Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Ce metoda de plata folositi in general ?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
335 replies to this topic

Poll: Ce metoda de plata folositi in general ? (176 member(s) have cast votes)

Ce metoda de plata folositi in general, in cea mai mare parte a timpului?

  1. Cash (cash-ul este sfant) (50 votes [28.41%])

    Percentage of vote: 28.41%

  2. Card bancar, mobil, bratara, online din homebank (de pe mobil ori PC) etc (126 votes [71.59%])

    Percentage of vote: 71.59%

Vote Guests cannot vote

#55
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,680
  • Înscris: 23.10.2006
Daca este o pana de curent 5 zile, sa te vad pe tine de la ce magazin o sa cumperi cu cash... Casele de marcat, tot cu curent electric functioneaza si de la vre-un butic nu o sa prea mai ai ce cumpara, ca vor fii goale... asta daca se vor incumeta sa vanda fara bon fiscal....

#56
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,587
  • Înscris: 20.10.2006
Din fericire cardurile/metodele de plata electronice castiga tot mai mult teren, asa cum se vede si in acest topic. Eu folosesc pe cat posibil doar cardul, mergand pana la evitarea comerciantilor care nu accepta plata cu cardu.

View Postccdsah, on 26 aprilie 2019 - 22:11, said:

Ce magazinas aveti? Ca din cate stiu e obligatoriu pentru magazine sa aiba instalat POS pt plata cu cardul de la o cifra de afaceri in sus.
https://www.profit.r...ulgata-18279781
Foarte rau, ar trebui niste stimulente sa se acepte plata cu cardul peste tot. Inclusiv la vanzatori ambulanti.

View Postarisel, on 27 aprilie 2019 - 00:46, said:

Cash-ul, e valabil pe oriunde prin Europa.!...Card/telefon/bratara etc... doar ocazional....(se mai blocheaza una alta si stau ca tontul la benzinarie... etc, etc....) Dau banul si plec linistit in 2min. Asa fac eu...(Poate gresesc!)Posted Image
Pe naiba, ia incearca sa platesti cu lei romanesti in alta tara. In afara de niste targuri de prin Bulgaria si vanzatori ambulanti din republica moldova nu ii accepta nimeni. La fel incearca in Romania sa vezi cat de valabila e moneda altui stat, inclusiv euro.

View Postcrisstonne, on 27 aprilie 2019 - 01:13, said:

Eu nu plătesc la ,,negri ", dar la chioșc/brutărie/piață & etc, nu poți altfel.
Sunt si unele chioscuri ce accepta plata cu cardul. Si brutarii, in special cele din magazinele mai mari. Pietele le evit tocmai din cauza de lipsa plata card, cand trec prin piata/pe langa ea si vine vreo baba la mine cu spam, ,,hai ca mai am doar 3 kg de ceapa/morcovi/capsuni sau mai stiu eu ce, le dau ieftin ca plec” eu ii zic: ok le cumpar pe toate dar numai daca de poate plati cu cardul, nu umblu cu bani cash. Deasemenea fiind vorba de o plata cu card/banca vreau si bon fisca!!! Imediat fac o mutra urata si pleaca.

View Postdiahim, on 27 aprilie 2019 - 01:42, said:

Am un magazin de cartier care nu accepta plata cu cardul daca faci cumparaturi sub 15 RON, citez: "sunt comisioane mari". In rest, la piata, taxi-ul, frizerie.. banul jos, restul cu card/telefon. Apropo, despre ce bratara e vorba?:)
Platesc si la frizerie cu cardul. Rar mai intalnesc si eu magazine ce nu accepta plata cu cardul decat de la o suma in sus asa ca mai cumpar ceva ce urmeaza sa am nevoie in perioada urmatoare sa ating suma minima de plata cu cardu. Taxi in orasele mari doar uber/bolt unde plata se face tot cu card.

Edited by LunaCrystal, 28 April 2019 - 10:23.


#57
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
deja cu aerele astea de vezi doamne cai ceri babei plata cu cardul... incepi sa te dai mare..!
sper sa te taie si la toaleta sa nu accepte decat cash

#58
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,587
  • Înscris: 20.10.2006
Nu ma dau mare, dar vreau sa fie lumea in ton cu anul in care traim nu sa folosim tehnologii/metode vechi de sute de ani, nu suport inapoierea tehnologica, in nici un domeniu. Sunt gata sa renunt si la card-uri atunci cand va aparea ceva mai nou si mai bun decat ele.

#59
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,430
  • Înscris: 28.10.2018
Si eu sunt aproape cashless. Nu cred ca cheltuiesc mai mult de 150 de euro cash intr-un an. Fac totul cu card, paypal, aplicatie smartphone.

Am totusi si in seif 5000 de euro cash pentru un zombie appocalipse acolo.


Un articol interesant. https://www.nayax.co...shless-country/


Quote

SWEDEN GOES CASHLESS

Countries like Denmark and Norway top the adoption of cashless payments, but the clear Scandinavian leader in becoming the first cashless country is Sweden. Swedes have taken to cashless payment wholeheartedly. If you visit Sweden, be sure to take your credit card or mobile phone with you. Only 15% of payments involve cash transactions, and it’s rare that a person will be limited to paying with cash. A popular mobile payment app, Swish, used by half of the country’s 10 million population, enables payment transfers to people and businesses.

Sometimes it’s even difficult to use cash in Sweden. Drivers of Swedish buses no longer accept coins or banknotes. The ubiquitous use of debit and credit cards by Swedes has led many stores to no longer accept cash. Their motivation? Speedier service and creating a safer environment. Storeowners believe the removal of cash lowers the risk of robberies. It also saves them valuable time dealing with cash, which many banks have stopped accepting. Banks have also stopped dispensing cash and removed their ATMs.


#60
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,737
  • Înscris: 15.06.2007

View Postferibalint, on 27 aprilie 2019 - 10:00, said:

Card, telefon si online. Cash doar acolo unde situatia o impune ;)
nu e overkill cu telefonul? Eu nu-i vad rostul. Mi se pare ca genreaza o grija in plus, in cazul in care este furat/pierdut, chiar daca nu poate plati cu el cel care l-a ciordit, daca este un gainar de rand.

Edited by tfmercedez, 28 April 2019 - 10:46.


#61
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007
Cash numa' la piata si-n crâşme, in rest card.

#62
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,737
  • Înscris: 15.06.2007
Eu as vrea sa platesc cu card la spalatoria auto. Nu se poate decat cu cash.  Si nici macar cu fise sa scap de metal.
Mi-a zis proprietarul ca la romani nu e inca cazaul de card. Ca daca vine unu si plateste card pentru doua jetoane de 5 lei, si el defapt are 4.99 lei pe card, incepe scandalu.

#63
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cum adică sa platesti cu telefonul?

#64
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,430
  • Înscris: 28.10.2018
Trendul european este sa oblige toti comerciantii sa adopte POS.

Eu prin vestul europei rar de tot mai gasesc cate-o kebabarie turceasca care vrea doar cash ca sa evazioneze si ei putin.

Treaba asta se va termina cat de curand. Maxim 2020.

Romaniei ii dau maxim 2025 ca asta e, te adaptezi culturii mai inapoiate, dar se va intampla.

#65
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007

View Postsilesax, on 28 aprilie 2019 - 10:50, said:

cum adică sa platesti cu telefonul?

Iti da banca o aplicatie din aia de-ti face telefonu' card contactless, daca telefonu' stie asa ceva.

#66
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
aha, pentru care probabil plătești si bancii ceva..

#67
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010

View Posttfmercedez, on 28 aprilie 2019 - 10:45, said:

nu e overkill cu telefonul? Eu nu-i vad rostul. Mi se pare ca genreaza o grija in plus, in cazul in care este furat/pierdut, chiar daca nu poate plati cu el cel care l-a ciordit, daca este un gainar de rand.
Păi în ziua de astăzi se poate securiza telefonul. Plus că dacă îți fură telefonul și vrea să facă o tranzacție cu el....este prost de bubuie. În minutul 2 l-ai găsit pe hot....

#68
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007

View Postsilesax, on 28 aprilie 2019 - 10:53, said:

aha, pentru care probabil plătești si bancii ceva..

Daca ai aplicatia de banking pe telefon nu mai platesti nimic.

#69
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da aplicatia aia nu costa lunar niste bani?

#70
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
La unele bănci nu costă nimic ;)

#71
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007

View Postsilesax, on 28 aprilie 2019 - 10:55, said:

da aplicatia aia nu costa lunar niste bani?

Ma costa cativa lei.

#72
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
in cazul persoanelor ce obțin venituri direct pe card, da este normal sa foloseasca plata cu cardul, dar in cazul persoanelor ce obtin venituri cash nu vad ce avantaj ar fi sa se duca la banca sa depună banii si apoi sa plătească cu cardul..?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate