Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Ce este moartea

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
169 replies to this topic

#145
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,854
  • Înscris: 01.11.2005

View Postmario_bril, on 24 mai 2019 - 13:39, said:

Așa-i că nu ai înțeles de ce un vector poate avea valori negative? Posted Image
Vezi dumneata, că un vector este caracterizat de trei lucruri: mărime, direcție și sens. Ei bine, în timp ce mărimea este o mărime fizică scalară pozitivă, sensul este exprimat cu ajutorul semnelor matematice.
Vezi dumneata ca nu stii corect ??
Directia si sensul este una si acelasi lucru.
Doi la mana, un vector este compus dintr-un scalar si un versor. Versorul indica directia iar scalarul o multiplica (da valoarea vectorului). Iar pana acum nu am auzit de versor negativ.

Edited by tehnics, 24 May 2019 - 13:57.


#146
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posttehnics, on 24 mai 2019 - 13:57, said:

Vezi dumneata ca nu stii corect ??
Directia si sensul este una si acelasi lucru.
Doi la mana, un vector este compus dintr-un scalar si un versor. Versorul indica directia iar scalarul o multiplica (da valoarea vectorului). Iar pana acum nu am auzit de versor negativ.
În cazul ăsta nu mai pot să te ajut. Pune mâna pe o carte de fizică elementară.

Mărimi vectoriale
Mărimea fizică deplin caracterizată de modul (valoare numerică), direcţie şi sens se numeşte mărime vectorială.
Exemple de mărimi vectoriale: forţa, deplasarea, viteza.

#147
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,854
  • Înscris: 01.11.2005
https://ro.wikipedia...)
Si aici ce scrie ?
Hai ca iti subliniez:
Astfel, într-un spațiu euclidian, se poate considera că noțiunea corectă este cea de vector spațial sau vector euclidian, concepte care sunt utilizate pentru reprezentarea unor cantități care au atât mărime (deci o cantitate măsurabilă) cât și o direcție (deci o orientare spațială).

Unde vezi tu cuvantul "sens" ???


https://sciencing.co...r-13712450.html
A vector lets you describe quantities in terms of an amount (called the magnitude) and a direction, making them a handy mathematical tool.

Unde vezi tu cuvantul "sens"  ???

Cauta peste tot internetul sa vezi ca vectorul e compus doar din doua lucruri: valoare (scalar) si versor( vector unitar). Atat. Sens are doar in capul tau

Corect. Din pacate nici eu nu pot sa te ajut.

Si totusi: cum poate explica cineva ca timpul poate fi dat inapoi ? Ca Dorel666 nu poate desi afirma lucrul asta.

Edited by tehnics, 24 May 2019 - 14:30.


#148
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Cand mori, mori ca orice vietate. Definitiv și irevocabil. Sau aveți impresia ca un gândac sau un țânțar se duc în raiul gândacilor și al țânțarilor după moarte? :) ai plesnit țânțarul.. E mort definitiv.

#149
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posttehnics, on 24 mai 2019 - 14:28, said:

https://ro.wikipedia...)
Si aici ce scrie ?
Hai ca iti subliniez:
Astfel, într-un spațiu euclidian, se poate considera că noțiunea corectă este cea de vector spațial sau vector euclidian, concepte care sunt utilizate pentru reprezentarea unor cantități care au atât mărime (deci o cantitate măsurabilă) cât și o direcție (deci o orientare spațială).

Unde vezi tu cuvantul "sens" ???


https://sciencing.co...r-13712450.html
A vector lets you describe quantities in terms of an amount (called the magnitude) and a direction, making them a handy mathematical tool.

Unde vezi tu cuvantul "sens"  ???

Cauta peste tot internetul sa vezi ca vectorul e compus doar din doua lucruri: valoare (scalar) si versor( vector unitar). Atat. Sens are doar in capul tau
Am căutat, în speranța că poate s-a modificat fizica știută de mine. Se pare că nu. Văd că preferi engleza, te ajut acum, dar să fie pentru ultima oară.

Vectors are quantities that require the specification of magnitude, orientation, and sense. The characteristics of a vector are the magnitude, the orientation, and the sense.
The orientation of a vector is specified by the relationship between the vector and given reference lines and/or planes.
The sense of a vector is specified by the order of two points on a line parallel to the vector.
Orientation and sense together determine the direction of a vector.

"Sense" means just forward or backward. Example: the vector 4i + 4j has a direction of 45 degrees CCW from the positive x-axis. The vector -4i - 4j has the opposite "sense". Any two vectors with opposite "senses" have directions that differ by 180 degrees.

Edited by mario_bril, 24 May 2019 - 15:53.


#150
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Posttehnics, on 24 mai 2019 - 12:12, said:

Bine colegul. Cum spui tu. Prefer sa ma opresc aici cu tampenia asta care o debitezi.

Viteza niciodata nu poate avea valori negative. De aceea te-am corectat.
Imagineaza-ti o gaura neagra,de marimea unui punct, in care cade un obiect si continua sa cada la infinit. Evident ca, acolo, viteza,spatiul si timpul sunt negative cu adevarat.

View Posttehnics, on 24 mai 2019 - 12:54, said:

Am impresia ca tu nu poti face diferenta intre valoare negativa si valoare mai mica.
Unele masuri din SI nu pot avea niciodata valori negative, altele da.
Hai sa iti dau exemplu: greutatea, lungimea, viteza, timpul etc. nu pot avea valori negative.
Temperatura in schimb poate avea valori negative.
Asa ca pune mana pe fizica si lasa aberatiile...

Nici temperatura nu poate avea valori negative, in sensul dat de dumneata. Sau nu ai auzit de scara Kelvin?
Deasemenea, vezi ca nu faci diferenta intre infinitul mare si infinitul mic. Intr-un spatiu de marime zero, in vid absolut adica, un obiect care va intra cu o anumita viteza, va continua sa cada, cu acea viteza, in spatiul de marime zero, practic la infinit. Afara de cazul cand ceva din interiorul obiectului modifica sensul vitezei. Pana atunci, insa, o data cu intrarea in spatiul zero, obiectul se va deplasa cu viteza negativa.

Edited by Dorel666, 24 May 2019 - 16:08.


#151
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostDorel666, on 24 mai 2019 - 16:07, said:

Nici temperatura nu poate avea valori negative, in sensul dat de dumneata.
Îmi aleg ca referinţă +20 grade .
10 grade cum e ?

#152
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postgenius, on 24 mai 2019 - 16:26, said:

Îmi aleg ca referinţă +20 grade .
10 grade cum e ?

Grade Celsius sau Kelvin?

#153
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostDorel666, on 24 mai 2019 - 16:38, said:


Grade Celsius sau Kelvin?
Ce contează ?
10 cum e faţă de 20 (cu 20 ca referinţă) ?

#154
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postgenius, on 24 mai 2019 - 16:40, said:

Ce contează ?
10 cum e faţă de 20 (cu 20 ca referinţă) ?

Raspunde dumneata. Te referi la notiunile de ”mai mic” si ”mai mare”?

#155
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostDorel666, on 24 mai 2019 - 16:47, said:


Raspunde dumneata. Te referi la notiunile de ”mai mic” si ”mai mare”?
Pe axă .

#156
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postgenius, on 24 mai 2019 - 16:51, said:

Pe axă .

Mai bine raspunde dumneata, ca nu pricep ce vrei sa arati.

#157
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
10 pentru 20 este -10 .

#158
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,854
  • Înscris: 01.11.2005

View Postmario_bril, on 24 mai 2019 - 15:52, said:

Am căutat, în speranța că poate s-a modificat fizica știută de mine. Se pare că nu. Văd că preferi engleza, te ajut acum, dar să fie pentru ultima oară.

Vectors are quantities that require the specification of magnitude, orientation, and sense. The characteristics of a vector are the magnitude, the orientation, and the sense.
The orientation of a vector is specified by the relationship between the vector and given reference lines and/or planes.
The sense of a vector is specified by the order of two points on a line parallel to the vector.
Orientation and sense together determine the direction of a vector.

"Sense" means just forward or backward. Example: the vector 4i + 4j has a direction of 45 degrees CCW from the positive x-axis. The vector -4i - 4j has the opposite "sense". Any two vectors with opposite "senses" have directions that differ by 180 degrees.
Sensul ala de care zici tu colegu, este defapt semnul din fata vectorului, adica un operator, nicidecum un sens. Daca tu imi spui mie ca "-" tu il numesti "sens"...ce sa zic. Bravo.
4j este vectorul. Si cum iti dai seama singur, 4 este scalarul iar j este versorul. Ca este plus sau minus in fata lui este un operator pe care tu il numesti sens...
Deci fizica nu s-a schimbat si asa cum ti-am aratat, vectorul este intotdeauna pozitiv. "Sensul" este dat de operatorul din fata vectorului...

View PostDorel666, on 24 mai 2019 - 17:21, said:

Mai bine raspunde dumneata, ca nu pricep ce vrei sa arati.
Mai bine raspunde tu cum poate fi timpul inversat....
Legat de temperatura da, aici iti dau dreptate. Temperatura in sistemul international nu este negativa pentru ca este in Kelvin, initial crezusem ca este Celsius.

Edited by tehnics, 24 May 2019 - 18:33.


#159
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Posttehnics, on 24 mai 2019 - 18:29, said:



Mai bine raspunde tu cum poate fi timpul inversat....
Legat de temperatura da, aici iti dau dreptate. Temperatura in sistemul international nu este negativa pentru ca este in Kelvin, initial crezusem ca este Celsius.


Cred ca ti-am spus deja: intri, cu o anumita viteza, intr-un spatiu de dimensiune zero. Continui sa avansezi, dar distanta devine negativa, ceea ce face ca si timpul sa devina negativ, intrucat viteza si acceleratia raman pozitive.

#160
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 24 mai 2019 - 17:21, said:

Mai bine raspunde dumneata, ca nu pricep ce vrei sa arati.

@genius încearcă să-ți explice ca din punctul de vedere al unei referințe, de ex. 20 (pmm0)... 10 este minus 10 (pmm-10)... ce nu înțelegi?!

Edited by heart_of_ice, 24 May 2019 - 20:37.


#161
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 24 mai 2019 - 20:35, said:

@genius încearcă să-ți explice ca din punctul de vedere al unei referințe, de ex. 20 (pmm0)... 10 este minus 10 (pmm-10)... ce nu înțelegi?!

Cred ca dumneata nu intelegi diferenta dintre Celsius si Kelvin.

#162
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 24 mai 2019 - 20:40, said:

Cred ca dumneata nu intelegi diferenta dintre Celsius si Kelvin.

Nu la temperatură m-am referit eu, ci la o referință dintr-un sistem în mișcare!


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate