Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Ce este moartea

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
169 replies to this topic

#163
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 24 mai 2019 - 20:47, said:

Nu la temperatură m-am referit eu, ci la o referință dintr-un sistem în mișcare!

Eu as zice ca la punctul zero dintr-un sistem de referinta.

#164
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 24 mai 2019 - 20:48, said:

Eu as zice ca la punctul zero dintr-un sistem de referinta.

Măi Dorele tu ești turc?! Păi ceea ce susții matale, susținem și noi, eu și @genius... ce nu înțelegi?!

#165
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 24 mai 2019 - 20:57, said:

Măi Dorele tu ești turc?! Păi ceea ce susții matale, susținem și noi, eu și @genius... ce nu înțelegi?!

Doar te tachinam... Am inteles ca vrei sa ma sustii, doar ca nu prea sunt de acord cu exemplul dat. Eu, insa, chiar cred in dimensiuni negative cu adevarat, nu doar in concordanta cu un sistem de referinta arbitrar ales.

#166
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDorel666, on 21 mai 2019 - 13:56, said:

De ce nu?
Pentru ca evenimentele s-au intamplat deja.

View PostDorel666, on 24 mai 2019 - 10:43, said:

Totusi, axa numerelor are si numere ”negative”... D
Nu si spatiul-timp.

#167
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posttehnics, on 24 mai 2019 - 18:29, said:

Sensul ala de care zici tu colegu, este defapt semnul din fata vectorului, adica un operator, nicidecum un sens. Daca tu imi spui mie ca "-" tu il numesti "sens"...ce sa zic. Bravo.
4j este vectorul. Si cum iti dai seama singur, 4 este scalarul iar j este versorul. Ca este plus sau minus in fata lui este un operator pe care tu il numesti sens...
Deci fizica nu s-a schimbat si asa cum ti-am aratat, vectorul este intotdeauna pozitiv. "Sensul" este dat de operatorul din fata vectorului...
Aha, acum vrei să te împaci. :D

#168
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View PostDorel666, on 24 mai 2019 - 19:42, said:



Cred ca ti-am spus deja: intri, cu o anumita viteza, intr-un spatiu de dimensiune zero. Continui sa avansezi, dar distanta devine negativa, ceea ce face ca si timpul sa devina negativ, intrucat viteza si acceleratia raman pozitive.
Nu ai cum sa intri intr-un spatiu de dimesiune zero.
De ce ?  Pentru ca tu ai o dimensiune mai mare decat zero. E ca si cum tu, om, ai incerca sa intri intr-o cutie de chibrit.

View Postmario_bril, on 25 mai 2019 - 00:03, said:

Aha, acum vrei să te împaci. Posted Image
NIcidecum. Eu doar mi-am sustinut parerea.
Ideea este ca timpul nu poate fi dat inapoi oricat si-ar dori Dorel666....

#169
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posttehnics, on 25 mai 2019 - 08:00, said:

NIcidecum. Eu doar mi-am sustinut parerea.
Ideea este ca timpul nu poate fi dat inapoi oricat si-ar dori Dorel666....
În ceea ce privește problema timpului, sunt de acord. Cel puțin deocamdată nu putem asta. Dar viteza, fiind un vector, poate fi negativă.

#170
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postandreic, on 24 mai 2019 - 23:36, said:

Pentru ca evenimentele s-au intamplat deja.


Posibil. Dar de regresie hipnotica ai auzit?

View Postandreic, on 24 mai 2019 - 23:36, said:



Nu si spatiul-timp.

Cine zice?
De teoria stringurilor ai auzit?

View Posttehnics, on 25 mai 2019 - 08:00, said:

Nu ai cum sa intri intr-un spatiu de dimesiune zero.
De ce ?  Pentru ca tu ai o dimensiune mai mare decat zero. E ca si cum tu, om, ai incerca sa intri intr-o cutie de chibrit.

Avand in vedere faptul ca tot Universul s-a nascut dintr-un punct de dimensiune zero, eu zic ca ai cum sa intri intr-un spatiu de dimensiune zero. Dar, ca sa intelegi, ar trebui sa pricepi ce este acela ”spatiu”. Ai putea, de exemplu, sa te gandesti la teoria stringurilor.
Cat despre intratul in cutia de chibrit, un obiect care se deplaseaza cu o acceleratie constanta, pana atinge viteza luminii, din acel moment, intrucat viteza nu mai poate creste, singura solutie ca raportul d/t, adica distanta supra timp, adica viteza sa ramana constanta, in timp ce obiectul continua sa fie accelerat, este ca sa se  modifice unitatea de timp, secunda adica, pentru obiectul respectiv. Adica unitatea de timp va scadea si, intrucat unitatea de timp (secunda) este legata de structura atomului, atunci atomii obiectului se vor micsora si, cand se va micsora destul de mult, o naveta cosmica va incapea intr-o cutie de chibrituri.

View Posttehnics, on 25 mai 2019 - 08:00, said:


NIcidecum. Eu doar mi-am sustinut parerea.
Ideea este ca timpul nu poate fi dat inapoi oricat si-ar dori Dorel666....

Poate ca timpul nu, dar statiu-timpul da. Gandeste-te ca fiecare stare a umanitatii este data de vibratia stringurilor dintr-o anumita zona a Universului. Un univers infinit, in care Pamantul ”pluteste” strabatand diverse stringuri, care ii inregistreaza vibratia. Astfel, calatoria fiecarei galaxii, stele, planete si a fiecarui om este, de fapt, o vibratie a unor stringuri dintr-o regiune bine stabilita a spatiului. Evident ca, daca te vei putea intoarce in acea zona a spatiului si vei putea vizualiza inregistrarea unui moment din trecut, vei putea modifica orice eveniment, doar modificant vibratia stringurilor prin care ”a trecut” acel obiect. Cred ca nu mai trebuie sa completez ca, avand instrumentul potrivit, vei putea vizualiza, ca pe un ecran 3D, si modifica orice eveniment din istorie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate