Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Ce metoda de plata folositi in general ?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
335 replies to this topic

Poll: Ce metoda de plata folositi in general ? (176 member(s) have cast votes)

Ce metoda de plata folositi in general, in cea mai mare parte a timpului?

  1. Cash (cash-ul este sfant) (50 votes [28.41%])

    Percentage of vote: 28.41%

  2. Card bancar, mobil, bratara, online din homebank (de pe mobil ori PC) etc (126 votes [71.59%])

    Percentage of vote: 71.59%

Vote Guests cannot vote

#325
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Da, dar nu strică, un Revolut acolo, de ex., în caz de ceva. Nu costă nimic.

Edited by Vlad_22, 20 May 2021 - 20:32.


#326
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Poate daca reincep sa merg prin Strainezia, ca am fost acum 2 ani la Budapesta si m-au omorat cu comisioanele.

#327
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Luni am folosit şi eu casa selfcheck de la "Kaufland". Nu am urmat instrucţiunile aşa cum trebuie şi am chemat pe cineva. Dar şi nevoie de ajutor cu plata cash tot m-am descurcat mai repede pentru o bere decât stând la coadă. Casele dau rest. Dar isteţii le-au pus pe cele care acceptă şi cash astfel încât nu le observi uşor, cele mai uşor de văzut fiind cele "Plată doar cu cardul". Voi mai folosi casele alea pe viitor dacă e... în sfârşit am făcut-o şi pe asta    :)

Edited by djl, 27 May 2021 - 13:52.


#328
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postdjl, on 27 mai 2021 - 13:51, said:

Luni am folosit și eu casa selfcheck de la "Kaufland". Nu am urmat instrucțiunile așa cum trebuie și am chemat pe cineva. Dar și nevoie de ajutor cu plata cash tot m-am descurcat mai repede pentru o bere decât stând la coadă. Casele dau rest. Dar isteții le-au pus pe cele care acceptă și cash astfel încât nu le observi ușor, cele mai ușor de văzut fiind cele "Plată doar cu cardul". Voi mai folosi casele alea pe viitor dacă e... în sfârșit am făcut-o și pe asta    :)
Dar ce e așa mare realizare să folosești o casă self-pay. Ai avut emoții sau? 😂

Edited by Vlad_22, 27 May 2021 - 15:08.


#329
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Da, la Kaufland dacă greșești, riști să fii nevoit să scanezi totul, de la început. Kauf Scan and Pay sau cum se numește, ar trebui implementat în toată țara, dar se mișcă greu, sunt doar câteva magazine din țară, care îl au. Ce le-ar fi atât de greu, precum e la Carrefour, să poți să îți scanezi tu cumpărăturile, cu app Carrefour, iar la casele self-pay sau cele clasice, arăți codul QR generat în app, după ce dai finalizare cumpărături. Practic, economisești timp la maxim, așa, scanând produsele pe parcurs.

Edited by Vlad_22, 27 May 2021 - 18:55.


#330
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Ca sa continui pe acelasi fagas: am fost si eu la self-check in Lidl. N-o sa trec prea des pe acolo. Dar u pentru ca nu m-am descurcat, ci pentru ca de regula iau si bere, si trebuie sa vina cineva sa certifice ca am peste 18 ani :P Asa, mai bine ma duc la casa "normala". Dar o sa incerc odata cand n-o sa iau bere :D

#331
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpufonel, on 28 mai 2021 - 22:05, said:

Ca sa continui pe acelasi fagas: am fost si eu la self-check in Lidl. N-o sa trec prea des pe acolo. Dar u pentru ca nu m-am descurcat, ci pentru ca de regula iau si bere, si trebuie sa vina cineva sa certifice ca am peste 18 ani Posted Image Asa, mai bine ma duc la casa "normala". Dar o sa incerc odata cand n-o sa iau bere Posted Image

Pai in mod normal la casele self check sunt angajati care indruma clientii. Deci nu ar trebui sa fie o problema sa gasesti unul foarte rapid.

#332
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostMembruAnonim, on 31 mai 2021 - 16:04, said:



Pai in mod normal la casele self check sunt angajati care indruma clientii. Deci nu ar trebui sa fie o problema sa gasesti unul foarte rapid.
Da, uneori te și ajută la ieșire, ca să nu stai să mai scanezi bonul pe cititor, ca să se deschidă ușa de ieșire din zona self-pay.

#333
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Da, era o domnisoara pe acolo, dar nu mai e SELF-check daca ma ajuta cineva. Stii ce zic? :D

Pe de alta parte, casele astea sunt foarte utile cand e aglomeratie maxima in magazin si risc sa fac o coada de 10 minute la o casa normala. Pe cand la self check e liber, ca nu prea stie lumea cu ce se mananca si nici nu platesc prea multi cu cardul. Am fost sambata pe la 12 in Lidl, toti freaierestenii stateau la coada, iar eu am trecut ca vantul si ca gandul pe la self check si in 5 minute eram afara :D

#334
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View Postpufonel, on 31 mai 2021 - 21:13, said:

Da, era o domnisoara pe acolo, dar nu mai e SELF-check daca ma ajuta cineva. Stii ce zic? Posted Image

Pe de alta parte, casele astea sunt foarte utile cand e aglomeratie maxima in magazin si risc sa fac o coada de 10 minute la o casa normala. Pe cand la self check e liber, ca nu prea stie lumea cu ce se mananca si nici nu platesc prea multi cu cardul. Am fost sambata pe la 12 in Lidl, toti freaierestenii stateau la coada, iar eu am trecut ca vantul si ca gandul pe la self check si in 5 minute eram afara Posted Image

Si eu folosesc la Cora casele self-checkout (plata doar cu cardul) tot pentru motivul ca de obicei sunt mai libere decat casele normale. Problema e ca e aglomeratie la casele normale pentru ca mereu cel putin 50% din  casele normale sunt inchise.

#335
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004

View Postabac, on 28 aprilie 2019 - 18:22, said:

Pe vremea lui Ceausescu nu existau plati cu card. Totul era exclusiv cash. Este ca te simteai mai putin ingradit?

Chiar de comunism doream să zic ceva. Erai îngrădit, dar dacă tehnologia plăţii cu cardul ar fi existat pe atunci şi sistemul ar fi impus-o, cum ar mai fi cumpărat unii pe şestache video ca să-şi mai delecteze viaţa?    :rolleyes:

#336
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Pe vremea lui Ceasca nu exista tehnologia. Acum exista, si vedeti ce fac chinezii cu sistemul lor de "rating social" la care sunt obligati toti cetatenii: nu poti sa faci mai nimic fara sa scanezi ceva cu telefonul. Daca partidului nu-i place de moaca ta sau de ce ai zis de fata cu "prietenii", nu mai poti cumpara aproape nimic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate