edited by Jean-Luc_Picard, 20 May 2019 - 12:25.


#5
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Ciudat....inca nu a aparut colegul Gabone sa ridice osanale Qled-ului de la Samsung....Posted Image

Initiator, decizia iti apartine insa Oled-ul este cu mult peste seria Q7 de la Samsung poate daca spuneai Q9 se mai apropia de un Oled...

#6
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Am gresit eu de fapt, aparent problema e la scenele luminoase si/sau continut HDR si este vorba de ABL-ul de la OLED. Sincer, chestia asta ma face sa cam dau inapoi legat de B8. Urasc tot ce tine de auto/dynamic brightness pe orice tip de TV sau monitor, e foarte deranjant.

Edited by MusafirulCreativ, 20 May 2019 - 13:00.


#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Atunci ramane sa te lupti din greu cu dimming-ul de la LCD-uri. Care, btw, nu poate fi dezactivat.

Edited by edigee, 20 May 2019 - 13:05.


#8
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Pai am si un monitor de la Samsung cu panel VA si macar poti dezactiva auto-dimming-ul in functie de continutul afisat. Da, negrul arata spalacit in felul asta dar macar nu-ti "palpaie" ecranul non-stop. Ce luminozitate ai setat, aia ramane. In rest, imaginea e superba pe OLED, dar vad ca sunt unii care se plang ca nu se pot uita la nimic in HDR fara ca ecranul sa-si tot schimbe luminozitatea aiurea. Greu de decis.

Edited by MusafirulCreativ, 20 May 2019 - 13:12.


#9
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Hm. N-am remarcat așa ceva în filme HDR. Ce-i drept, am Panasonic, nu LG.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am vazut intr-un  magazin hypermarket, e drept Q6 nu Q7 versus B8. In lumina aia muuulta si rece de acolo se vedea OLED-ul o clasa peste Q6. Si daca facea fata acolo, nu vad de ce n-ar face fata intr-o sufragerie care niciodata nu o sa fie luminata in halul ala. De fapt B8-ul expus acolo mi-a schimbat perceptia, nici nu mai concep sa iau alt TV decat emisiv, motiv pentru care am amanat cumpararea unui TV pana am fondurile necesare de un OLED.

#11
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Samsung Q7FN nu are dolby vision, dolby atmos, DTS.....si costa aproape cat B8-ul de la LG....asta da "afacere"

#12
Gabone99

Gabone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.12.2010
Ai văzut în lumina aia multă de hypermarket un Oled dat la blana totul în schimb acasă dacă o sa îl ții asa în funcție de continut estimez ca vei avea burn în in maxim o săptămână.
Nu am intervenit pana acum pentru ca initiatorul știe avantajele și dezavantajele fiecărei tehnologii cu mici excepții care au fost lămurite de alți colegi.

#13
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Chestia cu burn-in este o sperietoare, e adev.ca eu nu ma pot pronunta deoarece il am de 2 luni dar astept sa ne spuna un coleg care are OLED de cel putin 1 an...

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai si oledul si qledul erau blana. Ambele rulau filmele demo dedicate, si se vedeau ambele o clasa peste orice altceva expus acolo, dar oledul la randul lui era si mai sus ca qled. Coloristic qled era fals, avea un verde aproape neon, nenatural deja. Probabil cui ii place ceva suprasaturat o sa fie indragostit, era un user pe aici care asta isi dorea de la un TV, cred ca ar fi perfect pentru el.

Si da, daca in lumina aia multa se vedea zid oled, inseamna ca una din problemele pe care le auzeam despre oled, ca n-ar fi destul de luminoase, nu sunt aplicabile la modelele >2018.  Asta nu inseamna ca vreodata il tin blana in casa, mai ales ca la mine nu merge tv-ul in nestire zi lumina, ci doar cand am ceva de vazut la el, in majoritate dimineata si seara.

Eu oricum sunt hotarat sa imi iau un B9 cand o aparea, si cand o sa fie sub 5000 lei pe la noi. Panourile actuale (2019) sunt deja mult mai rezistente la burn-in, LG a preferat sa investeasca toate imbunatatirile tehnologiei nu in cresterea luminozitatii ci in eradicarea burn-in-ului.

Edited by MembruAnonim, 20 May 2019 - 14:17.


#15
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View PostMembruAnonim, on 20 mai 2019 - 14:17, said:

oled, ca n-ar fi destul de luminoase
Poate în HDR, că în SDR am calibrat 65C8 la 300 cd/m2. Dacă nici ăia nu ajung...

#16
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,402
  • Înscris: 06.11.2014

View PostMembruAnonim, on 20 mai 2019 - 14:17, said:

Eu oricum sunt hotarat sa imi iau un B9 cand o aparea, si cand o sa fie sub 5000 lei pe la noi. Panourile actuale (2019) sunt deja mult mai rezistente la burn-in, LG a preferat sa investeasca toate imbunatatirile tehnologiei nu in cresterea luminozitatii ci in eradicarea burn-in-ului.

Si de panourile 2018 s-a spus ca nu vor face burn-in, si totusi LG a avut de furca cu tv-uri in service. Cu toate ca s-au invatat minte sa nu mai bage multe sigle in demo-uri (cum aveau in 2017, de ajungeau tv-urile si de 3..4 ori in service pentru inlocuire panou). Si nu doar LG, ca si aialalti vanzatori de Oled-uri au avut aceleasi probleme.

Edited by iZet, 20 May 2019 - 14:32.


#17
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Pe mine nu m-ar deranja sa fie o idee mai putin luminos decat QLED-ul, ma ingrijoreaza numai luminozitatea aia "dinamica" care aparent nu se poate dezactiva. Problema e ca nici nu pot testa treaba asta, decat daca il cumpar si il dau retur daca nu-i dau de capat Posted Image Cu burn-in-ul e relativa treaba, eu am avut si am telefoane OLED de cand au aparut si n-am avut niciodata probleme cu burn in. In schimb, am cunoscuti care in mai putin de un an au reusit sa distruga ecranele. Tine foarte mult de modul de utilizare, ce continut afisezi, etc.

Revenind la subiect, repet, eu as prefera oricand OLED-ul, numai ca vreau sa stiu daca exista anumite aberatii impuse din software care strica experienta cu TV-ul. Daca da, QLED-ul e cel mai bun compromis pana una alta.

Edited by MusafirulCreativ, 20 May 2019 - 14:38.


#18
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Faci alegerea dupa preferintele tale. Eu am ales OLED, sunt la al doilea tv, unul in dormitor si unul in living, nu tin la niciunul luminozitate maxima pentru ca nu este nevoie.
La B8 nu am vazut nimic deranjant indiferent de materialul redat, inclusiv HDR.

Edited by Mr. Incredible, 20 May 2019 - 14:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate