Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Ce metoda de plata folositi in general ?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
335 replies to this topic

Poll: Ce metoda de plata folositi in general ? (176 member(s) have cast votes)

Ce metoda de plata folositi in general, in cea mai mare parte a timpului?

  1. Cash (cash-ul este sfant) (50 votes [28.41%])

    Percentage of vote: 28.41%

  2. Card bancar, mobil, bratara, online din homebank (de pe mobil ori PC) etc (126 votes [71.59%])

    Percentage of vote: 71.59%

Vote Guests cannot vote

#19
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Cash insa mi-as fi dorit sa folosesc aproape exclusiv cardul insa in diverse locuri inca nu se poate. (multumim guvernantilor romani)

#20
nick5roo

nick5roo

    Īn nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradć.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
https://www.mobilissimo.ro/articole-diverse/am-activat-orange-money-pe-cartela-prepay-si-sunt-pregatit-sa-fac-plati-la-pos-cu-telefonul-mobil-si-cu-ceasul-de-la-mana?utm_source=android_app&utm_medium=app&utm_campaignnews

#21
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Folosesc o combinatie de carduri si fintech-uri in materie de plati, adica si PAGO pentru facturi si REVOLUT si CURVE, cu cardurile aferente.

In magazin numai card, chiar si pentru lucruri marunte pentru ca, ori na scobeam mereu de bani marunti, ori imi dadeau ei, la rest, un pumn de marunti, care ma incurcau.

Uneori imi tin si socotelile intr-un Excel, ca pensionarii, acolo unde am renuntat la internet/mobile banking si verific doar soldul.

Edited by Kres, 27 April 2019 - 06:54.


#22
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
La magazinele fizice, card si Apple Pay.
Facturile si ratele, toate on line.
Cash, foarte putin spre deloc....

#23
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006

View Postmela_pamela_xoxo, on 27 aprilie 2019 - 07:46, said:

Eu nu platesc nimic ! Primesc tot ce vreau si nici nu trebuie sa cer.
Asa e cand esti o persoana superba toti vrea sa le dai atentie.
Dar cand esti muritor de rand platesti
Exista o lege a compensatiei... De platit, tot platesti sau o sa platesti cumva...Posted Image  Nimic nu e gratis pe lumea asta... La un moment dat, o sa vina si scadenta....si e posibil sa constati ca ,,gratis" e foarte scump, la final.Posted Image  Asta, daca nu esti un troll obosit...
Si sa fiu si on-topic. Card, platii on-line si doar in piata cash.

Edited by baribalu, 27 April 2019 - 08:14.


#24
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Lipseste optiunea "Pe caiet, pana intra ajutorul social".
De regula am f putin cash la mine, pt situatii unde nu pot lua maruntis cu cardul. La benzinarii m-am invatat in urma cu multi ani, cand cardurile mai mult nu mergeau decat mergeau, alimentez doar de cati bani am la mine, platesc cu cardul, daca, eventual, nu merge, sa pot plati cash, ca nu pot scoate benzina s-o returnez, ca la magazine.

#25
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
exista alta metoda in afara de cash? cash only tati. indiferent de suma indiferent de locul unde ma duc. ramburs la curieri, la piata, la carciuma, la kaufland, la benzinarie, etc. nu am card. adica am de ala de sanatate si de lukoil sa am reducere la ei :))

#26
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Card, telefon si online. Cash doar acolo unde situatia o impune ;)

#27
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Bani gheata (cash).

Prefer sa dau cativa lei postasului decat unei banci ptr ca cica are grija de contu meu.  Ca nu imi place sa asist bogatanii, mai ales cand se si rromesc.

Si banu numerar este "sfant" . ..ca mai cade buleftrica , mai intra virusu' si cade reteaua ..
Ce te faci cu cardu?! (v

A da.In gnl nu fac plati mai mari de 200-300.  Si cand am avut o tranzactie imobiliara am mers ambele parti la banca  ....

Pana sa va radeati de ideea ca cade buleftrica :
https://www.dw.com/r...tale/a-47751317
http://www.ziare.com...-curent-1367569
http://www.ziare.com...-curent-1274518
https://adevarul.ro/...9bd8/index.html

E drept ca noi suntem mai  retardati /...dar sunt sanse sa intram in randul lumiii!!!!

https://en.wikipedia...r_power_outages

#28
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Daca esti masochisf, iti place sa stai o ora la coada,in loc sa faci plata de acasa, comod, din doua clickuri, si te mai si lauzi cu asta... Nu poti cumpara nimic de pe siteurile straine, nu ai transport gratuit de la pcgarage, etc, etc.

#29
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Aproape toate plćțile le fac cu cardul dar am īntotdeauna in portofel și vreo 250 de lei pentru situațiile in care nu pot folosi cardul sau pentru bacșiș la restautant/cafenea.
Utilitćțile (īntreținerea, energia electrica, gazul, internetul, tv) le achit online sau de pe telefon.


#30
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

View PostGhita_Bizonu, on 27 aprilie 2019 - 10:00, said:

Bani gheata (cash).

Prefer sa dau cativa lei postasului decat unei banci ptr ca cica are grija de contu meu.  Ca nu imi place sa asist bogatanii, mai ales cand se si rromesc.

Si banu numerar este "sfant" . ..ca mai cade buleftrica , mai intra virusu' si cade reteaua ..
Ce te faci cu cardu?! (v

[...]

Plata cu telefonul prin NFC se poate face si offline.

Quote

Poti plati cu ING Pay chiar daca nu ai conexiune la internet, pentru maximum 10 tranzactii timp de 15 zile. Apoi, va fi nevoie sa te conectezi la internet pentru o validare de securitate.

Referitor la penele de curent hai sa facem un mic exercitiu....daca magazinul nu are curent, cum platesti? Casele de marcat tot cu curent functioneaza ;) Ca la un magazin respectabil nu merge treaba cu caietu'......
Asta ca sa terminam cu teoria conspiratiei.

#31
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Platesc cu cardul sau telefonul pentru tot ce cumpar, inafara de cazurile cand nu pot plati cu cardul.

#32
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Cash-ul e sfânt!   ;)

#33
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011

View Postrumegus, on 27 aprilie 2019 - 10:04, said:

Daca esti masochisf, iti place sa stai o ora la coada,in loc sa faci plata de acasa, comod, din doua clickuri, si te mai si lauzi cu asta... Nu poti cumpara nimic de pe siteurile straine, nu ai transport gratuit de la pcgarage, etc, etc.
eu nu am stat niciodata la coada sa platesc facturi. sunt roboteii aia in toate agentiile bancare,  peste drum de locul de munca sunt 2 banci cu robotei. nu cumpar nimic de pe siteuri straine pentru ca nu am nevoie, pcgarare... nu e un motiv sa fac plati cu cardul:))

#34
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Mda, daca esti ca si ala de mai sus, care prefera sa-i aduca postasul ajutorul social, intradevar nu ai nevoie de card, nici nu stii, nici nu ai unde, sa-l folosesti...

#35
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011

View Postrumegus, on 27 aprilie 2019 - 13:06, said:

Mda, daca esti ca si ala de mai sus, care prefera sa-i aduca postasul ajutorul social, intradevar nu ai nevoie de card, nici nu stii, nici nu ai unde, sa-l folosesti...
bahahahahahaha. asta e buna. concluzia ta e cea mai tare. saracii fac plati cash, smecherii(a se citi aia cu bani) folosesc cardul. ii bun

#36
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Şi dacă cineva ia salariul în mână sau scoate 80% din el cash după ce i se livrează banii pe card, tot asistat social e? Ia mai gândiţi înainte de a ataca!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate